келді
Сабаққа
оқушы
О,ө, ұ
Э, ю, я
А,ә,б,в
Сын есім
етістік
Сан есім
Сөзді өзгертеді
өзгертпейді
өзгертеді
Сын есім
Сан есім
Зат есім
дауыссыз
дыбыссыз
дыбыстар
мектеп
Астана
қала
сөз
мәтін
сөйлем
пайымдау
сипаттау
әңгімелеу
Торсық-теріден тігіледі.Торсық пішіледі, тігіледі. Сырты оюмен өрнектеледі.
Жайлау-қыстаудан алыс жатқан қоныс. Оның ауасы салқын, суы тұнық, шөбі мол болады.
Арман қар басқан бақта жүр. Ол бір-екі торғай ұстап алмақ.Бірақ жолы болмады.
Авторы: Өмірзақова Светлана ӨмірзаққызыАқтөбе облысы ,Хромтау ауданы, Дөң мектеп гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі.
Қазақ тілі .3-класс
Сабақтың тақырыбы: Мәтіннің түрлері
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың мәтін жайлы түсініктерін кеңейту.Мәтіннің түрлерін еске түсіре отырып, оның түрлерін ажырата білуге үйрету.
Жаңа техналогия элементтерін пайдалана отырып, қызығушылықтарын арттыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды өзара жылдамдыққа ,тапқырлыққа, алғырлыққа баулу.
Сабақатың түрі:ойын сабағы
Сабақтың типі: Өткенді пысықтау, еске түсіру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ қою, қызығушылықтарын арттыру
Сабақтың көрнекілігі:компьютер,слайд, дидактикалық материалдар, плакаттар, карточкалар, тест,шығармашылық тапсырма
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ.Жаңа сабақ
ІҮ.Сабақты бекіту
Ү.Үйге тарсырма беру
ҮІ.Бағалау
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, кітап-құралдарын тексеру ,оқушылардың зейінін саббаққа аудару.
-Балалар «Тапқыр достар» ойынын білеміз бе. Бүгінгі сабағымыз осы ойын желісінде ,яғни жарыс түрінде болмақ. Олай болса екі қатар болып сайысатын боласындар.
І қатар «Намыс» тобы ІІ қатар «Жігер» тобы
Ойын негізінен 6 кезеңнен тұрады.
-
І “Ойлы болсаң озып көр”
-
ІІ. “Ойлан, ізден, сұра”
-
ІІІ. “Сен білесің бе?”
-
ІҮ. “Білімді мыңды жығады”
-
Ү. “Кім жылдам?”
-
ҮІ. “Білгенге маржан”
1-айналым. “Ойлы болсаң озып көр”
Бұл кезеңде үй тапсырамсы тексеріледі. Намыс тобы екі сөйлем, Жігер тобы екі сөйлемнен оқиды. Әр дұрыс сөйлем үшін-10 ұпай беріледі.
ІІ. Үй тапсырмасы:
2-жаттығу. Сөйлемдерді қалпына келтіріп жазып келу.
Намыс тобының оқитын сөйлемдері.
1.Құстарды қорғау керек, өйткені олар біздің (төртаяқты) қанатты достарымыз.-10
2.Көлдің жағасында балықшылар (балықтар) отыр.-10
Жігер тобының оқитын сөйлемдері.
3.Құстар күзде (суық) жылы жаққа ұшып кетеді.-10
4.Бұзау өрістен келе жатқан енесін көріп , маңырады мөңіреді.-10
2-айналым. “Ойлан, ізден, сұра”
Әрбір командаға 4 тест сұраұтары беріледі. Дұрыс жауапқа -10 ұпай.
Намыс тобына қойылатын сұрақтар:
1.Заттың атын білдеіретін сөз:
![]()
2.Қосарлы дыбыстарды тап:
![]()
3.Заттың қимылын білдіретін сөздерді......
![]()
4.Жұрнақ сөздің мағынасын......
![]()
Жігер тобына қойылатын сұрақтар:
1.Қандай? Қай? Сұрақтарына
жауап беретін сөздерді......деп атаймыз ![]()
2.“Дауысты” сөзіне қарама –қарсы мағыналы сөзді тап:
![]()
3.Жалқы есімді тап ...
![]()
4.Мағынасы жағынан бір-бірімен
байланысқан сөйлемдер қалай аталады
![]()
-балалар олай болса мына мәтінге қараймыз.Әуелі бұл мәтінді оқымай тұрып не туралы мәтін екенін беліміз бе?
-Иә кірпі туралы(балалар)
-Қайдан білдіңдер?
-Тақырыбына қарап білдік.(балалар)
Мәтінді оқып, оған жоспар құрайық.
Кірпі
Жаз айы. Ауыл маңында ойнап жүргенбіз. Бір кезде қасымызға Есімбек келді.Танауы делдиіп кетіпті. Қолында кірпі. Өзен бойынан тауып алыпты. Кірпінің аяғы жаралы екен. Жібере салуға обалсындық. Аяғы жазылғанша бағуды жөн көрдік.
Түс қайта үйге қайттық. Есімбек кірпіге қағаз қораптан үйшік жасады. Мен сүт бердім. Кірпі бізге үйрене бастады. Аяғы да жазылды.Аз күнде далаға жібереміз.
Сонда балалар Мәтін дегеніміз не?
-Мәтін нелерден құралады?
-Мәтіннің әрбір бөлімі қалай аталады? Мына мәтінде неше бөлім бар?
-Мәтінге жоспарды қалай не үшін құрамыз?Осы мәтінге жоспар құрайық.
Жоспары:
1.Жаралы кірпі (мәтіннің басы)
2.Балалардың қамқорлығы(мәтіннің ортасы)
3.Кірпінің балараға үйренісуі.(мәтіннің соңы)
-Ал балалар бұл қандай мәтін?
-Әңгімелеу мәтіні.
-Олай болса оймызды толықтыру үшін слайдтағы мына схемаға назар аударайық:
Мәтіннің түрлері

3-айналым:“Сен білесің бе?”
Мәтіннің бірнеше түрлері болады екен балалар? Қандай түрлері болады кім беледі?
-3 түрі бар: 1.Әңгімелеу . 2.Сипаттау. 3. Пайымдау
Олай болса тақатадағы мәтіндерге назар аударайық.Оқып қандай мәтін екенін айтайық:
1 мәтін 2-мәтін. 3-мәтін
1Жидек шілдеде піседі.
Дәмі өте тәтті! Өзі бармақтың
басындай , түсі бозғылт.
2Бүгін мектепте мұғалімдер
күніне арналған концерт болады. Оған Бану мен Әмина қатысады.
3Балықтар желбезегімен
тыныс алады.Аяқ орнына
жүзу қанаттары бар.
Балықтың еті пайдалы.
1.сипаттау мәтіні. –затты немесе құбылысты суреттеу.
2.Әңгімелеу мәтіні.- оқиғаны ретімен баяндау
3.Пайымдау мәтіні-оқиғаны дәлелдеу.
ІҮ. “Білімді мыңды жығады”
Бұл кезеңде оқулықтағы 1-жаттығуды орындаймыз.
Жеңіс тобы «Жайлау табиғаты» мәтініне әңгіме құрайды.
Намыс тобы «Жайлаудағы бір күнім» мәтінін әңгіме құрайды.
Ү. “Кім жылдам?”(сергіту сәті)
Оқушыларға карточкалар таратылады. Карточкадағы сөздерді әр сөз табының тұсына ілуі тиіс.
Намыс тобы Жігер тобы
3ат есім мен сан есім Етістік пен сын есім
Кітап алты оқыды әдемі
Терезе бір жинады тәртіпті
Оқушы бесінші ойнады биік
Мұғалім біреу айтты таза
2-жаттығу. Мәтінді оқып ,мәтіннің қай түріне жататынын айту.
Намыс тобы мәтіннің бірінші бөлімін,
Жігер тобы мәтіннің екінші бөлімін орындайды.
Тапсырма: Бөлімдерді оқып ат қойып, мәтінге жоспар құру.
ҮІ. “Білгенге маржан” Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, ойларына түйген- білгендерін отраға салады.Сабақты қорытындылау. Тақтада жазылған ережелерді толықтыру.
1.Оқиғаны ретімен баяндау.............мәтіні деп аталады.
2. Бір құбылыстың болу себебін дәлелдеу .................мәтіні деп аталады.
3. Бір затты немесе құбылысты суреттеу ....................деп аталады.
Слайдта бірнеше мәтіндер көрсетіледі екі топ алма кезек қандай мәтін екенін айтып отырады.
Сабақты қорытындылау:
Екі команданың ұпай сандарын есептеп, жеңімпаз команданы анықтап, марапттау.
Үйге тапсыпма беру:
Бағалау:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі.Мәтіннің түрлері.
келді
Сабаққа
оқушы
О,ө, ұ
Э, ю, я
А,ә,б,в
Сын есім
етістік
Сан есім
Сөзді өзгертеді
өзгертпейді
өзгертеді
Сын есім
Сан есім
Зат есім
дауыссыз
дыбыссыз
дыбыстар
мектеп
Астана
қала
сөз
мәтін
сөйлем
пайымдау
сипаттау
әңгімелеу
Торсық-теріден тігіледі.Торсық пішіледі, тігіледі. Сырты оюмен өрнектеледі.
Жайлау-қыстаудан алыс жатқан қоныс. Оның ауасы салқын, суы тұнық, шөбі мол болады.
Арман қар басқан бақта жүр. Ол бір-екі торғай ұстап алмақ.Бірақ жолы болмады.
Авторы: Өмірзақова Светлана ӨмірзаққызыАқтөбе облысы ,Хромтау ауданы, Дөң мектеп гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі.
Қазақ тілі .3-класс
Сабақтың тақырыбы: Мәтіннің түрлері
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың мәтін жайлы түсініктерін кеңейту.Мәтіннің түрлерін еске түсіре отырып, оның түрлерін ажырата білуге үйрету.
Жаңа техналогия элементтерін пайдалана отырып, қызығушылықтарын арттыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды өзара жылдамдыққа ,тапқырлыққа, алғырлыққа баулу.
Сабақатың түрі:ойын сабағы
Сабақтың типі: Өткенді пысықтау, еске түсіру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ қою, қызығушылықтарын арттыру
Сабақтың көрнекілігі:компьютер,слайд, дидактикалық материалдар, плакаттар, карточкалар, тест,шығармашылық тапсырма
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ.Жаңа сабақ
ІҮ.Сабақты бекіту
Ү.Үйге тарсырма беру
ҮІ.Бағалау
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, кітап-құралдарын тексеру ,оқушылардың зейінін саббаққа аудару.
-Балалар «Тапқыр достар» ойынын білеміз бе. Бүгінгі сабағымыз осы ойын желісінде ,яғни жарыс түрінде болмақ. Олай болса екі қатар болып сайысатын боласындар.
І қатар «Намыс» тобы ІІ қатар «Жігер» тобы
Ойын негізінен 6 кезеңнен тұрады.
-
І “Ойлы болсаң озып көр”
-
ІІ. “Ойлан, ізден, сұра”
-
ІІІ. “Сен білесің бе?”
-
ІҮ. “Білімді мыңды жығады”
-
Ү. “Кім жылдам?”
-
ҮІ. “Білгенге маржан”
1-айналым. “Ойлы болсаң озып көр”
Бұл кезеңде үй тапсырамсы тексеріледі. Намыс тобы екі сөйлем, Жігер тобы екі сөйлемнен оқиды. Әр дұрыс сөйлем үшін-10 ұпай беріледі.
ІІ. Үй тапсырмасы:
2-жаттығу. Сөйлемдерді қалпына келтіріп жазып келу.
Намыс тобының оқитын сөйлемдері.
1.Құстарды қорғау керек, өйткені олар біздің (төртаяқты) қанатты достарымыз.-10
2.Көлдің жағасында балықшылар (балықтар) отыр.-10
Жігер тобының оқитын сөйлемдері.
3.Құстар күзде (суық) жылы жаққа ұшып кетеді.-10
4.Бұзау өрістен келе жатқан енесін көріп , маңырады мөңіреді.-10
2-айналым. “Ойлан, ізден, сұра”
Әрбір командаға 4 тест сұраұтары беріледі. Дұрыс жауапқа -10 ұпай.
Намыс тобына қойылатын сұрақтар:
1.Заттың атын білдеіретін сөз:
![]()
2.Қосарлы дыбыстарды тап:
![]()
3.Заттың қимылын білдіретін сөздерді......
![]()
4.Жұрнақ сөздің мағынасын......
![]()
Жігер тобына қойылатын сұрақтар:
1.Қандай? Қай? Сұрақтарына
жауап беретін сөздерді......деп атаймыз ![]()
2.“Дауысты” сөзіне қарама –қарсы мағыналы сөзді тап:
![]()
3.Жалқы есімді тап ...
![]()
4.Мағынасы жағынан бір-бірімен
байланысқан сөйлемдер қалай аталады
![]()
-балалар олай болса мына мәтінге қараймыз.Әуелі бұл мәтінді оқымай тұрып не туралы мәтін екенін беліміз бе?
-Иә кірпі туралы(балалар)
-Қайдан білдіңдер?
-Тақырыбына қарап білдік.(балалар)
Мәтінді оқып, оған жоспар құрайық.
Кірпі
Жаз айы. Ауыл маңында ойнап жүргенбіз. Бір кезде қасымызға Есімбек келді.Танауы делдиіп кетіпті. Қолында кірпі. Өзен бойынан тауып алыпты. Кірпінің аяғы жаралы екен. Жібере салуға обалсындық. Аяғы жазылғанша бағуды жөн көрдік.
Түс қайта үйге қайттық. Есімбек кірпіге қағаз қораптан үйшік жасады. Мен сүт бердім. Кірпі бізге үйрене бастады. Аяғы да жазылды.Аз күнде далаға жібереміз.
Сонда балалар Мәтін дегеніміз не?
-Мәтін нелерден құралады?
-Мәтіннің әрбір бөлімі қалай аталады? Мына мәтінде неше бөлім бар?
-Мәтінге жоспарды қалай не үшін құрамыз?Осы мәтінге жоспар құрайық.
Жоспары:
1.Жаралы кірпі (мәтіннің басы)
2.Балалардың қамқорлығы(мәтіннің ортасы)
3.Кірпінің балараға үйренісуі.(мәтіннің соңы)
-Ал балалар бұл қандай мәтін?
-Әңгімелеу мәтіні.
-Олай болса оймызды толықтыру үшін слайдтағы мына схемаға назар аударайық:
Мәтіннің түрлері

3-айналым:“Сен білесің бе?”
Мәтіннің бірнеше түрлері болады екен балалар? Қандай түрлері болады кім беледі?
-3 түрі бар: 1.Әңгімелеу . 2.Сипаттау. 3. Пайымдау
Олай болса тақатадағы мәтіндерге назар аударайық.Оқып қандай мәтін екенін айтайық:
1 мәтін 2-мәтін. 3-мәтін
1Жидек шілдеде піседі.
Дәмі өте тәтті! Өзі бармақтың
басындай , түсі бозғылт.
2Бүгін мектепте мұғалімдер
күніне арналған концерт болады. Оған Бану мен Әмина қатысады.
3Балықтар желбезегімен
тыныс алады.Аяқ орнына
жүзу қанаттары бар.
Балықтың еті пайдалы.
1.сипаттау мәтіні. –затты немесе құбылысты суреттеу.
2.Әңгімелеу мәтіні.- оқиғаны ретімен баяндау
3.Пайымдау мәтіні-оқиғаны дәлелдеу.
ІҮ. “Білімді мыңды жығады”
Бұл кезеңде оқулықтағы 1-жаттығуды орындаймыз.
Жеңіс тобы «Жайлау табиғаты» мәтініне әңгіме құрайды.
Намыс тобы «Жайлаудағы бір күнім» мәтінін әңгіме құрайды.
Ү. “Кім жылдам?”(сергіту сәті)
Оқушыларға карточкалар таратылады. Карточкадағы сөздерді әр сөз табының тұсына ілуі тиіс.
Намыс тобы Жігер тобы
3ат есім мен сан есім Етістік пен сын есім
Кітап алты оқыды әдемі
Терезе бір жинады тәртіпті
Оқушы бесінші ойнады биік
Мұғалім біреу айтты таза
2-жаттығу. Мәтінді оқып ,мәтіннің қай түріне жататынын айту.
Намыс тобы мәтіннің бірінші бөлімін,
Жігер тобы мәтіннің екінші бөлімін орындайды.
Тапсырма: Бөлімдерді оқып ат қойып, мәтінге жоспар құру.
ҮІ. “Білгенге маржан” Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, ойларына түйген- білгендерін отраға салады.Сабақты қорытындылау. Тақтада жазылған ережелерді толықтыру.
1.Оқиғаны ретімен баяндау.............мәтіні деп аталады.
2. Бір құбылыстың болу себебін дәлелдеу .................мәтіні деп аталады.
3. Бір затты немесе құбылысты суреттеу ....................деп аталады.
Слайдта бірнеше мәтіндер көрсетіледі екі топ алма кезек қандай мәтін екенін айтып отырады.
Сабақты қорытындылау:
Екі команданың ұпай сандарын есептеп, жеңімпаз команданы анықтап, марапттау.
Үйге тапсыпма беру:
Бағалау:
шағым қалдыра аласыз


