|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
83 сабақ Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 мин Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Эмоционалды сергіту» Оқушыларғабірнеше эмодзи (мысалы, ?, ?, ?, ?, ?) көрсетіледі.
Өткенді пысықтау Қарлы кесек ойыны Сөз таптарын ата Етістік дегенімі не? Мәтіннін түрлерін ата Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе тапсырма Сұрақ-жауап ойыны Жаңа тақырыпқа кіріспе Етістік туралы сұрақтар қою: "Етістік дегеніміз не?", "Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады?". Етістікке анықтама беру: "Етістік — әрекетті, қимылды білдіретін сөз табы". Етістіктің түрлері туралы түсіндіру: Сөйлеу етістігі (қимылдың өтіп
жатқанын білдіреді). 1-тапсырма Мәтінді түсініп оқы Сұрақтар: 1.Мәтін кім туралы? 2.Атасы кім сөзінің мағынасын қалай түсіндірді деп ойлайсың? Төмендегі қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексер Кестемен жұмыс 2-тапсырма: Етістіктерді сөйлемдерге орналастыру. М.Әуезов Абай жолы романын жазды.Онда Абайдың бүкіл өмір жолы баяндалады. Сөйлемді етістіксіз айтып көр.Етістік не үшін керек екен? 3-тапсырма Кім не істейді? Екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп жаз Батыр ерлік жасайды Жазушы кітап жазады Ақын өлең жазады Суретші сурет салады Биші би билейді Сергіту сәті:«Сөйлемдерді құра» ойыны Мысалы: "кітап", "үстел", "қойды". Топтық жұмыс 1 -топ "Сөз ойла, тез
ойла" ойыны үтікте гүлдеді,сабында бұрғыла,сырла 2-топ: Берілген етістікке қарама-қарсы етістікті тауып жаз. Кірді --------шықты Келді--------кетті Тұрды ------отырды Алды -------берді Күлді -------жылады Ауырды ---жазылды 3-топ: Адасқан әріптерден сөз құра. І, д, л, к, е – келді Ы, ж, д, з , а – жазды Д, ы, қ, о, ы – оқыды Д, к, і, р, ө - көрді
ҚЖ: Парақтан диктант Оқушыларға парақтағы мәтінді оқып, белгілі бір уақыт ішінде диктант жазу ұсынылады. Бұл диктант түрі оқушылардың жазу жылдамдығын арттырады. Диктант мәтіні: Тақырыбы: «Көктем» Көктем – жылдың ең әдемі мезгілі. Қар ериді, ағаштар бүршік атады. Күн жылынады, құстар оралады. Балалар мектепке барып, сабақ оқиды. Ауылдағы жолдардан су ағып жатыр. Көктемде табиғат жаңарады, жаңа өмір басталады. Үй тапсырмасы Етістік тақырыбы бойынша мәтін жазу Кері байланыс « Жаңғақ ағашы»
|
Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыппен танысады Мәтіндерден өздері ұқсастықтар мен айырмашылықтарды тауып, топта талқылау. Жеке жұмыс жасайды Оқушы осы сөздерден түбірді тауып, оларды тәуелдеуі қажет. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтап мақтап отыру ҚБ: « Жаңғақ ағашы» әдісі
Дескриптор: Өткен сабақты пысықтайды Сұрақтарға жаап береді-1 балл Дескриптор: Мәтінді оқиды Мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді Қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексереді 4 балл
Дескриптор: Етістіктерді сөйлемдерге орналастырады- 1 балл. Дескриптор: Екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп жазады-1 балл
Дескриптор: Суреттегі заттардың атауымен туынды етістік жасайды Берілген етістікке қарама-қарсы етістікті тауып жазады Адасқан әріптерден сөз құрайды-3 балл Бүгінгі көңіл-күйлерін стикерге жазып,ағашқа іледі |
Оқулық, презентация, смайликтер Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 сабақ Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ойға білім тоқимыз, Айрықша мол үмітпен, Қазақ тілін оқимыз Ерекше зор құрметпен. Үй тапсырмасы Етістік тақырыбы бойынша мәтін жазу Өткенді пысықтау «Тез ойла, сөз
ойла» ойыны арқылы өткен сабақты пысықтап, жаңа сабаққа дайындық
жасау. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 4-жаттығу Сөзжұмбақты шеш 1.Көгершін 2.Үкі 3.Түйе 4.Шар 5.Ін ФС тапсырмасы Оқылым Мәтінді тыңда Сұрақтар: Мәтінде кім туралы айтылған? Дина туралы білетініңді айт Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сыз Ерінбеген етікші болады. Етістіктер: ерінбеген,болады Өнер адамы қандай болуы керек? Нұсқаулық құрастыр 1.Өнер адамы өзін көп алдында еркін қстауы керек 2.Ұялмау,қысылмау керек. 3.Еңбексүйгіш болуы керек Шығармашылық тапсырма 5-жаттығу Жауабы: Жақсының аты өлмейді Етістікті тап. Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын тап Ұжымдық жұмыс «Бір сөзбен атаңдар» ойыны.
Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Кері байланыс "Сабақтың көңіл-күйі" Оқушыларға бүгінгі сабақта не ұнағанын және не қиын болғанын сұрау.
|
Сын.ыпқа жағымды атмогсфера орнату Өткенді пысықтайды Оқушылар сөзжұмбақты шешіп, оның шешуіндегі сөзді тәуелдеп жазу керек.
Мәтінмен жұмыс жасайды Ұжымдық жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2 балл Дескриптор: Сөзжұмбақты шешеді-1 балл
Дескриптор: Мәтінмен жұмыс жасайды Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сызады Өнер адамы қандай болуы керек? Нұсқаулық құрастырады-3 балл Дескриптор: Шығармашылық тапсырма орындайды Етістікті табады Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын табады- 3 балл Дескриптор: Берілген сөйлемнің мағынасын табады 1 балл |
Оқулық Қима парақтар Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Оқулық Оқулық Суреттер |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№85 сабақ. Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру « Амандасу» әдісі -Қайырлы күн, балалар! -Амансыз ба, ұстаз! -Қайырлы күн, достарым! Жақсы күндер тіледім! Жаңа оқу жылында, Сәттіліктер тіледім! Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Өткенді пысықтау Сөз таптарын ата - Зат есім дегеніміз не? - Негізгі зат есім дегеніміз не? - Туынды зат есім дегеніміз не? - Тәуелдік жалғау дегеніміз не? - Ана сөзін үш жақта тәуелдеп айт Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 7-жаттығу Сұарқ-жауап ойыны 1.Динаның ұстазы кім? 2.Құрманғазы кім? 3.Домбырашы болу үшін не ісиеу керек? 4.Құрманғазының ақыл-кеңестері Динаға қалай әсер етті? Етістіктерді тап.Олардың дара немесе күрделі екенін айт 8-жаттығу Күйші күй тартты.Жыршы жыр айтты.Ақын өлең оқыды.Дәрігер ауруларды емдеді.Мұғалім балаларды оқытты.Жылқышы жылқы бақты. 9-жаттығу Көп нүктенің орнына дара етістікті тауып жаз Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз ЕҚБ Оқыды,жазды Жеке жұмыс Дұрысын табу ойыны Етістіктерге сұрақ қой. Бие кісінейді Түйе боздайды Қой маңырайды Сиыр мөңірейді Ешкі бақырады Ит үреді Тауық қыт-қыттайды Мысық мияулайды. Шошқа қорсылдайды Есек ақырады. Етістіктерге сұрақ қою. Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз ҚЖ: Диктант Менің бөлмем Бұл менің бөлмем. Оң жақта керует тұр. Сол жақта орындық тұр. Үстелдің үстінде компьютер бар. Бұрышта сөре бар. Еденде әдемі кілем жатыр. Төбеде аспалы шам ілулі тұр. Мен бөлмемді жуамын. Менің бөлмем таза,жылы, әсем. Кері байланыс "Сабақ туралы пікір" Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен тапсырмалары туралы өз пікірлерін білдіреді. "Сен бүгін не үйрендің?" деген сұраққа жауап беріп, кері байланыс жасайды. |
Сыныпқа жағымды атмосфера орнату Үй тапсырмасын көрсетеді Өткенді пысықтайды Жаңа сабаққа қатысты ақпарат алады Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Өткен сабақты пысықтайды-2 балл
Дескриптор: Керекті сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап береді Етістіктерді табады Дара және күрделі екенін ажыратады- 3 балл Дескриптор: Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады-2 балл
Дескриптор:
Дескриптор: Диктант жазады- 1 балл
|
Суреттер Видео, плакат Оқулық Қима парақтар Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Суреттер Оқулық |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өрмекші торы» әдісі Шеңбер құра тұрып, жіпті бір-біріне беру арқылы өрмекші торын құрады. Жіпті бере отырып ол оқушыға жақсы тілек айтады Өткенді пысықтау Қандай сөз таптарын білесіңдер? Ережесін сұрау? Ереже: Заттың қимылын іс - әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге Не істеді? Не қылды? Қайтті? деген сұрақтар қойылады Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 11-жаттығу Оқылым Мен оқуға бардым? Мәтінді тыңда Тыңдаған мәтін бойынша бір-біріңе сұрақ қой Мәтін неліктен үш бөлікке бөлінген? Әр бөліктің тақырыбын анықтап, оларға ат қой Төмендегі сұрақтардың жауабын жаз
Өзіңнің мектепке барған алғашқы күнің есіңде ме? Ойыңмен бөліс 12-жаттығу Оқылым Суретпен жұмыс Сурет мазмұнын болжа. Әлидің күнделігін оқы Күнделік дұрыс жазылған ба? Әлиге қандай кеңес бересің? 13- жаттығу Екі бағанадағы етістіктерді оқып, салыстыр Бірінші бағандағы сөздердің түбірі етістіктен жасалған Екінші бағандағы сөздердің түбірі зат есімнен жасалған Сергіту сәті «Қазақ биі» ЕҚБ:Суретші сөзін сөз құрамына талда Ережемен жұмыс Мұғалімнің түсіндірмесі Жеке жеке оқиды Хормен оқиды 14-жаттығу Мақалды жатқа жаз Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар. Етістіктердің астын сыз.Ақтар туынды етістік екенін дәлелде Топпен жұмыс 1-топ: 2-топ: Үй тапсырмасы 15-жаттығу Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жаз ҚЖ: Диктант Шахтада Біз қалада тұрамыз. Әкем шахтада істейді. Шахтер болуды мен де ұнатамын. Шахтаны көргім келеді. Оның қайда екенін білемін. Анау биік қара таудың қасында. Тау етегінде үлкен үй тұр. Шахтаға кірер есік сол жерде. Ақыры шыдамадым. Әкем сыйлаған фонарымды алдым да тура шахтаға тарттым. Кері байланыс «Сабақ туралы пікір» Оқушылар сабақтың қай бөлігі қызықты болғанын, не үйренгендерін айтып, пікір қалдырады. |
Сыныпқа жағымды атмосфера орнату Өткенді пысықтайды Мәтінмен танысады. Оқушылар бірге қазақтың биін орындап, сергіп алады. Ережемен жұмыс жасайды Мақалды жатқа жазады Топтық тапсырмаларды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2 балл
Дескриптор: Оқушылар өз сөйлемдерінде сөз таптарын дұрыс қолданады-1 балл
Дескриптор: 2 балл
Дескриптор: Дескриптор: Етістіктердің астын сызады
Дара етістіктерді
күрделі етістікке айналдырып жазады |
Оқулық, тақта, маркер, презентация, карточкалар, онлайн платформалар. Оқулық, презентация, смайликтер Оқулық Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілінен 83-86 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
83 сабақ Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 мин Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Эмоционалды сергіту» Оқушыларғабірнеше эмодзи (мысалы, ?, ?, ?, ?, ?) көрсетіледі.
Өткенді пысықтау Қарлы кесек ойыны Сөз таптарын ата Етістік дегенімі не? Мәтіннін түрлерін ата Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе тапсырма Сұрақ-жауап ойыны Жаңа тақырыпқа кіріспе Етістік туралы сұрақтар қою: "Етістік дегеніміз не?", "Етістік сөйлемде қандай қызмет атқарады?". Етістікке анықтама беру: "Етістік — әрекетті, қимылды білдіретін сөз табы". Етістіктің түрлері туралы түсіндіру: Сөйлеу етістігі (қимылдың өтіп
жатқанын білдіреді). 1-тапсырма Мәтінді түсініп оқы Сұрақтар: 1.Мәтін кім туралы? 2.Атасы кім сөзінің мағынасын қалай түсіндірді деп ойлайсың? Төмендегі қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексер Кестемен жұмыс 2-тапсырма: Етістіктерді сөйлемдерге орналастыру. М.Әуезов Абай жолы романын жазды.Онда Абайдың бүкіл өмір жолы баяндалады. Сөйлемді етістіксіз айтып көр.Етістік не үшін керек екен? 3-тапсырма Кім не істейді? Екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп жаз Батыр ерлік жасайды Жазушы кітап жазады Ақын өлең жазады Суретші сурет салады Биші би билейді Сергіту сәті:«Сөйлемдерді құра» ойыны Мысалы: "кітап", "үстел", "қойды". Топтық жұмыс 1 -топ "Сөз ойла, тез
ойла" ойыны үтікте гүлдеді,сабында бұрғыла,сырла 2-топ: Берілген етістікке қарама-қарсы етістікті тауып жаз. Кірді --------шықты Келді--------кетті Тұрды ------отырды Алды -------берді Күлді -------жылады Ауырды ---жазылды 3-топ: Адасқан әріптерден сөз құра. І, д, л, к, е – келді Ы, ж, д, з , а – жазды Д, ы, қ, о, ы – оқыды Д, к, і, р, ө - көрді
ҚЖ: Парақтан диктант Оқушыларға парақтағы мәтінді оқып, белгілі бір уақыт ішінде диктант жазу ұсынылады. Бұл диктант түрі оқушылардың жазу жылдамдығын арттырады. Диктант мәтіні: Тақырыбы: «Көктем» Көктем – жылдың ең әдемі мезгілі. Қар ериді, ағаштар бүршік атады. Күн жылынады, құстар оралады. Балалар мектепке барып, сабақ оқиды. Ауылдағы жолдардан су ағып жатыр. Көктемде табиғат жаңарады, жаңа өмір басталады. Үй тапсырмасы Етістік тақырыбы бойынша мәтін жазу Кері байланыс « Жаңғақ ағашы»
|
Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыппен танысады Мәтіндерден өздері ұқсастықтар мен айырмашылықтарды тауып, топта талқылау. Жеке жұмыс жасайды Оқушы осы сөздерден түбірді тауып, оларды тәуелдеуі қажет. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтап мақтап отыру ҚБ: « Жаңғақ ағашы» әдісі
Дескриптор: Өткен сабақты пысықтайды Сұрақтарға жаап береді-1 балл Дескриптор: Мәтінді оқиды Мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді Қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексереді 4 балл
Дескриптор: Етістіктерді сөйлемдерге орналастырады- 1 балл. Дескриптор: Екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп жазады-1 балл
Дескриптор: Суреттегі заттардың атауымен туынды етістік жасайды Берілген етістікке қарама-қарсы етістікті тауып жазады Адасқан әріптерден сөз құрайды-3 балл Бүгінгі көңіл-күйлерін стикерге жазып,ағашқа іледі |
Оқулық, презентация, смайликтер Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 сабақ Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ойға білім тоқимыз, Айрықша мол үмітпен, Қазақ тілін оқимыз Ерекше зор құрметпен. Үй тапсырмасы Етістік тақырыбы бойынша мәтін жазу Өткенді пысықтау «Тез ойла, сөз
ойла» ойыны арқылы өткен сабақты пысықтап, жаңа сабаққа дайындық
жасау. Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 4-жаттығу Сөзжұмбақты шеш 1.Көгершін 2.Үкі 3.Түйе 4.Шар 5.Ін ФС тапсырмасы Оқылым Мәтінді тыңда Сұрақтар: Мәтінде кім туралы айтылған? Дина туралы білетініңді айт Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сыз Ерінбеген етікші болады. Етістіктер: ерінбеген,болады Өнер адамы қандай болуы керек? Нұсқаулық құрастыр 1.Өнер адамы өзін көп алдында еркін қстауы керек 2.Ұялмау,қысылмау керек. 3.Еңбексүйгіш болуы керек Шығармашылық тапсырма 5-жаттығу Жауабы: Жақсының аты өлмейді Етістікті тап. Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын тап Ұжымдық жұмыс «Бір сөзбен атаңдар» ойыны.
Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Кері байланыс "Сабақтың көңіл-күйі" Оқушыларға бүгінгі сабақта не ұнағанын және не қиын болғанын сұрау.
|
Сын.ыпқа жағымды атмогсфера орнату Өткенді пысықтайды Оқушылар сөзжұмбақты шешіп, оның шешуіндегі сөзді тәуелдеп жазу керек.
Мәтінмен жұмыс жасайды Ұжымдық жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2 балл Дескриптор: Сөзжұмбақты шешеді-1 балл
Дескриптор: Мәтінмен жұмыс жасайды Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сызады Өнер адамы қандай болуы керек? Нұсқаулық құрастырады-3 балл Дескриптор: Шығармашылық тапсырма орындайды Етістікті табады Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын табады- 3 балл Дескриптор: Берілген сөйлемнің мағынасын табады 1 балл |
Оқулық Қима парақтар Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Оқулық Оқулық Суреттер |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№85 сабақ. Етістік туралы білетінімді еске түсіремін |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыт-талған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру « Амандасу» әдісі -Қайырлы күн, балалар! -Амансыз ба, ұстаз! -Қайырлы күн, достарым! Жақсы күндер тіледім! Жаңа оқу жылында, Сәттіліктер тіледім! Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Өткенді пысықтау Сөз таптарын ата - Зат есім дегеніміз не? - Негізгі зат есім дегеніміз не? - Туынды зат есім дегеніміз не? - Тәуелдік жалғау дегеніміз не? - Ана сөзін үш жақта тәуелдеп айт Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 7-жаттығу Сұарқ-жауап ойыны 1.Динаның ұстазы кім? 2.Құрманғазы кім? 3.Домбырашы болу үшін не ісиеу керек? 4.Құрманғазының ақыл-кеңестері Динаға қалай әсер етті? Етістіктерді тап.Олардың дара немесе күрделі екенін айт 8-жаттығу Күйші күй тартты.Жыршы жыр айтты.Ақын өлең оқыды.Дәрігер ауруларды емдеді.Мұғалім балаларды оқытты.Жылқышы жылқы бақты. 9-жаттығу Көп нүктенің орнына дара етістікті тауып жаз Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз ЕҚБ Оқыды,жазды Жеке жұмыс Дұрысын табу ойыны Етістіктерге сұрақ қой. Бие кісінейді Түйе боздайды Қой маңырайды Сиыр мөңірейді Ешкі бақырады Ит үреді Тауық қыт-қыттайды Мысық мияулайды. Шошқа қорсылдайды Есек ақырады. Етістіктерге сұрақ қою. Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз ҚЖ: Диктант Менің бөлмем Бұл менің бөлмем. Оң жақта керует тұр. Сол жақта орындық тұр. Үстелдің үстінде компьютер бар. Бұрышта сөре бар. Еденде әдемі кілем жатыр. Төбеде аспалы шам ілулі тұр. Мен бөлмемді жуамын. Менің бөлмем таза,жылы, әсем. Кері байланыс "Сабақ туралы пікір" Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен тапсырмалары туралы өз пікірлерін білдіреді. "Сен бүгін не үйрендің?" деген сұраққа жауап беріп, кері байланыс жасайды. |
Сыныпқа жағымды атмосфера орнату Үй тапсырмасын көрсетеді Өткенді пысықтайды Жаңа сабаққа қатысты ақпарат алады Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Өткен сабақты пысықтайды-2 балл
Дескриптор: Керекті сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап береді Етістіктерді табады Дара және күрделі екенін ажыратады- 3 балл Дескриптор: Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады-2 балл
Дескриптор:
Дескриптор: Диктант жазады- 1 балл
|
Суреттер Видео, плакат Оқулық Қима парақтар Жұмыс дәптері Ереже жазылған плакат Суреттер Оқулық |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Негізгі және туынды етістік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен зат есім, етістік,сын есімдерді табады Етістіктің негізгі және туынды түрлерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 2-апта дәйексөзі: «Өнерлі бала - өрге жүзер» 10-14.02.25ж. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өрмекші торы» әдісі Шеңбер құра тұрып, жіпті бір-біріне беру арқылы өрмекші торын құрады. Жіпті бере отырып ол оқушыға жақсы тілек айтады Өткенді пысықтау Қандай сөз таптарын білесіңдер? Ережесін сұрау? Ереже: Заттың қимылын іс - әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге Не істеді? Не қылды? Қайтті? деген сұрақтар қойылады Үй тапсырмасы 6-жаттығу Күрделі етістіктерді теріп жаз Құндылық мақсаты: Мемлекеттік тілді білу Жаңа тақырып 11-жаттығу Оқылым Мен оқуға бардым? Мәтінді тыңда Тыңдаған мәтін бойынша бір-біріңе сұрақ қой Мәтін неліктен үш бөлікке бөлінген? Әр бөліктің тақырыбын анықтап, оларға ат қой Төмендегі сұрақтардың жауабын жаз
Өзіңнің мектепке барған алғашқы күнің есіңде ме? Ойыңмен бөліс 12-жаттығу Оқылым Суретпен жұмыс Сурет мазмұнын болжа. Әлидің күнделігін оқы Күнделік дұрыс жазылған ба? Әлиге қандай кеңес бересің? 13- жаттығу Екі бағанадағы етістіктерді оқып, салыстыр Бірінші бағандағы сөздердің түбірі етістіктен жасалған Екінші бағандағы сөздердің түбірі зат есімнен жасалған Сергіту сәті «Қазақ биі» ЕҚБ:Суретші сөзін сөз құрамына талда Ережемен жұмыс Мұғалімнің түсіндірмесі Жеке жеке оқиды Хормен оқиды 14-жаттығу Мақалды жатқа жаз Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар. Етістіктердің астын сыз.Ақтар туынды етістік екенін дәлелде Топпен жұмыс 1-топ: 2-топ: Үй тапсырмасы 15-жаттығу Ағаш бұтақтарындағы етістіктерді теріп жаз ҚЖ: Диктант Шахтада Біз қалада тұрамыз. Әкем шахтада істейді. Шахтер болуды мен де ұнатамын. Шахтаны көргім келеді. Оның қайда екенін білемін. Анау биік қара таудың қасында. Тау етегінде үлкен үй тұр. Шахтаға кірер есік сол жерде. Ақыры шыдамадым. Әкем сыйлаған фонарымды алдым да тура шахтаға тарттым. Кері байланыс «Сабақ туралы пікір» Оқушылар сабақтың қай бөлігі қызықты болғанын, не үйренгендерін айтып, пікір қалдырады. |
Сыныпқа жағымды атмосфера орнату Өткенді пысықтайды Мәтінмен танысады. Оқушылар бірге қазақтың биін орындап, сергіп алады. Ережемен жұмыс жасайды Мақалды жатқа жазады Топтық тапсырмаларды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
ҚБ: « Көбелек ұстау» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2 балл
Дескриптор: Оқушылар өз сөйлемдерінде сөз таптарын дұрыс қолданады-1 балл
Дескриптор: 2 балл
Дескриптор: Дескриптор: Етістіктердің астын сызады
Дара етістіктерді
күрделі етістікке айналдырып жазады |
Оқулық, тақта, маркер, презентация, карточкалар, онлайн платформалар. Оқулық, презентация, смайликтер Оқулық Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз




