Материалдар / Қазақ тілінен сабақ жоспарлары

Қазақ тілінен сабақ жоспарлары

Материал туралы қысқаша түсінік
41-44 сабақтарға арналған жоспарлар, дайын материалымен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2024
59
0 рет жүктелген
1500 ₸
Бүгін алсаңыз
+75 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +75 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

11.11.2024

Сынып: 3



Сабақтың тақырыбы:

Түбір сөз және туынды сөз 15-17 жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

3.2.5.1* берілген тақырып/сұрақ бойынша түрлі дерек көздерден (мəтін/сөздік/сызба/кесте/карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау.

Сабақтың мақсаты


Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті

қалыптастыру


Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут
















Сабақты қорыту

5минут
















Қосымша тапсырма

5минут




































Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал

«Амандасу» әдісі

Музыка әуенімен қозғала отырып, амандасу түрлерін көрсетеді



Үй тапсырмасын тексеру

Мәтін түрлерін ата

Тура және ауыспалы мағыналы сөздер туралы өз ойыңды айт






Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы

15-жаттығу.

Мәтінді рөлге бөліп оқы

Мәтін арқылы Бекжанның өмірбаянын біле алдың ба? • Бекжанның өмірбаянын білу үшін сендер қандай сұрақ қояр едіңдер? • Сұрақ қою үшін төмендегі ақпаратпен таныс.

Ата – ататай, қазақ – қазақша сөздерін салыстыр. Олардың мағынасындағы өзгерісті байқа. • Өз өмірбаяныңды жаз. • Туған-туысқандарыңды қалай жақсы көресің?


ЕБҚ Сезіміңді қалай білдіресің? Ым-ишара арқылы көрсет.


Өмірбаян дегеніміз – адамдардың өмірі туралы әңгіме. Өмірбаян адамның туған жылы, айы, күнінен басталады. Одан кейін тұрған мекенжайы, отбасында қанша адам тұратыны туралы баяндалады.





16- жаттығу

Суретте берілген жануарлардың атын пайдалану арқылы мәтінді толықтырып жаз

Тышқанның қалай жыл басы болғанын есіңе түсір. Қарамен берілген сөздерге назар аудар, олардың түбірін тап.



ЕҚБ

Жыл басына таласқан хайуанаттар туралы айт.


Ереже

Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейді: татулық, достық, жазушы



Шығармашылық үзіліс

17- жаттығу.

Ойлан, тап.

Бір үлкен кісі сұраған соң жасымды айтып едім, «Е, қозы жасында* екенсің ғой», – деді. Түсінбесем де, қайта сұрауға ұялдым. «Қозы жасы» деген нені білдіреді?

Сұрақтың жауабын сөздіктен біліп ал



Үй тапсырмасы

Сөз түрлерін пысықтап, ережелерін жаттап кел.



Үйге тапсырма:

16-жаттығу

Амандасады

Жақсы тілектер айтады.





Үй тапсырмасын тексертеді.











Мәтінмен жұмыс жасайды







Тапсырманы орындайды












Ережемен танысады


Тапсырманы орындайды.










Тапсырманы орындайды.






Жеке жұмыс жасайды





Тапсырманы орындайды.





















Кері байланыс жасайды.


Мадақтап отыру

ҚБ: «Смарт сағат» әдісі


Дескриптор:

Мәтін түрлерін атайды-1б

Тура және ауыспалы мағыналы сөздер туралы өз ойын айтады-1б



Дескриптор:

Мәтінді рөлге бөліп оқиды-1б

Өмірбаян адамдардың өмірі туралы әңгімелейді-1б







Өте жақсы оқыдың!








Дескриптор:

Суретте берілген жануарлардың атын пайдалану арқылы мәтінді толықтырып жазады-1б

Қарамен берілген сөздерге назар аударып, олардың түбірін табады-1б








Дескриптор:

Сұрақтың жауабын сөздіктен біліп алады-1б

Ойлан, тап орындайды-1б











«Бағдаршам» әдісі

Көңіл күй стикерлері




Суреттер








Суреттер





Қималар








Оқулық

оқулық


Таратпа парақтар



Оқушы жұмысы





Оқулық



Суреттер


Таратпа парақтар





Суреттер


Таратпа парақтар



Суреттер


Таратпа парақтар





Суреттер



Таратпа парақтар



Суреттер




Таратпа парақтар







Кері байланыс тақтасы



















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3



Сабақтың тақырыбы:

42 сабақ. Түбір сөз және туынды сөз. 18-21 жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.5.1 берілген тақырып/сұрақ бойынша түрлі дерек көздерден (мəтін/сөздік/сызба/кесте/карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Туынды сөздерді анықтайды

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау


Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут









Сабақты қорыту

10 минут


































Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал

«Амандасу» әдісі

Музыка әуенімен қозғала отырып, амандасу түрлерін көрсетеді



Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы

Сөз түрлерін пысықтап, ережелерін жаттап кел.

.





Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы

18-жаттығу.

Мәтінді оқы. Ұтымды жауап

Мәтін кім туралы? Ә. Қастеев туралы не білесің?

Ә. Қастеевтің Н.Г. Хлудовқа берген жауабын топта талқыла. Ол неліктен солай жауап берді?

Мәтін кімнің атынан баяндалып тұр? Мәтіннен туынды сөздерді тап.



ЕБҚ

Ә.Қастеевтің бір суретіне сипаттама жаса



19- жаттығу

Мақалдың қатесін түзеп жаз. Білімді жастан ақыл шығар, Ақылды қарттан нақыл шығар Туынды сөздерді тауып, оларды сөз құрамына талда. •Мақалдың мағынасын қалай түсінгеніңді айт.




20- жаттығу.

Берілген жұрнақтарды қандай сөздерге қосып жаңа сөз жасауға болады?

Жаңа сөздердің мағынасын түсіндір.

Аспаз, жазушы,кітапхана,кәсіпкер, әзілқой.




Үйге тапсырма:

21-жаттығу

Бір дыбыс екі рет қайталанбайтындай етіп жаңа сөз жасап жаз.

Амандасады

Жақсы тілектер айтады.





Үй тапсырмасын тексертеді.








Мәтінмен жұмыс жасайды






Тапсырманы орындайды






Жеке жұмыс жасайды





Көркем жазады










Жаңа сөздер жазады.





Тапсырманы орындайды.







Кері байланыс жасайды.


ҚБ: « Медаль» әдісі


Дескриптор:

Сөз түрлерін пысықтап, ережелерін жаттап келеді-1б










Дескриптор:

Мәтінді оқиды -1б

Ә. Қастеев туралы біледі-1б




Өте жақсы оқыдың!







Дескриптор:

Мақалдың қатесін түзеп жазады-1б

Көркем жазады-1б






Дескриптор:

Берілген жұрнақтарды сөздерге қосып жаңа сөз жасайды-1б

Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіреді -1б







«Бас,жүрек, қол» әдісі

Көңіл күй стикерлері




Суреттер








Суреттер





Қималар








Оқулық

оқулық


Таратпа парақтар







Оқушы жұмысы





Оқулық




Суреттер


Таратпа парақтар


Суреттер









Кері байланыс тақтасы









































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3




Сабақтың тақырыбы:

43 сабақ. Түбірлес сөздер. 22-25 жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату

Сабақтың мақсаты

Түбірлес сөздерді меңгереді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу,

заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут











































Сабақты қорыту

10минут


















Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал



Үй тапсырмасын тексеру

Үйге тапсырма:

21-жаттығу

Бір дыбыс екі рет қайталанбайтындай етіп жаңа сөз жасап жаз.



Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы 22-жаттығу. Мәтінді тыңда

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой.

Осы мәтінді «Ұтымды жауап» мәтінімен салыстыр. Мәтіндердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше?

Досыңнан сұрап алып, оның өмірбаянын айтып бер.

Мына кесте бойынша әңгімеле.

Сурет – суретші, мал – малшы сөздерін өзара салыстыр. Олардың түбіріне назар аудар.


Ереже

Бір түбірден тараған сөздерді түбірлес сөздер деп атайды: біл – білім – білімді – білгіш; өнер – өнерлі – өнерпаз.



ЕБҚ

Түбірлес сөздер тауып, тақтаға жаз

Дәрі-дәрігер, ас-аспаз,кітап-кітапхана....


Жазылым

23- жаттығу

Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жаз.

Нәресте, сәби, бөбек, балақай, бүлдіршін, бала. • Түбірлес сөздерді тап.




ЕҚБ

Түбірлес сөздерді қатыстырып сөйлем құра.

Оқушы сабақты жақсы оқуы тиіс.



24- жаттығу.

Жаңылтпашты жатқа жаз. Шежіреші* кісі шежіре* айтты, Ішіндегі шежіресін шешіле айтты.

Ескен Елубай

Түбірлес сөздерді тап, олардың мағынасын түсіндірме сөздіктен біліп ал.


Үй тапсырмасы

25-жаттығу.

Суретке қара. Түбірлес сөздерді оқы.

оқу оқушы оқулық оқуға • Қай сөз түбірлес сөздер тобына жатпайды?

Неліктен?

Себебін дәлелде.


Амандасады

Жақсы тілектер айтады.





Үй тапсырмасын тексертеді.










Мәтінмен жұмыс жасайды













Тапсырманы орындайды








Жеке жұмыс жасайды







Көркем жазады







Тапсырманы орындайды.






Тапсырманы орындайды.

















Кері байланыс жасайды.


ҚБ: «Әмиян» әдісі



Дескриптор:

Бір дыбыс екі рет қайталанбайтын

дай етіп жаңа сөз жасап жазады-1б



Дескриптор:

Мәтінді тыңдайды-1б

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды-1б



Өте жақсы оқыдың!














Жарайсың!




Дескриптор:

Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жазады-1б

Көркем жазады-1б








Дескриптор:

Жаңылтпашты жатқа жазады-1б

Түбірлес сөздерді табады-1б





Жарайсың!



Дескриптор:

Түбірлес сөздерді оқи ды-1б

Себебін дәлелдейді-1б






«Нысана» әдісі

Көңіл күй стикерлері




Суреттер








Суреттер





Қималар








Оқулық

оқулық


Таратпа парақтар



Оқушы жұмысы






Оқулық




Суреттер


Таратпа парақтар





Суреттер


Таратпа парақтар









Суреттер


Таратпа парақтар







Оқулық











Кері байланыс тақтасы











































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3


Сабақтың тақырыбы:

44 сабақ..Түбірлес сөздер. 26-29 жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету

Сабақтың мақсаты

Туынды сөздермен жұмыс жасайды

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу,

заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут





























Сабақты қорыту

10минут


















Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал

«Амандасу» әдісі

Музыка әуенімен қозғала отырып, амандасу түрлерін көрсетеді



Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы

25-жаттығу.

Суретке қара. Түбірлес сөздерді оқы.

оқу оқушы оқулық оқуға • Қай сөз түбірлес сөздер тобына жатпайды?

Неліктен?

Себебін дәлелде.



Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы «Лейс»әдісі.

26-жаттығу.

Мәтінді оқы

Сұрақтарға жауап бер: 1. Неліктен ағаштар отындық, кәделік болып бөлінеді? 2. Ағаштың жасына қарай қандай түрлері бар? 3. Жас ағашты неге кесуге болмайды? 4. «Көктей соласың» деп неліктен айтады? Себебін топта талқыла.


ЕБҚ

Мәтіннен түбірлес сөздерді тап.

Оларды тақтаға жаз



ЕҚБ Мәтіннен түсініксіз сөздерді тауып, мағынасын түсіндірме сөздіктен біліп ал.



27- жаттығу

Берілген сөздерден туынды сөздер жасап жаз.

Балалық,сыйлық,екіндік,балақай,

сыйлау


28- жаттығу.

Ойлан, тап.

Суреттегі адамдардың жасына қай ағаш түбірі сәйкес келеді?

1-сурет-оқушыға

2-сурет-сәбиге

3-сурет-үлкен кісіге



Үйге тапсырма:

29-жаттығу

Сұрақтарға жауап жаз. 1. Күн мен түн теңелетін кез? 2. Ең ұзақ күн қашан болады? 3. Ең ұзақ түн қашан болады? 4. 365 күн неше жылға тең?


Амандасады

Жақсы тілектер айтады.





Үй тапсырмасын тексертеді.








Мәтінмен жұмыс жасайды









Тапсырманы орындайды







Жеке жұмыс жасайды




Тапсырманы орындайды.






Сөздер жасайды







Шығармашылық жұмыс жасайды







Үй тапсырмасын алады





Кері байланыс жасайды.


ҚБ: «Транспортир» әдісі



Дескриптор:

Түбірлес сөздерді оқи ды-1б

Себебін дәлелдейді-1б







ДескриптоР:

Мәтінді оқиды

-1б

Сұрақтарға жауап береді -1б



Өте жақсы оқыдың!






Дескриптор:

Берілген сөздерден туынды сөздер жасап жазады-1б

Көркем жазады-1б




Дескриптор:

Суреттегі адамдардың жасына қай ағаш түбірі сәйкес келетінін табады-1б






«Данышпан үкі» әдісі

Көңіл күй стикерлері




Суреттер



Қималар


Оқулық

оқулық


Таратпа парақтар



Оқушы жұмысы





Оқулық



Суреттер


Таратпа парақтар


Суреттер


Таратпа парақтар



Суреттер








Таратпа парақтар










Оқулық






Кері байланыс тақтасы













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ