Материалдар / Қазақстан - ұлттар достығының ұйытқысы. Арман ПВ баспасы. 7-сынып. ҚМЖ. Сабақ жоспары

Қазақстан - ұлттар достығының ұйытқысы. Арман ПВ баспасы. 7-сынып. ҚМЖ. Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
7.3.6.1-мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау; 7.4.4.2- еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну;
Авторы:
11 Ақпан 2025
284
5 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

4-бөлім:

Қазақстандағы ұлттар достастығы.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан - ұлттар достығының ұйытқысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.6.1-мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау;

7.4.4.2- еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну;

Сабақтың мақсаты

- сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды;

- сөйлемдердегі еліктеу сөздердің қызметін (сындық, амалдық, қимылдық) анықтайды

Құндылықтарға баулу

  • Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

  • Жасампаздық және жаңашылдық

  • Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Сиқырлы қобдиша» жаттығуы. Оқушыларды түгелдейді, оқу құралдарын тексереді.

Мұғаліммен амандасады, оқу құралдарын дайындайды.

Психологиялық ахуал. «Сатамын және сатып аламын» тренингі. Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Шеңберде тұрған оқушы қасындағы көршісіне өзінің жағымсыз қасиетін сатып, оның жақсы қасиетін сатып алады. Мысалы, «Мен еріншектігімді сатып, сенің шыншылдығыңды сатып аламын».

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады


Оқулық, жұмыс дәптерлері






Жаңа сабақ

Ойқозғау.



1-тапсырма

Тыңдалым

Сынып




2-тапсырма.

Сынып




3-тапсырма

Оқылым









4-тапсырма.

Оқылым

Жеке жұмыс


Ынтымақ түбі – игілік

Мақал


Өлеңді тыңда. «Атамекен» ұғымын қалай түсінесің? Көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданып, өз пікіріңді дәлелде.


Тыңдалым мәтінінен атамекенге деген қандай сезімдер ұялады? Эмоционалды-экпресивті сөздерді ата.



Мәтінді оқы. Тыңдалым мәтінімен салыстырып, публицистикалық және көркем әдебиет стильдерінің өзіндік ерекшеліктерін ажырат.


Публицистикалық стиль

Көркем әдебиет стилі




«Ұйытқы» сөзінің мәнін қалай түсінесің? Еліміздің достық пен татулықтың мекені болуының басты себебі неде деп ойлайсың?


Дескриптор:

- Көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданады;

-өз пікірін дәлелдейді;

- публицистикалық және көркем әдебиет стильдерінің өзіндік ерекшеліктерін ажыратады ;

-сұрақтарға жауап береді



Сабақ барысында қазақша ынталандыру смайликтері беріледі

Сабақтың ортасы

.


ӘТН

5-тапсырма.

Жұптық жұмыс

Жазылым





6-тапсырма.

Жеке жұмыс








«Қазақстан» сөзінің әр әрпінен басталатын, патриоттық сезімді білдіретін сөйлемдер жаз. Жұбыңмен алмасып, сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексер, лексикалық түзетулер енгізіп, редакцияла.


Сөйлемдерден еліктеу сөздерді тауып, олардың қызметін (сындық, амалдық, қимылдық) анықтаңдар.

Үлгі: шаңқ еткен (қандай?) даусы. Еліктеу сөз көмекші етістікпен тіркесіп, сындық қызмет атқарып тұр.

1.Майқанованың шаңқ еткен даусы бір-ақ шығып үлгерді. 2. Өңі құп-қу болып, сылқ етіп құлап бара жатыр. 3. Ж.регім лүп-лүп етіп, алқымыма тығлыды. 4. Федоровтың көз оты жарқ етіп, дүние тұманданып, теңселіп бара жатқандай болды. 5. Федоровтың көз оты жарқ етіп, тұздай көк көзімен еламанға қадала қарады. (Ә.Нұрпейісов)6. Кісендер даусы гүрс-гүрс етеді. 7. Надзиратель шошып кетіп, оқыс шегінгені сонша – тар дәліздің артқы қабырғасына кегжең еткізіп басын ұрып алды. 8. Тесіктен жылт-жылт аңдушы көздлер көрінгенде, шықшыты бұлт-бұлт ойнап, тісі шықырлап жыны қозады-ақ. 9. Сөйтсе, өз ьдаусынан Рысқұлдың өзі селк еткен екен. (Ш.Мұртаза) 10. Үмітей ашық үнмен сыңқ-сыңқ етіп, үй ішіне естірте күледі (М.Әуезов)

Дескриптор:

- сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;

-лексикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды.

- сөйлемдердегі еліктеу сөздердің қызметін (сындық, амалдық, қимылдық) анықтайды















Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК

Сергіту сәті

«Жер сілкіну »


Ойынның шарты

Үш адамнан ұстасып үй соғады, ортасында бір адам тұрады, 1- қимылдайды –қимылдайды адамдар десе ішіндегі адамдар жүгіріп, келесі үйдің ішіне кіріп кетеді.

2- қимылдайды –қимылдайды үйлер десек, үйлер жүгіріп барып тұрған адамды қоршайды, 3- Жер сілкінді десек үйлер қолын түсіріп, басқа үйлермен үй соғады. Кезек- кезек ауысып тұрады



Сабақты бекіту

7-тапсырма.

Жеке жұмыс










Бейбітшілік және келісім сарайы туралы не білесің? Бейнелеуіш сөздерді қолданып, сарайды сипатта.

Дескриптор:

  • бейнелеуіш сөздерді қолданады, сарайды сипаттайды.

Оқулық

Үй тапсырмасы

8-тапсырма.

«Достықтың Отаны - Қазақстан» тақырыбында таныстырылым дайында.


Оқулық

Сабақ соңындағы рефлексия

Рефлексия.

«Киіз үй»





Қосымша ресурстар:



https://create.kahoot.it/details/7cdbb446-3639-4224-bb43-d1b994c6c56c



https://quizizz.com/admin/quiz/63d95362c8bdd6001d7c187a/elikteu-soezder


Әр мұғалім өз аккаунтымен кіреді

















































































Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі