|
Білім беру ұйымының атауы |
Үңггіртас орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2 Ежелгі көшпелілер өмірі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жампеисова А.М |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адам өмірін қалай өзертті? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.2 – металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Темірдің пайда болу негіздерін біледі. Темір өндіру адам өмірінде қандай өзгеріс әкелді ? түсінеді. Кен өндіру әдісін іс жүзінде жүзінде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін !» тренинг. 2.Темір, Пеш, Көрік пазлдар арқылы үш топқа бөлу Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Біз пазлдардан не көріп тұрмыз ? 2.Не себепті темір табиғатта таза күйінде сирек кездеседі ? 3.Темірді балқыту үшін нені пайдаланған ? 4.Көрікті не үшін пайдаланған ?
|
Оқушылар орындарынан шеңбер жасап тұрады да, бір-бірімен қол ұстасып, қолдарын қөтеріп «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін » деп ұрандатады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Қ.Б «Бағдар-шамдар» арқылы бағалау. Қызыл- А деңгей, Жасыл- В деңгей, Сары-С деңгей |
Пазлдар
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Интерактивті тақтадан «Қазақстан аумағында темірдің игерілуі» тақырыбында видео көрсетілім. 1.Тапсырма Топтық жұмыс. 1-топ. Темір өндіру «Дұрыc ?» әдісі 2-топ. Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу. Венн диаграммасы 3-топ. «Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды 3- топ тапсырмасы «Дұрыc ? әдісі
Дескриптер: -Темір дәуірінің күрделі өзгерістерін саралайды - Темір дәуірінің хронологиялық шеңберін нақты анықтайды -Темірдің құрамын тұжырымдайды -Темірді балқыту құралдарын анықтайды -Темір дәуірінің басты жетістіктерін талқылайды -Еңбек құралдарының маңыздылығын біледі -Темір дәуіріні экономиканың даму маңыздылығын түсінеді
1-сурет Қола дәуірі 2-сурет Темір дәуірі
2- топ тапсырма:Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу. Венн диаграммасы.
Айырмашылықтары. Ұқсастықтары. Айырмашылықтары
Темір дәуірі
Дескриптер:
- қола дәуірі
-Қола және темір дәуірінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табады. 3-топ тапсырмасы «Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды Дискриптор: -Тірек сөздер сызбасын жазады -Темір өндіру әдісі туралы қысқаша сипаттама береді -Темір дәуіріне қорытында жасайды
Т жазады сипаттама береді
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Кесте толтыру
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Тесттік тапсырма
|
Оқушылар тақтадағы видеоны 5 минут көріп, тыңдайды және оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды.
Оқушылар дұрыс бұрыс еместігін анықтайды.
Суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Тірек – сызбамен жұмыс жасайды.
|
Қ.Б
Қ.Б. Бас, жүрек, қол арқылы бағалау Бас- А деңгей Жүрек - В деңгей Қол-С деңгей
|
АКТ, видео, оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма:Қазақстан аумағында темірдің игерілуі
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды. |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Мұғалім оқушылармен кері байланыс жасайды. |
Оқушылар смайликтерін жабыстырады.Күліп тұрған смайлик- сабақты жақсы түсіндім;Селқос тұрған смайлик- әлі де сұрақтарым бар;Қабағы түиулі смайлик- сабақты түсінбедім.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі Зерттеу сұрағы Темір өндіру адам өмірін қалай өзертті 5 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Үңггіртас орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2 Ежелгі көшпелілер өмірі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жампеисова А.М |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адам өмірін қалай өзертті? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.2 – металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Темірдің пайда болу негіздерін біледі. Темір өндіру адам өмірінде қандай өзгеріс әкелді ? түсінеді. Кен өндіру әдісін іс жүзінде жүзінде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін !» тренинг. 2.Темір, Пеш, Көрік пазлдар арқылы үш топқа бөлу Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Біз пазлдардан не көріп тұрмыз ? 2.Не себепті темір табиғатта таза күйінде сирек кездеседі ? 3.Темірді балқыту үшін нені пайдаланған ? 4.Көрікті не үшін пайдаланған ?
|
Оқушылар орындарынан шеңбер жасап тұрады да, бір-бірімен қол ұстасып, қолдарын қөтеріп «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін » деп ұрандатады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Қ.Б «Бағдар-шамдар» арқылы бағалау. Қызыл- А деңгей, Жасыл- В деңгей, Сары-С деңгей |
Пазлдар
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Интерактивті тақтадан «Қазақстан аумағында темірдің игерілуі» тақырыбында видео көрсетілім. 1.Тапсырма Топтық жұмыс. 1-топ. Темір өндіру «Дұрыc ?» әдісі 2-топ. Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу. Венн диаграммасы 3-топ. «Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды 3- топ тапсырмасы «Дұрыc ? әдісі
Дескриптер: -Темір дәуірінің күрделі өзгерістерін саралайды - Темір дәуірінің хронологиялық шеңберін нақты анықтайды -Темірдің құрамын тұжырымдайды -Темірді балқыту құралдарын анықтайды -Темір дәуірінің басты жетістіктерін талқылайды -Еңбек құралдарының маңыздылығын біледі -Темір дәуіріні экономиканың даму маңыздылығын түсінеді
1-сурет Қола дәуірі 2-сурет Темір дәуірі
2- топ тапсырма:Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу. Венн диаграммасы.
Айырмашылықтары. Ұқсастықтары. Айырмашылықтары
Темір дәуірі
Дескриптер:
- қола дәуірі
-Қола және темір дәуірінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табады. 3-топ тапсырмасы «Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды Дискриптор: -Тірек сөздер сызбасын жазады -Темір өндіру әдісі туралы қысқаша сипаттама береді -Темір дәуіріне қорытында жасайды
Т жазады сипаттама береді
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Кесте толтыру
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Тесттік тапсырма
|
Оқушылар тақтадағы видеоны 5 минут көріп, тыңдайды және оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды.
Оқушылар дұрыс бұрыс еместігін анықтайды.
Суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.
Тірек – сызбамен жұмыс жасайды.
|
Қ.Б
Қ.Б. Бас, жүрек, қол арқылы бағалау Бас- А деңгей Жүрек - В деңгей Қол-С деңгей
|
АКТ, видео, оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма:Қазақстан аумағында темірдің игерілуі
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды. |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Мұғалім оқушылармен кері байланыс жасайды. |
Оқушылар смайликтерін жабыстырады.Күліп тұрған смайлик- сабақты жақсы түсіндім;Селқос тұрған смайлик- әлі де сұрақтарым бар;Қабағы түиулі смайлик- сабақты түсінбедім.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

ірек
сөздерді Темірге
қысқаша


