Бекітемін:
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15 01 25 |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.1.1 -Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; 10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 минут
3 минут |
Тақтаға «мемлекет» сөзін шығарып, оқушылардың осы ұғымға қатысты пікірлерін тыңдаңыз. Содан соң қосымша сұрақтар ұсыныңыз: Мемлекеттің негізгі белгілері қандай? Қазіргі Қазақстан аумағында алғашқы мемлекеттер қашан пайда болды? Олардың тайпалық одақтардан айырмашылығы неде? Содан соң жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут
|
Зерттеу және талдау 1-тапсырма. Мәтінді оқып, көшпелілер мемлекеттерінің үлгілерін талда
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды 2-тапсырма. Ерте көшпелілер мемлекеттерінің құрылу себептерін талдап, қалыптасу тарихына қатысты негізгі фактілерді анықта.
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз Жеке жұмыс Көшпелілердің мемлекеттік белгілерін кестені толтыру арқылы көрсетіңіз.
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз |
Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте көшпелілер мемлекеттерінің негізгі белгілерін анықтайды. Дескрипторлар: Көшпелілер мемлекеттерінің үш үлгісін атайды; Мемлекет үлгілерінің кемінде екі белгісін көрсетеді; Мемлекет үлгілерінің белгілері негізінде басты ерекшелігін түсіндіреді Бағалау критерийі: Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасуын талдайды. Дескрипторлар: Ерте көшпелілер мемлекеттерінің құрылуына әсер еткен кемінде үш факторды түсіндіреді; Мемлекеттің құрылған уақытын айтады; Картадан аумағын көрсетеді Дескриптор ерте ортағасырлық мемлекеттің ерекшелігін сипаттайды; - ерте ортағасырлық биліктің ерекшелігін сипаттайды; - ерте ортағасырлық саяси ұйымның ерекшелігін сипаттайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Сақтардыңқалыптасуы http://e-history.kz/kz/contents/view/saktar__259
Үйсіндер Ғұндар http://e-history.kz/kz/contents/view/gundar__504 Хронологиялық тарихы http://www.tarih-begalinka.kz/ru/history/ancient/history/ Сақтар туралы https://www.youtube.com/watch?v= Үйсіндер тарихы https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
6 минут
2 минут
|
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Оқушылар тақырыпты қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
Бекітемін:
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15 01 25 |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.1.1 -Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; 10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 минут
3 минут |
Тақтаға «мемлекет» сөзін шығарып, оқушылардың осы ұғымға қатысты пікірлерін тыңдаңыз. Содан соң қосымша сұрақтар ұсыныңыз: Мемлекеттің негізгі белгілері қандай? Қазіргі Қазақстан аумағында алғашқы мемлекеттер қашан пайда болды? Олардың тайпалық одақтардан айырмашылығы неде? Содан соң жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут
|
Зерттеу және талдау 1-тапсырма. Мәтінді оқып, көшпелілер мемлекеттерінің үлгілерін талда
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды 2-тапсырма. Ерте көшпелілер мемлекеттерінің құрылу себептерін талдап, қалыптасу тарихына қатысты негізгі фактілерді анықта.
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз Жеке жұмыс Көшпелілердің мемлекеттік белгілерін кестені толтыру арқылы көрсетіңіз.
ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз |
Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте көшпелілер мемлекеттерінің негізгі белгілерін анықтайды. Дескрипторлар: Көшпелілер мемлекеттерінің үш үлгісін атайды; Мемлекет үлгілерінің кемінде екі белгісін көрсетеді; Мемлекет үлгілерінің белгілері негізінде басты ерекшелігін түсіндіреді Бағалау критерийі: Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасуын талдайды. Дескрипторлар: Ерте көшпелілер мемлекеттерінің құрылуына әсер еткен кемінде үш факторды түсіндіреді; Мемлекеттің құрылған уақытын айтады; Картадан аумағын көрсетеді Дескриптор ерте ортағасырлық мемлекеттің ерекшелігін сипаттайды; - ерте ортағасырлық биліктің ерекшелігін сипаттайды; - ерте ортағасырлық саяси ұйымның ерекшелігін сипаттайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Сақтардыңқалыптасуы http://e-history.kz/kz/contents/view/saktar__259
Үйсіндер Ғұндар http://e-history.kz/kz/contents/view/gundar__504 Хронологиялық тарихы http://www.tarih-begalinka.kz/ru/history/ancient/history/ Сақтар туралы https://www.youtube.com/watch?v= Үйсіндер тарихы https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
6 минут
2 минут
|
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Оқушылар тақырыпты қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













