Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2 A X ғ.-XІІІ ғ. басындағы Қазақстан |
Мектеп: №6 Ж.Аймауытов |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Калдыбаева Лаура Бахтияровна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: 25 |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақстан аумағындағы ерте орта ғасырлық мемлекеттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау; 6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын біледі және VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастықтырын сипаттай алады. Басым оқушылар: картадан Түрік қағанатының аумағын анықтай отырып, түркілердің батысқа жылжу себептерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Тарихи деректер негізінде, түркілер туралы мәліметтер алғаш қашан аталатындығын зерттеу арқылы анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тыңдалым дағдысы: АКТ арқылы Түрік қағанатының суреттерін көрсету арқылы жаңа сабақ меңгеріледі. Айтылым дағдысы: картадан Түрік қағанатының аумағын көрсете отырып, түркілердің батысқа жылжу себептерін талқылайды. Оқылым дағдысы: Мәтінмен жүмыс Түрік қағанатының күшеюін топпен зерттейды, сипаттайды. Жазылым дағдысы: Хронологияны, термин сөздерді дәптерге түсіреді Жазылым дағдысы бойынша ерте ортағасырлық мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастығын жазады. Термин сөздермен танысады. Пәнге қатысты термин сөздер: «қағанат, ашина, иел, бұдын, бек, ер, этникалықғ сана-сезім. Диалог: «Түркілер қандай оқиғаға байланысты және Қытай жылнамаларында алғаш, қашан аталады?». «Ұлттық сана-сезімді қалай түсінесіңдер?» Мен Ұлы қаған..... болды деп ойлаймын. Оқушылар айтылым мен тыңдалым дағдысы бойынша топтық жұмыс барысында диалогқа түседі. Талқылайды. Өз ойларымен бөліседі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түрік қағанатының құрылуының басты оқиғаларын анықтау арқылы тарихи маңызын сипаттау. Тарихи деректер негізінде VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастықтырын сипаттау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел аясында ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын дәріптеу . - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы , география, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ортағасырдағы Қазақстан тарихы нені оқытатындығын біледі, хронологиялық уақыт шеңберін айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы\ Сабақтың негізгі бөлімі 10 минут 10 минут 5 минут Сабақтың соңы 7 минут |
І. Сәлемдесу. ІІ. Психологиялық ахуал қалыптастыру. « Менің бүгінгі жетістігім...» атты тренинг арқылы оқушыларға позитивтік көңіл-күй сыйлап, бүгінгі сабақтан алатын мақсатын айқындаймын. ІІІ. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға ерте ортағасырлық мемлекеттердің территориясы белгіленген карта ұсынамын. Сол арқылы топқа бөлемін. Топтар: 1 топ: Түрік қағанаты 2топ: Батыс түрік қағанаты 3топ: Түргеш қағанаты болып 4 топ Қаған 5 топ Қытай жылнамалары
Белсенді кезең. І. «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушырлардан топ атауларын, яғни, ерте ортағасырлық мемлекеттерді ортақ не байланыстыратынын, ұлттық сана сезім туралы ойларын сұраймын. Сол арқылы жаңа сабақтың оқу мақсатын ашамын. ІІ. Т/ж: тапсырма -1 . « Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша оқушылар суреттерді байланыстырып, Түрік қағанатының құрылыуын, басты оқиғаларын, тарихи деректер бізге қандай мағлұмат беретіндігін анықтайды.
Дескриптор:
ЖЖ «Тұлғаны таны» ойыны: Оқушыларға Бұмын қаған, Шегу қаған, Білге қаған, Мұқан қаған туралы тарихи деректер беріледі. Деректерге сүйене отырып, қағандардың мемлекетті нығайтудағы ролін анықтау. Дескриптор: Оқушылар: Бұмын қаған, Шегу қаған, Білге қаған, Мұқан қағандардың мемлекетті нығайтудағы ролін анықтай алады. ІІ. Жұптық /ж: тапсырма -2. Кестемен жұмыс: кестеге Түркілердің қытай және басқа мемлекеттерден басымдылығын анықтап, толтыру
Дескриптор: Оқушылар: Түркілердің қытай және басқа мемлекеттерден басымдылығын сипаттай алады. Қорытынды: ІІІ. Т/ж: тапсырма -3. «Т кестесі» әдісі бойынша ерте ортағасырлық мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастығын көрсете отырып, ерекшеліктірін анықтайды. Айырмашылығы Ұқсастығы Т
Дескриптор:
|
Стикер «Қазақстан тарихы» (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 1-том. — Алматы: Атамұра, 2010. Н.С. Бакина және т.б. Қазақстан тарихы Жалпы білім беретін 6-сыныпқа арналған оқулық. Алматы, Атамұра, 2018 ж.
Кесте «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ smk.edu.kz Флипчарт , маркер Т кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс . 3 минут |
ҚБ Кері байланыс . « Білім ағашы» әдісі бойынша стикерлерді пайдалана отырып, оқушылардан сабақ бойы алған біліміне кері байланыс алынады. Үйге тапсырма: «Фишбоун» әдісіне салып, түрік қағанатының ыдырауының негізгі себептерін анықтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға Қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қойуды жоспарлап отырсыз? Оқушыларға саралауды жүргізуді мен мынандай әдістер арқылы жоспарладым. Жалпы әдістерді қолдану дағдысына сала отырып, әр түрлі ресурстарды пайдалана отырып, жүргіздім. Оқушыларға «Миға шабуыл» стр бастап, ссыни тұрғыдан ойлауға дағдыладым, «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша берілген суреттерді пайдалана отырып, тарихи оқиғаларды байланыстырып, ерте ортағасырлық мемлекеттің құрулу маңыздылығын ашқыздым. Кескін картамен жұмыс арқылы оқушыларға кескін картамен жұмыс жасауды, белгілі мемлкетттерді дұрыс белгілеп, ажыратуды үйреттім.
Сол арқылы ерте орта ғасырда
қандай мемлекеттер Қазақстан жерінде мекенд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар
Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі: 6.2 A X ғ.-XІІІ ғ. басындағы
Қазақстан Мектеп: №6
Ж.Аймауытов Мұғалімнің аты-жөні:Калдыбаева Лаура
Бахтияровна Сынып: 6 Қатысқан оқушылар саны: 25 Қатыспаған оқушылар саны: Сабақ тақырыбы: Қазақстан аумағындағы
ерте орта ғасырлық мемлекеттер Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
6.3.1.1
оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының
тарихи маңызын анықтау;
6.3.1.2
VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау. Сабақ мақсаттары Барлық
оқушылар: Түрік қағанатының құрылуының
тарихи маңызын біледі және VI-IX
ғасырлардағы мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастықтырын
сипаттай алады. Басым
оқушылар: картадан Түрік қағанатының
аумағын анықтай отырып, түркілердің батысқа жылжу себептерін
анықтайды. Кейбір
оқушылар: Тарихи деректер негізінде,
түркілер туралы мәліметтер алғаш қашан аталатындығын зерттеу арқылы
анықтайды Тілдік мақсат Тыңдалым
дағдысы: АКТ арқылы Түрік қағанатының
суреттерін көрсету арқылы жаңа сабақ
меңгеріледі. Айтылым
дағдысы: картадан Түрік қағанатының
аумағын көрсете отырып, түркілердің батысқа жылжу себептерін
талқылайды. Оқылым
дағдысы: Мәтінмен жүмыс Түрік
қағанатының күшеюін топпен зерттейды,
сипаттайды. Жазылым
дағдысы: Хронологияны, термин сөздерді
дәптерге түсіреді Жазылым дағдысы бойынша ерте ортағасырлық
мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастығын жазады. Термин сөздермен
танысады. Пәнге
қатысты термин
сөздер: «қағанат, ашина, иел, бұдын,
бек, ер, этникалықғ сана-сезім. Диалог: «Түркілер қандай оқиғаға
байланысты және Қытай жылнамаларында алғаш, қашан
аталады?». «Ұлттық сана-сезімді
қалай түсінесіңдер?» Мен Ұлы қаған..... болды деп
ойлаймын. Оқушылар айтылым мен тыңдалым дағдысы бойынша
топтық жұмыс барысында диалогқа түседі. Талқылайды. Өз ойларымен
бөліседі. Бағалау критерийлері Түрік қағанатының құрылуының
басты оқиғаларын анықтау арқылы тарихи маңызын
сипаттау. Тарихи деректер
негізінде VI-IX
ғасырлардағы мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастықтырын
сипаттау.
Ойлау дағдылары Білу, түсіну
қолдану Құндылықтарды дарыту Мәңгілік ел аясында
ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын
дәріптеу . -
патриотизм - ұлттық
сана-сезім -
тәуелсіздік Пәнаралық байланыс Дүние жүзі тарихы ,
география, әдебиет Бастапқы
білім Ортағасырдағы Қазақстан тарихы нені оқытатындығын біледі,
хронологиялық уақыт шеңберін айта алады. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған іс әрекет Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут Сабақтың
ортасы\ Сабақтың негізгі
бөлімі 10
минут 10
минут 5
минут Сабақтың
соңы 7
минут І.
Сәлемдесу. ІІ. Психологиялық
ахуал қалыптастыру. « Менің бүгінгі
жетістігім...» атты тренинг арқылы
оқушыларға позитивтік көңіл-күй сыйлап, бүгінгі сабақтан алатын
мақсатын айқындаймын. ІІІ. Оқушыларды
топқа бөлу. Оқушыларға ерте
ортағасырлық мемлекеттердің территориясы белгіленген карта
ұсынамын. Сол арқылы топқа бөлемін. Топтар: 1 топ: Түрік
қағанаты 2топ: Батыс түрік
қағанаты 3топ: Түргеш қағанаты
болып 4 топ
Қаған 5 топ Қытай
жылнамалары Белсенді
кезең. І. «Миға
шабуыл» әдісі бойынша
оқушырлардан топ атауларын, яғни, ерте ортағасырлық мемлекеттерді
ортақ не байланыстыратынын, ұлттық сана сезім туралы ойларын
сұраймын.
Сол арқылы
жаңа сабақтың оқу мақсатын ашамын. ІІ. Т/ж: тапсырма -1
. « Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша оқушылар
суреттерді байланыстырып, Түрік қағанатының құрылыуын, басты
оқиғаларын, тарихи деректер бізге қандай мағлұмат беретіндігін
анықтайды. Дескриптор: Оқушылар суреттер
арқылы түрік қағанатының құрулуының тарихи 2 ерекшеліктерін
біледі. Түрік қағанатының
құрылуының тарихи маңыздылығын сипаттай алады. картадан Түрік қағанатының
аумағын көрсете алады түркілердің батысқа жылжу
себептерін анықтайды. Тарихи деректер негізінде,
түркілер туралы мәліметтер алғаш қашан аталатындығын зерттей
алады.
ЖЖ
«Тұлғаны
таны» ойыны:
Оқушыларға Бұмын қаған, Шегу қаған, Білге қаған, Мұқан
қаған туралы тарихи деректер беріледі. Деректерге сүйене отырып,
қағандардың мемлекетті нығайтудағы ролін
анықтау. Дескриптор:
Оқушылар: Бұмын қаған, Шегу
қаған, Білге қаған, Мұқан қағандардың мемлекетті нығайтудағы ролін
анықтай алады.
ІІ.
Жұптық /ж: тапсырма -2. Кестемен жұмыс: кестеге Түркілердің қытай
және басқа мемлекеттерден басымдылығын анықтап,
толтыру
Саяси
бірлік
Жетілдірілген қару
жарақтар
Көшпелі ұйым, жылдам
қимылдау
Карсыластардың
әлсіздігін және бытыраңқылығы
Дескриптор: Оқушылар:
Түркілердің
қытай және басқа мемлекеттерден басымдылығын сипаттай
алады.
Қорытынды:
ІІІ. Т/ж:
тапсырма -3. «Т кестесі» әдісі бойынша ерте
ортағасырлық мемлекеттердің айырмашылығы мен ұқсастығын көрсете
отырып, ерекшеліктірін анықтайды.
Айырмашылығы Ұқсастығы
Т
Дескриптор: Түрік қағанаты мен
Батыс түрік қағанатының айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыра
алады.
Стикер «Қазақстан тарихы» (көне
заманнан бүгінге дейін). Бес
томдық. 1-том. — Алматы: Атамұра, 2010.
Н.С. Бакина және
т.б. Қазақстан
тарихы Жалпы білім беретін 6-сыныпқа
арналған оқулық.
Алматы, Атамұра, 2018
ж.
Кесте «Назарбаев Зияткерлік
мектептері» ДББҰ smk.edu.kz
Флипчарт ,
маркер
Т
кестесі
Кері
байланыс .
3
минут
ҚБ
Кері
байланыс .
« Білім
ағашы» әдісі бойынша стикерлерді
пайдалана отырып, оқушылардан сабақ бойы алған біліміне кері
байланыс алынады.
Үйге
тапсырма: «Фишбоун» әдісіне салып, түрік
қағанатының ыдырауының негізгі себептерін
анықтау.
Саралау –
оқушыларға
Қалай көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті
жоғары
оқушыларға қандай міндет
қойуды
жоспарлап
отырсыз?
Оқушыларға саралауды жүргізуді
мен мынандай әдістер арқылы жоспарладым. Жалпы әдістерді қолдану
дағдысына сала отырып, әр түрлі ресурстарды пайдалана отырып,
жүргіздім. Оқушыларға «Миға шабуыл» стр бастап, ссыни тұрғыдан
ойлауға дағдыладым, «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша берілген
суреттерді пайдалана отырып, тарихи оқиғаларды байланыстырып, ерте
ортағасырлық мемлекеттің құрулу маңыздылығын ашқыздым. Кескін
картамен жұмыс арқылы оқушыларға кескін картамен жұмыс жасауды,
белгілі мемлкетттерді дұрыс белгілеп, ажыратуды
үйреттім.
Сол арқылы ерте орта ғасырда
қандай мемлекеттер Қазақстан жерінде мекенд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






