Қазақстан ғылымы. қмж 6-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақстан ғылымы. қмж 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан ғылымы. қмж 6-сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы
Page 1



Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Ғылым мен
технология жетістіктері.


Мектеп: Сүйінбай атындағы 143 мектеп-лицейі
Күні: 29.04.2020ж Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбаева Қ.А.
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Қазақстан ғылымы
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
6.2.1.1-тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын
әсерлі, мазмұнды жеткізу;
6.2.4.1-шағын мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау, тілдік
ерекшелігін салыстыру
Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің
мазмұнын түсінеді;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ойын әсерлі,
мазмұнды жеткізеді;
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіндегі жеке эпизоттарды
сипаттайды;
Бағалау критерийі Мәтіндерден негізгі ақпаратты таба алады, ұлы дала елі жайлы
айтады, сипаттайды, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын
ажыратады,
Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:
Мөлшер үстеуді біледі, ажырата алады.
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Баба – предок, шөл – пустыня, қоңыржай –умеренно, аймақ –
регион, бидай – пшеница, арпа – овес, күріш – рис, топырақ –
почва, бедер – шершавый, сарғыш - желтоватый
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар:
Аймақ, далалы аймақ, шөлейт, орманды – далалы, шөл аймақтық
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қазақстан табиғатының қандай ерекшеліктері бар?
Елімізде қандай аймақтар бар?
Не өсіріледі.
Құндылықтарға баулу Ұлы далаға,елге, жерге деген құрмет. Табиғатты қорғауға,аялауға
деген сeзімдeрін ояту.
Пәнаралық байланыс Тарих, жаратылыстану.
АКТ қолдану дағдылары Ғаламторды пайдаланып, қажетті ақпаратты табады.
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
Қазақстанның шикізаты, кен байлықтары туралы айтады .
Оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар арқылы білемін
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Сабақтың басы



Ой қозғау


- Психологиялық ахуал туғыру(«Ыстық алақан» әдісі);
- Оқушыларды түгендеу;
І топ – Далалы аймақ
ІІ топ – Шөлейт аймақ







Page 2















Сабақтың ортасы






































(топ атауларына байланысты мағлұмат береді)
-Топтың ережесімен таныстыру;
-Критериилер парақшаларын үлестіру;
Үй тапсырмасын cұрау
Оқушылар Қазақстанның қандай қазба байлықтарына бай
екендігі және қай жерде өндірілетіндіктері туралы әңгімелейді.
Бүгінгі күнгі сабақтың тақырыбы мен мақсатымен
таныстыру.

2. Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Жазылым. Айтылым.
Мәтінді оқушылар өз беттерімен оқиды. Мазмұны бойынша
«Суреттер сөйлейді» әдісін қолдану.



2 топқа әртүрлі тапсырмалар беріледі.
(Үлгерімі жоғары оқушыларға дара тапсырмалар беріледі.)
1-топ – Диаграмманы толықтыр. Дала, орманды – далалы аймақ,
шөлейт және шөл аймақтардың пайыздық мөлшерлерін жаз.
2-топ – Қазақстан аймақтарының ауа райы туралы ақпаратты
тауып, жаз.
Мақсаты Бағалау критерийі Дескриптор:
Мәтіндерді
түсінеді, негізгі
ақпаратты таба
алады, ұлы дала елі
жайлы айтады,
сипаттайды.
-мәтінді түсіну,
-суреттер бойынша
сюжеттерді
сипаттау,
-мәтін мазмұны
бойынша негізгі
ақпараттарды
анықтау
мәтінді түсінеді,
-суреттер бойынша
сюжеттерді
сипаттайды,
-мәтін мазмұны
бойынша негізгі
ақпараттарды
анықтайды.
Кері байланыс. «Бір +плюс, бір- минус» стратегиясы.

















Интеракти
вті тақта

















Қима
қағаздары
А4 парағы,
суретте













Page 3


Сабақтың соңы
Жазылым. Айтылым. 2 топқа үлестірмелі қағаздар беріледі.
1 – топ. Сын – қимыл үстеулерін тауып, сұрақ қояды.
2 – топ. Мөлшер үстеулерін тауып, сұрақ қояды.

«Сұрақтар қоржыны» әдісі арқылы оқушылар қоржыннан
сұрақтар алып, оларға толық жауап береді.
- Қазақстан жерін қалай атайды?
- Елімізде қандай аймақтар бар?
- Ұлы даланың табиғаты қандай?
- Қазақстан жерінде не бар?
- Қазақстан жерінен қандай қазба байлықтар алынады?
- Қазақстан қазба байлығы жағынан неше елдің ішінде
бірінші ондыққа кіреді?
- Орталық Қазақстанда не өндіріледі?
- Қазақстан қай елдермен шектеседі?
- Қазақстан жері қандай?
- Шикізат түрлерін қайда қолданады?
Мақсаты Бағалау критерийі Дескриптор:
Тақырыпқа
қатысты ой
қорытады,
сұрақтарға ойын
дәлелдей отырып
жауап береді.
-тақырып бойынша
үйренген сөздерді
қолдана отырып,
мәтінде көтерілген
мәселелерді ескере
отырып, сұрақтарға
жауап беру
-тақырып бойынша
жаңа сөздерді
қолданады;
-мәтінде көтерілген
мәселе бойынша
сұрақтарға жауап
береді
Кері байланыс. Рефлексия.
«Не оңай? Не қиын?» сұрақтарына жауап беріп, түсініктерін
толықтырады.









Үй тапсырмасы Оқулықтағы 8 -тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындау
керектігі түсіндіріледі.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
29.04.2020
2546
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі