Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Физикалық география
3.2 Атмосфера |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
ДунбаеваЗ. |
|||||
|
|
||||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт:
|
Педагогтің әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау:
|
Ресурстар:
|
||
|
1.Басы:Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. |
1.Сәлемдеседі. Оқушыларды түгендеймін. Сыныпты топтарға бөлемін |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Топтарға бөлінеді |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация |
||
|
2.Өткенді еске алу 10мин |
2. Үй тапсырмасын тексеру.. Сәкестендіру тапсырмасы Арқан тарту ойыны-сұрақ жауап
|
2. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. |
Оқушылардың сабақ барысындағы әрбір жауаптарына қолдау көрсетіледі. Жарайсың!!! |
2.Тапсырма парақтары. Интербелсенді тақта, слайд. https://wordwall .net/resource/81857166 |
||
|
3.Басы. Жаңа тақырыпты түсіндіру 5мин 4.Топтық жұмыс:20мин |
3. Оқушыларға интербелсенді тақтада презентаия арқылы түсіндірме жүргізіледі 4. Топтық жұмыс. Топтарға дайындыққа 7 мин, 2мин қорғау, 1 мин бағалау 1-топ тапсырмасы. Қауіпті атмосфералық құбылыс – Қарлы боран және дауыл. Таңдау бойынша осы құбылыстың біреуіне байланысты интелект карта құрыңыз.
2-топ тапсырмасы. Презентациядағы деректерді қолданып Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін біздің елдегі қолайсыз немесе қауіпті метеорологиялық құбылыстар бейтаныс болғандықтан а) Көпшілік өзін-өзі ұстауы жөнінде жадынама әзірлеңіз. б) Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін «Аптапты ыстық аймақтардың ескерту картасын» дайындаңыздар . с) Сыныптастарыңызға ұсыныңыздар.Жұмысты кескін картада орындаңыздар
3-топ. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың бірі – құрғақшылық-аңызақ жел, төмендегі мәтінді оқып құрғақшылықтың салдарымен күресудің және алдын алудың жолын ұсыныңыз. Маңғыстауда дәстүр бойынша фермерлер де жеке шаруашылық да малды малшыға береді. Малшы малды далаға айдап жібереді, ол өзі иен даланы кезіп жейтін шөп іздейді.Оны таба ма, жоқ па белгісіз. Аймақтың бір артықшылығы мал ұрлығы жоқ. Шөл далада аман қалғандары үйге оралады. Мал үшін мал жайылымдары аз. 2021 жылы жаз Маңғыстаулықтар үшін қиын болды. Ұзақ уақыт құрғақшылықтың салдарынан жаппай мал қырылып, жұт жайлады. Ауыл шаруашылық министірінің ресми хабарлауынша 1163 бас өлген дейді.Бірақ өлген малдың саны одан да көп болуы мүмкін. Жеке жұмыс. Білімін бекіту үшін https://www.educaplay.com формасында тест орындайды |
3.Оқушылар мұғалімді тыңдайды. 4.Топтық жұмысты слайд ресурстар мен дескрипторды қолданып орындайды 1-топ.Дескриптор Қоайсыз құбылысты сипаттайды Қолайсыз құбылыстың себептерін анықтайды, салдарын жазады,Қазақстанның қай аймақтарында болатынын көрсетеді, осы құбылыстан сақтанудың жолын ұсынады 2-топ.Дескриптор - «Аптапты ыстық кезінде әрекет ету жадынамасы» тақырыбында Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін өзін-өзі ұстауы жөнінде жадынама әзірлейді. - Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін «Аптапты ыстық аймақтардың ескерту картасын» дайындайды - Сыныптастарына таныстырады Рөлге ене отырып тапсырманы топ болып орындау G –мақсат R-рөлі\проблемадағы рөлі A- аудитория\мақсатты аудиторияны анықтау S- оқиға\ белгілі бір жағдайды қарастыру P-өнім\нәтиже S-стандарттар мен жетістікке жету критерилері Дескриптор - Жұттың алдын алу және сақтанудың жолын ұсынады Оқушылар тест орындайды |
ҚБ. Топтардың өзара бағалауы Мұғалімнің мадақтауы ҚБ. 1-10 балл |
3.Оқулық,суреттер, презентация. 4.Суреттер. Ғаламтор https://www.educaplay. com/learning-resources/21450186-learning_resource.html |
||
|
5.Сабақтың соңы: |
5.Оқу мақсатынашып кері байланыс жасау |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.ҚБ бәрекелді |
5.Слайд |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Физикалық география
3.2 Атмосфера |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
ДунбаеваЗ. |
|||||
|
|
||||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт:
|
Педагогтің әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау:
|
Ресурстар:
|
||
|
1.Басы:Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. |
1.Сәлемдеседі. Оқушыларды түгендеймін. Сыныпты топтарға бөлемін |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Топтарға бөлінеді |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация |
||
|
2.Өткенді еске алу 10мин |
2. Үй тапсырмасын тексеру.. Сәкестендіру тапсырмасы Арқан тарту ойыны-сұрақ жауап
|
2. Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. |
Оқушылардың сабақ барысындағы әрбір жауаптарына қолдау көрсетіледі. Жарайсың!!! |
2.Тапсырма парақтары. Интербелсенді тақта, слайд. https://wordwall .net/resource/81857166 |
||
|
3.Басы. Жаңа тақырыпты түсіндіру 5мин 4.Топтық жұмыс:20мин |
3. Оқушыларға интербелсенді тақтада презентаия арқылы түсіндірме жүргізіледі 4. Топтық жұмыс. Топтарға дайындыққа 7 мин, 2мин қорғау, 1 мин бағалау 1-топ тапсырмасы. Қауіпті атмосфералық құбылыс – Қарлы боран және дауыл. Таңдау бойынша осы құбылыстың біреуіне байланысты интелект карта құрыңыз.
2-топ тапсырмасы. Презентациядағы деректерді қолданып Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін біздің елдегі қолайсыз немесе қауіпті метеорологиялық құбылыстар бейтаныс болғандықтан а) Көпшілік өзін-өзі ұстауы жөнінде жадынама әзірлеңіз. б) Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін «Аптапты ыстық аймақтардың ескерту картасын» дайындаңыздар . с) Сыныптастарыңызға ұсыныңыздар.Жұмысты кескін картада орындаңыздар
3-топ. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың бірі – құрғақшылық-аңызақ жел, төмендегі мәтінді оқып құрғақшылықтың салдарымен күресудің және алдын алудың жолын ұсыныңыз. Маңғыстауда дәстүр бойынша фермерлер де жеке шаруашылық да малды малшыға береді. Малшы малды далаға айдап жібереді, ол өзі иен даланы кезіп жейтін шөп іздейді.Оны таба ма, жоқ па белгісіз. Аймақтың бір артықшылығы мал ұрлығы жоқ. Шөл далада аман қалғандары үйге оралады. Мал үшін мал жайылымдары аз. 2021 жылы жаз Маңғыстаулықтар үшін қиын болды. Ұзақ уақыт құрғақшылықтың салдарынан жаппай мал қырылып, жұт жайлады. Ауыл шаруашылық министірінің ресми хабарлауынша 1163 бас өлген дейді.Бірақ өлген малдың саны одан да көп болуы мүмкін. Жеке жұмыс. Білімін бекіту үшін https://www.educaplay.com формасында тест орындайды |
3.Оқушылар мұғалімді тыңдайды. 4.Топтық жұмысты слайд ресурстар мен дескрипторды қолданып орындайды 1-топ.Дескриптор Қоайсыз құбылысты сипаттайды Қолайсыз құбылыстың себептерін анықтайды, салдарын жазады,Қазақстанның қай аймақтарында болатынын көрсетеді, осы құбылыстан сақтанудың жолын ұсынады 2-топ.Дескриптор - «Аптапты ыстық кезінде әрекет ету жадынамасы» тақырыбында Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін өзін-өзі ұстауы жөнінде жадынама әзірлейді. - Қазақстанға келетін шетелдіктер үшін «Аптапты ыстық аймақтардың ескерту картасын» дайындайды - Сыныптастарына таныстырады Рөлге ене отырып тапсырманы топ болып орындау G –мақсат R-рөлі\проблемадағы рөлі A- аудитория\мақсатты аудиторияны анықтау S- оқиға\ белгілі бір жағдайды қарастыру P-өнім\нәтиже S-стандарттар мен жетістікке жету критерилері Дескриптор - Жұттың алдын алу және сақтанудың жолын ұсынады Оқушылар тест орындайды |
ҚБ. Топтардың өзара бағалауы Мұғалімнің мадақтауы ҚБ. 1-10 балл |
3.Оқулық,суреттер, презентация. 4.Суреттер. Ғаламтор https://www.educaplay. com/learning-resources/21450186-learning_resource.html |
||
|
5.Сабақтың соңы: |
5.Оқу мақсатынашып кері байланыс жасау |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.ҚБ бәрекелді |
5.Слайд |
||
шағым қалдыра аласыз





