8 сынып ІІІ оқу тоқсанына Қазақстан тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.
|
Бөлім: |
Қазақстантоталитарлықжүйекезеңінде |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде? 1-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанда индустрияландыру нәтижесінде орын алған өзгерістерді анықтайды. Индустрияландыру саясатының салдарын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу; Талап: Сыни және креативті ; Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлесдесіп,тақырып мазмұны бойынша аралас топқа бөлу.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. 2. БЫМ«Миға шабуыл» Оқушылардың назарларына тақырыптық бейне материалды ұсынып,төмендегі сұрақтар беріледі: 1.Бейне материал қандай тарихи оқиғаларды бейнелейді? 2.Сталиндік индустрияландыру қалай жүзеге асырылды? 3.Индустрияландырудың бастамасы неден бастау алды? Оқушылардың сұрақтар бойынша жауаптары тыңдалып,сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты,тарихи концептісі таныстырылады.Зерттеу сұрағына назар аудартады. |
1.Сынып оқушылары тақырып мазмұны бойынша аралас топқа бөлінеді. ЕББҚ білім алушыға сынып бөлмесінде күн сәулесінің тікелей түсуін болдырмау үшін сыныпта табиғи жарық аймағына отырғызу.Сынып бөлмесі ішіндегі шу мен сыртқы визуалды қоздырғыштарды азайту 2.Оқушылар бейне материал бойынша ұсынылған сұрақтарға жауап беріп,өзара талқылау жүргізеді. |
1.Сынып оқушыларына мұғалімнің керй байланысы 2. ҚБ «Бағдаршам» Мұғалімнің кері байланысы. |
1.қиынды қағаздар 2.Сілтемеда тақырыптық бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=VCboftNNt6w
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу мен талдау. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатыныңқарама-қайшылығы неде? 3.«Ойлан,жұптыс,бөліс»-топтық жұмыс. (Қосымша №1,2,3) Оқушыларға тақырып бойынша мәтін ұсынылады,мәтіннен және бейне материалдан алған ақпараттар бойынша топтарға өзара оқыту жүргізу ұсынылады. 1.Мәтіннің мағынасын негізгі сөйлемдерді атау; 2.Мәтіннен кем дегенде 10 түйінді сөздерді атау; 3.Мәтін бойынша 5 жіңішке және 5 жуан сұрақтар құрастыру. 4.Топтар мәтін бойынша өзара сұрақтарға жауап беру. 1-топ:Қазақстандағы социалистік индустрияландырудың мәні мен ерекшеліктері 2-топ:Табиғи ресурстарды зерттеу және оларды белсенді игеруі. 3-топ:Түркісіб құрылысы ЕББҚ білім алушыға мәтіндер мен дереккөздерді үлкейтіп ұсынып,қолдау жасау Саралау тапсырмасы: жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға тақырып мазмұнын қамтуына бағытталған нақты оқу деректерін қолдана отырып,жеңілден күрделіге қарай төмендегі сұрақтар ұсынылады: (Қосымша №4) «Қазақстан 20-жылдардың аяғы мен 30 жылдары, өте қысқа мерзімде аграрлы елден индустриялы елге айналды. Большевиктер өлкені индустрияландыруды өте жоғарғы қарқынмен жүргізді. Мысалы: Одақ көлемінде мұнай өндіру 1926-1940 жж. 3 есе көбейсе, Қазақстанда - 5,9 есе көбейді; көмір өндіру Одақ бойынша 5,7 есе артса, Қазақстанда ол 77,4 есеге артқан; электр қуатын өндіру Одақ көлемінде 23,7 есе артса, Қазақстанда–486 есе артқан, яғни одақтық көлемнен 20 еседен артық болған; темір жолдар салу Одақ бойынша 1,4 есеге, ал Қазақстанда –3,1 есеге артқан» Мәтін бойынша сұрақтар:
4.Тақырыптық кесте-жұптық жұмыс Жұп оқушыларына қосымша дереккөздерді ұсына отырып,Қазақстандағы индустрияландырудың себептері мен салдарын анықтауға тақырыптық кестемен жұмыс беріледі.
ЕББҚ білім алушыға кестедегі Қазақстандағы индустрияландыру саясатының себептерін анықтауға арналған кестенің белгілі бір бөлігі толтыру ұсынылады. 5. Жеке жұмыс Қосымша дереккөздерін қолданып,Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтап,негіз салалары бойынша талдаңыз.
ЕББҚ білім алушыға кесте толтыруда уақыт шектемей,тапсырманы орындауға қолдау жасау |
3. Оқушылар тақырып бойынша мәтіннен және бейне материалдан алған білімдері бойынша өзара оқыту жүргізеді. Саралау:жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға тақырып мазмұнын қамтуына бағытталған нақты оқу деректерін қолдана отырып,жеңілден күрделіге қарай сұрақтарға жауап береді.
4. Жұптар қосымша дереккөздерді қолдана отырып,Қазақстандағы индустрияландырудың себептері мен салдарын анықтайды.
ЕББҚ білім алушы жұбынан қолдау жасалады. Саралау:қарқыны жоғары жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға қажет болған жағдайда қосымша сұрақтарға жауап береді
5.Оқушылар қосымша дереккөздерін қолданып,Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтап,негіз салалары бойынша талдайды;
|
3.ҚБ «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»-өзара бағалау
Мұғалімнің кері байланыс
4. «Көршіңді бағала»-өзара бағалау
Мұғалімнің кері байланысы
5.Тапсырма дескриптор арқылы бағаланады Дескрипторлар: 1.индустрияландырудың саяси жағынан жетістіктерін анықтайды; 2.индустрияландырудың саяси жағынан кемшіліктерін анықтайды; 3.индустрияландырудың экономикалық жағынан жетістіктерін анықтайды; 4.индустрияландырудың экономикалық жағынан кемшіліктерін анықтайды; 5.индустрияландырудың әлеуметтік жағынан жетістіктерін анықтайды; 6.индустрияландырудың әлеуметтік жағынан кемшіліктерін анықтайды; 7.индустрияландырудың мәдени жағынан жетістіктерін анықтайды; 8.индустрияландырудың мәдени жағынан кемшіліктерін анықтайды; қорытынды жазады; |
3.Қосымша №1 Дерек көзі: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013 Қосымша №2 сілтемеде тақырыптық суреттер: https://e-history.kz/kz/news/show/251 Қосымша №3 https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013 Қосымша №4 https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013
4.Қосымша №4 Дерек көзі: https://e-history.kz/kz/news/show/251 Тақырыптық кесте
5.Тақырыптық кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
6.Сабақты бекіту «Мене сұрақ-сізден жауап» Оқушыларға қорытынды бөлімінде бекіту сұрақраты ұсынылады 1.Индустрияландыруды жүзеге асыруда қаражаттты іздестіруде қандай көздер тартылды? 2.Түркісіб теміржолының тарихи маңызы бар ма? 3.Қазақстанда индустрияландыру үшін қандай ерекшеліктер тән? ЕББҚ білім алушыға сұрақтар арнайы карточкалармен ұсынылады. 7.Рефлексия Хат жазу. Стикерлерге: Мен таныстым... Мен түсіндім: Маған қиын болды: 8.Үйге тапсырма 1-тапсырма Қазақстандағы индусрияландыру қазақ халқының дәстұрлі шаруашылы,ына қалай әсер етті?Ой түйін 2-тапсырма Қосымша дереккөздерден алынған мәліметтерде және өз білімдерін қолдана отырып, SWOT стратегиясы бойынша Қазақстанда индустрияландырудың Қазақстан этностарының өзара мәдени әчеріне талдау жасайды. 3-тапсырма Түркісіб құрылысының тарихын сипаттап,эссе жазу ЕББҚ оқушыға сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасалады. |
6. Оқушылар бекіту сұрақтарына жауап беріп,өз пікірлерін ұсынады
7.тақырыптан қандай ақпаратпен танысқанын,қандай ақпараттар алғанын,қандай қиындықтар туындағанын стикерлерге жазып,кері байланыс жасайды..
8.Оқушылар өз таңдаулары бойынша тапсырма орындайды.
|
6. Мұғалімнің кері байланысы
7. Мұғалімнің кері байланысы
8. ҚБ «Мадақтау»
|
6.үлестірмелі қағаздар
7. стикерлер
8.таратпа материалдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Тик-ток» әдісі Кері байланыс. Нені білдім, нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Нені білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
8 сынып ІІІ оқу тоқсанына Қазақстан тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.
|
Бөлім: |
Қазақстантоталитарлықжүйекезеңінде |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде? 1-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанда индустрияландыру нәтижесінде орын алған өзгерістерді анықтайды. Индустрияландыру саясатының салдарын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу; Талап: Сыни және креативті ; Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлесдесіп,тақырып мазмұны бойынша аралас топқа бөлу.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. 2. БЫМ«Миға шабуыл» Оқушылардың назарларына тақырыптық бейне материалды ұсынып,төмендегі сұрақтар беріледі: 1.Бейне материал қандай тарихи оқиғаларды бейнелейді? 2.Сталиндік индустрияландыру қалай жүзеге асырылды? 3.Индустрияландырудың бастамасы неден бастау алды? Оқушылардың сұрақтар бойынша жауаптары тыңдалып,сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты,тарихи концептісі таныстырылады.Зерттеу сұрағына назар аудартады. |
1.Сынып оқушылары тақырып мазмұны бойынша аралас топқа бөлінеді. ЕББҚ білім алушыға сынып бөлмесінде күн сәулесінің тікелей түсуін болдырмау үшін сыныпта табиғи жарық аймағына отырғызу.Сынып бөлмесі ішіндегі шу мен сыртқы визуалды қоздырғыштарды азайту 2.Оқушылар бейне материал бойынша ұсынылған сұрақтарға жауап беріп,өзара талқылау жүргізеді. |
1.Сынып оқушыларына мұғалімнің керй байланысы 2. ҚБ «Бағдаршам» Мұғалімнің кері байланысы. |
1.қиынды қағаздар 2.Сілтемеда тақырыптық бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=VCboftNNt6w
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу мен талдау. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатыныңқарама-қайшылығы неде? 3.«Ойлан,жұптыс,бөліс»-топтық жұмыс. (Қосымша №1,2,3) Оқушыларға тақырып бойынша мәтін ұсынылады,мәтіннен және бейне материалдан алған ақпараттар бойынша топтарға өзара оқыту жүргізу ұсынылады. 1.Мәтіннің мағынасын негізгі сөйлемдерді атау; 2.Мәтіннен кем дегенде 10 түйінді сөздерді атау; 3.Мәтін бойынша 5 жіңішке және 5 жуан сұрақтар құрастыру. 4.Топтар мәтін бойынша өзара сұрақтарға жауап беру. 1-топ:Қазақстандағы социалистік индустрияландырудың мәні мен ерекшеліктері 2-топ:Табиғи ресурстарды зерттеу және оларды белсенді игеруі. 3-топ:Түркісіб құрылысы ЕББҚ білім алушыға мәтіндер мен дереккөздерді үлкейтіп ұсынып,қолдау жасау Саралау тапсырмасы: жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға тақырып мазмұнын қамтуына бағытталған нақты оқу деректерін қолдана отырып,жеңілден күрделіге қарай төмендегі сұрақтар ұсынылады: (Қосымша №4) «Қазақстан 20-жылдардың аяғы мен 30 жылдары, өте қысқа мерзімде аграрлы елден индустриялы елге айналды. Большевиктер өлкені индустрияландыруды өте жоғарғы қарқынмен жүргізді. Мысалы: Одақ көлемінде мұнай өндіру 1926-1940 жж. 3 есе көбейсе, Қазақстанда - 5,9 есе көбейді; көмір өндіру Одақ бойынша 5,7 есе артса, Қазақстанда ол 77,4 есеге артқан; электр қуатын өндіру Одақ көлемінде 23,7 есе артса, Қазақстанда–486 есе артқан, яғни одақтық көлемнен 20 еседен артық болған; темір жолдар салу Одақ бойынша 1,4 есеге, ал Қазақстанда –3,1 есеге артқан» Мәтін бойынша сұрақтар:
4.Тақырыптық кесте-жұптық жұмыс Жұп оқушыларына қосымша дереккөздерді ұсына отырып,Қазақстандағы индустрияландырудың себептері мен салдарын анықтауға тақырыптық кестемен жұмыс беріледі.
ЕББҚ білім алушыға кестедегі Қазақстандағы индустрияландыру саясатының себептерін анықтауға арналған кестенің белгілі бір бөлігі толтыру ұсынылады. 5. Жеке жұмыс Қосымша дереккөздерін қолданып,Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтап,негіз салалары бойынша талдаңыз.
ЕББҚ білім алушыға кесте толтыруда уақыт шектемей,тапсырманы орындауға қолдау жасау |
3. Оқушылар тақырып бойынша мәтіннен және бейне материалдан алған білімдері бойынша өзара оқыту жүргізеді. Саралау:жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға тақырып мазмұнын қамтуына бағытталған нақты оқу деректерін қолдана отырып,жеңілден күрделіге қарай сұрақтарға жауап береді.
4. Жұптар қосымша дереккөздерді қолдана отырып,Қазақстандағы индустрияландырудың себептері мен салдарын анықтайды.
ЕББҚ білім алушы жұбынан қолдау жасалады. Саралау:қарқыны жоғары жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға қажет болған жағдайда қосымша сұрақтарға жауап береді
5.Оқушылар қосымша дереккөздерін қолданып,Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтап,негіз салалары бойынша талдайды;
|
3.ҚБ «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»-өзара бағалау
Мұғалімнің кері байланыс
4. «Көршіңді бағала»-өзара бағалау
Мұғалімнің кері байланысы
5.Тапсырма дескриптор арқылы бағаланады Дескрипторлар: 1.индустрияландырудың саяси жағынан жетістіктерін анықтайды; 2.индустрияландырудың саяси жағынан кемшіліктерін анықтайды; 3.индустрияландырудың экономикалық жағынан жетістіктерін анықтайды; 4.индустрияландырудың экономикалық жағынан кемшіліктерін анықтайды; 5.индустрияландырудың әлеуметтік жағынан жетістіктерін анықтайды; 6.индустрияландырудың әлеуметтік жағынан кемшіліктерін анықтайды; 7.индустрияландырудың мәдени жағынан жетістіктерін анықтайды; 8.индустрияландырудың мәдени жағынан кемшіліктерін анықтайды; қорытынды жазады; |
3.Қосымша №1 Дерек көзі: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013 Қосымша №2 сілтемеде тақырыптық суреттер: https://e-history.kz/kz/news/show/251 Қосымша №3 https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013 Қосымша №4 https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9013
4.Қосымша №4 Дерек көзі: https://e-history.kz/kz/news/show/251 Тақырыптық кесте
5.Тақырыптық кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
6.Сабақты бекіту «Мене сұрақ-сізден жауап» Оқушыларға қорытынды бөлімінде бекіту сұрақраты ұсынылады 1.Индустрияландыруды жүзеге асыруда қаражаттты іздестіруде қандай көздер тартылды? 2.Түркісіб теміржолының тарихи маңызы бар ма? 3.Қазақстанда индустрияландыру үшін қандай ерекшеліктер тән? ЕББҚ білім алушыға сұрақтар арнайы карточкалармен ұсынылады. 7.Рефлексия Хат жазу. Стикерлерге: Мен таныстым... Мен түсіндім: Маған қиын болды: 8.Үйге тапсырма 1-тапсырма Қазақстандағы индусрияландыру қазақ халқының дәстұрлі шаруашылы,ына қалай әсер етті?Ой түйін 2-тапсырма Қосымша дереккөздерден алынған мәліметтерде және өз білімдерін қолдана отырып, SWOT стратегиясы бойынша Қазақстанда индустрияландырудың Қазақстан этностарының өзара мәдени әчеріне талдау жасайды. 3-тапсырма Түркісіб құрылысының тарихын сипаттап,эссе жазу ЕББҚ оқушыға сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасалады. |
6. Оқушылар бекіту сұрақтарына жауап беріп,өз пікірлерін ұсынады
7.тақырыптан қандай ақпаратпен танысқанын,қандай ақпараттар алғанын,қандай қиындықтар туындағанын стикерлерге жазып,кері байланыс жасайды..
8.Оқушылар өз таңдаулары бойынша тапсырма орындайды.
|
6. Мұғалімнің кері байланысы
7. Мұғалімнің кері байланысы
8. ҚБ «Мадақтау»
|
6.үлестірмелі қағаздар
7. стикерлер
8.таратпа материалдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Тик-ток» әдісі Кері байланыс. Нені білдім, нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Нені білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













