|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
16.01 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары.1-сабақ Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру; 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау жасайды. Желтоқсан оқиғасының себептерін, салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Қаңтар айы: заң және тәртіп айы Апта дәйексөзі: Тәртіп - тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, жағымды ахуал қалыптастыру Өткен білімді тексеру.
Learning apps платформасымен суреттер мен оқиғаларды кезеңдер
бойынша топтастыр. Ой қозғау. Суреттер көрсетіледі
Суретте қандай тарихи оқиға бейнеленген? Жастардың наразы болып, алаңға шығуына не түрткі болды? Жастардың бұл қадамы өзге елдерге қалай әсер етті? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақ тақырыбына шығу, оқу, сабақ мақсаттарын хабарлау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=iWiPCDx6r7I Желтоқсан оқиғасы туралы суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
Мағынаны ашу. Оқулық мәтінін пайдалана отырып, деморатияландыру, ұлтшылдық ұғымын ашамыз. Демократияландыру қоғамға қандай өзгеріс әкеледі деп ойлайсыздар?
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Мәтінді пайдалана отырып, әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдаңыз.
Қоғамдағы демократиялық қозғалыстар халықтың санасына әсер етіп жатқанын көріп отырсыздар. Халық өз наразылығын ашық білдіріп, әміршіл әкімшіл жүйеге өз көзқарастарын жеткізе білді. Соның бір айғағы бүгінгі тақырыбымызға арқау болып отырған Желтоқсан оқиғасы. Қонаев тобы.2-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін және суреттерді пайдалана отырып, Желтоқсан оқиғасының себептерін, салдарын анықтап, тарихи маңызына баға беріңіз
Шаханов тобыКинолента әдісі. Мәтінмен танысып, Желтоқсан оқиғасына қатысқан тұлғалар туралы баяндаңыз. Қайрат Рысқұлбеков Ербол Сыпатаев Сәбира Мұхамеджанова Ләззат Асанова
Колбин тобы Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін және суреттерді пайдалана отырып, Желтоқсан оқиғасына кеңестік биліктің көзқарасына талдау жасаңыз
3-тапсырма. Аяқталмаған сөйлем. Шеру ....... Қазақ жастары алаңға шығып ... |
Бағалау критерийі: Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау жасайды 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының себептерін, барысын талдап, тарихи маңыздылы ғына баға береді Дескриптор 3 балл -Целиноград оқиғасының себебін көрсетеді - «Жас тұлпар» ұйымының құрылу себебін көрсетеді -ойын қорытынды лайды Дескриптор 5 балл - Желтоқсан оқиғасының кемінде екі себебін көрсетеді -оқиғаның кемінде екі салдарын көрсетеді -оқиғаның тарихи маңызына баға береді Дескриптор 5 балл -оқиғаға қатысқан тұлғалар туралы баяндайды -оқиғаға қатысушылардың ерлігінің тарихи маңызына баға береді Дескриптор 5 балл -сұрақтарға жауап береді Дескриптор 2 балл -сөйлемді аяқтап, оқиғаның сипатын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Өзара бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер Таратпа ақпараттар |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма «Желтоқсан оқиғасы жаңашылдықтың жаршысы болды» ПТМС формуласымен позиция қорғау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор бойынша |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша білген үш маңызды ақпаратымен бөліседі, тақырып бойынша туындаған екі сұрағы мен жеке пікірін айтады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1986 ж желтоқсан оқиғасы
Қазақстандағы 1986 ж желтоқсан оқиғасы
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
16.01 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары.1-сабақ Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру; 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау жасайды. Желтоқсан оқиғасының себептерін, салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Қаңтар айы: заң және тәртіп айы Апта дәйексөзі: Тәртіп - тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, жағымды ахуал қалыптастыру Өткен білімді тексеру.
Learning apps платформасымен суреттер мен оқиғаларды кезеңдер
бойынша топтастыр. Ой қозғау. Суреттер көрсетіледі
Суретте қандай тарихи оқиға бейнеленген? Жастардың наразы болып, алаңға шығуына не түрткі болды? Жастардың бұл қадамы өзге елдерге қалай әсер етті? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақ тақырыбына шығу, оқу, сабақ мақсаттарын хабарлау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=iWiPCDx6r7I Желтоқсан оқиғасы туралы суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
Мағынаны ашу. Оқулық мәтінін пайдалана отырып, деморатияландыру, ұлтшылдық ұғымын ашамыз. Демократияландыру қоғамға қандай өзгеріс әкеледі деп ойлайсыздар?
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Мәтінді пайдалана отырып, әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдаңыз.
Қоғамдағы демократиялық қозғалыстар халықтың санасына әсер етіп жатқанын көріп отырсыздар. Халық өз наразылығын ашық білдіріп, әміршіл әкімшіл жүйеге өз көзқарастарын жеткізе білді. Соның бір айғағы бүгінгі тақырыбымызға арқау болып отырған Желтоқсан оқиғасы. Қонаев тобы.2-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін және суреттерді пайдалана отырып, Желтоқсан оқиғасының себептерін, салдарын анықтап, тарихи маңызына баға беріңіз
Шаханов тобыКинолента әдісі. Мәтінмен танысып, Желтоқсан оқиғасына қатысқан тұлғалар туралы баяндаңыз. Қайрат Рысқұлбеков Ербол Сыпатаев Сәбира Мұхамеджанова Ләззат Асанова
Колбин тобы Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін және суреттерді пайдалана отырып, Желтоқсан оқиғасына кеңестік биліктің көзқарасына талдау жасаңыз
3-тапсырма. Аяқталмаған сөйлем. Шеру ....... Қазақ жастары алаңға шығып ... |
Бағалау критерийі: Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау жасайды 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының себептерін, барысын талдап, тарихи маңыздылы ғына баға береді Дескриптор 3 балл -Целиноград оқиғасының себебін көрсетеді - «Жас тұлпар» ұйымының құрылу себебін көрсетеді -ойын қорытынды лайды Дескриптор 5 балл - Желтоқсан оқиғасының кемінде екі себебін көрсетеді -оқиғаның кемінде екі салдарын көрсетеді -оқиғаның тарихи маңызына баға береді Дескриптор 5 балл -оқиғаға қатысқан тұлғалар туралы баяндайды -оқиғаға қатысушылардың ерлігінің тарихи маңызына баға береді Дескриптор 5 балл -сұрақтарға жауап береді Дескриптор 2 балл -сөйлемді аяқтап, оқиғаның сипатын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Өзара бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер Таратпа ақпараттар |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма «Желтоқсан оқиғасы жаңашылдықтың жаршысы болды» ПТМС формуласымен позиция қорғау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор бойынша |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша білген үш маңызды ақпаратымен бөліседі, тақырып бойынша туындаған екі сұрағы мен жеке пікірін айтады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз





















