Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары (1-сабақ)

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары (1-сабақ)

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары (1-сабақ)
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 40 ЖОББМ

Мұғалімнің аты жөні: Казиханова Ж.Б.

Сынып: 9 сынып Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары (1-сабақ)

Сабақтың мақсаты

1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының себебін анықтау;

Оқу мақсаты

9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;

9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау

Бағалау

критерийлері

  • Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырады;

  • 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға береді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • «Желтоқсан көтерілісіне қатысты деректі фильм» бейнематериалын тамашалайды (тыңдылым дағдысы );

  • Оқушылар «Миға шабуыл» және «Тұлғаны таны», «Ойлан тап!» әдістері бойынша талдау жасайды (жазылым және айтылым дағдысы);

Пәндік лексика мен терминология:

  • Желтоқсанның 16-сы

  • V пленум

  • Д.Қонаев

  • Г.Колбин

  • Бейбіт шеру

  • Ұлтшылдық

  • Жазалау

  • Демократияландыру – қандай да бір шараларды демократиялық (немесе неғұрлым демократиялық) негізде ұйымдастыру

  • Ұлтшылдық – ұлтты қоғамдық бірліктің жоғарғы формасы ретінде қарастыратын идеология мен саясат.

  • Шовинизм – бір ұлттың екінші ұлттан артықшылығын дәріптейтін “солақай саясат”.

  • Тоталитарлық жүйе – қоғамның жеке адамдардың өмірін деспаттық, әкімшілдік-әміршілдік мемлекеттің күшімен басқаратын қоғамдық-саяси құрылыс.


Құндылықтарды

дамыту

Сабақ барысында оқушылар әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын талдау жасау арқылы «өз елі үшін мақтаныш», «патриотизм» деген құндылықтарды дамыта алады.

Пәнаралық

байланыстар

  • Қазақ тілі пәнібойынша адам құқығы мен бостандығы.

  • Дүние жүзітарихы пәні бойынша халықаралық қарым-қатынастар жүйесі; қарулану жолындағыжарыс; “қырғи қабақ соғыстың” негізгі оқиғалары; Кеңестік экономиканы реформалаудың сәтсіздікке ұшару себептері; қазіргі әлемнің жаһандануы; жаһандануүдерісінің мәні; жаһандану жағдайындағы әлемдік мәдениеттің дамуы.

  • Құқық негіздері пәнібойынша құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам; адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары.

АКТ қолдану

дағдылары

Сабақ барысында интерактивті тақта арқылы таныстырылым жасалынады

Бастапқы білім

Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



Үй тапсырмасын сұрау










  1. Қазақстандағы “Қайта құру” саясаты кімнің есімімен тікелей байланысты? (1985 жылғы наурызда Н.У.Черненко қайтыс болғаннан кейін КОКП Орталық Комитетінің бас хатшысы болып Михаил Сергеевич Горбачев тағайындалды. Ол қоғамды демократияландыру негізінде “қайта құруды” жүзеге асыру үшін жаңа бағыт ұсынды).

  2. Қайта құру” саясаты неше кезеңнен тұрды?

І кезең - 1985-1987 жж Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуын жеделдету;

ІІ кезең - 1987-1989 жж Мемлекеттік кәсіпорындар мен кооперациялар туралы заңдардың қабылдануы;

ІІІ кезең - 1989-1991 жж ІІІ кезең 1989-1991 жж

  1. М.С. Горбачев саясатының ұрандары? (Жариялылық, Жеделтету, Қайта құру )

  2. Қайта құру” бағытының қарама-қайшылығын ата?

Бірінші бағыт: Жеделтету бағыты анық бағдарламасыз негізде жүргізілді;

Екінші бағыт: Әлеуметтік және экономикалық дағдарысты мемлекеттік жүйені қайта құру арқылы емес, жекелеген шаралардың көмегімен жоюға болады деп есептеді;

Үшінші бағыт: Жеделтету бағыты жекелеген басшылар болып жарияланды.

  1. КСРО-ның ыдырауына не себеп болды?

1-бағыт: КСРО-ның экономикалық жағдайына әсер еткен жаппай әскери қарулану әрекеті;

2-бағыт: Экономиканың техникалық жағынан артта қалуы;

3-бағыт: КСРО-да ұлтаралық қақтығыстардың орын алуы;

4-бағыт: Орталық пен жекелеген Республикалар арасындағы байланыстың үзілуі;

5-бағыт: КСРО құрамындағы мемлекеттердің Тәуелсіздік алуға ұмтылуы.

4-14 слайдтар

Ұяшықтарды таңдай отырып сұрақтарға жауап береді


Жаңа сабақ


Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырамын;

Оқушыларға келесі бейнематериалды көрсеметемін;

Олар бейнематериалды тамашалау барысында қажетті әрі жаңа мәліметтер мен ақпараттарды қосымша жазып алуларын ескертемін.

  • Кем дегенде 5 кілт сөзді жазып алу;

  • Жаңа мәліметтер мен ақпараттар тізбесін құрастыру.


Слайд 14-30

Бейнеролик

15-слайд






Сабақтың ортасы




1-тапсырма
“Миға шабуыл”

  • Суреттер қай жылға тиесілі?

  • Суреттерде кімдер бейнеленген?

  • Суреттегі оқиғаның салдары қандай болды?

  • Суреттегі оқиғаның тарихтағы маңызы қандай?

Picture 2 Picture 6 Picture 4


Дескриптор

1. Желтоқсан оқиғасы туралы мәліметтерді жинақтайды.

2. Оқиғаның шығу себебін анықтайды.

3. Оқиғаның себеп-салдарын талдайды.


2-тапсырма “Тұлғаны таны”

  1. 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысушылардың

ақталуына төрағалық еткен ақын, қоғам қайраткері? (ЖАУАБЫ М. ШАХАНОВ)

Picture 2 Picture 4

2. Көрнекті қоғам және мемлекет қайраткері, ғалым, 1960-1962 және 1964-1986 жылдары Қазақстан Компартияы Орталық комитетінің І хатшысы қызметін атқарушы, еліміздің іргесін нықтап, бүгінгідей қуатты мемлекетке айналдырып кеткен жан? (ЖАУАБЫ Д.А.Қонаев)

Picture 2

3-тапсырма «ОЙЛАН ТАП!»

Мына ескерткіш қашан, қай жерде, қандай оқиғаға байланысты тұрғызылған және де бұл ескерткіш қалай аталады?

(Жауабы) 2006 жылы18 қыркүйек күні, Алматыдағы Желтоқсан және Сәтпаев көшелерінің қиылысында, 1986 жылғы желтоқсан оқиғасының 20 жылдығына арналған «Тәуелсіздік таңы» ескерткіші


Сабақтың соңы

10 минут

Қорытынды сұрақтар:

1. 1986ж.Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?

2. Осы көтеріліске сен қатысар ма едің?

3. Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?

(Оқушылар өз ойларын жеткізеді)

Кері байланыс:

  1. Бүгінгі сабақта өзіңе не алдың, не аса маңызды болды?

  2. Сабақ тапсырмалары саған күрделі болдыма?

  3. Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді “БАС БАРМАҚ” әдісімен белгіле...

Үйге тапсырма: «АЛЛАЖАР» ФИЛЬМІ ЖЕЛТОҚСАН КӨТЕРІЛІСІ ЖАЙЛЫ ДЕРЕКТІ ФИЛЬМІ ҚАРАУ, ЭССЕ ЖАЗУ





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
101
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі