Қазақстандағы жануарлар әлемі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақстандағы жануарлар әлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандағы жануарлар әлемі туралы ақпарат беру.Қызыл кітапқа енген жануарлармен таныстырып өту
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:

Қызым - жағадағы құндызым, Ұлым аспандағы жұлдызым

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы жануарлар әлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру;

8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;

8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болжалдық шектік) қызметін білу, ауызша және жазбаша жұмыстарды

орынды қолдану.

Сабақтың

мақсаты:

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді.

Тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолданады.

Демеулік шылаулардың қызметін біледі, ауызша және жазбаша жұмыстарды

орынды қолданады.

Құндылықтар

Өз тарихын құрметтей біледі, өз еліне деген патриоттық сезімі қалыптасады.

Табиғатты аялай біледі.

Ойлау дағдылары деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану



Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті




Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.









2 мин.














1 мин.


























1 мин.













3 мин.













10 мин.














3 мин.











1 мин.




4 мин.














4 мин.










1 мин.












5 мин.

Психологиялық ахуал.

Сәлеметсіздер ме, балалар!

Сабағымызды бастамас бұрын көңілімізді көтеріп алайық, «Доп» әдісі (арқылы ортаға шығып бір-біріне тілек айтып лақтырады).

Топқа бөлу.

Балалар, өткен сабақты есімізге түсіріп жіберейік.

«Алтын асық» әдісі арқылы

өткен сабақты естеріне түсіреді.

  1. Жабайы аңдардың шаруашылыққа пайдасы бар ма?

  2. Жабайы аңдар жер бетінен жойылып кетуі мүмкін бе?

  3. Не себепті Көксерек жаз бойы жалғыз өмір сүреді?

  4. Көксеректің жойқын күшке айналуының себебі неде?

  5. Көксерек қай кездерде қатты құтырады?

  6. Құрмаштың Көксеректі асырауы дұрыс па?

Бүгінгі сабақта:

Қазақстандағы жануарлар әлемі туралы деректермен танысамыз.

Демеулік шылаулардың қызметін

ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданамыз.

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суреттерге қарап сұрақтарға жауап беріңдер.

1.Суретте қандай жануарлар бейнеленген?

2. Суреттегі жануарлардың қайсысы саған таныс?

Жаңа сөздермен танысу.

Ақбөкен – сайгак

Қарақұйрық – касуля

Құлан - кулан

Жасанды интелект «D-Di» платформасы

Ойтүрткі

1.Жойылып бара жатқан қандай жануарларды білесіңдер?

2.Олардың жойылуына не себеп болды деп ойлайсыңдар?

Тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Мазмұны

бойынша жұбыңа сұрақтар қойып, жауабын бағала. (Ақбөкен, қарақұйрық) екі

тапсырманы екі топ оқиды.

Топтық жұмыс.

1-топ. «3+3+1» әдісі арқылы мәтін мазмұнының ішінен негізгі ойды анықтайтын 3 сөйлем, 3 сөз тіркесі, 1 түйінді сөзді жазыңдар.

3

3

1










2-топ. «Төрт сөйлем» әдісі арқылы Қазақстандағы жабайы аңдар туралы өз пікірлеріңді білдіріңдер.

1. Пікір. Қазақстандағы жабайы аңдар туралы өзіндік пікірлеріңізді бір сөйлеммен жазыңыздар.

2. Дәлел. Өз пікірлеріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіздер.

3. Мысал. Пікірлеріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіздер.

4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңыздар.

Тапсырма. Мәтінді INERT оқыту

стратегиясы бойынша талдаңдар. Төмендегі белгілермен әр бөлікті немесе сөйлемдерді белгілеңдер. Өз ойларыңды қорытындылап жазыңдар.

«V»

«--»

«+»

«?»

Бұрыннан

білемін

Менің ойлағаныма қайшы,

кереғар

Мен үшін

жаңа

ақпарат

Келісе

алмаймын,

білгім келеді





Тапсырма. «Wordwall»

платформасы арқылы демеулік шылауларды табыңдар.

Тапсырма. «Толықтыру» әдісі арқылы сөйлемдегі ойды аяқтаңдар.
• Ақбөкен үшін жұт өте қауіпті, себебі ... ... .
• Қыстау үшін Бетпақдала шөлінен не

Қарақұм, Үстіртке кетеді, не болмаса ... ...
• Жүздеген жыл бұрын қуаң далаларды мекендеген, яки ... .
• Ақбөкен жеке жүріп тіршілік ете алмайды, себебі ... ... .
• Ақбөкендер саны күрт азайды, оның

себебі ... ... .

Тапсырма. «Сұрыптап талдау» әдісі.

Жұптық жұмыс.

Мәтіндерді негізге алып, жануарларға талдау жасап, дәлелдер келтіріңдер.

Тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі

1. Қазақ халқы ақбөкенді тағы қалай атайды?
а) ешкі;
в) тауешкі;
ә) киік;
г) жабайы ешкі.
б) қарақұйрық;
2. Ақбөкеннің мүйізін кейбіреулер қандай іске жұмсайды?
а) алтынға айырбастайды; в) дәрі жасайды;
ә) малға айырбастайды; г) ермек үшін алады.
б) шетелге сатады;

Тапсырма. «Қабырға газеті» әдісі

әдісі (Екі топтың жанында екі ватман ілінеді)

1-қадам. Мәтіннің өздеріне ұнаған тұсын

қалай әсер еткеніні туралы өз пікірлерін білдіреді.

2-қадам. Жазылған үзінді мен пікірді газетке

іледі.

3-қадам. Мұғалімнің белгісімен әр топ ілінген қабырға газеттерін қарайды, сараптайды,

жапсырма қағазға өз пікірлерін қалдырады, сұрақтар жазады.

4-қадам. Әр топ өздерінің қабырға газеттеріне жазылған пікірлерді сараптайды, талдайды, сұрақтарға жауап береді. Қорытынды жасайды.

Дескриптор:

- негізгі ойды анықтайды;

-пікір білдіреді;

-ойларын қорытындылайды;

-талдау жасайды;

-демеулік шылауларды табады;

-дәлел келтіреді.

Сабағымызды бастамас бұрын көңілімізді көтеріп алайық, «Доп» әдісі (арқылы ортаға шығып бір-біріне тілек айтып лақтырады).

Өзін-өзі «Киіз үй» әдісі арқылы бағалайды.





«Алтын асық»

әдісі арқылы өткен сабақты

естеріне түсіреді.













«Суреттер сөйлейді» әдісі

арқылы сұрақтарға жауап

береді.


















Жаңа сөздермен танысады.



Ойтүрткі

Сұрақтарға жауап береді.















Мәтінді оқиды. Мазмұны

бойынша жұбына сұрақтар

қояды, жауабын бағалайды.




«3+3+1» әдісі арқылы мәтін мазмұнының ішінен негізгі ойды анықтайтын 3 сөйлем, 3 сөз тіркесі, 1 түйінді сөзді жазады.







«Төрт сөйлем» әдісі арқылы Қазақстандағы жабайы аңдар туралы өз пікірлерін білдіреді.







Мәтінді INERT оқыту

стратегиясы бойынша

талдайды. Төмендегі

белгілермен әр бөлікті немесе сөйлемдерді белгілейды. Өз ойларын қорытындылап

жазады.







«Wordwall»

платформасы арқылы демеулік шылауларды табады.





«Толықтыру» әдісі арқылы сөйлемдегі ойды аяқтайды.









«Сұрыптап талдау» әдісі.

Мәтіндерді негізге алып, жануарларға талдау жасап, дәлелдер келтіреді.









Сұрақтарға жауап береді.





















«Қабырға газеті» әдісі

Тақырып бойынша өздеріне ұнаған тұстарын жазады. Пікір білдіреді. Сұрақ қояды. Қорытынды жасайды.




















1 балл



























































1 балл

1 балл









1 балл

























1 балл









1 балл







1 балл













1 балл



































1 балл




Рисунок 10





























https://studio.d-id.com/share?id=944ae97c5739cdf03109d38ff933fc65&utm_source=copy

















































https://wordwall.net/ru/resource/28272377







Сабақтың соңы


2 мин.


Тапсырма. learningapps.org плаформасы арқылы тест тапсырмасын орындаңдар.

1. Ертеде бір патша болыпты - ...
А) - мыс
В)
ше

С) - ай
D) түгіл

2. Демеулік шылауларды көрсетіңіз.
А) күшейткіш
В) ыңғайлас
С)
кезектес

D) қарсылықты
3.Көп нүктенің орына демеулік шылауларын жазыңыз.
Бұл кітап ...
А)
па
В)
ма
С) ба
D)
бе

4.Болымсыздық демеулік шылауын көрсетіңіз.
А) түгіл
В) өйткені
С) әйтпесе
D) ше
5. Болжалдық демеулік шылауды анықтаңыз.
А) -мыс
В) -ық
С) -еу
D) -ай
6. Көп нүктенің орнына болымсыздық демеулігін қойыңыз.
Қонақтар кешікпек ... келмеді де.
А) түгіл
В) -
ау
С) –
еу
D) пе

learningapps.org плаформасы арқылы тест тапсырмасын орындайды.


1 балл

https://learningapps.org/watch?v=pv34e5bqj25

Кері байланыс

2 мин.

Оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Үй тапсырмасы















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.03.2025
290
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі