|
Бекітемін Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Ж.Б.Сарсенбаева |
|
-
7.3B Қазақстан Ресей империясының құрамында
Мектебі: №274
Сынып: 7"А" "Ә" "Б"
Мұғалімнің аты-жөні: Абдукадиров Д
Күні:12.02.2020ж
Қатысқандар
Қатыспағандар
Сабақ тақырыбы
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Оқу мақсаттары
-
7.4.1.2-отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
Сабақ мақсаты
Барлығы: отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдайды;
Көпшілігі: Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдайды;
Кейбірі: Өткен кезеңдермен салыстыра отырып, дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді анықтайды.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критериі
Патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсатын анықтайды;
Қоныстандыру саясаты қазақ ауылына және қазақтардың өміріне қандай өзгерістер алып келгенін біледі
Тілдік мақсаттар
Оқушылар Капиталистік қатынастардың дамуына байланысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Шоқындыру, миссионер, шіркеу, басыбайлы шаруа, жұмысшы табы, буржуазия, жатақ, жалдамалы жұмысшы
Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер: Қоныстандыру саясатының мақсаты...
Талдауға арналған тармақтар: Патша үкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамын қалай өзгертті?
Жазылым бойынша: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі
Мәтінде қатты әсер еткен тұстарды,үзінділерді жазады /нені еске түсіреді,себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар/ (жазылым дағдысы).
Тарихи концепт
Өзгеріс пен сабақтастық
Құндылыққа баулу
Өмір бойы оқу; материалды білуге және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру.
Пәнаралық
байланыс
Дүние жүзі тарихы, География
Алдыңғы білім
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Басталуы
-
минут
Ұйымдастыру кезеңі
1.Ширату. «Комплименттердің бұрқасыны»
Шарты: Оқушылар берілген уақыт ішінде (1-1,5 минут) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплиментті жазады. Комплименттердің жеке сөздер (эпитеттер) түрінде болмай, толық сөйлемдер түрінде болғаны дұрыс. Жазып болған соң оқушылар бұл парақтарды домалақтап, домалақ қармен атқыласқандай оларды бір-біріне лақтыруы керек. Содан кейін мұғалім оқушыларға бір-бірден «қар домалағын» ашып, оларды оқуды тапсырады.
Комплименттерді барлық оқушылардың кезектесіп оқуына да болады.
2. «Қоржын» сұрақтары.
Торғай,Орал,Маңғыстау көтерілістері
1.Өткен жылдары-
1868-69;1870-73ж
2.Қамтыған аумағы- Торғай,Орал,Маңғыстау
3.Қозғаушы күші-ірі рубасылар;
4.Жазалаушы топтар-жазалаушы әскери отряд-1700 солдат,зеңбірік болды.Юрковский бастаған жазалаушы әскер
5.Негізгі оқиға, шайқастар – Жайық бойы, Жамансай
6.Нәтижесі мен салдары- жеңіліс тапты, көтерілісшілерге
Топтастыру: Түс арқылы топқа бөлу
Суреттер топтамасы арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжам жасайды.


Қима қағаздар
Ортасы
20 минут
(Т) «кластер» әдісі
Тірек сөздер жазу
ҚБ «Бес саусақ»
(Жт) «Жалғастыр» әдісі
-
шаруалардың қоныс аудару себептері-
-
1868 жылғы «Жетісуға шаруалардың қоныс аударуы туралы уақытша Ережелер» -
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Төмендегі салалар бойынша қоныстандыру саясатының себеп-салдарын жіктеңіз.
Салалар себептері салдарыЭкономикалық Әлеуметтік Мәдени
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Оқулық,
Үлестірме қағаздар
ҚБ парағы
Дескриптор
Аяқталуы
5 минут
(Ж) Кері байланыс - «Блоб ағашы»

Шарты: Сабақтан кейінгі жетістік деңгейің қай суретке сәйкес келеді, белгіле.
Үйге тапсырма: «Жер тағдыры – Ел тағдыры» тақырыбында эссе жазу.
Сабақты қорыту
Стикер
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
|
Бекітемін Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Ж.Б.Сарсенбаева |
|
-
7.3B Қазақстан Ресей империясының құрамында
Мектебі: №274
Сынып: 7"А" "Ә" "Б"
Мұғалімнің аты-жөні: Абдукадиров Д
Күні:12.02.2020ж
Қатысқандар
Қатыспағандар
Сабақ тақырыбы
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Оқу мақсаттары
-
7.4.1.2-отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
Сабақ мақсаты
Барлығы: отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдайды;
Көпшілігі: Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдайды;
Кейбірі: Өткен кезеңдермен салыстыра отырып, дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді анықтайды.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критериі
Патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсатын анықтайды;
Қоныстандыру саясаты қазақ ауылына және қазақтардың өміріне қандай өзгерістер алып келгенін біледі
Тілдік мақсаттар
Оқушылар Капиталистік қатынастардың дамуына байланысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Шоқындыру, миссионер, шіркеу, басыбайлы шаруа, жұмысшы табы, буржуазия, жатақ, жалдамалы жұмысшы
Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер: Қоныстандыру саясатының мақсаты...
Талдауға арналған тармақтар: Патша үкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамын қалай өзгертті?
Жазылым бойынша: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі
Мәтінде қатты әсер еткен тұстарды,үзінділерді жазады /нені еске түсіреді,себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар/ (жазылым дағдысы).
Тарихи концепт
Өзгеріс пен сабақтастық
Құндылыққа баулу
Өмір бойы оқу; материалды білуге және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру.
Пәнаралық
байланыс
Дүние жүзі тарихы, География
Алдыңғы білім
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Басталуы
-
минут
Ұйымдастыру кезеңі
1.Ширату. «Комплименттердің бұрқасыны»
Шарты: Оқушылар берілген уақыт ішінде (1-1,5 минут) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплиментті жазады. Комплименттердің жеке сөздер (эпитеттер) түрінде болмай, толық сөйлемдер түрінде болғаны дұрыс. Жазып болған соң оқушылар бұл парақтарды домалақтап, домалақ қармен атқыласқандай оларды бір-біріне лақтыруы керек. Содан кейін мұғалім оқушыларға бір-бірден «қар домалағын» ашып, оларды оқуды тапсырады.
Комплименттерді барлық оқушылардың кезектесіп оқуына да болады.
2. «Қоржын» сұрақтары.
Торғай,Орал,Маңғыстау көтерілістері
1.Өткен жылдары-
1868-69;1870-73ж
2.Қамтыған аумағы- Торғай,Орал,Маңғыстау
3.Қозғаушы күші-ірі рубасылар;
4.Жазалаушы топтар-жазалаушы әскери отряд-1700 солдат,зеңбірік болды.Юрковский бастаған жазалаушы әскер
5.Негізгі оқиға, шайқастар – Жайық бойы, Жамансай
6.Нәтижесі мен салдары- жеңіліс тапты, көтерілісшілерге
Топтастыру: Түс арқылы топқа бөлу
Суреттер топтамасы арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжам жасайды.


Қима қағаздар
Ортасы
20 минут
(Т) «кластер» әдісі
Тірек сөздер жазу
ҚБ «Бес саусақ»
(Жт) «Жалғастыр» әдісі
-
шаруалардың қоныс аудару себептері-
-
1868 жылғы «Жетісуға шаруалардың қоныс аударуы туралы уақытша Ережелер» -
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Төмендегі салалар бойынша қоныстандыру саясатының себеп-салдарын жіктеңіз.
Салалар себептері салдарыЭкономикалық Әлеуметтік Мәдени
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Оқулық,
Үлестірме қағаздар
ҚБ парағы
Дескриптор
Аяқталуы
5 минут
(Ж) Кері байланыс - «Блоб ағашы»

Шарты: Сабақтан кейінгі жетістік деңгейің қай суретке сәйкес келеді, белгіле.
Үйге тапсырма: «Жер тағдыры – Ел тағдыры» тақырыбында эссе жазу.
Сабақты қорыту
Стикер
-
шағым қалдыра аласыз













