Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақстандағы ұжымдастыру 1-сабақ
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Абдуллаева Айжан Абилашимовна |
|
|
Күні |
19 қаңтар 2024 жыл |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы ұжымдастыру Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; |
|
|
Тарихи концепт Тарихи ойлау дағдылары |
себеп және салдар Тарихи талдау және түсіндіру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу; Пәнаралық байланыс пен жауапкершілік құндылығы туралы айту; Топқа бөлу: «QR код» арқылы сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында Genially платформасында «Жалған, ақиқат» ақпараттарды ұсыну Тақырыпқа шығу: «Brainstorming»
әдісі Сабақ мақсатын оқушылармен бірге анықтау. Бағалау критерийлерімен таныстыру; |
Мұғаліммен амандасады; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды; Жауапкершілік құндылығы туралы ой қосады.
«QR код» арқылы сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Өткен тақырып бойынша Genially платформасында «Жалған, ақиқат» ақпараттарды табады; -Бұл монумент қандай оқиғаға байланысты қойылған? -Мүсінді неге осындай кейіпте бейнелеген? деген сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой қосады; Бағалау критерийлерімен танысады; |
Бағалау критерийлері: -күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдайды. Ойлау дағдысы: қолдану ҚБ Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Слайд №1-2
https://view.genial.ly/65a4e8840a116a001416a100/interactive-content-true-or-false-quiz
|
|
Сабақтың ортасы 3 мин
Жаңа сабақты меңгерту
7 минут |
Жаңа сабақты меңгеру «STOP кадр» әдісі Бейнематериал көріп, сұрақтарға жауап береді:
1-тапсырма. Ж.Ж. «Интеллект картасы» әдісі Тірек-сызба бойынша ауылды кеңестендіру саясатын талдайды.
Дескриптор: -Ауылды кеңестендіру саясатының мақсатын анықтайды; -Ауылды кеңестендіру саясатының жүргізілу барысын жазады; -Ауылды кеңестендіру саясатына қазақ зиялыларының пікірін жазады. |
Сұрақтар: -Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру дегеніміз не? -Қазақстанда ол қалай ұйымдастырылды? 1-тапсырма. Ж.Ж
Оқушылардың болжамды жауабы: -қазақ ауылдарында «Кіші Қазан ұымдастыру, көшпелілерді отырықшыландыру; - Ауылды кеңестендіру асыра сілтеумен, әділетсіз, байларды жер аудару арқылы жүргізілді. -Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынов, М.Дулатов қазақтардың дәстүрлі мал шаруашылығы дала жағдайларына қолайлы екендігін айтты. Оқушылар жаңа материалды өздігімен меңгереді ЕБҚ тапсырманы жұппен бірлесе орындайды. |
«Жарайсың, керемет» т.б.
Бағалау балы -Ауылды кеңестендіру саясатының мақсатын анықтайды-1б -Ауылды кеңестендіру саясатының жүргізілу барысын жазады-1б - Ауылды кеңестендіру саясатына қазақ зиялыларының пікірін жазады-1б Жалпы-3 б
Бағалау шкаласы арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды Кері байланыс
|
https://www.youtube.com/watch?v=MO2Z_NNOuIg
үлестірмелі қағаз
Бағалау шкаласы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
(6 мин. топта, 3 мин.әр топ қорғайды) 15 минут |
Т.Ж 2-тапсырма.
1-топ: «DEAL» кестесі күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдайды. Дескриптор: - күштеп ұжымдастырудың себебін анықтайды; -ұжымдастырудың салдарын түсіндіреді; - ұжымдастырудың зардабын талдайды; -демографиялық өзгерістің болуына болжам жасайды. 2-топ:«Жылқы сұлбасы» күштеп отырықшыландыру саясатының себептері мен салдарын талдайды. Дескриптор: -Мәселені анықтайды; -2 себебін жазады; -2 салдарын анықтайды; -Қорытынды жасайды. 3-топ: «Картаны сөйлет» әдісі Картаны қолдана отырып, Қазақстанда ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістер орын алған аймақтарды талдайды. Дескриптор: -Картадан көтеріліс болған 3 аймақты табады; -Кескін картада белгілейді; -Көтеріліс нәтижесін талдайды |
Т.Ж 2-тапсырма.
-1929 жылы Сырдария, Қостанай, Жетісу аймағында т.б; -картада белгілейді; -372 бой көрсету, 80 мың адам қатысқан, 5 мың адам жазаланды, сотталды, ГУЛАГ лагерьлеріне қамалды, 883-і атылды. ЕБҚ оқушы тапсырманы топтағы оқушылармен бірлесе орындайды. |
Бағалау балы - күштеп ұжымдастырудың себебін анықтайды-1б; -ұжымдастырудың салдарын түсіндіреді-1б; - ұжымдастырудың зардабын талдайды-1б; -демографиялық өзгерістің болуына болжам жасайды-1б Жалпы-4 б Мәселені анықтайды-1б Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту
министрлігі №40 орта
мектеп (білім беру ұйымының
атауы) Қысқа мерзімді
жоспар Қазақстандағы ұжымдастыру
1-сабақ (сабақтың
тақырыбы) Бөлім Қазақстан тоталитарлық жүйе
кезеңінде Педагогтің тегі, аты, әкесінің
аты Абдуллаева Айжан
Абилашимовна Күні 19 қаңтар 2024
жыл Сынып: 8 «А» Қатысушылар саны:
Сабақтың
тақырыбы Қазақстандағы
ұжымдастыру Зерттеу сұрағы: Неліктен
ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп
соқтырды? Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру
саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын
талдау; Сабақтың
мақсаты күштеп ұжымдастыру саясатының
ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын
талдау; Тарихи
концепт Тарихи ойлау
дағдылары себеп және
салдар
Тарихи талдау және
түсіндіру Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/ уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут Амандасу, жағымды ахуал
қалыптастыру; Оқушыларды
түгендеу; Пәнаралық байланыс пен
жауапкершілік құндылығы туралы
айту; Топқа
бөлу: «QR
код» арқылы сынып оқушыларын 3
топқа бөлу. Өткен тақырып бойынша
білімдерін тексеру мақсатында Genially
платформасында «Жалған,
ақиқат» ақпараттарды ұсыну Тақырыпқа
шығу: «Brainstorming»
әдісі Сабақ мақсатын оқушылармен
бірге анықтау. Бағалау критерийлерімен
таныстыру; Мұғаліммен
амандасады; Білім алушылар жеке
мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету
жолдарын анықтайды; Жауапкершілік құндылығы туралы
ой қосады. «QR
код» арқылы сынып оқушылары 3 топқа
бөлінеді. Өткен тақырып
бойынша Genially
платформасында «Жалған,
ақиқат» ақпараттарды табады; -Бұл монумент қандай оқиғаға
байланысты қойылған? -Мүсінді неге осындай кейіпте
бейнелеген? деген сұрақтарға жауап
береді. Сабақ тақырыбы мен мақсатқа сәйкес ой
қосады; Бағалау критерийлерімен
танысады; Бағалау
критерийлері: -күштеп ұжымдастыру саясатының
ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын
талдайды. Ойлау
дағдысы: қолдану ҚБ Оқушылардың көңіл-күйін және
сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет»,
т.б.; Слайд №1-2
https://view.genial.ly/65a4e8840a116a001416a100/interactive-content-true-or-false-quiz Сабақтың
ортасы 3
мин
Жаңа сабақты
меңгерту
7
минут Жаңа сабақты
меңгеру «STOP кадр»
әдісі Бейнематериал көріп,
сұрақтарға жауап
береді: 1-тапсырма.
Ж.Ж.
«Интеллект картасы»
әдісі
Тірек-сызба бойынша
ауылды кеңестендіру саясатын
талдайды.
Дескриптор:
-Ауылды кеңестендіру
саясатының мақсатын
анықтайды;
-Ауылды кеңестендіру
саясатының жүргізілу барысын
жазады; -Ауылды кеңестендіру саясатына
қазақ зиялыларының пікірін
жазады. Сұрақтар: -Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру
дегеніміз не? -Қазақстанда ол қалай
ұйымдастырылды? 1-тапсырма.
Ж.Ж
Оқушылардың
болжамды жауабы:
-қазақ ауылдарында
«Кіші Қазан ұымдастыру, көшпелілерді
отырықшыландыру;
- Ауылды кеңестендіру асыра
сілтеумен, әділетсіз, байларды жер аудару арқылы
жүргізілді.
-Ә.Бөкейхан,
А.Байтұрсынов, М.Дулатов қазақтардың дәстүрлі мал шаруашылығы дала
жағдайларына қолайлы екендігін
айтты.
Оқушылар жаңа
материалды өздігімен
меңгереді ЕБҚ
тапсырманы жұппен бірлесе
орындайды. «Жарайсың, керемет»
т.б. Бағалау
балы
-Ауылды кеңестендіру
саясатының мақсатын
анықтайды-1б
-Ауылды кеңестендіру
саясатының жүргізілу барысын
жазады-1б
- Ауылды
кеңестендіру саясатына қазақ зиялыларының пікірін
жазады-1б
Жалпы-3
б Бағалау шкаласы арқылы
оқушылар бір-бірін
бағалайды Кері
байланыс https://www.youtube.com/watch?v=MO2Z_NNOuIg үлестірмелі
қағаз Бағалау
шкаласы
Жаңа сабақты
түсінгенін тексеру
(6 мин.
топта,
3 мин.әр топ
қорғайды) 15
минут Т.Ж
2-тапсырма.
1-топ: «DEAL»
кестесі күштеп ұжымдастыру саясатының
ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын
талдайды. Дескриптор: - күштеп ұжымдастырудың
себебін анықтайды; -ұжымдастырудың салдарын
түсіндіреді; -
ұжымдастырудың зардабын
талдайды; -демографиялық өзгерістің
болуына болжам жасайды. 2-топ:«Жылқы
сұлбасы» күштеп отырықшыландыру
саясатының себептері мен салдарын
талдайды. Дескриптор: -Мәселені
анықтайды; -2 себебін
жазады; -2 салдарын
анықтайды; -Қорытынды
жасайды. 3-топ: «Картаны сөйлет»
әдісі Картаны қолдана отырып,
Қазақстанда ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістер орын алған
аймақтарды талдайды. Дескриптор: -Картадан көтеріліс болған 3
аймақты табады; -Кескін картада
белгілейді; -Көтеріліс нәтижесін
талдайды Т.Ж 2-тапсырма.
-1929 жылы Сырдария,
Қостанай, Жетісу аймағында
т.б; -картада
белгілейді; -372 бой көрсету, 80 мың
адам қатысқан, 5 мың адам жазаланды, сотталды, ГУЛАГ лагерьлеріне
қамалды, 883-і атылды. ЕБҚ оқушы тапсырманы топтағы
оқушылармен бірлесе
орындайды. Бағалау
балы - күштеп ұжымдастырудың
себебін анықтайды-1б; -ұжымдастырудың салдарын
түсіндіреді-1б; -
ұжымдастырудың зардабын
талдайды-1б; -демографиялық өзгерістің
болуына болжам жасайды-1б
Жалпы-4
б Мәселені
анықтайды-1б | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















