Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақстандағы ұжымдастыру Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды?
Махатова Айгуль Сериковна
Әл-Фараби атындағы орта мектебінің
Тарих пәнінің мұғалімі
Жамбыл облысы, Шу ауданы, Төле би ауылы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы:
|
Қазақстандағы ұжымдастыру Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқумақсаты |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
-ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру.Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрап, бір-біріне ұнамды сөздер айту. Ұ.«Суреттер арқылы» –Оқушыларға бүгінгі сабаққа қатысты суреттер тарату арқылы 3топқа бөлемін. |
Амандасады. Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Топқа бөлінеді. |
мадақтау |
суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс 3-5 минут 1-тапсырма. Басым бөлігі орындайды: Топтық жұмыс. Топтас.Ойлас.Бөліс Постер жасату І топ – Көтеріліс бойынша кестені толтырыңдар.
ІІІ топ: Дерекпен жұмыс жасай отырып, сұрақтарға жауап беріңдер және өз пікірлеріңмен бөлісіңдер.
ЕБҚО тапсырмасы. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жаз. Адасқан әріптерден сөз құрастыр.
2 тапсырма. ЖҰПТЫҚ жұмыс. Ақиқат / жалған кестесін толтырыңдар.
Қазақстандағы жаппай ұжымдастырудың экономикалық салдары: Қазақстан ауылшаруашылығындағы ұжымшарларға күштеп біріктіру, отырықшыландыру саясаты шаруашылықтың көшпелілік жүйесін жоюға әкелді. Жеке шаруа қожалықтарының орнына ұжымдық шаруашылықтар –ұжымшарлар келді. Сталиндік күштеп ұжымдастыру аса ауыр салдарға әкеп соқты. Қазақстандағы отырықшыландыру мен ұжымдастыру кезінде малдан айырылу (ет дайындау, жұт, малдың қырылуы) халықтың жаппай кедейленуі, 1931-1933 жылдардағы ашаршылыққа соқтырып, қазақ ауылдарына ауыр зобалаң әкелді. Қазақстандағы ауылшаруашылығын ұжымдастырудың демографиялық салдары: 1926 және 1939 жылдары КСРО мен Қазақстанда халық санақтары жүргізілді. Санақтар бойынша Қазақстандағы халық санының азайғандығы туралы қорытынды жасауға болады. 1926 жылы қазақтардығ саны 3 млн 628 мың адамды құраса, 1939 жылы 1 млн 321 мың адам болды. Қазақ халқының саны 36,7 %-ға кеміп кеткен. 1930 жылы ашаршылықтан 313 мыңнан астам адам, 1931 жылы 755 мың адам қаза болды. 1932-1933 жылдар зобалаңнын шыңы болып есептелді. «Жекелеген фактілер келтірмей–ақ, жалпы сипатта алғанда, ауылдар мен селоларда сұмдық оқиғалармен қоса аштық кең көлемде етек алған Ит, мысық желініп жатыр.... Халық аштықтан ісініп өлуде... Ал тірі қалғандардың аштықтан әлсірегені сонша, өліктерді жерлеуге де шамасы келмеуде: ӨЛІКТЕР ШАШЫЛЫП ЖАТЫР» (ПАВЛОДАР) |
Дескриптор: -1-1930 жылы 7 ақпан; Сұлтанбек Шолақов; 200- ден, 400- дей шаруа қаза тапты. -2-1930 жылы 20ақпан; Толстоухов; Көтерілісшілердің бір бөлігі Қытайға ауып кетті. -3-1931 жылы көктем –жазда; Б. Шоланов, Р. Боқмашев, Д. Айжанов; Көтерілісшілердің бір бөлігі отбасыларымен бірге Түрікменстан, Ауғанстан мен Иранға кетті. Дескриптор: -1-Исаев; Қазақ өлкелік партия комитетінің бірінші хатшысы Ф.И. Голощекинді орнынан босатуды ұсынды. -2- Т. Рысқұлов; Қазақ халқын қырылудан құтқарудың нақты шараларын, қазақтарға малды жекеменшікке таратып беру жолымен шаруашылықты шұғыл көтеруді ұсынды. -3- Ғ.Мүсірепов, М. Ғатаулин, М.Дәулетқалиев, Е. Алтынбеков, Қ. Қуанышев; Партияның ұжымдастыруды жүргізу жолындағы басты бағытын бұрмалауы, халықтың мал шаруашылығын дамытуға деген ынтасын жойды. Мал шаруашылығымен айналысу дәстүрін бұзғаны үшін айыптады. Дескриптор: -1) Қазақстан ауылшаруашылығындағы ұжымшарларға күштеп біріктіру, отырықшыландыру саясаты шаруашылықтың көшпелілік жүйесін жоюға әкелді. -2) Жеке шаруа қожалықтарының орнына ұжымдық шаруашылықтар- ұжымшарлар келді. -3) Қазақстанда отырықшыландыру мен ұжымдастыру кезінде малдан айырылу халықтың жаппай кедейленуіне алып келді. -4) 1931- 1932 жылдардағы ашаршылыққа әкеп соқтырды. Дескриптор: -1) Қазақ даласындағы Ұлы зобалаңды жеткізу. -2) Нақты сандармен, мысал ретінде анық көрсетілген. Дескриптор: -тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазады.
Дескриптор:
Дескриптор: -экономикалық салдарын әңгімелейді. -демошрафиялық салдарын әңгімелейді. -Павлодар қаласындағы дерек бойынша өз пікірін айтады, -тақырыптық талдау жасайды. |
"Өте жақсы!" "Керемет!" "Анық ой!" 1-4 балл аралығы
Мадақтау 5 балл (қосымша жеңіл сұрақ қойып, 6 балл қоюға болады).
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау. 1-3 балл аралығы |
Оқулық, Маркер, А-1,тб
Кесте сызылған А-4
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
«ҚҚҚ» әдісінің ережесін түсіндіріп, парақшаны тарату
Үйге: оқу, тақырып соңындағы деңгейлік тапсырмаларды орындау. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Рефлексия парақшасын толтырады. Бағалау парағына критерий бойынша өз-өзін бағалайды. Үйге тапсырма алады. |
мадақтау |
Рефлексия парақтары |
Тексерілді: __________ ДОІЖО
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы:
|
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқумақсаты |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
-ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды. - Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу, зейінін сабаққа аудару. 1,2,3-ке саналу арқылы топқа бөлу. (Бағалау парақшасын тарату) Тақтаға қазақ зиялыларының портреттерін көрсетіп, келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
Суретте көрсетілген тұлғалар қоғамда қандай қызмет атқарды? Қазақ зиялыларының басым көпшілігі неге 30-ші жылдары дүниеден өткен? Сабақ тақырыбын жаздырып,мақсатымен таныстыру.
|
Амандасады. Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Топқа бөлінеді.
|
мадақтау |
суреттер ,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Оқулықпен жұмыс 5 минут оқу. Ақпаратты тапсырма» Оқулықпен жұмыс жасайтын топтық тапсырмалар беру. Постер қорғату. І топ: Сталиндік казармалық социализм «Фишбоун» әдісіне салыңдар. ІІ топ: Зиялы қауымды жаппай қудалау (Егер...... онда не болар еді. DEAL) D(Describe)-суреттеу E(Expline)-түсіндіру A(Anallise)- талдау L(Links)-байланыс, қорытында жасау ІІІ топ: Лагерлер жүйесі Кластерге түсіріңдер (Менталды карта ретінде)
IV топ: Батыс Қазақстандағы лагерлер жайында әңгімелеңдер. 2- тапсырма: «Тұлғаны таны» дәптерге тұлғалардың есімдерін жазыңдар.жұптық жұмыс
Ретімен орналастырыңдар.
ЕБҚ тапсырмасы. Сәйкестендіру кестесін орында
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «ПТМС» әдісімен Сталиндік режимнің қазақ зиялыларына «халық жауы» деген айып тағуы.(дұрыс\бұрыс) П- Т- М- С- |
Дескриптор: -Фишбоун Сталиндік казармалық социализмнің себебін салдарын анықтап қорытынды жасайды. -Сталиндік казармалық социализмнің себебін анықтайды. - Сталиндік казармалық социализмнің салдарын анықтайды. - Сталиндік казармалық социализмнің себебін салдарын анықтап қорытынды жасайды. - Егер қазақ зиялылары қуғынға ұшырамағанда не болар еді. Қазақ зиялылары қуғынға ұшырамаған кезде не болатыны жайында жақсы суреттеп, түсіндіреді. -Кластер(Менталды карта)бойынша баяндайды. -Батыс қазақстан облысындағы лагерлер Постер жасайды.
Дескриптор: 1) С. Сейфуллин, 2) Т. Рысқұлов, 3) С. Сәдуақасов, 4) Х. Досмұхамедов
Дескриптор: 1-3, 2-1, 3-4, 4-5, 5-2
Дескриптор: - 1-Д, -2- С, -3-Е, -4-Ж, -5-В, -6- А
Дескриптор: П(позиция)-1 балл Т(түсіндіру)-1 балл М(мысал)-1 балл С(салдар) – 1 балл Барлығы 4 балл
|
"Өте жақсы!" "Керемет!" "Анық ой!" 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-4 балл
Мадақтау 5 балл (қосымша жеңіл сұрақ қойып, 6 балл қоюға болады).
"Өте жақсы!" "Керемет!" "Анық ой!" 1-3 балл аралығы
|
суреттер карта
Оқулық, Маркер, А-1,тб
Кесте сызылған А-4
суреттер
кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
«ҚҚҚ» әдісінің ережесін түсіндіріп, парақшаны тарату
Үйге: оқу, тақырып соңындағы деңгейлік тапсырмаларды орындау. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Рефлексия парақшасын толтырады. Бағалау парағына критерий бойынша өз-өзін бағалайды. Үйге тапсырма алады.
|
мадақтау |
Рефлексия парақтары |
Тексерілді: __________ ДОІЖО
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3А бөлімі-Ұлы дағдарыстың себептері мен салдарлары Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Пәні: Дүниежүзі тарихы Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты? |
|||||||||||||
Сабаққа негізделген оқумақсаты |
8.2.4.1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау. |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
-әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттайды. Барлық оқушылар:Әлем мемлекеттерінің әлеуметтік- экономикалық дамуын анықтайды, біледі, түсінеді (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі: Әлем мемлекеттерінің әлеуметтік- экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін анықтайды, талдайды, сипаттайды(білу, түсіну, талдау, қолдану) Кейбір оқушылар: Тарихи аспекті тұрғысынан экономикалық дамуын картадан көрсетеді (қолдану, бағалау) |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -Қарым-қатынас жасау қабілеті; -Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеймін. Сыныпты 4-топқа геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлемін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтаймын. |
Амандасады. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын жазып, мақсатымен танысады. |
мадақтау |
Түрлі-түсті стикерлер
|
||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Мәтінді оқу 3-5 минут беру. (видео көрсету) Барлық оқушылар орындайды. «ДЖИГСО» әдісі. Топтық жұмыс. 1-тапсырма:Әлем елдерінің дағдарыстан шығу жолдарын анықтаңдар. 1-топ: Ф.Д.Рузвельттің «жаңа бағыты», алғашқы іс шаралары. 2-топ: Өркендеу кезеңінің әлемдік экономикалық дағдарысқа ауысуы. 3-топ: Францияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары. 4-топ: Германияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары.
Басым бөлігі орындайды. «Кестемен жұмыс» әдісі. 2-тапсырма: Басым бөлігі орындайды: «IDEAL тәсілі» әдісі арқылы Англия, Франция, Германия, Жапонияның дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығу жолдарын анықтаңдар. I- D- E- A- L- 3-тапсырма:Кейбір оқушылар орындайды. 1930 жылы орын алған Ұлы дағдарыс кезеңіндегі тарихтағы ірі экономикалық дағдарысқа ұшыраған елдерді картадан көрсет. «ЕБҚ тапсырмасы.
|
Дескриптор: - Ф.Д.Рузвельттің «жаңа бағыты», алғашқы іс шаралары туралы айтады. - Өркендеу кезеңінің әлемдік экономикалық дағдарысқа ауысуы туралы айтады. - Францияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдарын айтады. - Германияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдарын айтады.
Дескриптор: - Англия, Франция, Германия, Жапонияның дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығу жолдарын біледі.
Дескриптор: - Әлем тарихында 1930 жылы орын алған тарихи оқиғаны атайды; -Ұлы дағдарыс кезеңіндегі ірі экономикалық шығынға ұшыраған елдерді картадан көрсетеді.
Дескриптор: - АҚШ-тың дағдарыстан шығу жолындағы атқарған іс-шарасымен сәйкестендіреді; -Францияның дағдарыстан шығу жолындағы атқарған іс-шарасымен сәйкестендіреді; -Германияның дағдарыстан шығу жолындағы атқарған іс-шарасымен сәйкестендіреді; |
"Өте жақсы!", "Керемет!", "Анық ой!"
1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 5,6 балл аралығы |
Қосымша-1 Маркер, флипчарт, стикер
Үлестірме материалдар , интербелсенді тақта, Оқулық
|
||||||||||
Сабақтың соңы
|
«Жетістік сатысы» рефлексия. 1-қадам: Білемін .... 2-қадам: Түсінемін .... 3-қадам: Қолымнан келеді ....
Үйге:тақырыптық тест құрастыру. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Рефлексия парақшасын толтырады. Бағалау парағына критерий бойынша өз-өзін бағалайды. Үйге тапсырма алады.
|
мадақтау |
|

