|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||
|
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖББМ КММ |
||||
|
Мұғалім: |
Ж.Шыныбекова |
||||
|
Күні: 13.03. 2025 ж |
|
||||
|
Сынып: 7 «А» «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандық майдангер жазушылар |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қалам мен қаруды қатар ұстаған майдангер жазушылардың өмірі мен ерлік істерін баяндайтын шығармалары арқылы өскелең ұрпақты ұлтжандылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке баулу. Оқушылар өз тарихын терең ұғынуға, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылықтарымызды қастерлеуге дәріптеу. 2. «Жау тылындағы бала» шығармасын талқылау арқылы оқушылардың сыни ойлау қабылетін дамыту. 3. Ұлы Отан Соғысы тақырыбында жазылған көркем шығармалар арқылы тарихи сананы қалыптастыру. |
||||
|
Құндылықтар |
Отансүйгіштік пен ұлтжандылыққа, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылығымызды қастерлеуге дәріптеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. Тілек айту. Топтастыру: «Темір жол кассасы» әдісі арқылы билеттер алып вагондарға бөлініп отырады. 1 вагон - «Жауынгерлер»; 2 вагон - «Партизандар».
Бір-бірімізді тыңдаймыз,
ұйымшыл боламыз, белсенділік танытамыз. |
|
|
|
|
|
Жаңа білім 5 мин 10 мин 5 мин |
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін табу арқылы жаңа тақырыпты ашу. «Соғыс» - майдан, ұрыс. «Майдан» - жарылыс, атыс. «Жауынгер» - әскер, ер, батыр. «Тыл» - соғыс майданынан алыс аулақ жер. «Отан» - туған елің, жерің. «Партизан» - жау басып алған жерлерде жасырын, құпия халық күрескерлері. Бейнеролик. Слайд. Осы сұрапыл соғысқа Отанын жаудан азат ету үшін азат ету үшін мыңдаған Қазақстандықтар қатысты. Менің атам Өскенов Әкімбек. Жерлестеріміз Пегова Анна, Қалауов Әріпхан. Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі. Соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы қаламгерлерді ажыратып, топтастырып постер қорғайды. 1 - «Жауынгерлер» тобы соғысқа қатысқан жазушыларды топтастырып постер қорғайды. Р.Қошқарбаев. Б.Момышұлы. Ә.Нұршайықов. Қ.Қайсенов. М.Ғабдуллин. С.Мауленов. Б.Бұлқышев. И.Есенберлин. Ж.Молдағалиев. Т.Ақтанов. 2 - «Партизандар» тобы соғысқа қатыспаған жазушыларды топтастырып постер қорғайды.
Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын төгетінін білесіңдер. Балалар, еліміз аман, жұртымыз тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп, жұлдызымыз жарқырай берсін. |
Дескриптор: Синонимдер арқылы жасырын сөздерді табады. Дескриптор: Оқушылар соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы қаламгерлерді ажыратады. Постер қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар Қалыптастырушы бағалау парақтары Интерактивті тақта Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар майдангер жазушылардың суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді.
|
Дескриптор: оқушылар майдангер жазушылардың суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
«Анимация құрастыру» әдісі арқылы Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы желісі бойынша берілген комикстерді ретімен қою.
|
Дескриптор: комикстерді ретімен орналастырады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
Топтық жұмыс. Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы бойынша жұмыс 1 - «Жауынгерлер» тобы шығармадағы жер-су атауларын тауып жазу. Украина, Григорьевка, Днепр, Белое озеро. 2 - «Партизандар» тобы шығармадағы кейіпкерлердің аты-жөнін жазу Серік, Жамал, Анна Ивановна, Борис, Спижевой, Вовка. |
Дескриптор: Оқушылар шығармадағы жер-су атаулары мен кейіпкерлердің аты-жөнін тауып жазады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
Бекіту 3 мин |
1. ҰОС қай жылдары болды? 2. Р.Қошқарбаев қандай ерлік жасаған? 3. Жазушыларды қандай топтарға бөлеміз? 4. Біздің мектебіміз қайсы батырдың атымен аталған? 5. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серіктің ата-анасы туралы не білесіңдер? 6. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серік жалғыз қалғанда оған кім қамқор болды? |
Сабақтың тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді және қорытындылайды. |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Қызық, Қиын, Қажет» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Бүгін маған Қызық болды ... Бүгін маған Қиын болды ... Бүгін маған Қажет болды ... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. |
А4, конспект |
|
|
Тексерілді: 13.03. 2025 ж |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандық майдангер жазушылар
Қазақстандық майдангер жазушылар
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||
|
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖББМ КММ |
||||
|
Мұғалім: |
Ж.Шыныбекова |
||||
|
Күні: 13.03. 2025 ж |
|
||||
|
Сынып: 7 «А» «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандық майдангер жазушылар |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қалам мен қаруды қатар ұстаған майдангер жазушылардың өмірі мен ерлік істерін баяндайтын шығармалары арқылы өскелең ұрпақты ұлтжандылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке баулу. Оқушылар өз тарихын терең ұғынуға, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылықтарымызды қастерлеуге дәріптеу. 2. «Жау тылындағы бала» шығармасын талқылау арқылы оқушылардың сыни ойлау қабылетін дамыту. 3. Ұлы Отан Соғысы тақырыбында жазылған көркем шығармалар арқылы тарихи сананы қалыптастыру. |
||||
|
Құндылықтар |
Отансүйгіштік пен ұлтжандылыққа, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылығымызды қастерлеуге дәріптеу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. Тілек айту. Топтастыру: «Темір жол кассасы» әдісі арқылы билеттер алып вагондарға бөлініп отырады. 1 вагон - «Жауынгерлер»; 2 вагон - «Партизандар».
Бір-бірімізді тыңдаймыз,
ұйымшыл боламыз, белсенділік танытамыз. |
|
|
|
|
|
Жаңа білім 5 мин 10 мин 5 мин |
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін табу арқылы жаңа тақырыпты ашу. «Соғыс» - майдан, ұрыс. «Майдан» - жарылыс, атыс. «Жауынгер» - әскер, ер, батыр. «Тыл» - соғыс майданынан алыс аулақ жер. «Отан» - туған елің, жерің. «Партизан» - жау басып алған жерлерде жасырын, құпия халық күрескерлері. Бейнеролик. Слайд. Осы сұрапыл соғысқа Отанын жаудан азат ету үшін азат ету үшін мыңдаған Қазақстандықтар қатысты. Менің атам Өскенов Әкімбек. Жерлестеріміз Пегова Анна, Қалауов Әріпхан. Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі. Соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы қаламгерлерді ажыратып, топтастырып постер қорғайды. 1 - «Жауынгерлер» тобы соғысқа қатысқан жазушыларды топтастырып постер қорғайды. Р.Қошқарбаев. Б.Момышұлы. Ә.Нұршайықов. Қ.Қайсенов. М.Ғабдуллин. С.Мауленов. Б.Бұлқышев. И.Есенберлин. Ж.Молдағалиев. Т.Ақтанов. 2 - «Партизандар» тобы соғысқа қатыспаған жазушыларды топтастырып постер қорғайды.
Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын төгетінін білесіңдер. Балалар, еліміз аман, жұртымыз тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп, жұлдызымыз жарқырай берсін. |
Дескриптор: Синонимдер арқылы жасырын сөздерді табады. Дескриптор: Оқушылар соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы қаламгерлерді ажыратады. Постер қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар Қалыптастырушы бағалау парақтары Интерактивті тақта Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар майдангер жазушылардың суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді.
|
Дескриптор: оқушылар майдангер жазушылардың суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
«Анимация құрастыру» әдісі арқылы Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы желісі бойынша берілген комикстерді ретімен қою.
|
Дескриптор: комикстерді ретімен орналастырады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
5 мин |
Топтық жұмыс. Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы бойынша жұмыс 1 - «Жауынгерлер» тобы шығармадағы жер-су атауларын тауып жазу. Украина, Григорьевка, Днепр, Белое озеро. 2 - «Партизандар» тобы шығармадағы кейіпкерлердің аты-жөнін жазу Серік, Жамал, Анна Ивановна, Борис, Спижевой, Вовка. |
Дескриптор: Оқушылар шығармадағы жер-су атаулары мен кейіпкерлердің аты-жөнін тауып жазады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Үлестірмелі тапсырмалар |
|
|
Бекіту 3 мин |
1. ҰОС қай жылдары болды? 2. Р.Қошқарбаев қандай ерлік жасаған? 3. Жазушыларды қандай топтарға бөлеміз? 4. Біздің мектебіміз қайсы батырдың атымен аталған? 5. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серіктің ата-анасы туралы не білесіңдер? 6. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серік жалғыз қалғанда оған кім қамқор болды? |
Сабақтың тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді және қорытындылайды. |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Қызық, Қиын, Қажет» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Бүгін маған Қызық болды ... Бүгін маған Қиын болды ... Бүгін маған Қажет болды ... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. |
А4, конспект |
|
|
Тексерілді: 13.03. 2025 ж |
|||||
шағым қалдыра аласыз


















