|
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: 4. Әлеуметтік география Бөлім: 4.1 Халық географиясы Күні: 16.02.2020ж Сынып: 9 Мектеп: ШҚО білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «№46 орта мектебі» КММ
Мұғалімнің аты жөні: Тугельбаева А.Т |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаты: |
9.4.1.6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясатының өзіндік моделін ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қазақстанның демографиялық ахуалын талдайды, Оқушылардың басым бөлігі: Демографиялық саясатына баға береді Кейбір оқушылар: Өзіндік үлгісін ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Талдау және қолдану: |
Қазақстанның демографиялық ахуалын талдайды, демографиялық саясатына баға береді, өзіндік үлгісін ұсынады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар сабақ барысында Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтап, нәтижесін ауызша талдайды, картадан көрсетеді. Пәнге тән лексика және терминология:
Диалогқа және жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қазақстанда демографиялық ахуалды төмендегідей............болады. Жастық-жыныстық пирамида...............талдауға көмектеседі. Демографиялық саясат.......жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастыратын құндылықтар |
Жаһандық азаматтық қағидаларын насихаттау. Алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, оқушылар АКТ көмегіне сүйене отырып, географиялық ақпараттарды табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-құндылықтары |
АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып, оқушылардың білімін толықтыру үшін сілтемелер беріледі. Сілтемелер:
https://egemen.kz/article/kazakstan-respublikasy-khalkynyn-ulttyk-kuramy?sait=ar |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыттар 40 минут |
Жоспарланатын шаралар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру. Топқа бөлу (ДЖИГСО әдісі арқылы)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут
5 минут
Сабақ ортасы
4 минут 4 минут 4 минут 3 минут 10 минут |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы қалдық білімді еске түсіру. Жеке жұмыс. Терминмен жұмыс. (терминдер мағынасын ашу) Демография, демографиялық жарылыс, демографиялық дағдарыс, демографиялық саясат, табиғи өсім, механикалық өсім. Халық санағы тура мәлімет (ежелгі халық санағы туралы) Мұғалім ақпараты:
Тапсырма 1 (1-топ) а)Табиғи өсімі ең жоғары және ең төмен аймақтарды анықтаңыз б) Халық саны өсуінің дәстүрлі және қазіргі типтері бар аймақтарды атаңыз
Бағалау критерийі: -табиғи өсім жоғары аймақты айтады; -табиғи өсім төмен аймақты айтады; -халық саны өсуінің дәстүрлі типі бар аймақты атайды; -халық саны өсуінің қазіргі типі бар аймақты атайды;
Тапсырма 2 (2-топ)
а)халық тығыздығы жоғары аймақ............................................................................................. б)халық тығыздығы төмен аймақ.............................................................................................. в)халық әркелкі қоныстанғанын түсіндіріңіз........................................................................... д) «Отбасында үш бала болмаған елді мекен уақыт өте келе жойылады» деген тұжырымдама бар.Оған мысал келтіріңіз.Бұл жағдай біздің елімізге тән бе?
Бағалау критерийі: - халық тығыздығы жоғары аймақты көрсетеді; - халық тығыздығы төмен аймақты көрсетеді; - халық әркелкі қоныстанғанын түсіндіреді; -тұжырымға мысал келтіреді.
Тапсырма 3(3-топ)
Халықтың табиғи өсімінің аумақтық айырмашылығын кестеге толтырыңыз. Табиғи өсімнің аса жоғары болу себебін түсіндіріңіз
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






