|
Пәні: География |
Сыныбы: 8 Күні: 25.10.2017ж |
Сағат саны: №15 |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның биік таулы аймағы |
|||||||||
|
Мақсаты |
Мақсаты: білімділік: Қазақстанның биік таулары туралы түсінік бере отырып, таулардың бір-бірінен ерекшелігі және, тау байлықтарының шаруашылықта қолданылуы туралы білім білік дағдысын қалыптастыру. дамытушылық: Оқушыларға география ғылымына деген көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, география пәніне деген білімділігін дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға және бағалауға машықтандыру. тәрбиелік:география материалдары арқылы оқушылардың бойына түсінік, сауаттылық, жүйелі мағлұматтарды меңгерте отырып, география сырын тануға, оны өз көзімен көре білуге тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Топтық, жұптық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, географиялық материалды қалай оқу керектігіне назар аударады, өзіндік баға бере алу тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау, сыни көзқарасын білдіру арқылы география пәніне білімі молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, жаңа ұғымдар мен атауларды меңгеруге талпынады. |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді меңгерту сабағы |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, география т.б пәндер. |
|||||||||
|
Қолданылатын әдістер |
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, «Ой талқы» ұсыну, «Жұптық ойын», «Ойтолғаныс» кезеңі, «Кластерлеу әдісі», «Бағдаршам», ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшыны анықтау. |
|||||||||
|
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар |
Оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, интербелсенді тақта, үлестірме қағаздар, стикер, маркер т.б. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|||||||
|
Кіріспе |
2 мин 2 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сабаққа қажетті оқу құралдарын дайындауды сұрау.Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу Топқа бөлу. Сыныптың оқушыларын қорапшадан түрлі түсті дөңгелекшелерді алу арқылы үш топқа бөлу. Психологиялық ахуал туғызу. Таулар дегеніміз не? Кіріспе сұрақ: Қазақстанда таулардың қандай түрлері кездеседі? Анықтаушы сұрақ: Таулардың биіктік бойынша қанша топқа бөлеміз? Нақтылаушы сұрақ: Қазақстанда орналасқан аласа таулар? Тікелей сұрақ: Сарыарқа тауларының ерекшелігі? Түсінік беруші сұрақ: Мұғалжар мен Маңқыстау тауларының бір – бірінен айырмашылығы? Ассоциацияларың: Сарыарқа тауларының географиялық орнының ерекшелігі? Осы ауданда қандай өндіріс дамыған қалалар орналасқан? Осы қалалардың экологиялық ахуалы қандай? Жабық сұрақ:Аласа таулы аудандардың өзен жүйелері және олардың проблемалары. Ашық сұрақ: Өсімдіктер мен жануарлар дүниесіндегі ерекшеліктер |
Оқушылар қорапшадан түрлі түсті дөңгелекшелерді қарамай таңдап алып, қиындының пішініне байланысты бір-бірін сынып ішінде тауып, топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады. Әр топтан жауап сұрау, оны картадан көрсету |
|||||||
|
Тұсаукесер. (POWER POINT) |
2 мин |
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізіледі. Қазақстанның биік таулы өлкелерін бейнеленген суреттер көрсетіледі -Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыпты қарастырдық? -Дұрыс айттыңдар, Қазақстанның аласа таулы өлкелерін. - Аласа таулы өлкелерден басқа қандай таулар бар? - Иә, Биік таулы өлкелер. -Олай болса, бүгін біз сабақта Биік таулы өлкелермен және олардың басты ерекшелігімен тереңірек танысамыз. |
|
|||||||
|
Негізгі бөлім: Білу |
4 мин |
Алтай, Алтай тау жүйесі - Азия құлығының орта тұсындағы таулы өлке. Ұзындығы батыстан шығысқа қарай 2000 км-ге созылып жатыр. Алтай солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай Батыс Сібір ойпатынан Гоби жазығына дейін жан-жаққа таралған. Оңтүстіктегі табиғи шекарасы Қара Ертіс өзені мен Зайсан көлі, ал батыс бөлігі Сарыарқадан Қалба жотасы арқылы бөлінеді. Солтүстік-шығыста Шығыс Алтайдың Шапшалы жотасы Батыс Саянмен жалғасады. Оның биік шыңы Мұзтау (4506 м). Сауыр-Тарбағатай іргелес жатқан жоталармен бірге біртұтас тау жүйесін құрайды. Ол Сарыарқаның шығыстағы жалғасы болып саналады. Сауыр-Тарбағатайдың солтүстігінде Жайсан қазаншұңқыры, ал оңтүстігінде Алакөл қазаншұңқыры жатыр. Мұзтау (3816 м). |
1.Оқулықпен жұмыс, 68-74 беттері. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша биік таулы өлкелер туралы конспект жазып алады. |
|||||||
|
Түсіну |
5 мин |
Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. Оқулықпен жұмыс. Сәйкестендіру тесті |
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. |
|||||||
|
Қолдану |
5 мин |
Мақсаты: Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1 тапсырма. Картамен жұмыс. 1-топ. Алтай тауларын картадан көрсет. Сауыр Тарбағатай тауларын картадан көрсет. 2-топ. Тянь-Шань тауларын картадан көрсет. Іле-Алатауын кескін картадан көрсет. 3 топ. Жоңғар (Жетісу) Алатауын кескін картадан көрсет. |
Оқушылар кескін катаға белгілейді. Белгіленген карталарды топтар бірін –бірі тексеріп бағалайды. |
|||||||
|
Сергіту сәті |
2 мин |
Сергіту сәті. «Жұптық ойын». Оқушылар жұптасып, қолдарын айқастырып, орындарынан тұрады. Бір біріне қарап тұрып, жылы лебіздерін, тілектерін білдіреді, мақтау сөздер айтып көңіл күйлерін көтереді. |
Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату. Оқушылар сергітуді орнында жасайды. |
|||||||
|
Талдау |
5 мин |
Мақсаты: Оқушылардың ой- қиялдау дағдыларын жетілдіру. 1.Биік таулы аймақтар қай кезде қалыптасты? 2.Ол таулар мүжілулерге ұшырады ма,ұшыраса қай кезде? 3.Неліктен олар қатпарлы-жақпарлы тауларға айналған? «Ойтолғаныс» кезеңі. |
Бұл жаттығу арқылы оқушылар қатысты жауаптарды тауып, талдайды. |
|||||||
|
Жинақтау |
6 мин |
Мақсаты: Оқушылардың салыстыру және негізгілерін ажырата алуын қадағалау Кластерлеу арқылы әр таудың жоталарын, сілемдерін атап жаз. |
Оқушылар топпен кластерлеу арқылы арқылы әр таудың жоталарын, сілемдерін атап жазады, ортаға шығып қорғайды. |
|||||||
|
Қорытынды Рефлексия |
4 мин |
1.Осы тақырыптағы өткен география пәнінен материалдар бойынша оқушылармен кесте құрастыру. Үлгісі интерактивті тақтада беріледі. 2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
|
1. Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады) 2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. |
|||||||
|
Үйге тапсырма |
1 мин |
§15. Қазақстанның биік таулы өлкелері
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. |
Оқушылар бағалау критерийлері арқылы топтағы көршілестерін бағалайды. |
|||||||
1.Сәйкестендіру
|
1 |
Алтай |
Солтүстік,орталық,батыс |
|
2 |
Сауыр-Тарбағатай |
Солтүстік және оңтүстік жотаға бөлінеді |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Сарыарқаның шығыстағы жалғасы |
|
5 |
Тянь-Шань |
Оңтүстік,кенді,қалба жотасы |
2.Биіктіктерін салыстыр сәйкестендіру
|
1 |
Алтай |
Мұзтау шыңы |
3816м |
|
2 |
Сауыр |
Тастау |
2992м |
|
3 |
Тарбағатай |
Мұзтау |
4506м |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Хантәңірі |
6995м |
|
5 |
Тянь-Шань |
Бесбақан,Тышқантау |
4622м,4395м |
3.Сәйкестеңдір
|
1 |
Алтай |
Батыс бөлігінің солтүстік беткейі кіреді,төбелерінде мұздықтары бар |
|
2 |
Сауыр |
Тұтастай елімізде орналасқан,төбелерінде мұздықтар жоқ |
|
3 |
Тарбағатай |
Негізгі бөлігі Ресейде,оңтүстік батыс бөлігі ғана кіреді |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Еліміздің оңтүстік,оңтүстік шығысын алып жатыр |
|
5 |
Тянь-Шань |
Елімізге солтүстік,оңтүстік батысы кіреді |
1-топ. Алтай тауларын кескін картаға түсір.
2-топ. Сауыр Тарбағатай тауларын кескін картаға түсір.
3-топ. Тянь-Шань тауларын кескін картаға түсір.
4-топ. Жоңғар (Жетісу) Алатауын кескін картаға түсір.
5-топ. Іле-Алатауын кескін картаға түсір.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның биік таулы аймағы
|
Пәні: География |
Сыныбы: 8 Күні: 25.10.2017ж |
Сағат саны: №15 |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның биік таулы аймағы |
|||||||||
|
Мақсаты |
Мақсаты: білімділік: Қазақстанның биік таулары туралы түсінік бере отырып, таулардың бір-бірінен ерекшелігі және, тау байлықтарының шаруашылықта қолданылуы туралы білім білік дағдысын қалыптастыру. дамытушылық: Оқушыларға география ғылымына деген көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, география пәніне деген білімділігін дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға және бағалауға машықтандыру. тәрбиелік:география материалдары арқылы оқушылардың бойына түсінік, сауаттылық, жүйелі мағлұматтарды меңгерте отырып, география сырын тануға, оны өз көзімен көре білуге тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Топтық, жұптық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, географиялық материалды қалай оқу керектігіне назар аударады, өзіндік баға бере алу тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау, сыни көзқарасын білдіру арқылы география пәніне білімі молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, жаңа ұғымдар мен атауларды меңгеруге талпынады. |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді меңгерту сабағы |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, география т.б пәндер. |
|||||||||
|
Қолданылатын әдістер |
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, «Ой талқы» ұсыну, «Жұптық ойын», «Ойтолғаныс» кезеңі, «Кластерлеу әдісі», «Бағдаршам», ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшыны анықтау. |
|||||||||
|
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар |
Оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, интербелсенді тақта, үлестірме қағаздар, стикер, маркер т.б. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|||||||
|
Кіріспе |
2 мин 2 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сабаққа қажетті оқу құралдарын дайындауды сұрау.Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу Топқа бөлу. Сыныптың оқушыларын қорапшадан түрлі түсті дөңгелекшелерді алу арқылы үш топқа бөлу. Психологиялық ахуал туғызу. Таулар дегеніміз не? Кіріспе сұрақ: Қазақстанда таулардың қандай түрлері кездеседі? Анықтаушы сұрақ: Таулардың биіктік бойынша қанша топқа бөлеміз? Нақтылаушы сұрақ: Қазақстанда орналасқан аласа таулар? Тікелей сұрақ: Сарыарқа тауларының ерекшелігі? Түсінік беруші сұрақ: Мұғалжар мен Маңқыстау тауларының бір – бірінен айырмашылығы? Ассоциацияларың: Сарыарқа тауларының географиялық орнының ерекшелігі? Осы ауданда қандай өндіріс дамыған қалалар орналасқан? Осы қалалардың экологиялық ахуалы қандай? Жабық сұрақ:Аласа таулы аудандардың өзен жүйелері және олардың проблемалары. Ашық сұрақ: Өсімдіктер мен жануарлар дүниесіндегі ерекшеліктер |
Оқушылар қорапшадан түрлі түсті дөңгелекшелерді қарамай таңдап алып, қиындының пішініне байланысты бір-бірін сынып ішінде тауып, топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады. Әр топтан жауап сұрау, оны картадан көрсету |
|||||||
|
Тұсаукесер. (POWER POINT) |
2 мин |
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізіледі. Қазақстанның биік таулы өлкелерін бейнеленген суреттер көрсетіледі -Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыпты қарастырдық? -Дұрыс айттыңдар, Қазақстанның аласа таулы өлкелерін. - Аласа таулы өлкелерден басқа қандай таулар бар? - Иә, Биік таулы өлкелер. -Олай болса, бүгін біз сабақта Биік таулы өлкелермен және олардың басты ерекшелігімен тереңірек танысамыз. |
|
|||||||
|
Негізгі бөлім: Білу |
4 мин |
Алтай, Алтай тау жүйесі - Азия құлығының орта тұсындағы таулы өлке. Ұзындығы батыстан шығысқа қарай 2000 км-ге созылып жатыр. Алтай солтүстік-батыстан оңтүстік-шығысқа қарай Батыс Сібір ойпатынан Гоби жазығына дейін жан-жаққа таралған. Оңтүстіктегі табиғи шекарасы Қара Ертіс өзені мен Зайсан көлі, ал батыс бөлігі Сарыарқадан Қалба жотасы арқылы бөлінеді. Солтүстік-шығыста Шығыс Алтайдың Шапшалы жотасы Батыс Саянмен жалғасады. Оның биік шыңы Мұзтау (4506 м). Сауыр-Тарбағатай іргелес жатқан жоталармен бірге біртұтас тау жүйесін құрайды. Ол Сарыарқаның шығыстағы жалғасы болып саналады. Сауыр-Тарбағатайдың солтүстігінде Жайсан қазаншұңқыры, ал оңтүстігінде Алакөл қазаншұңқыры жатыр. Мұзтау (3816 м). |
1.Оқулықпен жұмыс, 68-74 беттері. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша биік таулы өлкелер туралы конспект жазып алады. |
|||||||
|
Түсіну |
5 мин |
Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. Оқулықпен жұмыс. Сәйкестендіру тесті |
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. |
|||||||
|
Қолдану |
5 мин |
Мақсаты: Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1 тапсырма. Картамен жұмыс. 1-топ. Алтай тауларын картадан көрсет. Сауыр Тарбағатай тауларын картадан көрсет. 2-топ. Тянь-Шань тауларын картадан көрсет. Іле-Алатауын кескін картадан көрсет. 3 топ. Жоңғар (Жетісу) Алатауын кескін картадан көрсет. |
Оқушылар кескін катаға белгілейді. Белгіленген карталарды топтар бірін –бірі тексеріп бағалайды. |
|||||||
|
Сергіту сәті |
2 мин |
Сергіту сәті. «Жұптық ойын». Оқушылар жұптасып, қолдарын айқастырып, орындарынан тұрады. Бір біріне қарап тұрып, жылы лебіздерін, тілектерін білдіреді, мақтау сөздер айтып көңіл күйлерін көтереді. |
Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату. Оқушылар сергітуді орнында жасайды. |
|||||||
|
Талдау |
5 мин |
Мақсаты: Оқушылардың ой- қиялдау дағдыларын жетілдіру. 1.Биік таулы аймақтар қай кезде қалыптасты? 2.Ол таулар мүжілулерге ұшырады ма,ұшыраса қай кезде? 3.Неліктен олар қатпарлы-жақпарлы тауларға айналған? «Ойтолғаныс» кезеңі. |
Бұл жаттығу арқылы оқушылар қатысты жауаптарды тауып, талдайды. |
|||||||
|
Жинақтау |
6 мин |
Мақсаты: Оқушылардың салыстыру және негізгілерін ажырата алуын қадағалау Кластерлеу арқылы әр таудың жоталарын, сілемдерін атап жаз. |
Оқушылар топпен кластерлеу арқылы арқылы әр таудың жоталарын, сілемдерін атап жазады, ортаға шығып қорғайды. |
|||||||
|
Қорытынды Рефлексия |
4 мин |
1.Осы тақырыптағы өткен география пәнінен материалдар бойынша оқушылармен кесте құрастыру. Үлгісі интерактивті тақтада беріледі. 2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
|
1. Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады) 2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. |
|||||||
|
Үйге тапсырма |
1 мин |
§15. Қазақстанның биік таулы өлкелері
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. |
Оқушылар бағалау критерийлері арқылы топтағы көршілестерін бағалайды. |
|||||||
1.Сәйкестендіру
|
1 |
Алтай |
Солтүстік,орталық,батыс |
|
2 |
Сауыр-Тарбағатай |
Солтүстік және оңтүстік жотаға бөлінеді |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Сарыарқаның шығыстағы жалғасы |
|
5 |
Тянь-Шань |
Оңтүстік,кенді,қалба жотасы |
2.Биіктіктерін салыстыр сәйкестендіру
|
1 |
Алтай |
Мұзтау шыңы |
3816м |
|
2 |
Сауыр |
Тастау |
2992м |
|
3 |
Тарбағатай |
Мұзтау |
4506м |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Хантәңірі |
6995м |
|
5 |
Тянь-Шань |
Бесбақан,Тышқантау |
4622м,4395м |
3.Сәйкестеңдір
|
1 |
Алтай |
Батыс бөлігінің солтүстік беткейі кіреді,төбелерінде мұздықтары бар |
|
2 |
Сауыр |
Тұтастай елімізде орналасқан,төбелерінде мұздықтар жоқ |
|
3 |
Тарбағатай |
Негізгі бөлігі Ресейде,оңтүстік батыс бөлігі ғана кіреді |
|
4 |
Жоңғар Алатауы |
Еліміздің оңтүстік,оңтүстік шығысын алып жатыр |
|
5 |
Тянь-Шань |
Елімізге солтүстік,оңтүстік батысы кіреді |
1-топ. Алтай тауларын кескін картаға түсір.
2-топ. Сауыр Тарбағатай тауларын кескін картаға түсір.
3-топ. Тянь-Шань тауларын кескін картаға түсір.
4-топ. Жоңғар (Жетісу) Алатауын кескін картаға түсір.
5-топ. Іле-Алатауын кескін картаға түсір.
шағым қалдыра аласыз


