-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климаттық жағдайы
|
Бөлімі: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
13.11.23ж |
|
Сыныбы:9а,ә |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қазақстанның климаттық жағдайын анықтайды; Көпшілік оқушылар: Қазақсан аумағындағы ауа температураларының, жауын-шашынның таралу ерекшеліктерін біледі. Кейбір оқушылар: қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут)
(8мин) |
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.«Миға шабуыл» әдісін пайдаланып сұрақ қояды: Климат дегеніміз не? Қандай климаттық белдеулерді білесің? Қазақстанның климаты шұғыл континентті болуы неге байланысты? Тиімділігі: өткен сабақтарды еске түсіреді 3.Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климаттық жағдайы |
«Гүлмен тілек» әдісі. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Мақсаты: берілген сұрақтарға жауап береді.
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау Мұғалім жылдам әрі дұры жауап берген оқушыны мадақтайды. |
Презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин) Жұптық тапсырма
(10 минут) Жұптық жұмыс |
«Жұпта талқыла» әдісі. Оқушыларға жұптық тапсырма береді. Қазақстанның барлық аумағы үшін жылдың ең суық айы – қаңтар. Ең ыстық айы – шілде. Тиімділігі: жұпта жұмыс жасайды, өзара көмектеседі.
«Картамен жұмыс» әдісі. Жауын-шашынның таралуы. Қазақстан климаты құрғақшылығымен ерекшеленеді. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 100-ден 1600 мм-ге ейін ауытқиды. Арал теңізі мен Балқаш көлінің солтүстігінде 100 мм тіптен одан да аз. Алтай тауларында 1600 мм-ге ейін жетеді. Аумақтағы ылғалдылықтың жеткілікті немесе жеткіліксіз болу көрсеткіші – ылғалдану коэффициенті деп аталады. Ол мына формула бойынша есептеледі: К=Ж/Б К – ылғалдану коэффициенті Ж – жауын-шашын мөлшері Б - буланушылық Тиімділігі: суретпен жұмыс жасайды. |
Мақсаты: кестені толтырады
Сурет бойынша талау жасайды. Дескриптор: Республикамыздың аласа таулы жазық өңірлеріндегі атмосфералық жауын-шашынның төмендеу бағытын және атмосфералық жауын-шашынның негізгі түрлерін анықтайды; Дәл осы бағыттағы атмосфералық жауын-шашынның азаю себебін анықтайды; Биік таулы аудандарда жауын-шашынның көп түсу себебін анықтайды;
Есептерді шығар: Атырау, Жезқазған, Петропавл, Шымкент қалаларындағы ылғалдану коэффициентін анықта |
Дескриптор: ендікті табады; Қаңтардағы температураны табады; Шіледегі темератураны табады; Амплитуданы табады.
|
Презентация
kk.wikiwpedia.org |
||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут |
«Кім жылдам» әдісі. Көп нүктенің орнына сөдер қойыңдар: Атмосфералық циркуляция - ... Ауа ағындарның пайда болу себебі ... Суық фронттар ... ауа райын қалыптастырады Циклондар ... ауа райын алып келеді. Тиімділігі: алған мәліметтерін жинақтайды
|
Мақсаты: оқушылар жауап береді |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның климаттық жағдайы
Қазақстанның климаттық жағдайы
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климаттық жағдайы
|
Бөлімі: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
13.11.23ж |
|
Сыныбы:9а,ә |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қазақстанның климаттық жағдайын анықтайды; Көпшілік оқушылар: Қазақсан аумағындағы ауа температураларының, жауын-шашынның таралу ерекшеліктерін біледі. Кейбір оқушылар: қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут)
(8мин) |
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.«Миға шабуыл» әдісін пайдаланып сұрақ қояды: Климат дегеніміз не? Қандай климаттық белдеулерді білесің? Қазақстанның климаты шұғыл континентті болуы неге байланысты? Тиімділігі: өткен сабақтарды еске түсіреді 3.Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климаттық жағдайы |
«Гүлмен тілек» әдісі. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Мақсаты: берілген сұрақтарға жауап береді.
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау Мұғалім жылдам әрі дұры жауап берген оқушыны мадақтайды. |
Презентация |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин) Жұптық тапсырма
(10 минут) Жұптық жұмыс |
«Жұпта талқыла» әдісі. Оқушыларға жұптық тапсырма береді. Қазақстанның барлық аумағы үшін жылдың ең суық айы – қаңтар. Ең ыстық айы – шілде. Тиімділігі: жұпта жұмыс жасайды, өзара көмектеседі.
«Картамен жұмыс» әдісі. Жауын-шашынның таралуы. Қазақстан климаты құрғақшылығымен ерекшеленеді. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 100-ден 1600 мм-ге ейін ауытқиды. Арал теңізі мен Балқаш көлінің солтүстігінде 100 мм тіптен одан да аз. Алтай тауларында 1600 мм-ге ейін жетеді. Аумақтағы ылғалдылықтың жеткілікті немесе жеткіліксіз болу көрсеткіші – ылғалдану коэффициенті деп аталады. Ол мына формула бойынша есептеледі: К=Ж/Б К – ылғалдану коэффициенті Ж – жауын-шашын мөлшері Б - буланушылық Тиімділігі: суретпен жұмыс жасайды. |
Мақсаты: кестені толтырады
Сурет бойынша талау жасайды. Дескриптор: Республикамыздың аласа таулы жазық өңірлеріндегі атмосфералық жауын-шашынның төмендеу бағытын және атмосфералық жауын-шашынның негізгі түрлерін анықтайды; Дәл осы бағыттағы атмосфералық жауын-шашынның азаю себебін анықтайды; Биік таулы аудандарда жауын-шашынның көп түсу себебін анықтайды;
Есептерді шығар: Атырау, Жезқазған, Петропавл, Шымкент қалаларындағы ылғалдану коэффициентін анықта |
Дескриптор: ендікті табады; Қаңтардағы температураны табады; Шіледегі темератураны табады; Амплитуданы табады.
|
Презентация
kk.wikiwpedia.org |
||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут |
«Кім жылдам» әдісі. Көп нүктенің орнына сөдер қойыңдар: Атмосфералық циркуляция - ... Ауа ағындарның пайда болу себебі ... Суық фронттар ... ауа райын қалыптастырады Циклондар ... ауа райын алып келеді. Тиімділігі: алған мәліметтерін жинақтайды
|
Мақсаты: оқушылар жауап береді |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз














