Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Nomad school» лицейі |
|
|
Пәні: |
География |
|
|
Бөлім: |
3.2 Атмосфера |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Өмірзақова Айдана Маратқызы |
|
|
Күні: |
05.11.24 |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның климатын түзуші факторлар. Қазақстанның климаттық жағдайы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
9.3.2.1 Қазақстан климатын қалыптастырушы факторларды талдайды; 9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Негізгі климат түзуші факторды анықтау; Қазақстан аумағында күн радиациясының таралу ерекшеліктерін талдау; Қазақстанның климат жағдайын бағалау. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Күн радиaциясының түрлерін жіктей алады; Қазақстан аумағында күн радиациясының таралу ерекшелігін график түрінде ұсына алады; Қазақстанның климaт жағдайларын экономика және экология тұрғыдан бағалай алады. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 5 мин |
Оқушылaрмен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Гүлмен тілек» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал тудыру. Мозайка арқылы (суреттер бойынша) топқа бөлу. «Ой қозғау» әдісі Слайдта климат қалыптастырушы факторлардың суретін көрсету арқылы, жаңа тақырыпқа шығу. |
Оқушылар сәлемдеседі Оқушылар бір -біріне тілек айтады. Өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. |
Мадақтау |
Суреттер Слайд
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
№1 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі Төмендегі суретті талдаңыз.
солнечная радиация: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
|
Дескриптор: Суретте бейнеленген климат қалыптастырушы факторды анықтайды; Күн радиациясының түрлерін анықтап, сипаттайды; Күн радиациясы мен жердің төсеніш қабаты арасындағы байланысты түсіндіреді.
|
ҚБ Жұптағы өзара бағалау |
Сурет Үйлестірмелі материал Планшет (смартфон) АКТ https://wordwall.net/ru/resource/33889672
|
||||||||||||||||||
|
|
№2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Зерттеу алаңы» әдісі. Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма Картада Қазақстанның жылдық күн радиациясының көрсеткіші берілген. Шартты белгілерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындаңыз.
күн радиациясының картасы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
|
Дескриптор: Петропавл қаласының жылдық күн радиациясын анықтайды; Шымкент қаласының жылдық күн радиациясын анықтайды; Екі қаланың күн радиациясы айырмашылығын анықтап, себебін жазады; Петропавл, Қостанай, Ақтөбе, Семей, Атырау, Шымкент қалаларының жылдық күн радиация мөлшерін график түрінде көрсетеді. |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі Мақсаты: Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексеру кезінде олар жұмыстарды бағаламайды, ал ондағы екі оң сәтті анықтап және бағыт береді.
|
Карта Флипчарт Маркер
|
||||||||||||||||||
|
|
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. «Мәтінді кванттеу» әдісі Мәнмәтінмен жұмыс. Оқу сауаттылығын дамыту. КҮН СӘУЛЕСІ БОЛАШАҚТЫҢ САРҚЫЛМАС ЭНЕРГИЯСЫ «Қазақстанның климаттық жағдайы - күн қуатын пайдалануға қолайлы. Ғалымдардың айтуынша елімізде күн энергиясын өндіру мүмкіндігі жылына 2,5 миллиард киловатт-сағат. Бұл отандық ғалымдарды жаңа жобаларды жасауға жетелеп отыр. Мәселен, күн сәулесін жинайтын арнайы тақталар. Толық автоматтандырылған аталмыш тақтайшалар ғимараттан шықпай-ақ, күн сәулесінің түсу бұрышын анықтап, оны компьютер арқылы басқаруға мүмкіндік береді. Алматы энергетика және байланыс университетінің, Шағын энергия көздерін жаңғырту зертханасының қызметкерлері мен магистранттары жасап шыққан бұл тақта күннің энергиясын үнемдеп қана қоймай, оны энергияның басқа түріне ауыстыруға мүмкіндік береді екен. Ал өз кезегінде күн энергиясын қолдану жылу мен жарықты қатар алуға мүмкіндік береді. Бұл арзан әрі қолайлы. Сондықтан ол қазақстандық ғалымдардың басты назарында. (Күн сәулесі болашақтың сарқылмас энергиясы — StartInfo)
|
Дескриптор: Күн электр станцияларын Қазақстанның қай аймағында дамытуға қолайлы екенін анықтайды; Болашақта балама энергияның дамыған жағдайдағы Қазақстанның экономикасына баға береді; Балама энергияны қолданған жағдайда Қазақстанның экологиясына баға береді.
|
ҚБ «Бағдаршам» |
Үйлестірмелі материал Суреттер, Сары, қызыл, жасыл түсті шеңберлер |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин
|
«Өрмекші торы»
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Оқушылар сабақта ұнаған, қолынан келетін немесе келмейтін, қызық болған тұстарын көрсетеді. |
|
||||||||||||||||||
Қосымша
№1 тапсырма.
Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі
Төмендегі суретті талдаңыз.

солнечная радиация: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
-
Суретте бейнеленген климат қалыптастырушы факторды атаңыз.
-
Күн радиация түрлерін анықтап, сипаттаңыз.
-
Күн радиация мен жердің төсеніш қабаты арасындағы байланысты түсіндіріңіз.
|
|
Түрі |
Сипаты |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
Күн радиация түрлерін анықтап, түрлерін сәйкестендіріңіз.

https://wordwall.net/ru/resource/33889672
Саралау: мазмұны
№2 тапсырма.
Топтық жұмыс. «Зерттеу алаңы» әдісі.
Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма
Картада Қазақстанның жылдық күн радиациясының көрсеткіші берілген. Шартты белгілерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындаңыз.

күн радиациясының картасы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
-
Петропавл қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Шымкент қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Екі қаланың күн радиациясы айырмашылығын анықтап, себебін талдаңыз.
-
Петропавл, Қостанай, Ақтөбе, Семей, Атырау, Шымкент қалаларының жылдық күн радиация мөлшерін график түрінде көрсетіңіз.
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
-
Қостанай қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Қызылорда қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
Саралау: үдеріс
№3 тапсырма.
Жеке жұмыс. «Мәтінді кванттеу» әдісі
Мәнмәтінмен жұмыс. Оқу сауаттылығын дамыту.
КҮН СӘУЛЕСІ БОЛАШАҚТЫҢ САРҚЫЛМАС ЭНЕРГИЯСЫ
«Қазақстанның климаттық жағдайы — күн қуатын пайдалануға қолайлы. Ғалымдардың айтуынша елімізде күн энергиясын өндіру мүмкіндігі жылына 2,5 миллиард киловатт-сағат. Бұл отандық ғалымдарды жаңа жобаларды жасауға жетелеп отыр. Мәселен, күн сәулесін жинайтын арнайы тақталар. Толық автоматтандырылған аталмыш тақтайшалар ғимараттан шықпай-ақ, күн сәулесінің түсу бұрышын анықтап, оны компьютер арқылы басқаруға мүмкіндік береді. Алматы энергетика және байланыс университетінің, Шағын энергия көздерін жаңғырту зертханасының қызметкерлері мен магистранттары жасап шыққан бұл тақта күннің энергиясын үнемдеп қана қоймай, оны энергияның басқа түріне ауыстыруға мүмкіндік береді екен. Ал өз кезегінде күн энергиясын қолдану жылу мен жарықты қатар алуға мүмкіндік береді. Бұл арзан әрі қолайлы. Сондықтан ол қазақстандық ғалымдардың басты назарында.
(Күн сәулесі болашақтың сарқылмас энергиясы — StartInfo)
-
Күн электр станцияларын Қазақстанның қай аймағында дамытуға қолайлы екенін анықтаңыз.
-
Болашақта балама энергияның дамыған жағдайда Қазақстанның экономикасына баға беріңіз.
-
Балама энергияны қолданған жағдайда Қазақстанның экологиясына баға беріңіз.
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
Берілген суреттерді қолдана отырып, тапсырманы орындаңыз.
|
солнечная энергия плюсы и минусы: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
солнечная энергия плюсы и минусы: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
-
Суретте бейнеленген балама энергияның түрін анықтаңыз.
-
Күн энергиясын пайдалану мүмкіндіктерін анықтаңыз.
-
Күн энергиясын пайдалану Қазақстан экономикасына әсер етуін түсіндіріңіз.
Саралау: нәтиже
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның климатын түзуші факторлар. Қазақстанның климаттық жағдайы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Nomad school» лицейі |
|
|
Пәні: |
География |
|
|
Бөлім: |
3.2 Атмосфера |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Өмірзақова Айдана Маратқызы |
|
|
Күні: |
05.11.24 |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның климатын түзуші факторлар. Қазақстанның климаттық жағдайы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
9.3.2.1 Қазақстан климатын қалыптастырушы факторларды талдайды; 9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Негізгі климат түзуші факторды анықтау; Қазақстан аумағында күн радиациясының таралу ерекшеліктерін талдау; Қазақстанның климат жағдайын бағалау. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Күн радиaциясының түрлерін жіктей алады; Қазақстан аумағында күн радиациясының таралу ерекшелігін график түрінде ұсына алады; Қазақстанның климaт жағдайларын экономика және экология тұрғыдан бағалай алады. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 5 мин |
Оқушылaрмен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Гүлмен тілек» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал тудыру. Мозайка арқылы (суреттер бойынша) топқа бөлу. «Ой қозғау» әдісі Слайдта климат қалыптастырушы факторлардың суретін көрсету арқылы, жаңа тақырыпқа шығу. |
Оқушылар сәлемдеседі Оқушылар бір -біріне тілек айтады. Өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. |
Мадақтау |
Суреттер Слайд
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
№1 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі Төмендегі суретті талдаңыз.
солнечная радиация: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
|
Дескриптор: Суретте бейнеленген климат қалыптастырушы факторды анықтайды; Күн радиациясының түрлерін анықтап, сипаттайды; Күн радиациясы мен жердің төсеніш қабаты арасындағы байланысты түсіндіреді.
|
ҚБ Жұптағы өзара бағалау |
Сурет Үйлестірмелі материал Планшет (смартфон) АКТ https://wordwall.net/ru/resource/33889672
|
||||||||||||||||||
|
|
№2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Зерттеу алаңы» әдісі. Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма Картада Қазақстанның жылдық күн радиациясының көрсеткіші берілген. Шартты белгілерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындаңыз.
күн радиациясының картасы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
|
Дескриптор: Петропавл қаласының жылдық күн радиациясын анықтайды; Шымкент қаласының жылдық күн радиациясын анықтайды; Екі қаланың күн радиациясы айырмашылығын анықтап, себебін жазады; Петропавл, Қостанай, Ақтөбе, Семей, Атырау, Шымкент қалаларының жылдық күн радиация мөлшерін график түрінде көрсетеді. |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі Мақсаты: Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексеру кезінде олар жұмыстарды бағаламайды, ал ондағы екі оң сәтті анықтап және бағыт береді.
|
Карта Флипчарт Маркер
|
||||||||||||||||||
|
|
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. «Мәтінді кванттеу» әдісі Мәнмәтінмен жұмыс. Оқу сауаттылығын дамыту. КҮН СӘУЛЕСІ БОЛАШАҚТЫҢ САРҚЫЛМАС ЭНЕРГИЯСЫ «Қазақстанның климаттық жағдайы - күн қуатын пайдалануға қолайлы. Ғалымдардың айтуынша елімізде күн энергиясын өндіру мүмкіндігі жылына 2,5 миллиард киловатт-сағат. Бұл отандық ғалымдарды жаңа жобаларды жасауға жетелеп отыр. Мәселен, күн сәулесін жинайтын арнайы тақталар. Толық автоматтандырылған аталмыш тақтайшалар ғимараттан шықпай-ақ, күн сәулесінің түсу бұрышын анықтап, оны компьютер арқылы басқаруға мүмкіндік береді. Алматы энергетика және байланыс университетінің, Шағын энергия көздерін жаңғырту зертханасының қызметкерлері мен магистранттары жасап шыққан бұл тақта күннің энергиясын үнемдеп қана қоймай, оны энергияның басқа түріне ауыстыруға мүмкіндік береді екен. Ал өз кезегінде күн энергиясын қолдану жылу мен жарықты қатар алуға мүмкіндік береді. Бұл арзан әрі қолайлы. Сондықтан ол қазақстандық ғалымдардың басты назарында. (Күн сәулесі болашақтың сарқылмас энергиясы — StartInfo)
|
Дескриптор: Күн электр станцияларын Қазақстанның қай аймағында дамытуға қолайлы екенін анықтайды; Болашақта балама энергияның дамыған жағдайдағы Қазақстанның экономикасына баға береді; Балама энергияны қолданған жағдайда Қазақстанның экологиясына баға береді.
|
ҚБ «Бағдаршам» |
Үйлестірмелі материал Суреттер, Сары, қызыл, жасыл түсті шеңберлер |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин
|
«Өрмекші торы»
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Оқушылар сабақта ұнаған, қолынан келетін немесе келмейтін, қызық болған тұстарын көрсетеді. |
|
||||||||||||||||||
Қосымша
№1 тапсырма.
Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі
Төмендегі суретті талдаңыз.

солнечная радиация: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
-
Суретте бейнеленген климат қалыптастырушы факторды атаңыз.
-
Күн радиация түрлерін анықтап, сипаттаңыз.
-
Күн радиация мен жердің төсеніш қабаты арасындағы байланысты түсіндіріңіз.
|
|
Түрі |
Сипаты |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
Күн радиация түрлерін анықтап, түрлерін сәйкестендіріңіз.

https://wordwall.net/ru/resource/33889672
Саралау: мазмұны
№2 тапсырма.
Топтық жұмыс. «Зерттеу алаңы» әдісі.
Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма
Картада Қазақстанның жылдық күн радиациясының көрсеткіші берілген. Шартты белгілерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындаңыз.

күн радиациясының картасы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
-
Петропавл қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Шымкент қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Екі қаланың күн радиациясы айырмашылығын анықтап, себебін талдаңыз.
-
Петропавл, Қостанай, Ақтөбе, Семей, Атырау, Шымкент қалаларының жылдық күн радиация мөлшерін график түрінде көрсетіңіз.
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
-
Қостанай қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
-
Қызылорда қаласының жылдық күн радиациясын анықтаңыз.
Саралау: үдеріс
№3 тапсырма.
Жеке жұмыс. «Мәтінді кванттеу» әдісі
Мәнмәтінмен жұмыс. Оқу сауаттылығын дамыту.
КҮН СӘУЛЕСІ БОЛАШАҚТЫҢ САРҚЫЛМАС ЭНЕРГИЯСЫ
«Қазақстанның климаттық жағдайы — күн қуатын пайдалануға қолайлы. Ғалымдардың айтуынша елімізде күн энергиясын өндіру мүмкіндігі жылына 2,5 миллиард киловатт-сағат. Бұл отандық ғалымдарды жаңа жобаларды жасауға жетелеп отыр. Мәселен, күн сәулесін жинайтын арнайы тақталар. Толық автоматтандырылған аталмыш тақтайшалар ғимараттан шықпай-ақ, күн сәулесінің түсу бұрышын анықтап, оны компьютер арқылы басқаруға мүмкіндік береді. Алматы энергетика және байланыс университетінің, Шағын энергия көздерін жаңғырту зертханасының қызметкерлері мен магистранттары жасап шыққан бұл тақта күннің энергиясын үнемдеп қана қоймай, оны энергияның басқа түріне ауыстыруға мүмкіндік береді екен. Ал өз кезегінде күн энергиясын қолдану жылу мен жарықты қатар алуға мүмкіндік береді. Бұл арзан әрі қолайлы. Сондықтан ол қазақстандық ғалымдардың басты назарында.
(Күн сәулесі болашақтың сарқылмас энергиясы — StartInfo)
-
Күн электр станцияларын Қазақстанның қай аймағында дамытуға қолайлы екенін анықтаңыз.
-
Болашақта балама энергияның дамыған жағдайда Қазақстанның экономикасына баға беріңіз.
-
Балама энергияны қолданған жағдайда Қазақстанның экологиясына баға беріңіз.
*Ескерту – ЕББҚ бар оқушыны қоса (есту қабілеті бұзылған)
Берілген суреттерді қолдана отырып, тапсырманы орындаңыз.
|
солнечная энергия плюсы и минусы: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
солнечная энергия плюсы и минусы: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
-
Суретте бейнеленген балама энергияның түрін анықтаңыз.
-
Күн энергиясын пайдалану мүмкіндіктерін анықтаңыз.
-
Күн энергиясын пайдалану Қазақстан экономикасына әсер етуін түсіндіріңіз.
Саралау: нәтиже
шағым қалдыра аласыз





