Бекітемін:
|
Бөлім: |
7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
20 01 25 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау 7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХVIII ғасырдың аяғы мен XIXғ басында Ұлы жүз аймағына үстемдік еткен Орта Азия хандықтарына қарсы Оңтүстік Қазақстан қазақтарының азаттық күресі туралы түсінеді |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
|||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Әділ заң – аспан тірегі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырыптың мазмұны бойынша (Қоқан,Хиуа,Бұхан хандықтары) топқа бөлу.Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары» тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау арқылы үй тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66364623 Сервисіндегі сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі -Суретте қандай оқиға бейнеленген? -Суреттегі оқиғадан бұрын, бұрын қандай оқиға болды? - Суреттегі оқиғадан кейін, кейін қандай оқиға болуы мүмкін? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Ұсынылған сұраұтар бойынша үй тапсырмасы сұрақтарынан жауап береді. Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» |
https://wordwall.net/ru/resource/66364623 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут |
Зерттеу мен талдау Бейне көрініс бейне түсіндіруді көрсету. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығып, талқылау ұйымдастырады.
Мәтінмен жұмыс «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды,Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтайды; 1-топ:«Ой-әрекет» әдісі бойынша тірек-сызба арқылы Ресейдiң Ұлы жүздi қосып алу үдерісін сипаттайды;
2-топ: «Трида» шеңбері бойынша Қоқанға қарсы әскери әрекеті ,Сырдария әскери
шебiнiң құру тарихын сипаттайды; 3-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі Ресейдiң Орта Азия мемлекеттерi аумағында соғыс қимылдары ның жалғасу тарихын сипаттайды.; Оқушылардың жауаптарын оқу мақсатымен байланыстырады. Жұптық жұмыс «SCORE» әдісі бойынша Ресей империясының Қазақстанды басып алуының салдарына талдау жасайды; «Бірге ойлаймыз» ұжымдық жұмыс Оқушыларға алынған мәліметтер бойынша зерттеу сұрағы ұсынылады Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? «Көпіршелер» әдісі-топтық жұмыс Әр жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктері туралы салыстырмалы кестені толтырыңыз, қорытынды жасаңыз
Жеке жұмыс. «Анықта» әдісі арқылы Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы кезеңіндегі ішкі және сыртқы саясатқа талдау жасап,кестені толтырады.
|
Бейнематериалмен жұмыс жасайды.
Топтар мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды,Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтайды;
Жұптар «SCORE» әдісі бойынша Ресей империясының Қазақстанды басып алуының салдарына талдау жасайды;
Оқушыларға алынған мәліметтер бойынша зерттеу сұрағы ұсынылады
Топтар картаны қолдана отырып,әр жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктері туралы салыстырмалы кестені толтырыңыз, қорытынды жасайды.
|
Дескриптор -ХVIII ғасырдың аяғы мен XIX ғасырдың басында Ұлы жүз аймағына үстемдік жүргізген мемлекетті анықтайды; -1812 ж, 1816 ж, 1820 ж қазақ жеріне ірі жорық ұйымдастырған Хиуа ханын атайды; -1821ж Хиуа мен Қоқандықтарға қарсы ірі көтеріліс болған аймақтарды, көтеріліске қатысқанын адам санын және көтеріліс басшысын анықтайды; -Көтеріліс нәтижесін біледі; -Көтерілістің жеңілу себептерін түсіндіреді
Дескриптор-XIXғ басында Ресейдің құрамына енбеген -Ұлы жүз аймағын кескін картада көрсетеді; -
Тапсырма дескриптор арқылы бағаланады: - Қазақ хандығының кемінде 4 ішкі саяси жағдайы сипаттайды; - Қазақ хандығының сыртқы саясатының кемінде 4 нәтижесін жазады; Қорытынды жазады; |
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=E_1lNbTiq8k тақырыптық кестелер
Карта
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
6 минут
2 минут
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Мұғалімге хат». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? Үйге тапсырма "1.Қоқандықтар алым-салықтың қандай түрлерiн енгiздi? 2. Қазақтар мен қырғыздардың қоқандықтарға қарсы көтерiлiсi қалай аяқталды? Сұрақтарына жауап жазады |
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/66781625 Презентация
А4 |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.
Бекітемін:
|
Бөлім: |
7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
20 01 25 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау 7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХVIII ғасырдың аяғы мен XIXғ басында Ұлы жүз аймағына үстемдік еткен Орта Азия хандықтарына қарсы Оңтүстік Қазақстан қазақтарының азаттық күресі туралы түсінеді |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
|||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Әділ заң – аспан тірегі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырыптың мазмұны бойынша (Қоқан,Хиуа,Бұхан хандықтары) топқа бөлу.Психологиялық ахуал орнату. «Біздің қадам» тренинг. «Бірге ойлаймыз» «XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары» тақырыбы бойынша өткен сабақты қайталау арқылы үй тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66364623 Сервисіндегі сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. «Минуттық шешім» әдісі -Суретте қандай оқиға бейнеленген? -Суреттегі оқиғадан бұрын, бұрын қандай оқиға болды? - Суреттегі оқиғадан кейін, кейін қандай оқиға болуы мүмкін? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар көңіл-күйлерін білдіреді Ұсынылған сұраұтар бойынша үй тапсырмасы сұрақтарынан жауап береді. Берілген суретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп,өз ойларын ортаға салады. Оқушылар сабақтың мақсатын болжайды, |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» |
https://wordwall.net/ru/resource/66364623 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут |
Зерттеу мен талдау Бейне көрініс бейне түсіндіруді көрсету. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығып, талқылау ұйымдастырады.
Мәтінмен жұмыс «Бағытталған оқу»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды,Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтайды; 1-топ:«Ой-әрекет» әдісі бойынша тірек-сызба арқылы Ресейдiң Ұлы жүздi қосып алу үдерісін сипаттайды;
2-топ: «Трида» шеңбері бойынша Қоқанға қарсы әскери әрекеті ,Сырдария әскери
шебiнiң құру тарихын сипаттайды; 3-топ: «Мәтін пирамидасы» әдісі Ресейдiң Орта Азия мемлекеттерi аумағында соғыс қимылдары ның жалғасу тарихын сипаттайды.; Оқушылардың жауаптарын оқу мақсатымен байланыстырады. Жұптық жұмыс «SCORE» әдісі бойынша Ресей империясының Қазақстанды басып алуының салдарына талдау жасайды; «Бірге ойлаймыз» ұжымдық жұмыс Оқушыларға алынған мәліметтер бойынша зерттеу сұрағы ұсынылады Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? «Көпіршелер» әдісі-топтық жұмыс Әр жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктері туралы салыстырмалы кестені толтырыңыз, қорытынды жасаңыз
Жеке жұмыс. «Анықта» әдісі арқылы Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы кезеңіндегі ішкі және сыртқы саясатқа талдау жасап,кестені толтырады.
|
Бейнематериалмен жұмыс жасайды.
Топтар мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды,Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтайды;
Жұптар «SCORE» әдісі бойынша Ресей империясының Қазақстанды басып алуының салдарына талдау жасайды;
Оқушыларға алынған мәліметтер бойынша зерттеу сұрағы ұсынылады
Топтар картаны қолдана отырып,әр жүздің Ресейге қосылу ерекшеліктері туралы салыстырмалы кестені толтырыңыз, қорытынды жасайды.
|
Дескриптор -ХVIII ғасырдың аяғы мен XIX ғасырдың басында Ұлы жүз аймағына үстемдік жүргізген мемлекетті анықтайды; -1812 ж, 1816 ж, 1820 ж қазақ жеріне ірі жорық ұйымдастырған Хиуа ханын атайды; -1821ж Хиуа мен Қоқандықтарға қарсы ірі көтеріліс болған аймақтарды, көтеріліске қатысқанын адам санын және көтеріліс басшысын анықтайды; -Көтеріліс нәтижесін біледі; -Көтерілістің жеңілу себептерін түсіндіреді
Дескриптор-XIXғ басында Ресейдің құрамына енбеген -Ұлы жүз аймағын кескін картада көрсетеді; -
Тапсырма дескриптор арқылы бағаланады: - Қазақ хандығының кемінде 4 ішкі саяси жағдайы сипаттайды; - Қазақ хандығының сыртқы саясатының кемінде 4 нәтижесін жазады; Қорытынды жазады; |
Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=E_1lNbTiq8k тақырыптық кестелер
Карта
Тақырыптық кесте
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
6 минут
2 минут
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Мұғалімге хат». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? Үйге тапсырма "1.Қоқандықтар алым-салықтың қандай түрлерiн енгiздi? 2. Қазақтар мен қырғыздардың қоқандықтарға қарсы көтерiлiсi қалай аяқталды? Сұрақтарына жауап жазады |
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
|
https://wordwall.net/ru/resource/66781625 Презентация
А4 |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















