|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Қазбаева Айгүл Сатбайқызы |
|
Күні:02.02.2023 |
|
|
Сынып:7в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі. Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
-халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; -халықтың мүддесін қорғаған көтеріліс басшыларының рөліне тарихи баға береді |
|
Бағалау критерийі |
- халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; -1867-68 жж Орал, Торғайда қазақтардың ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді. |
|
ОДД |
Қолдану, жоғары ойлау деңгейі |
|
Тарихи концепт |
Интерпретация (фокус), себеп-салдар (қосымша) |
|
Тарихи ойлау дағдысы |
Тарихи анализ және түсіндіру |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 1 мин Өткен тақырып ты еске түсіру 2 мин |
І. «Көрші» ширату жаттығуы арқылы сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларға мұғалімнің нұсқаулығы бойынша іс-қимылдарды жасау ұсынылады. «Серпілген сауал» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау үшін оқушыларға доп ұсыну арқылы сұрақтар қойылып, қайталау жүреді. 1.1822-1824 жж патша реформаларының басты мақсаты қандай болды? /Осы оқушының жауабы туралы сен не ойлайсың?/ 2. Қазақ даласындағы биліктің жаңа үш сатысы қалай қалыптасты? /Осы жауапты барынша кеңейту үшін оны қалай дамытуға болады? / 3. «Сібір қазақтарының Ережесі» бойынша мұрагерлік жолмен тағайындалған шен? /Естігеннің барлығын бір жауапқа қалай біріктіруге болады?/ 4. «Сібір қазақтарының Ережесі» бойынша болысқа кіретін ауыл саны? /Осы оқушының жауабы туралы сен не ойлайсың?/ 5. Дәстүрлі басқару жүйесі неше сатыдан тұрады? /Осы жауапты барынша кеңейту үшін оны қалай дамытуға болады? / 6.1867-1868 жж реформалардың 1822-1824 жж реформалардан айырмашылығы қандай? /Естігеннің барлығын бір жауапқа қалай біріктіруге болады?/ |
1. Оң жақтағы көршісін құшақтайды. 2.Сол жақтағы көршісін құшақтайды 3.Оң жақтағы көршісіне бір жымиып, сол жақтағы көршісіне бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы деп бір-біріне жылулық сыйлайды. Оқушылар допты қағып алу арқылы, сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау Жақсы жауап берген оқушыларды қолдау мақсатында жұлдыз шалар беріледі. ҚБ: « ша» |
Интербелсенді тақта, слайд №1 Оқулық З.Е.Қабылдинов, Ж.Н.Калиев, А.Т.Бейсенбаева Қазақстан тарихы Алматы «Атамұра» баспасы. 2018ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы Қызығушылықты ояту. 2 мин 1 мин Мағынаны ажырату 7 мин 12 мин Зерттеуге бағыттал ған тапсырма 15 мин |
І. Тақырыпқа шығу үшін ой қозғау «Иллюстрация» әдісі 1.Төмендегі берілген суреттермен таныса отырып, қандай оқиға естеріңізге түсті? 1. Тарихи тұлғаларды атаңыз? 2.Тарихи тұлғаларды көре отырып, қандай оқиға естеріңізге түсуі мүмкін? 3.Бұл оқиға қай аймақта өтті? 4. Тарихи тұлғалар туралы тағы қандай ақпарат көздерінен таныссыздар? 5.Бүгінгі жаңа сабағымыз қандай болмақ? Талқылау нәтижесінде оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Оқушыларды топқа бөлу. Үстел үстінде тұлғалардың жасырын суреттерін оқушылар суырады. Суреттерге байланысты топтарға бөлінуге нұсқаулық береді.Мағынаны ажырату 1-тапсырма Оқулықтағы мәтінді қолдана отырып, хикая картасын толтырыңыз Әдісі:«Хикая картасы» Түрі: жұптық жұмыс
Тарихи тұлғаларға сипаттама
Көтеріліс тің қамтыған аймағы Қозғаушы күштері
Көтеріліс тің мақсаты, болған жылы, кезеңдері 2-тапсырма. Қосымша дереккөздерді қолдана отырып, отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтаңыздар. Әдісі: «Фишбоун» Түрі: топтық жұмыс
Себептері
Хронологиялық Қосымша дереккөз: Источник:https://e-history.kz/kz/prominent-figures/show/12504/© e-history.kz 2-тапсырма Қосымша деректер «Адам шошырлық аласапыран...» Патша өкіметінің 1868 жылғы «Далалық облыстарды басқару жөніндегі ережесі», яғни «Уақытша ереже» Маңғыстау халқына 1870 жылы келіп, асыра сілтеумен қолға алына бастады. Жоғарыдан екі жылдың – 1869-1870 жылдардың түтін салығын бір-ақ жинауға пәрмен болып, қарулы жасақ халықтың қиналғанына қарамай салықты зорлықпен жинап алуға ұмтылды. 1870 жылы наурызда – дәл Көрісу мерекесінің ертесіне Маңғыстау приставы подполковник Рукин казак-орыс отрядын, жергілікті бір-жар би-шонжарларды ертіп салықты жинауға белсене кіріспек оймен өзі бас болып халық арасына аттанады. Зорлыққа көну, бейкүнә ел-жұртын талатып-тонату – намысты ерлерге сын. Досан Тәжиев, Иса Тіленбаев бастаған, Дихан Өтепов, Сүгір Шабаев, Шүрен Иманов, Алғи Жалмағанбетов сынды ерлер қостаған батырлар патша өкіметінің жоғары шенді приставы мен ол бастаған қарулы отрядқа қарсы шығады. Ел арасында айрықша беделді, сөйлесе аузы дуалы, сөзі өтімді Иса мен Досанның соңынан жігіттердің еруі қиындық тудырмайды. Оларды көтерілісшілерге қосылуға біріншіден, қиын кезде тақымға қылбұрау салған зорлықтың ашуы шыдатпаса, екіншіден, елі сүйген ерлерге деген сенім жетелейді. Көтерілістің негізгі басшылары Иса Тіленбайұлы – айтулы шешен, арқалы би, ерен батыр болуымен бірге, адуынды ақын, саңлақ сейіс-атбегі. 1829 жылы дүниеге келген, жастайынан-ақ ел арасында ерекше қабілетімен танылған Исаның Адай арасындағы зор беделі патша өкіметі адамдарының назарына ілініп, онымен тіл табысуға ұмтылды. Ал билігіне, шешендігіне қардер жұрттың жүгінгендігіне ел арасындағы естеліктер, ақындығына артында қалған өлең жолдары дәлел. 1835 жылы Бозашы түбегінде өмірге келген, орда бұзар отыз жастан өте бере атқа қонған Досан Тәжіұлы болса – қайтпас ер, намысты тұлға. Кек жолында кескілеспей беріспейтін кескекті жігіт. Әп дегеннен тегеурінді қарсылыққа тап болған Рукин отряды шегінеді, ал әу баста 400-500 адам болып басталған көтерілісшілер қатары әп-сәтте мыңға жетіп, бірте-бірте қалыңдап он мыңға дейін жетеді. Үшауыз жерінде Адай сарбаздары қырық жауынгері мен Рукиннің көзін жояды, яғни дала жағдайында соғыс жүргізуде тактикадан мақрұм, қаруына сенген әупірім әскербасы қоршауда қалып, әбден тығырыққа тіреліп пұшайман болады да анталаған қазақ жігіттерінің қолына түсуден қорқып өзін-өзі атады. Бұл – ер үшін, әсіресе күллі сарбаздың тағдырына жауапты, ұрыс қимылдарын ұйымдастыруды жолға қоюшы жоғары шенді әскербасы үшін масқара өлім. Ол ерліктен, өжеттіктен емес, мәжбүрліктен, қорқыныштан өлуге мәжбүр болады. Источник: 235495-azattyq-dgolyndaghy-arpalys-–-isa-dosan-koterilisi.htm Талдау және зерттеу 3-тапсырма. Оқулықтағы берілген дереккөздерді қолдана отырып, көтеріліс жетекшілерінің қызметіне талдау жасап, ерліктеріне баға беріңіз. Әдісі: « Тұлғалық мінездеме» Түрі: Жеке жұмыс
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















