|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.1 -қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалана отырып, ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін шежіре, аңыз негізінде түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Тарихты білу, ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну,оқу тапсырмасын орындауда жауапкершілік, табандылық таныту |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы «Жеті атасын білмеген - ұл жетесіз, жеті ғасыр тарихын білмеген – ел жетесіз.» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Салемдесу, оқушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа бұру |
Амандасу, сабаққа зейіндерін шоғырландыру |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал туғызу үшін «Ақ тілек» жаттығуы. Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін жұптасып, бір-біріне қарап, тілегін айтады |
Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен тілек тілейді. Содан кейін жұптасып, бір-біріне қарап, тілегін айтады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру Топқа бөлу: 1- топ «Ру» 2- топ «Тайпа» 3-топ «Жүз» 4-топ «Ата-жұрт» |
Оқушылар https://qazmath.net/ платформасы арқылы топқа бөлу |
|
https://qazmath.net/ |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру 10 мин |
Үй тапсырмасына берілген эссенің орындалуын тексеру. 1-тапсырма Wordwall оқу платформасында филворд ойынын ойнау арқылы терминдерді табады. 2-тапсырма. Wordwall оқу платформасында сәйкестендіру тапырмасын орныдау арқылы, алған білімдерін пайдалана отырып, терминдерге анықтама беріңдер. Патронимия – ер адам жағынан ататегі ортақ топтар Экзогамия – туыстас (ағайындас) отбасылар арасында немесе жақын жерлестер арасында некелесуге тыйым салу Шежіре – ер адам жағынан ата-бабаларын санамалайтын туыстық қатынастар тізбегі Тайпа -қандас туыстардан тұратын әлеуметтік және этникалық бірлестік Жүз - орда, қазақ халқының үш рулық-тайпалық бірлестіктерінің ортақ атауы Ұлыс – аймақ, мекен, әкімшілік бірлік мағынасын беретін көне түркі сөзі. Ата-жұрт – этникалық ұжымның байырғы ата-бабадан ұрпақтарына мирас болып қалған ежелден өсіп-өнген, өрбіген, ел болып қалыптасқан тарихи мекені. Ру –өз шығу тегін әкелік (әкеден балаға) не шешелік (шешеден балаға) тізбектен тарататын адамдар тобы Арыс- аймақ, мекен, бірнеше рудан тұратын қазақ хандығындағы әкімшілік аймақ Хандық- орта ғасырлардағы түркі-моңғол қоғамында болған дәстүрлі мемлекеттік бірлестік. Ауыл- дәстүрлі қазақ қоғамында ежелден қалыптасқан қауымдастық |
Эссенің орындалуы 1 ұпай Дескриптор -терминдерді табу 1 ұпай Дескриптор: - берілген терминдердің анықтамасын табады. 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
https://wordwall.net/ru/resource/82076147 https://wordwall.net/ru/resource/82077620 |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 15 мин |
Мәтін бойынша топтық жұмыс. 1- топ «Ру» «Жеті саты» кестесін толтыру
2- топ «Тайпа» «Шежіре» және 7 ата. Шежіре- Оның маңызы-
3-топ «Жүз» «Үш жүз» бойынша картамен жұмыс
Үш жүздің ірі рулары: Таңбасы мен ұраны: 4-топ «Ата-жұрт» Ұлыс, жүз құрылу факторлары «ФИШБОУН»
|
Оқушыларға мәтін ноутбукте беріледі және постер таратылады. 1-топ. Дескрипторы (3 ұпай) - дәстүрлі қазақ қоғамындағы жеті сатына анықтайды - құрылымын анықтайды -басқарушысын табады
2-топ. Дескрипторы ( 3 ұпай) -шежіреге және оның маңызына анықтама береді -шежіре туралы аңызды айтады -жеті атаны ретпен жазады
3-топ. Дескрипторы (3 ұпай) - картаға үш жүздің территориясын түсіреді - ірі руларын жазады -таңбасы мен ұранын айтады
4-топ. Дескрипторы (3 ұпай) -мәселемен қорытынды анықтайды - ұлыстың құрылуын жазады - жүздердің құрылуын жазады
|
Бағалау парағы
Кері байланыс (жапырақ стикерге жазу, шежіре ағашыны жапсыру) 3 ҚҚҚ Құнды, қиын, қызықты 1 ұпай спикерге
|
Слайд, таратпа материалдар, ноутбук, маркер, оқулық |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
2-тапсырма. Ноутбуктан онлайн шежіре арқылы әр оқушы өзінің жеті атасын табу. |
Дескриптор: -онлайн платформада шежіресін табу 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
Ноутбук https://tumalas.kz/mobi/#/ |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10 мин |
Бекіту: «Аквариум» әдісі арқылы рулардың атауларын тауып, картаға орналастыру (территорияларын табу) |
Дескриптор: -рулардың атауын тауып, картаға орналастырады 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
Пластик бөтелке, су, руларын жазылған қағаз, стикер |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Wordwall оқу платформасында бекіту үшін 15 сұрақ тест орындау |
Дескриптор: -15 сұрақ тестіге жауап беру |
ҚБ: «Бәйтерек» |
https://wordwall.net/resource/39173870 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
3 БББ стикерге жазу Білемін, Білгенім, Білгім келеді
|
Шежіре ағашына алма стикерлерін жапсыру |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 10-сынып
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 10-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.1 -қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.3 -қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар); |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа », «жүз», « ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдалана отырып, ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін шежіре, аңыз негізінде түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Тарихты білу, ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну,оқу тапсырмасын орындауда жауапкершілік, табандылық таныту |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы «Жеті атасын білмеген - ұл жетесіз, жеті ғасыр тарихын білмеген – ел жетесіз.» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Салемдесу, оқушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа бұру |
Амандасу, сабаққа зейіндерін шоғырландыру |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал туғызу үшін «Ақ тілек» жаттығуы. Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін жұптасып, бір-біріне қарап, тілегін айтады |
Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен тілек тілейді. Содан кейін жұптасып, бір-біріне қарап, тілегін айтады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру Топқа бөлу: 1- топ «Ру» 2- топ «Тайпа» 3-топ «Жүз» 4-топ «Ата-жұрт» |
Оқушылар https://qazmath.net/ платформасы арқылы топқа бөлу |
|
https://qazmath.net/ |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру 10 мин |
Үй тапсырмасына берілген эссенің орындалуын тексеру. 1-тапсырма Wordwall оқу платформасында филворд ойынын ойнау арқылы терминдерді табады. 2-тапсырма. Wordwall оқу платформасында сәйкестендіру тапырмасын орныдау арқылы, алған білімдерін пайдалана отырып, терминдерге анықтама беріңдер. Патронимия – ер адам жағынан ататегі ортақ топтар Экзогамия – туыстас (ағайындас) отбасылар арасында немесе жақын жерлестер арасында некелесуге тыйым салу Шежіре – ер адам жағынан ата-бабаларын санамалайтын туыстық қатынастар тізбегі Тайпа -қандас туыстардан тұратын әлеуметтік және этникалық бірлестік Жүз - орда, қазақ халқының үш рулық-тайпалық бірлестіктерінің ортақ атауы Ұлыс – аймақ, мекен, әкімшілік бірлік мағынасын беретін көне түркі сөзі. Ата-жұрт – этникалық ұжымның байырғы ата-бабадан ұрпақтарына мирас болып қалған ежелден өсіп-өнген, өрбіген, ел болып қалыптасқан тарихи мекені. Ру –өз шығу тегін әкелік (әкеден балаға) не шешелік (шешеден балаға) тізбектен тарататын адамдар тобы Арыс- аймақ, мекен, бірнеше рудан тұратын қазақ хандығындағы әкімшілік аймақ Хандық- орта ғасырлардағы түркі-моңғол қоғамында болған дәстүрлі мемлекеттік бірлестік. Ауыл- дәстүрлі қазақ қоғамында ежелден қалыптасқан қауымдастық |
Эссенің орындалуы 1 ұпай Дескриптор -терминдерді табу 1 ұпай Дескриптор: - берілген терминдердің анықтамасын табады. 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
https://wordwall.net/ru/resource/82076147 https://wordwall.net/ru/resource/82077620 |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 15 мин |
Мәтін бойынша топтық жұмыс. 1- топ «Ру» «Жеті саты» кестесін толтыру
2- топ «Тайпа» «Шежіре» және 7 ата. Шежіре- Оның маңызы-
3-топ «Жүз» «Үш жүз» бойынша картамен жұмыс
Үш жүздің ірі рулары: Таңбасы мен ұраны: 4-топ «Ата-жұрт» Ұлыс, жүз құрылу факторлары «ФИШБОУН»
|
Оқушыларға мәтін ноутбукте беріледі және постер таратылады. 1-топ. Дескрипторы (3 ұпай) - дәстүрлі қазақ қоғамындағы жеті сатына анықтайды - құрылымын анықтайды -басқарушысын табады
2-топ. Дескрипторы ( 3 ұпай) -шежіреге және оның маңызына анықтама береді -шежіре туралы аңызды айтады -жеті атаны ретпен жазады
3-топ. Дескрипторы (3 ұпай) - картаға үш жүздің территориясын түсіреді - ірі руларын жазады -таңбасы мен ұранын айтады
4-топ. Дескрипторы (3 ұпай) -мәселемен қорытынды анықтайды - ұлыстың құрылуын жазады - жүздердің құрылуын жазады
|
Бағалау парағы
Кері байланыс (жапырақ стикерге жазу, шежіре ағашыны жапсыру) 3 ҚҚҚ Құнды, қиын, қызықты 1 ұпай спикерге
|
Слайд, таратпа материалдар, ноутбук, маркер, оқулық |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
2-тапсырма. Ноутбуктан онлайн шежіре арқылы әр оқушы өзінің жеті атасын табу. |
Дескриптор: -онлайн платформада шежіресін табу 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
Ноутбук https://tumalas.kz/mobi/#/ |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10 мин |
Бекіту: «Аквариум» әдісі арқылы рулардың атауларын тауып, картаға орналастыру (территорияларын табу) |
Дескриптор: -рулардың атауын тауып, картаға орналастырады 1 ұпай |
ҚБ: «Бәйтерек»
|
Пластик бөтелке, су, руларын жазылған қағаз, стикер |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Wordwall оқу платформасында бекіту үшін 15 сұрақ тест орындау |
Дескриптор: -15 сұрақ тестіге жауап беру |
ҚБ: «Бәйтерек» |
https://wordwall.net/resource/39173870 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
3 БББ стикерге жазу Білемін, Білгенім, Білгім келеді
|
Шежіре ағашына алма стикерлерін жапсыру |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















