«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП 05
Пән атауы: ___Қазақстан тарихы_________________________________
Сабақтың тақырыбы: 2.2.1.2 Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері.
Дайындаған педагог: ____Нурмуханова В.А
«09 » қараша 2024ж
1.Жалпы мәліметтер
Курс I Оқу жылы __2024____ Топ 1мх1
Сабақ типі: аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі:
1.Тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
2. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1) Қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа», «жүз», «ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттарын атайды;
3) Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдаланады;
4) Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін анықтайды.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
Джандосова З.А.10 сынып -Қазақстан тарихы, 2 бөлім,2019ж
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:Оқулық, бейне материалдар, рулық таңбалық суреттер, интербелсенді тақта, слайд, презентация, видеоролик
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдас тыру кезеңі |
5 минут |
1.
Аудитория
дайындығы. амандасу студенттерді түгелдеу
Нұсқау:
Шеңберге
тұрып бір- біріне сабаққа белсенді түрде қатысуға мотивация бере
отырып, сәттілік тілейді. QR код арқылы топқа бөлу 1 топ 2 топ 3 топ |
Білім алушылар бір- біріне сабаққа белсенді түрде қатысуға мотивация бере отырып, сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді, студенттер отырған орындықтарының артына топ атауы жазылған стикер жапсырылып тұрады, сол арқылы топқа бөлінеді
Топтың атын өздері қояды
|
|
||||||||||||
|
Үй тапсыр масын тексеру |
10 минут |
Алдыңғы білім: 1.«Терминдермен жұмыс» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.
2. «Серпілген сұрақ» әдісі Wordwall платформасы арқылы Осы сұрақтар арқылы жаңа тақырыпқа көшеміз |
Терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: - Антропогенез ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді; - Этногенез ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді; - Этнос ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді;
Сұраққа жауап береді |
Оқулық:10 сынып -Қазақстан тарихы Джандосова З.А 92-93 бет
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/
|
||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материал ды қабылдау ға даярлау |
10 минут |
Суретке қарап сабақ тақырыбын болжап көр «Миға шабуыл» әдісі
Сабақ тақырыбымен, мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру |
Суретке қарап сабақ тақырыбын табады
|
https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
|
||||||||||||
|
|
|
Жаңа сабақты слайд-презентация
арқылы түсіндіремін. 1. Қазақтардың этникалық құрылымы 2. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 3. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Бейнебаян көрсету
|
«Түртіп алу» әдісі арқылы дәптерге керек жерін жазып отырады
Бейнебаянды қарай отырып сұрақтарға жауап береді
|
Бейнебаян
https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
|
||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптас тыру |
10 минут
10 минут
15 минут
5 минут
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс Ұлы, орта, кіші жүздерге қандай рулар кіреді? Рудың таңбаларын көрсетіп, сипаттама беріңіз. 1.Қазақтар
Ұ
2. « Ой қозғау» әдісі арқылы Рулық таңбаларды сипаттайды, олардың ата-жұрт. Ата-мекені қай жерде екенін анықтайды
2-тапсырма «Назар аудар!» әдісі бойынша суретпен жұмыс жүргізіледі. 1.Суретте кімдер бейнеленген? 2. Суреттегі адамдардың қандай айырмашылықтарын байқай аласыздар? 3.Олар қай әлеуметтік таптарға жатады?
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/ Дереккөз ретінде тақырыпқа сай бейнеролик жүргізіледі. Bilim land. Бейнероликке сілтемеhttps://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
Бейнеролик бойынша тапсырма. 1.Қазақ хандығы дәуірінде қазақ қоғамы қандай екі негізгі топқа бөлінді? 2.Қазақ хандығы дәуіріндегі қазақ қоғамының әлеуметтік пирамидасын жіктеп ата. 3.Жағдаяттық тапсырма- сұрақ : Далада адам өлтіру орындалды.Егер адам өлтіруші құл, қатардағы көшпелі, қожа болса, кім жазаланатын болады? Егер өлтіруші қатардағы көшпелі болса, қандай жағдайда жазалау ауыр, қандай жағдайда жеңіл болады? Үш бидің 3Д форматта нақыл сөздер
3- тапсырма. «Фрайер моделі» тапсырмасын “ Жұптасып –ойлан- бөліс” әдісі функционалдық сауаттылыққа бағытталады. Тапсырманы берудегі мақсат: Мәтінге сүйеніп, акпаратты ең алдымен карапайым бірінші бағанда бұл бөлігін барлык оқушы да орындай алады, ал екінші бағанда мәтіннен тауып талдауды кажет етеді. Үшінші бағанда оқу сауаттылығы ақпаратты дәлелдеу мысал келтіреді. Төртінші бағанда талдау ғана емес, интерпретация да бар. Қажетіне қарай пайдалануды, топпен жұмыс атқару дағдысын қалыптастырады.
Сергіту сәті «Бірлік түбі-береке»
|
Студенттер берілген кластерді топтастырады, сұрақтарға жауап беріп рулық таңбаларға сипаттама береді
Оқулықты пайдаланады
Сурет арқылы тақырыптың қазақ қоғамы туралы екенін түсінеді.Суреттегі қазақ қоғамдық тап өкілдерін атайды: «ақсүйек», «қарасүйек», «хан», «сұлтан», «би», «батыр». Олардың бір-бірінен айырмашылықтарын көрсетеді.
Дескриптор: Қазақ қоғамын екі топқа жіктелетінін айтады; Әлеуметтік топтарды жоғарыдан төменге қарай орналастырады; Әлеуметтік топтардың тәуелді немесе тәуелсіз болғандығын анықтайды. Жағдаяттық тапсырмадағы ақсүйек пен қара халыққа жаза түрлерінің айырмашыығын анықтайды.
Бейнебаянды қарай отырып сұрақтарға жауап береді
1-топ 1.Көшпелілерде ру-тайпалық ұйым» ұғымына анықтама 2.Қазақ даласындағы ру тайпалардың ерекшеліктерін табыңыздар 3.Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихы туралы айтылған зерттеушілердің пікірлерімен танысып мысал келтіреді 4.Қазақ халқының ру тайпалық даму кезеңдеріндегі Ұлы Дала өркениетінің жалғасы екендігін ұқсастығы мен айырмашылығы 2-топ 1.”Би” ұғымына анықтама. 2.Қазақ даласындағы билердің ерекшеліктері 3.Билердің дауларда шығарған әділ шешімдеріне мысал . 4.Билер мен қазіргі соттың қызметінде өзгешеліктері қандай? 3-топ 1.Жүз туралы анықтама 2.Үш жүздің ерекшеліктері 3.Ұлы жүзді қауға, беріп малға қой, Орта жүзді қалам беріп, дауға қой,Кіші жүзді найза беріп, жауға қой-мақалды оқып мысал келтіреді 4.Көшпелілер үшін румен байланыс өте маңызды.
Студенттер топтың атын бірлесе жазып шығады |
Оқулық:10 сынып -Қазақстан тарихы Джандосова З.А 92-93 бет
ttps://el.kz/aza-_ru-taypalaryny-_tarikhyn_zertteudi-_teoriyaly-metodologiyaly-_m-seleleri_23090/l.
|
||||||||||||
|
Жаңа материал ды бекіту |
5 минут
5 минут |
4-тапсырма. Жеке жұмыс «Венн диаграмма» тапсырмасы. Тапсырманы берудегі мақсат: Оқулыққа сүйеніп, акпаратты талдап, ақпараттың айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратуға үйрету. Бұл тапсырманы талқылау үшін “Галлереяны шолу” әдісі қолданылады. Білім алушылар өз бетінше жасаған Венн диаграммаларын тақтаға іледі. Сол арқылы барлық студенттер бір-бірінің жұмыстарын көре отырып, салыстыра қателіктерін табады.
5-тапсырма Kahoot платформасы арқылы тест тапсырмасы
Ой тамызық «Қан тазалығы» |
Дескриптор: 1.Ру, тайпа, жүз өкілдерінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын, ортақ көрсеткіштерін көрсетеді. 2. Ақ сүйек пен қара суйек топ өкілдерінің айырмашылықтарымен ұқсастықтарын көрсетеді.
Тест тапсырмаларын орындайды
Мұғалімнің қорытынды сөзі |
Галлерияны Шолу
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar- |
||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
3 минут |
Чемодан,ет тартқыш, қоқыс жәшігі Google Дискке бағаланады |
Алған керекті ақпараттарды чемоданға салу, ақпараттардың ішінде әлі ізденіп,толықтыру керек болса, еттартқышқа салу, қажет емес артық дүниені қоқыс жәшігіне салу.
Топ басшысы әр тапсырма бойынша бағалап отырады |
|
||||||||||||
|
Үй тапсырма сы |
2 минут |
«Жеті ата» туралы эссе жазып келу |
Тапсырманы жазып алады |
|
|
«Қаралды» Әлеуметтік- гуманитарлық цикл комиссия төрайымы Абилова Ж.М._______ « » 2024ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2024ж. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері.
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП 05
Пән атауы: ___Қазақстан тарихы_________________________________
Сабақтың тақырыбы: 2.2.1.2 Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері.
Дайындаған педагог: ____Нурмуханова В.А
«09 » қараша 2024ж
1.Жалпы мәліметтер
Курс I Оқу жылы __2024____ Топ 1мх1
Сабақ типі: аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі:
1.Тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
2. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін ашып көрсету.
1) Қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін «ру», «тайпа», «жүз», «ата-жұрт», «ата-мекен» ұғымдарын пайдаланады;
2) Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттарын атайды;
3) Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдаланады;
4) Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін анықтайды.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
Джандосова З.А.10 сынып -Қазақстан тарихы, 2 бөлім,2019ж
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:Оқулық, бейне материалдар, рулық таңбалық суреттер, интербелсенді тақта, слайд, презентация, видеоролик
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдас тыру кезеңі |
5 минут |
1.
Аудитория
дайындығы. амандасу студенттерді түгелдеу
Нұсқау:
Шеңберге
тұрып бір- біріне сабаққа белсенді түрде қатысуға мотивация бере
отырып, сәттілік тілейді. QR код арқылы топқа бөлу 1 топ 2 топ 3 топ |
Білім алушылар бір- біріне сабаққа белсенді түрде қатысуға мотивация бере отырып, сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді, студенттер отырған орындықтарының артына топ атауы жазылған стикер жапсырылып тұрады, сол арқылы топқа бөлінеді
Топтың атын өздері қояды
|
|
||||||||||||
|
Үй тапсыр масын тексеру |
10 минут |
Алдыңғы білім: 1.«Терминдермен жұмыс» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.
2. «Серпілген сұрақ» әдісі Wordwall платформасы арқылы Осы сұрақтар арқылы жаңа тақырыпқа көшеміз |
Терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: - Антропогенез ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді; - Этногенез ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді; - Этнос ұғымының анықтамасын сәйкестендіреді;
Сұраққа жауап береді |
Оқулық:10 сынып -Қазақстан тарихы Джандосова З.А 92-93 бет
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/
|
||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материал ды қабылдау ға даярлау |
10 минут |
Суретке қарап сабақ тақырыбын болжап көр «Миға шабуыл» әдісі
Сабақ тақырыбымен, мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру |
Суретке қарап сабақ тақырыбын табады
|
https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
|
||||||||||||
|
|
|
Жаңа сабақты слайд-презентация
арқылы түсіндіремін. 1. Қазақтардың этникалық құрылымы 2. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 3. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Бейнебаян көрсету
|
«Түртіп алу» әдісі арқылы дәптерге керек жерін жазып отырады
Бейнебаянды қарай отырып сұрақтарға жауап береді
|
Бейнебаян
https://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
|
||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптас тыру |
10 минут
10 минут
15 минут
5 минут
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс Ұлы, орта, кіші жүздерге қандай рулар кіреді? Рудың таңбаларын көрсетіп, сипаттама беріңіз. 1.Қазақтар
Ұ
2. « Ой қозғау» әдісі арқылы Рулық таңбаларды сипаттайды, олардың ата-жұрт. Ата-мекені қай жерде екенін анықтайды
2-тапсырма «Назар аудар!» әдісі бойынша суретпен жұмыс жүргізіледі. 1.Суретте кімдер бейнеленген? 2. Суреттегі адамдардың қандай айырмашылықтарын байқай аласыздар? 3.Олар қай әлеуметтік таптарға жатады?
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar-tabyldy/ Дереккөз ретінде тақырыпқа сай бейнеролик жүргізіледі. Bilim land. Бейнероликке сілтемеhttps://yandex.kz/video/preview/4171075529516669476
Бейнеролик бойынша тапсырма. 1.Қазақ хандығы дәуірінде қазақ қоғамы қандай екі негізгі топқа бөлінді? 2.Қазақ хандығы дәуіріндегі қазақ қоғамының әлеуметтік пирамидасын жіктеп ата. 3.Жағдаяттық тапсырма- сұрақ : Далада адам өлтіру орындалды.Егер адам өлтіруші құл, қатардағы көшпелі, қожа болса, кім жазаланатын болады? Егер өлтіруші қатардағы көшпелі болса, қандай жағдайда жазалау ауыр, қандай жағдайда жеңіл болады? Үш бидің 3Д форматта нақыл сөздер
3- тапсырма. «Фрайер моделі» тапсырмасын “ Жұптасып –ойлан- бөліс” әдісі функционалдық сауаттылыққа бағытталады. Тапсырманы берудегі мақсат: Мәтінге сүйеніп, акпаратты ең алдымен карапайым бірінші бағанда бұл бөлігін барлык оқушы да орындай алады, ал екінші бағанда мәтіннен тауып талдауды кажет етеді. Үшінші бағанда оқу сауаттылығы ақпаратты дәлелдеу мысал келтіреді. Төртінші бағанда талдау ғана емес, интерпретация да бар. Қажетіне қарай пайдалануды, топпен жұмыс атқару дағдысын қалыптастырады.
Сергіту сәті «Бірлік түбі-береке»
|
Студенттер берілген кластерді топтастырады, сұрақтарға жауап беріп рулық таңбаларға сипаттама береді
Оқулықты пайдаланады
Сурет арқылы тақырыптың қазақ қоғамы туралы екенін түсінеді.Суреттегі қазақ қоғамдық тап өкілдерін атайды: «ақсүйек», «қарасүйек», «хан», «сұлтан», «би», «батыр». Олардың бір-бірінен айырмашылықтарын көрсетеді.
Дескриптор: Қазақ қоғамын екі топқа жіктелетінін айтады; Әлеуметтік топтарды жоғарыдан төменге қарай орналастырады; Әлеуметтік топтардың тәуелді немесе тәуелсіз болғандығын анықтайды. Жағдаяттық тапсырмадағы ақсүйек пен қара халыққа жаза түрлерінің айырмашыығын анықтайды.
Бейнебаянды қарай отырып сұрақтарға жауап береді
1-топ 1.Көшпелілерде ру-тайпалық ұйым» ұғымына анықтама 2.Қазақ даласындағы ру тайпалардың ерекшеліктерін табыңыздар 3.Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихы туралы айтылған зерттеушілердің пікірлерімен танысып мысал келтіреді 4.Қазақ халқының ру тайпалық даму кезеңдеріндегі Ұлы Дала өркениетінің жалғасы екендігін ұқсастығы мен айырмашылығы 2-топ 1.”Би” ұғымына анықтама. 2.Қазақ даласындағы билердің ерекшеліктері 3.Билердің дауларда шығарған әділ шешімдеріне мысал . 4.Билер мен қазіргі соттың қызметінде өзгешеліктері қандай? 3-топ 1.Жүз туралы анықтама 2.Үш жүздің ерекшеліктері 3.Ұлы жүзді қауға, беріп малға қой, Орта жүзді қалам беріп, дауға қой,Кіші жүзді найза беріп, жауға қой-мақалды оқып мысал келтіреді 4.Көшпелілер үшін румен байланыс өте маңызды.
Студенттер топтың атын бірлесе жазып шығады |
Оқулық:10 сынып -Қазақстан тарихы Джандосова З.А 92-93 бет
ttps://el.kz/aza-_ru-taypalaryny-_tarikhyn_zertteudi-_teoriyaly-metodologiyaly-_m-seleleri_23090/l.
|
||||||||||||
|
Жаңа материал ды бекіту |
5 минут
5 минут |
4-тапсырма. Жеке жұмыс «Венн диаграмма» тапсырмасы. Тапсырманы берудегі мақсат: Оқулыққа сүйеніп, акпаратты талдап, ақпараттың айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратуға үйрету. Бұл тапсырманы талқылау үшін “Галлереяны шолу” әдісі қолданылады. Білім алушылар өз бетінше жасаған Венн диаграммаларын тақтаға іледі. Сол арқылы барлық студенттер бір-бірінің жұмыстарын көре отырып, салыстыра қателіктерін табады.
5-тапсырма Kahoot платформасы арқылы тест тапсырмасы
Ой тамызық «Қан тазалығы» |
Дескриптор: 1.Ру, тайпа, жүз өкілдерінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын, ортақ көрсеткіштерін көрсетеді. 2. Ақ сүйек пен қара суйек топ өкілдерінің айырмашылықтарымен ұқсастықтарын көрсетеді.
Тест тапсырмаларын орындайды
Мұғалімнің қорытынды сөзі |
Галлерияны Шолу
https://kaz.orda.kz/m-skeudi-m-ra-atynan-aza-handary-zhaz-an-hattar- |
||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
3 минут |
Чемодан,ет тартқыш, қоқыс жәшігі Google Дискке бағаланады |
Алған керекті ақпараттарды чемоданға салу, ақпараттардың ішінде әлі ізденіп,толықтыру керек болса, еттартқышқа салу, қажет емес артық дүниені қоқыс жәшігіне салу.
Топ басшысы әр тапсырма бойынша бағалап отырады |
|
||||||||||||
|
Үй тапсырма сы |
2 минут |
«Жеті ата» туралы эссе жазып келу |
Тапсырманы жазып алады |
|
|
«Қаралды» Әлеуметтік- гуманитарлық цикл комиссия төрайымы Абилова Ж.М._______ « » 2024ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2024ж. |
шағым қалдыра аласыз
















