Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
қазақтың киіз үйі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Таныстым» Директордың оқу ісі-жөніндегі орынбасары------------------ |
|
|
||||||||||
Бөлім: Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті |
Мектеп: |
Сыныбы: 8 |
||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың киіз үйі |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.4.1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8.4.2.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Киелі киіз үй туралы мәтіннің стильдік ерекшеліктерін анықтау, сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсіну; Тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын салыстыра талдау,сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану; |
|||||||||||
ЕББҚ мақсаттары: |
Суретті құрастырады, сөздерді бастырып жазады. Суреттерге қарап, атауларын тауып жазады. |
|||||||||||
Сабақтың барысы: |
|
|||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 7 минут Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин Сабақтың ортасы: 21 минут ЕББҚ тапсырмалар. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. 1 ден 6-ға дейінгі кез-келген санды таңдайды. Сандардың артында смайликтер жасырылған, сол смайликтерді оқушылар қолдарымен көрсетеді.
Алдыңғы оқу. «Асық» әдісі. Оқулықтағы 40-шы беттегі , 7-ші тапсырма «Адамзаттың асыл қасиеттері» тақырыбында мақала жазу берілген болатын. Қызығушылықты ояту. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Оқушылар тақырыпқа байланысты жұмбақ шешеді. Төбедегі көзінен, Күн сәулесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен, Самал еркін еседі. (Киіз үй) Жетпіс екі найзаны, Біріктіріп ұстап тұр, Ата-бабаның қай жаны, Ие болса оған — ұшпақ бір. (Шаңырақ) Көрсең, Алып тор жолды парақтай, Жайсаң, Қатарлап сызған жолақтай. (Кереге) Жаңа тақырыпқа байланысты «Киіз үй» туралы видео ролик көрсетіледі. ІІ. Оқылым тапсырмасы. «Стоп кадр» әдісі Мәтінді оқып, тақырыбын, стилін, мәтін түрін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау) анықтаңдар.
Оқылымнан кейін. ӘТН.2-тапсырма. АйтылымКідіріс жасап оқудың ойды дұрыс түсінуде қаншалықты маңызы бар? Үлгідегідей мысалдар келтіріп көріңдер.Үлгі: Екі // қой қора салып жатыр.Екі қой // қора салып жатыр.4-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңдар.1топ «Шаңырақ»1-деңгей. «Артық болмас білгенің» айдары мәтінін интонацияның құрамдас бөліктерін сақтап оқыңдар.2 топ «Кереге»2-деңгей. Берілген иллюстрациялар бойынша диалог жазыңдар.«Мазайка» әдісі арқылы «киіз үйдің» сурет қиындыларын құрастырады.Суреттерге қарап, төмендегі ұяшыққа атауын тауып жазады.«Сөйлейтін сурет» әдісі «D-ID» программасымен М.С.Мұқанов «Киіз үй» туралы айтқан сөзі5-тпсырма. Әр топ киіз үйдің ғылыми тұрғыдан сипаттап, сұхбат құрыңдар. «Ортадағы қаламсап» әдісімен жұмыстарын қорғайды.
2-топ «Кереге»
Сабақты бекіту: «Ақылды карта» әдісі. Сұрақ-жауап
|
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Мұғалім асықты қай оқушыға береді, ол оқушы үй жұмысын оқиды.
Оқушылар тақырыпқа байланысты жұмбақтарды шешеді.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.
Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып шығады. Екі топқа плакат беріледі. Мәтіннің стилін, тақырыбын, түрін анықтап жазады.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
Екі топ деңгейлік тапсырмаларды орындайды. 1-топ «Шаңырақ» Спирал мәтіні беріледі және сол мәтінді оқып береді. 2-топ «Кереге» Берілген иллюстрациялар бойынша диалог жазып шығады.
Екі топ өз топтарында отырып, қаламдарын ортаға қояды. Мұғалім кімнің қаламын таңдайды, сол оқушы оқиды.
Сандықтың ішіне сұрақтар салынған, сол сұрақтарды екі топтың оқушылары алып, жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ «Киіз үй» «Тамаша жауап!»
«Жақсы жауап!»
ҚБ «Киіз үй» «Тамаша жауап!»
«Жақсы жауап!»
Дескриптор:-Мәтіндерді салыстырады;ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады;-түрі мен стилін анықтайды;-тақырыбын таба алады.
ҚБ «Киіз үй» «Тамаша жауап!»
Дескриптор: -Ережені түсіне алады. -Мысалдар келтіре алады
Дескриптор:-«Артық болмас білгенің» айдары мәтінін интонацияның құрамдас бөліктерін сақтап оқиды; -Берілген иллюстрациялар бойынша диалог жазады; -Қима суреттерді құрастыра алады. -Сөздерді тауып,жаза алады. Дескриптор: -Киіз үйдің шығу тарихын айтады. 1 балл -Киіз үйге түсінік береді. 1 балл
Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады. -ойларын еркін жеткізеді |
8-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Слайд Интер белсенді тақта
Интер белсенді тақта Плакттар https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI
https://www.youtube.com/watch?v=fLP9Z7GGv3E
Көрнекіліктер мен оқулық
Оқулық, дәптер, интербелсенді тақта
|
||||||||
Сабақтың соңы: 7 минут
Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс «Банкомат» әдісі.
7-тапсырма. Өздерің ізденіп, «шаңырақ» және «қара шаңырақ» ұғымдарына түсінік беріңдер. Киіз үй бөліктеріне байланысты айтылатын бата-тілектерді жазыңдар. |
Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы өздерінің бүгінгі сабақтан алған білімдерін жазып шығады.
|
Дескриптор: -Оқушылар сабақтан алған білімдерін жазады -
|
Интер белсенді тақта Қима қағаздар |
||||||||
Бағалау |
Бағалау парағы |
Топ басшыларына бағалау парағы беріледі. |