Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар №11

Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:

Сынып: 11

Бөлім:I. Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Пәтер жалдасаң

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады

Тілдік мақсаттар

Пәтер, қоғам, жастар, билік, пәтер мәселесі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.



слайд


Суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Сөздікпен жұмыс:

Пәтер, қоғам, жастар, билік, пәтер мәселесі

1. Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;


Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.

Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.

Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.




Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Оқулық

28 бет


сөздік

слайд













Жазылым.Айтылым

1-тапсырма

Тізімнен пәтер берушілердің пәтер жалдаушыларға қоюы мүмкін талаптарын анықта, жаз. Қалған талаптарды таңдамауының себебін түсіндір.


Мәтінді оқып, мазмұны бойынша сұрақтар дайындаңыздар

Топтық жұмыс


Оқылым.Айтылым.

2-тапсырма

Мәтінді оқы. Стилін анықта. Халықты пәтермен қамтамасыз ету мәселесі жөнінде өз пікіріңді білдіріуге ұсыныс түссе не айтар едің?


Оқушылар топта мәтінді талқылап, басқа топтарға сұрақ қояды.


Дескриптор:

-мәтінді қатесіз оқиды

- сұрақтарға жауап береді;

- іс-әрекетке түсініктеме береді



Оқулық

28,29 бет














Оқылым

3-тапсырма

Мәтінді оқы


Оқушылар мәтінмен танысады.




Оқулық

29,30,31 бет



Жазылым.Айтылым. 4-тапсырма.

Мәтіннен ауыспалы мағынада берілген сөздерді тауып жаз. Олардың қолданылу мақсатын түсіндір.


Оқушылар мәтіндегі сөздермен жұмыс жасайды.






Оқулық

31 бет





Жазылым. Айтылым

5-тапсырма

Кейіпкердің жан дүниесіндегі алуан түрлі құбылысты білдіретін сөз тіркестері мен сөйлемдерді тап. Олардың мағынасын түсіндір.


Сөз тіркестері мен сөйлемдерді тауып, мағынасын түсіндіреді.

Дескриптор

-ауыспалы мағынадағы сөздерді табады;

-сөз тіркестері мен сөйлемдерді тауып, мағынасын түсіндіреді;


Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

смайликтер арқылы көрсетеді.Және раунд-робинд әдісі арқылы сабақта алған ақпараттарын бір-бір сөзбен я сөйлеммен жеткізіп шығады


Үй тапсырмасы: 5-тапсырма. «Еліміздегі пәтер мәселесі қаншалықты шешілген?» шағын мақала жазу

Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.









Қысқа мерзімді жоспар №12

Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:

Сынып: 11

Бөлім:I. Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Пәтер жалдасаң

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата алады, ауызша және жазбаша дұрыс қолдана алады;

Тілдік мақсаттар

Пәтер, қоғам, жастар, билік, пәтер мәселесі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады


слайд


Суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Айтылым

6-тапсырма:

Сұрақтарға жауап бер (Өткен сабақта оқылған мәтін негізінде жұмыс жасайды)













1.Әңгіменің негізгі идеясы қандай?

2.Автор жастар проблемасын қалай көрсеткен?

3.Әңгімеде бүгінгі қоғамдағы тағы қандай әлеуметтік мәселе көрсетілген?

4.Осы шығармаға ұқса орыс немесе әлем әдебиетінде қандай шығармаларды оқыдың?

Егер оқыған болсаң, шығарманың идеясы мен оқиға желісіне салыстырмалы талдау жаса.




Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Оқулық

31 бет



Жазылым

7-тапсырма

Егер сенің қолыңда шексіз билік болса, жастардың пәтер мәселесін қалай шешер едің?

Өзің атқаратын іс- қадамдарыңды қарапайымнан күрделіге қарай, ұстанымы бойынша сатылап жаз.


Оқушылар берілген сұраққа жауапты сатылы түрде жазбаша жазады, оқиды




Айтылым

8-тапсырма

Ойкөкпар(дебат)

Ойкөкпарды жүргізу талаптарымен танысып,араларыңнан жүргізуші сайлаңдар. Резолюция бойынша ақтаушы және даттаушы топ мүшелерін анықтаңдар. Сынып ашық дауыс беру арқылы үздік топты анықтасын.

«Қазақстанда жастарды пәтермен қамтамасыз ету мәселесін шұғыл арада шешу мүмкін бе?» тақырыбында ойкөкпар өткізеді.


Дескриптор:

-берілген сұрақтарға жауап береді;

-өз ойын ашық жеткізеді;




Жазылым.

9-тапсырма

«Шығу парағын» пайдаланып, сұраққа жазбаша жауап беріңдер

1.Сабақтан не үйрендіңдер?

2.Сен үшін тақырыптың құнды жағы қандай болды?

3.Өзіңнің,жолдастарыңның білімін бағала(өз жұмысыңа, жолдастарыңның топ ішіндегі әрекеттеріне көңілің тола ма?)

4.Осы тақырып бойынша тағы қандай ақпарат көздерін оқығың келеді?

Жазылым.

Айтылым

Б ерілген сұрақтар бойынша шығу парағын толтырады



Оқулық

32 бет






Айтылым

Сабақ бойынша өз ойыңызды қорытып жазыңыз



...қызықты болды

...қиын болды

...тапсырманы орындадым

...екенін түсіндім

Дескриптор

- тақырып бойынша сйлей алады;

-сұрақтарға жауап береді;


Оқулық

31,32 бет


Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

смайликтер арқылы көрсетеді.


Үй тапсырмасы: Еліміздегі жастарға пәтер беруге арналған бағдарламаларды анықтау, саралау

Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.
























Қысқа мерзімді жоспар №13

Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:

Сынып: 11

Бөлім:I. Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нәтиже сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру

11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға бере алады және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра алады;

мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады;

Тілдік мақсаттар

Әлеуметтік, жұмыссыздық, проблема, пәтер жалдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады


слайд


Суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Айтылым

1-тапсырма

Ғылым салаларына берілген анықтама, түсіндірме сөздермен жұмыс жасау

Төмендегі сызба бойынша әлеуметтанудың басқа ғылым салаларымен байланысын түсіндір.


Жеке тапсырма

Түсіндірме сөздерді оқып, не мағына беретенін анықтап ой бөлісу

«Болжау стратегиясы»

Осы сөздер төңірегінде ой бөліседі



Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Оқулық

33 бет


сөздік

слайд, сызба













Оқылым

2-тапсырма

Мәтінді оқы. Қазіргі қоғамда өріс алып отырған әлеуметтік мәселе жөнінде ой-тұжырымыңды жаз.


Жеке жұмыс

Берілген мәтін бойынша өз ой-тұжырымын жазады, ортаға айтады


«Постер» қорғау

Берілген проблемалық сұрақ бойынша өз ой-пікірін топ мүшелері ортаға салады






Дескриптор:

-

- берілген сөздер төңірегінде ой бөлісе алады;

-сұрақтарға жауап береді;

- іс-әрекетке түсініктеме береді



Оқулық

34-бет

















Жазылым.
Жұптық жұмыс.

Мәтіндегі тірек сөздерді теріп жазады,негізгі ойды анықтайды,баға береді,ақпарат жазады



Жазылым

?





Оқулық

33- бет





Айтылым

Оқушылар «Ыстық орындық» әдісі бойынша белгілі бір оқушыға бүгінгі тақырып бойынша сұрақ қояды.

Елімізде қандай маңызды әлеуметтік мәселелер бар?


Әр топтан оқушылар шығу арқылы сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор

- өз сөзінде ақпаратты сұрайды

-сұрақтарға жауап береді;



Оқулық

33- бет


Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

смайликтер арқылы көрсетеді.


Үй тапсырмасы: Нақты әлеуметтік маңызы бар мәселе туралы постер дайындау

Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.


























Қысқа мерзімді жоспар №14

Пән: Қазақ тілі Т2

Күні:

Сынып: 11

Бөлім:I. Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік.

Педагогтің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мен не үйрендім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.4.6.мәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жаза алады

Тілдік мақсаттар

Әлеуметтік, жұмыссыздық, проблема, пәтер жалдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді. Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады


слайд


Суреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


Түсіндірме сөздік

«Әлеуметтану»

«Демографиялық жарылыс»


Оқушылар берілген екі сөздің беретін мағынасын ұғады,омоним сөздерді қолданып сөйлем құрайды



Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Оқулық

33- бет


сөздік

слайд













3-тапсырма

Топтық жұмыс

Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, «Қазақстандағы әлеуметтік проблемалар» тақырыбында тұсаукесер дайындаңдар Тұсаукесерді бағалау критерийлері:

-тақырыптың ашылуы;

-ақпараттылығы;

-креативтілігі;

-сауаттылығы;







5-тапсырма

Лексика-грамматикалық омоним құрайтын сөздерді тауып жаз. Оларды қатыстырып,өтілген тақырыпқа байланысты

5сөйлем жаз.




6-тапсырма

Сұрақтарға жауап бер

-Маған.... қиын болды

-Мен.....тапсырмаларын орындадым

-Мен...екенін түсіндім

-Мен.....үйрендім

-Мен....таңғалдым



Оқылым.Жазылым. Айтылым

Оқушылар топпен тұсаукесер дайындайды, топтар арасында көрстеді,талқылайды, топ басшысы қорғайды;











Жазылым

Оқушылар омоним сөздерді тауып жазады, өтілген тақырыпқа байланысты 5 сөйлем жазады




Айтылым

Берілген сұрақтарға жауап береді

Дескриптор:

- тұсаукесер дайындайды; -сұрақтарға жауап береді;

- іс-әрекетке түсініктеме береді












Оқулық

34-бет





















Оқулық 34-бет

Жазылым.
«ПОПС» формуласын қолдана отырып,өз ойын жазу

Жұптық жұмыс






Жазылым






Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия (Ө)Әдісі: Кері байланыс

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін

смайликтер арқылы көрсетеді.


Үй тапсырмасы: Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік...»әңгімесінің негізінде «Пәтер жалдау:проблемалары мен шешімдері» тақырыбында шағын мақала жаз

Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.02.2025
244
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі