Қазтуған жырау. «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы. 7-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазтуған жырау. «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы. 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазтуған жырау. «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер


МЕКТЕП:

Күні:

Мұғалімнің аты:

СЫНЫП: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы: Қазтуған жырау. «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1 –әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Жыраудың «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің мазмұнын түсіну;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау

Кейбір оқушылар орындай алады:

Шығарма сюжетіне талдау жүргізу, өзіндік көзқарас таныту.

Бағалау критерийлері

  • Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен фразалар:

Адырна, буыршын,буын, бунақ, ұйқас, метафора, теңеу т.б.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:


Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология

Менің ойымша...;Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...

Алдыңғы оқу

Орхон-Енисей ескерткіштері

Пәнаралық байланыс

тіл, тарих, өнер

АКТ

Шығармаға қатысты презентация


Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Жоспар



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.










Сабақтың ортасы

30 мин.


Ұйымдастыру кезеңі.

І. Қызығушылықты ояту

Б.Тлеуханның орындауындағы Қазтуған жыраудың«Қайран менің Еділім!» туындысын тыңдатып, талқылау арқылы «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» толғауына

өту .

Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жетістік критерийі таныстырылады.


ІІ. Мағынаны тану

1-тапсырма

Мәтінді мәнерлеп оқу. Оқушыларға оқыту Әдеби талдау жүргізу.

 

     

Мазмұны

     

Тілі

 Ой-тұжырым,    мақал-мәтелмен 

І бөлім

 

Жыраудың туған жеріне деген шексіз махаббаты.

Ассонанс, аллитирация, қайталау, теңеу, теңеулі эпитет

Туған жердің күні де ыстық, күлі де ыстық.

ІІ

бөлім

Еділ мен Жайық бойының сұлу табиғаты.

Әсірелеу, теңеу, қайталау.

Жер байлығы, ел байлығы. Жері байдың елі бай.

ІІІ

бөлім

Еділ бойында қалған түркі тілдес руларға тілеген тыныштық,ел бірлігі.

 

Бірлік түбі береке


 

Тақырыбы

 Туған жеріне, еліне, атамекеніне деген сүйіспеншілік

 Идеясы

 Елді, жерді қорғай білуге, сүйе білуге үйрету. 

 



Дескриптор

Білім алушы


  • шығарманың негізгі ойын анықтайды;

  • шығарма сюжеті бойынша өз ойын жеткізеді;

  • шығарма бөлшектерін талдайды.

  • тақырыбы мен идеясын анықтайды.


Сұрақ қоя білу

Негізгі сұрақ

  • «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» деп неліктен айтылған?

Жанама сұрақ

  • Жыраудың қайғыру себебі неде?

  • Неліктен Еділ, Жайық, Аштарханды қоныс етпеудің жайын жырлаған? Ойыңызды тарихи деректерге сүйене отырып баяндаңыз.

  • Қайта келер деймісің Мұсылманның баяғы Шыңғыстан туған хандары-ай?!-деп жырлауының астарына пайымдау жасаңыз

  • ...Атаңа нәлет кәпірдің Пайдасына қалмаса игі еді Ноғайлы, қазақ жұртымның Кейінгі туған балдары-ай!-деп кейінгі

  • ұрпағына нені аманаттайды?

Анықтауыш сұрақтар

  • Алдыңғы сұрақтардың жауаптарын жазып, одан тағы да сұрақ туындатып, бірнеше сұрақ қояды.

Жауаптағы детальдар негізгі сұраққа жауап бере ала ма?

Сұрақтарды біріктіріп, қайта қарастырады.

Өз жауаптарыңды негіздеу мақсатында толғау мазмұнында кездесетін сөздер мен сөйлемдерге сілтеме жасайды.

Оқушылар өз жауаптарын сыни хабарлама ретінде жазады.

Қалыптастырушы бағалау.

Дескриптор

Білім алушы


  • Сұрақтарға жауап береді;

  • шығарма сюжеті бойынша өз ойын жеткізеді.

Shape1

Б.Тлеуханның орындауындағы Қазтуған жыраудың«Қайран менің Еділім!» туындысын тыңдайды.








Мәтінді мәнерлеп оқу. Оқушыларға оқыту Әдеби талдау жүргізу.












































Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтың түрлерімен танысады.












ҚБ «Түстер»












































ҚБ «Түстер»




























ҚБ «Түстер»





Бекболат Тлеухан «Қайран менің Еділім!»

https://www.youtube.com/watch?v=hgzO7rD9kdI








Дереккөз: http://infoportal.kz/kk/content/kaztugannyn-konysymen-koshtasuy

































Сабақтың соңы

3 минут



Үйге: өлеңді жаттау







Қосымша ақпарат

Саралау білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?


Пәнаралық байланыстар

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

АКТ байланыстары




Рефлексия

Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма?

Білім алушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқулар болды ма?

Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді??

Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды баға


Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?


1:

2:


Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?


1:

2:


Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім?











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.08.2025
200
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі