|
Сыныбы |
9 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қималар мен тіліктер туралы жалпы мағлұмат |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Оқушыларға қималар мен тіліктер жөнінде мағлұмат беру; 2.Оқушының кеңістікті көз алдына елестету қабілетін және графикалық мәдениетін қалыптастыру; 3.Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Жаңа технология, компьютермен слайд арқылы, оқушының тақырыпқа деген қызығушылығы артады, сызбалар арқылы қима мен тіліктер жөнінде түсінік алады |
|
|
Дерек көздері |
Сызу оқулық , проектор,плакат |
|
|
Әдіс-тәсілдер |
Түсіндірмелі, фронтальды сұрау, баяндау, ой қозғау, термин сөздермен жұмыс |
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушының іс-әрекеті: |
|
I.Кіріспе бөлім |
1. Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеу. 2. Зымыран сұрақтар. Үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, орындарына отырады.Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
Негізгі бөлім |
Нәрсенің ішкі көрінбейтін беттерінің нұсқаларын сызбада үзілме сызықпен жүргізіп көрсетуге болады. Бірақ мұндай үзілме сызықтар сызбаны оқуды қиындатып жібереді. Көрінбейтін сызықтардың проекциялары көрінетін сызықтардың проекцияларымен бірігіп түсуі мүмкін. Ішкі құралысы күрделі тетікбөлшек көріністеріне қарап, оның пішінін түсінуге болмайды. Оның үстіне көрінбейтін сызықтарға өлшемдерді және басқа да түрліше шартты белгілерді түсіруге болмайды. Сондықтан қимамен қатар тілік деп аталатын тағы бір шартты кескін қолданылады. Тілік нәрсенің ішкі құрылысын сызбада анық және түсінікті етіп көрсетуге мүмкіндік береді. Қима-бұйымды ойша жазықтықпен қиғанда шығатын фигураның кескіні. Сызбаны оқуды жеңілдету үшін және бұйымның пішінін оңай түсіну үшін қолданылатын шартты кескіндердің бірі. Онда бұйымның қиюшы жазықтықтан алдыңғы бөлігі, сондай-ақ қиюшы жазықтықтың арғы жағындағы бөлігі ескерілмейді. Қиманың шынайы шамасы сызылады және ол сызықталады (штрихуется). Қиманы қабаттасқан және оңашаланған деп екіге ажыратады. Қима-реттелген жиынды қиылыспайтын екі бөлік: бастапқы және соңғы бөліктер түрінде өрнектеу. Берілген бет пен өзге бет (оны қиюшы) үшін ортақнүктелер жиыны. Дедекинд қимасы — бірінің (жоғары немесе оң) әрбір саны өзге кластың (төменгі және сол) әрбір санынан үлкен болатындай етіп рационал сандар жиындарын екі класқа ажырату. Конустық қима — дөңгелек конустық беттің жазықтықпен қиылысу сызығы; бұл сызық жазықтықтың орналасуына тәуелді түрде гипербола, парабола, эллипс, шеңбер немесе екі түзудің жиынтығы болады. Нормал қима — беттің берілген нүктесінде оны нормал арқылы өтетін жазықтықпен қиюдан пайда болатын қима. Видеоролик |
|
|
Қорытынды: |
Қима және тілік түрлеріне сипаттама 1.1-топ. Күрделі тіліктер. 2-топ. Көрініс пен тілікті біріктіру. 3-топ. Тіліктер мен қима туралы жалпы деректер келтіру. 2.215 әдісі. 2 минутта бүгінгі сабақта түйген 15 сөз жазу. 3. Оқулықпен жұмыс: 72бет,150суреттегі заттардығ сызбаларына сәйкес көрнекі кескіндерді табу. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
Рефлексия |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылыларды үй тапсырмасы және жаңа сабақ бойынша бағалау. |
|
\
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қималар мен тіліктер туралы жалпы мағлұмат" 9сынып
"Қималар мен тіліктер туралы жалпы мағлұмат" 9сынып
|
Сыныбы |
9 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қималар мен тіліктер туралы жалпы мағлұмат |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Оқушыларға қималар мен тіліктер жөнінде мағлұмат беру; 2.Оқушының кеңістікті көз алдына елестету қабілетін және графикалық мәдениетін қалыптастыру; 3.Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Жаңа технология, компьютермен слайд арқылы, оқушының тақырыпқа деген қызығушылығы артады, сызбалар арқылы қима мен тіліктер жөнінде түсінік алады |
|
|
Дерек көздері |
Сызу оқулық , проектор,плакат |
|
|
Әдіс-тәсілдер |
Түсіндірмелі, фронтальды сұрау, баяндау, ой қозғау, термин сөздермен жұмыс |
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушының іс-әрекеті: |
|
I.Кіріспе бөлім |
1. Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеу. 2. Зымыран сұрақтар. Үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, орындарына отырады.Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
Негізгі бөлім |
Нәрсенің ішкі көрінбейтін беттерінің нұсқаларын сызбада үзілме сызықпен жүргізіп көрсетуге болады. Бірақ мұндай үзілме сызықтар сызбаны оқуды қиындатып жібереді. Көрінбейтін сызықтардың проекциялары көрінетін сызықтардың проекцияларымен бірігіп түсуі мүмкін. Ішкі құралысы күрделі тетікбөлшек көріністеріне қарап, оның пішінін түсінуге болмайды. Оның үстіне көрінбейтін сызықтарға өлшемдерді және басқа да түрліше шартты белгілерді түсіруге болмайды. Сондықтан қимамен қатар тілік деп аталатын тағы бір шартты кескін қолданылады. Тілік нәрсенің ішкі құрылысын сызбада анық және түсінікті етіп көрсетуге мүмкіндік береді. Қима-бұйымды ойша жазықтықпен қиғанда шығатын фигураның кескіні. Сызбаны оқуды жеңілдету үшін және бұйымның пішінін оңай түсіну үшін қолданылатын шартты кескіндердің бірі. Онда бұйымның қиюшы жазықтықтан алдыңғы бөлігі, сондай-ақ қиюшы жазықтықтың арғы жағындағы бөлігі ескерілмейді. Қиманың шынайы шамасы сызылады және ол сызықталады (штрихуется). Қиманы қабаттасқан және оңашаланған деп екіге ажыратады. Қима-реттелген жиынды қиылыспайтын екі бөлік: бастапқы және соңғы бөліктер түрінде өрнектеу. Берілген бет пен өзге бет (оны қиюшы) үшін ортақнүктелер жиыны. Дедекинд қимасы — бірінің (жоғары немесе оң) әрбір саны өзге кластың (төменгі және сол) әрбір санынан үлкен болатындай етіп рационал сандар жиындарын екі класқа ажырату. Конустық қима — дөңгелек конустық беттің жазықтықпен қиылысу сызығы; бұл сызық жазықтықтың орналасуына тәуелді түрде гипербола, парабола, эллипс, шеңбер немесе екі түзудің жиынтығы болады. Нормал қима — беттің берілген нүктесінде оны нормал арқылы өтетін жазықтықпен қиюдан пайда болатын қима. Видеоролик |
|
|
Қорытынды: |
Қима және тілік түрлеріне сипаттама 1.1-топ. Күрделі тіліктер. 2-топ. Көрініс пен тілікті біріктіру. 3-топ. Тіліктер мен қима туралы жалпы деректер келтіру. 2.215 әдісі. 2 минутта бүгінгі сабақта түйген 15 сөз жазу. 3. Оқулықпен жұмыс: 72бет,150суреттегі заттардығ сызбаларына сәйкес көрнекі кескіндерді табу. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. |
|
Рефлексия |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылыларды үй тапсырмасы және жаңа сабақ бойынша бағалау. |
|
\
шағым қалдыра аласыз














