Тексерілді:_____________
Пән:Геометрия Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №22
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері |
Мектеп: |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қиық конус бетінің ауданы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.7 – қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолданады; |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу , түгендеу Үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісі
|
Үй тапсырмасын дұрыс жауабы арқылы тексереді. Сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақты меңгерту
Sбүйір беті = π(r + r1)l Мұндағы r және r1 – табандарының радиустары, ал l – қиық конус жасаушысы. Қиық конустың толық бетінің ауданы деп оның бүйір бетінің және табандарының аудандарының қосындысын айтады. Sтолық беті = Sбүйір беті + Sтөменгі табаны + Sжоғарғы табаны = π(r + r1)l + πr2 + πr12 Мұндағы r және r1 – табандарының радиустары, ал l – қиық конус жасаушысы. |
Қиық конустың сзбасын салады; формулаларын дәптерге жазады; |
Белсенді жауап беріп отырған оқушыларды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
11-сынып оқулығы |
||||
|
|
Тапсырма 1: Қиық конустың табан радиустары 3 дм және 7 дм, ал жасаушысы 5 дм. а) Қиық конустың биіктігін табыңыз б) Бүйір бетінің ауданын табыңыз.
Тапсырма 2: Қиық конустың табан радиустары 10 см және 4 см, ал жасаушысы табан жазықтығыменбұрыш жасай көлбеген. Конустың осьтік қимасының ауданын табыңыз.
3.Қиық конустың табанының диаметрлерінің ұзындығы 4 см және 6 см, ал биіктігі 5 см. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. 4.Қиық конустың осьтік қимасының диагоналі 17, биіктігі 15 және жасаушысының табан жазықтығындағы проекциясы 4-ке тең. Қиық конустың толық бетінің ауданын тап. 5.Қиық конус табандарының радиустары және жасаушысының қатынасы, сәйкесінше, 1:4:5 қатынасына тең, ал биіктігі 8 см. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. 6. Қиық конустың осьтік қимасының диагональдары өзара перпендикуляр. Осьтік қимасының бір табанының ұзындығы 20 см, ал оның ауданы 16 дм2. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. |
Шешуі: ABCD – трапециясын
қарастырамыз.
Жауабы: 3дм,
Шешуі: Тікбұрышты үшбұрыштың тангенсі бойынша, h=6.
Жауабы: 84
|
Дескриптор: -қиық конустың биіктігін табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 2 балл
Дескриптор: - сызбасын салады -қиық конустың биіктігін табады; -қиық конустың осьтік қимасының ауданын табады; 2 балл
Дескриптор: -қиық конус радиусын табады; -қиық конус жасаушысын табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 3 балл
Дескриптор: -сызбасын салады; -Пифагор теоремасы арқылы қатынас бөлігін табады; -қатынас бөлігі арқылы жасаушысын мен радиусын табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 4 балл |
Таратпа қағаздар |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия
Үйге тапсырма: |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Кері байланыс жасайды
|
Әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша 10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Таратпа қағаздар |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қиық конус бетінің ауданы 11 гео №22 ҚГБ
Қиық конус бетінің ауданы 11 гео №22 ҚГБ
Тексерілді:_____________
Пән:Геометрия Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №22
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері |
Мектеп: |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қиық конус бетінің ауданы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.7 – қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолданады; |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу , түгендеу Үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісі
|
Үй тапсырмасын дұрыс жауабы арқылы тексереді. Сұрақтарға жауап береді |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақты меңгерту
Sбүйір беті = π(r + r1)l Мұндағы r және r1 – табандарының радиустары, ал l – қиық конус жасаушысы. Қиық конустың толық бетінің ауданы деп оның бүйір бетінің және табандарының аудандарының қосындысын айтады. Sтолық беті = Sбүйір беті + Sтөменгі табаны + Sжоғарғы табаны = π(r + r1)l + πr2 + πr12 Мұндағы r және r1 – табандарының радиустары, ал l – қиық конус жасаушысы. |
Қиық конустың сзбасын салады; формулаларын дәптерге жазады; |
Белсенді жауап беріп отырған оқушыларды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
11-сынып оқулығы |
||||
|
|
Тапсырма 1: Қиық конустың табан радиустары 3 дм және 7 дм, ал жасаушысы 5 дм. а) Қиық конустың биіктігін табыңыз б) Бүйір бетінің ауданын табыңыз.
Тапсырма 2: Қиық конустың табан радиустары 10 см және 4 см, ал жасаушысы табан жазықтығыменбұрыш жасай көлбеген. Конустың осьтік қимасының ауданын табыңыз.
3.Қиық конустың табанының диаметрлерінің ұзындығы 4 см және 6 см, ал биіктігі 5 см. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. 4.Қиық конустың осьтік қимасының диагоналі 17, биіктігі 15 және жасаушысының табан жазықтығындағы проекциясы 4-ке тең. Қиық конустың толық бетінің ауданын тап. 5.Қиық конус табандарының радиустары және жасаушысының қатынасы, сәйкесінше, 1:4:5 қатынасына тең, ал биіктігі 8 см. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. 6. Қиық конустың осьтік қимасының диагональдары өзара перпендикуляр. Осьтік қимасының бір табанының ұзындығы 20 см, ал оның ауданы 16 дм2. Қиық конустың бүйір бетінің ауданын тап. |
Шешуі: ABCD – трапециясын
қарастырамыз.
Жауабы: 3дм,
Шешуі: Тікбұрышты үшбұрыштың тангенсі бойынша, h=6.
Жауабы: 84
|
Дескриптор: -қиық конустың биіктігін табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 2 балл
Дескриптор: - сызбасын салады -қиық конустың биіктігін табады; -қиық конустың осьтік қимасының ауданын табады; 2 балл
Дескриптор: -қиық конус радиусын табады; -қиық конус жасаушысын табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 3 балл
Дескриптор: -сызбасын салады; -Пифагор теоремасы арқылы қатынас бөлігін табады; -қатынас бөлігі арқылы жасаушысын мен радиусын табады; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады; 4 балл |
Таратпа қағаздар |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия
Үйге тапсырма: |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Кері байланыс жасайды
|
Әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша 10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Таратпа қағаздар |
||||
шағым қалдыра аласыз





















