«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары.
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
11.3.А Айналу денелері және олардың элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні |
Маралова Б.О. |
|
Күні: |
11.02.2025ж |
|
Сынып: |
11 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.5 – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус) элементтерін табуға есептер шығару; 11.3.7 – қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус) элементтерін, қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қолданып есептер шығарады. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1-кезең: Сабақтың басы: 3 минут 1 минут 3 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру «+; -» әдісімен балалар өз дәптерлерін тексереді. №14.7 Қиық конус табандарының радиустары 6 см және 2 см, ал жасаушысы 5 см-ге тең. Қиық конустың бетінің ауданын табыңдар. - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Қандай формуланы қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру.
Цитата: “Цилиндр секілді бол-биігіңді сақта, негізің мықты болсын!” “Конус сияқты бол-мақсатыңа нық қадам бас!” “Қиық конус секілді бол-биіктігің қысқарса да, негізің мықты болсын!” “Шеңбер толық болғанда ғана кемелдікке жетесің!” Олай болса, мына фигуралардың арасынан осы аталған фигураларды табыңдар.
-Қалай ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақта нені үйренеміз -деп ойлайсындар? -Қандай мақсатта жұмыс жасаймыз? Оқушылар өздері тақырыпты ашып, мақсаттарын анықтайды. Сабаққа қаншалықты дайын екенін анықтау мақсатында, өткен тақырыпқа байланысты шолу жасаймыз. «Миға шабуыл» әдісі арқылы genially қосымшасымен формулаларды еске түсіру
|
«+; -» арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді №14.7 S
= R = 6 см r = 2см l = 5см Шешуі:
S
= Немесе 251,2cм2 Осы сөздердің мағынасын ашады. Бүгінгі мақсатымыз: цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығару.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Берілген тапсырманың дұрыстығын тексеріп, мұғалім тарапынан кері байланыс беру. Кері байланыс беріледі Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 https://www.youtube.com/watch?v=G-Z7kVeqXIQ&t=114s Genially платформасы
|
||
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 7 минут 26 минут |
«Үйрете отырып, үйренемін!» Жұптық жұмыс: №14.6 Қиық конус табандарының радиустары 6 см және 2 см, ал биіктігі 3см-ге тең. Қиық конус жасаушысын табыңдар. ЕБҚ бар оқушылар жұбынан көмек алып, тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары: -Қиық конустың жасаушысын қандай формуланы қолданып таба алдың? Жеке жұмыс: «Конверттегі сұрақ» 1-тапсырма: №13.6 Конус табанының радиусы 3 см-ге, ал биіктігі 4 см-ге тең. Конустың жасаушысын табыңдар.
2-тапсырма: №14.19 Киіз үй-көшпенділердің ежелден
келе жатқан тұрғын үйі. Киіз үйдің күмбезі қиық конус пішіндес.
Оның табандарының диаметрлері 5м және 1м, ал биіктігі 2м-ге тең.
Киіз үй күмбезінің ауданын табыңдар. Киіз үй керегесінің биіктігі
2м -ге тең, ауданын табыңдар.
(
А) 2,5м; 0,5м B) 5м; 1м C) 2,5м; 1м D) 5м; 0,5м
А)
А)
18
А) 27 м2 B) 15 м2 C) 30 м2 D)
60
3-тапсырма: Контекст есеп
Сәукеле-қазақ қыздарының
ұлттық киімдерінің бірі. Суретте сәукеленің бір түрі көрсетілген.
Оның бір бөлігі қиық конустан, бір бөлігі цилиндрден құралған.
Цилиндр тәріздес бөлігінің диаметрі 20см, биіктігі
6см. Қиық конус тәріздес
бөлігінің диаметрлері 16см және 2см, ал биіктігі 14см.
(
А) 240cм B) 360cм C) 240 см2 D) 360 см2
А) 240 см2 B) 960 см2 C) 1320 см2 D) 120 см2
А)
D) 7
А) 189 C)
5
А)
(189 B)
(189 C) 384
см2
D)
384
ЕБҚ бар оқушылар мұғалім немесе парталас досы көмегімен тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары -Есептер шығаруда қандай қиындықтар кездесті? -Қандай денелерге байланысты есептер берілген? -Айналу денелерін күнделікті өмірде кездестіре аламыз ба? Мақсатқа оралу : Цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығару. -Олай болса, қалай ойлайсыңдар оқу мақсатына жете алдық па? Сабақты қорытындылау. Цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығаруда формуланы қолданғанға балл берілмеді. Себебі, ҰБТ-да тек жауапқа ғана балл беріледі. Оқушыларды бағалау |
Қиық конустың жасаушысы l гипотенуза болып табылады. l - жасаушысы Катеттері: h- биіктігі R-r -радиустар айырмасы Пифагор теоремасына сүйеніп, l
= l
= Жауабы: 5см Сұрақтарға жауап беріп, диалогқа түседі. Пифагор теоремасын қолданып, жасаушысын табады. l
= Жауабы: 5 см. Киіз үй туралы білгендерін ортаға салады. Жауаптары: Киіз үй күмбезі: қиық конус
S =
S =
Сәукеле туралы түсініктерін айтады. Жауаптары:
S =
S
=
S
=
S
=189 Өз-өзіне кері байланыс береді ҰБТ кезінде математикадан көбінесе геометрия есептері контекстік есептер болып келеді. Математикалық сауаттылықта да өмірмен байланысты геометриялық есептер көптеп кездеседі. |
Дескриптор: -сызбасын салады; -элементтерін анықтайды, -катеттерін табады; -Пифагор теоремасын қолданады; -жасаушысын табады. Дескриптор: -конустың жасаушысын табады-1б. Барлығы: 1 балл Дескриптор: -радиустарын табады-1б; -жасаушысын табады-1б; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табады-1б; Барлығы: 4 балл Дескриптор: -цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табады-1б; -цилиндрдің толық бетінің ауданын табады-1б; -қиық конустың жасаушысын табады-1б; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -қиық конустың толық бетінің ауданын табады-1б; Барлығы: 5 балл Жалпы: 10 балл Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
Дескриптор арқылы өзін-өзі және мұғалім бағалауы 10 балдық жүйе |
Оқулық 92-бет Конверт Socrative қосымшасы Оқулық 87-бет “Көңілді қалпақ” макеті
Оқулық 94-бет Киіз үйдің макеті
Қосымша “Сәукеле” макеті
Білімкласс |
||
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5 минут |
||||||
|
|
\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Mentimeter» қосымшасы арқылы
|
Үйге тапсырма:
Үй тапсырмасына нұсқау беру |
«Mentimeter» қосымшасы Оқулық 93-94 бет |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары.
«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары.
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
11.3.А Айналу денелері және олардың элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні |
Маралова Б.О. |
|
Күні: |
11.02.2025ж |
|
Сынып: |
11 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.5 – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус) элементтерін табуға есептер шығару; 11.3.7 – қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус) элементтерін, қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қолданып есептер шығарады. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1-кезең: Сабақтың басы: 3 минут 1 минут 3 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру «+; -» әдісімен балалар өз дәптерлерін тексереді. №14.7 Қиық конус табандарының радиустары 6 см және 2 см, ал жасаушысы 5 см-ге тең. Қиық конустың бетінің ауданын табыңдар. - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Қандай формуланы қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру.
Цитата: “Цилиндр секілді бол-биігіңді сақта, негізің мықты болсын!” “Конус сияқты бол-мақсатыңа нық қадам бас!” “Қиық конус секілді бол-биіктігің қысқарса да, негізің мықты болсын!” “Шеңбер толық болғанда ғана кемелдікке жетесің!” Олай болса, мына фигуралардың арасынан осы аталған фигураларды табыңдар.
-Қалай ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақта нені үйренеміз -деп ойлайсындар? -Қандай мақсатта жұмыс жасаймыз? Оқушылар өздері тақырыпты ашып, мақсаттарын анықтайды. Сабаққа қаншалықты дайын екенін анықтау мақсатында, өткен тақырыпқа байланысты шолу жасаймыз. «Миға шабуыл» әдісі арқылы genially қосымшасымен формулаларды еске түсіру
|
«+; -» арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді №14.7 S
= R = 6 см r = 2см l = 5см Шешуі:
S
= Немесе 251,2cм2 Осы сөздердің мағынасын ашады. Бүгінгі мақсатымыз: цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығару.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Берілген тапсырманың дұрыстығын тексеріп, мұғалім тарапынан кері байланыс беру. Кері байланыс беріледі Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 https://www.youtube.com/watch?v=G-Z7kVeqXIQ&t=114s Genially платформасы
|
||
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 7 минут 26 минут |
«Үйрете отырып, үйренемін!» Жұптық жұмыс: №14.6 Қиық конус табандарының радиустары 6 см және 2 см, ал биіктігі 3см-ге тең. Қиық конус жасаушысын табыңдар. ЕБҚ бар оқушылар жұбынан көмек алып, тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары: -Қиық конустың жасаушысын қандай формуланы қолданып таба алдың? Жеке жұмыс: «Конверттегі сұрақ» 1-тапсырма: №13.6 Конус табанының радиусы 3 см-ге, ал биіктігі 4 см-ге тең. Конустың жасаушысын табыңдар.
2-тапсырма: №14.19 Киіз үй-көшпенділердің ежелден
келе жатқан тұрғын үйі. Киіз үйдің күмбезі қиық конус пішіндес.
Оның табандарының диаметрлері 5м және 1м, ал биіктігі 2м-ге тең.
Киіз үй күмбезінің ауданын табыңдар. Киіз үй керегесінің биіктігі
2м -ге тең, ауданын табыңдар.
(
А) 2,5м; 0,5м B) 5м; 1м C) 2,5м; 1м D) 5м; 0,5м
А)
А)
18
А) 27 м2 B) 15 м2 C) 30 м2 D)
60
3-тапсырма: Контекст есеп
Сәукеле-қазақ қыздарының
ұлттық киімдерінің бірі. Суретте сәукеленің бір түрі көрсетілген.
Оның бір бөлігі қиық конустан, бір бөлігі цилиндрден құралған.
Цилиндр тәріздес бөлігінің диаметрі 20см, биіктігі
6см. Қиық конус тәріздес
бөлігінің диаметрлері 16см және 2см, ал биіктігі 14см.
(
А) 240cм B) 360cм C) 240 см2 D) 360 см2
А) 240 см2 B) 960 см2 C) 1320 см2 D) 120 см2
А)
D) 7
А) 189 C)
5
А)
(189 B)
(189 C) 384
см2
D)
384
ЕБҚ бар оқушылар мұғалім немесе парталас досы көмегімен тапсырманы орындайды. Талқылау сұрақтары -Есептер шығаруда қандай қиындықтар кездесті? -Қандай денелерге байланысты есептер берілген? -Айналу денелерін күнделікті өмірде кездестіре аламыз ба? Мақсатқа оралу : Цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығару. -Олай болса, қалай ойлайсыңдар оқу мақсатына жете алдық па? Сабақты қорытындылау. Цилиндр, конус, қиық конус элементтерін қолданып есептер шығаруда формуланы қолданғанға балл берілмеді. Себебі, ҰБТ-да тек жауапқа ғана балл беріледі. Оқушыларды бағалау |
Қиық конустың жасаушысы l гипотенуза болып табылады. l - жасаушысы Катеттері: h- биіктігі R-r -радиустар айырмасы Пифагор теоремасына сүйеніп, l
= l
= Жауабы: 5см Сұрақтарға жауап беріп, диалогқа түседі. Пифагор теоремасын қолданып, жасаушысын табады. l
= Жауабы: 5 см. Киіз үй туралы білгендерін ортаға салады. Жауаптары: Киіз үй күмбезі: қиық конус
S =
S =
Сәукеле туралы түсініктерін айтады. Жауаптары:
S =
S
=
S
=
S
=189 Өз-өзіне кері байланыс береді ҰБТ кезінде математикадан көбінесе геометрия есептері контекстік есептер болып келеді. Математикалық сауаттылықта да өмірмен байланысты геометриялық есептер көптеп кездеседі. |
Дескриптор: -сызбасын салады; -элементтерін анықтайды, -катеттерін табады; -Пифагор теоремасын қолданады; -жасаушысын табады. Дескриптор: -конустың жасаушысын табады-1б. Барлығы: 1 балл Дескриптор: -радиустарын табады-1б; -жасаушысын табады-1б; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табады-1б; Барлығы: 4 балл Дескриптор: -цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табады-1б; -цилиндрдің толық бетінің ауданын табады-1б; -қиық конустың жасаушысын табады-1б; -қиық конустың бүйір бетінің ауданын табады-1б; -қиық конустың толық бетінің ауданын табады-1б; Барлығы: 5 балл Жалпы: 10 балл Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
Дескриптор арқылы өзін-өзі және мұғалім бағалауы 10 балдық жүйе |
Оқулық 92-бет Конверт Socrative қосымшасы Оқулық 87-бет “Көңілді қалпақ” макеті
Оқулық 94-бет Киіз үйдің макеті
Қосымша “Сәукеле” макеті
Білімкласс |
||
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5 минут |
||||||
|
|
\Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Mentimeter» қосымшасы арқылы
|
Үйге тапсырма:
Үй тапсырмасына нұсқау беру |
«Mentimeter» қосымшасы Оқулық 93-94 бет |
|||
шағым қалдыра аласыз

B) 2
см C)
5
см
см2
30






