ҚМЖ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

«Тәрбиенің қайнар бұлағы»

Мұғалімнің аты-жөні:

С.А.Жалимбекова

Күні:

22.11.2024

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу.

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады;

Көркем шығармадан алған әсерін сипаттапе, авторға хат жазады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин.




І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал.

Асықтар арқылы топқа бөлінеді

Жасыл асық – «Торғай» тобы

Қызыл асық –« Қабырға» тобы









Қызығушылықты ояту. Әңгімені сюжеті бойынша оқиғаларды ретімен орналастыру.

1-тапсырма

1-топ.Әңгіме бойынша қима қағаздар таратылады, оқушылар қима қағаздарды ретімен табу керек

1.Қыпшақ Сейітқұлдың 30 үйлі кедейін қалай байытсам деп ойға қалды

2. Қабырға бойына келіп, егін егуге кірісті.

3. Сейітқұл жұрт ағасы болды.

4. Сейітқұлдың ағасының тағдыры.



2-топ. Суреттерді сөйлет( суреттерді оқиға желісімен орналастыру)

1)

2)

3)

4)

Оқиғалар ретін сақтай отырып, шығармадан түсінгенін сұраймын.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.(ДЖИ интеллектпен сөйлету)

Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Топтарға бөлінеді





Әңгімені сюжеті бойынша оқиғаларды ретімен орналастырады, шығарма мазмұнын еске түсіреді.









Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.



Бағалау (1-10 баллға дейін)

«Домбыра» әдісі арқылы









Дескриптор:

-әңгімені сюжеті бойынша ретімен орналастырады

-оқиғаны ретімен баяндайды

2 балл

5-сынып қазақ әдебиеті

Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»

Сабақтың ортасы

39 мин.


































































































Мағынаны тану.

Ой шақыру.

Кейіпкер, портрет ұғымдары жайлы не білесіздер? (оқушылар жауабы тыңдалады). Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар орындайды.

Портрет – қандай да бір адамның немесе өмірде болған бар немесе бар адамдар тобының бейнесі немесе сипаттамасы.

Кейіпкер - Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

2-тапсырма

(ЖЖ)Жеке жұмыс. «Кейіпкер сұлбасы» әдісі арқылы әңгіменің негізгі кейіпкерінің портретін шығарамыз. Кейіпкерлер образына сипаттама береді.(Дәптермен жұмыс)







3-тапсырма Топтық жұмыс

1-топ «Лоторея» әдісі(Оқушы әр ұяшықты санмен белгілейді, сол сан бойынша сұрақтар жауабын табады)

1

5

3

8

6

9

10

4

2

7

  1. Әңгіменің негізгі кейіпкері кім?

  2. Сейітқұлдың қанша ағасы болды?

  3. Сейітқұлдың ағасы нені әдет еткен?

  4. Сейітқұлдың қанша үйлі кедейі болды?

  5. Сейітқұлдың ағасы қайда қалып қалды?

  6. Көп жерлерді кезіп жүріп, ақырында қайда тоқтады?

  7. Қабырғаға келгенде Сейітқұл не істеуге кірісті?

  8. Астықтың қандай түрлерін егеді?

  9. Сейітқұл елі 5-6 жылда қанша үйге таянды?

  10. Сейітқұл өзі де, жиылған халқы да малдары да көбейіп, қандай болды?



2-топ « Иә-Жоқ» әдісі. Мұғалім хикаят мәтіні бойынша дұрыс және жалған мәліметтерді қима қағаздарға жазып оқушыларға ұсынады. Олар қима қағаздардағы ақпараттың рас-өтірігін анықтап, тиісті кестеге жапсырады.

ИӘ

ЖОҚ

Қыпшақ Сейітқұлдың 30 үйлі кедейі болды.


Қыпшақ Сейітқұл үш-төрт үймен жалғыз қалды.






  1. Қыпшақ Сейітқұлдың 30 үйлі кедейі болды.

  2. Сейітқұлдың ағасы ұрлық-барымтамен айналысты.

  3. Сейітқұл 30 үйлі кедейімен Қабырғаға көшіп барды.

  4. Сейітқұл елімен бірге егін егу ісімен айналысты.

  5. Қыпшақ Сейітқұл үш-төрт үймен жалғыз қалды.

  6. Сейітқұлдың ағасы Сейітқұлмен бірге көшіп барды

  7. Қыпшақ Сейітқұл елі 5-6 жылда байымады

  8. Қыпшақ Сейітқұл 30 үйлі кедейін Түркістанға көшіреді.

4-тапсырма.

Жеке жұмыс. «Кейіпкермен сырласу» Оқушылар көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. (Оқушылар хат жазады.)

Мәтінді интенсивті оқу бойынша өзіндік тұжырым жасау.

Жеке жұмыс

Армысың, Ыбырай ата! Саған хат жазу үшін қолыма қалам алған себебім,........................................................ еді.Бүгінде сіздей......................................................................... баршылық, алайда, .........................................................емес. Мен өзіңдей...................................................... тұтамын және кейінгі ұрпақ....................................................екен деп армандаймын.







Бекіту

«Жұмыртқа жару» әдісі арқылы бекіту сұрақтары

1.Қыпшақ Сейітқұл қандай адам?

2. Қалай ойлайсың, Қыпшақ Сейітқұл ел ағасы болуға лайықты ма?











Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар орындайды.

1-тапсырма. Кейіпкерлер образына сипаттама береді.





Оқулықпен жұмыс жасайды



























































Оқушылар көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады.

.









Дескриптор:

-кейіпкерлер образын сипаттай алады;

- Сейітқұлдың бойындағы қасиеттерді анықтайды;

2 балл









Дескриптор:

-әр топ берілген әдіс бойынша тапсырманы дұрыс орындайды

3 балл









































Дескриптор:

-авторға өз ойынжеткізе алады;

-Хат құрылымын сақтайды

2балл

















Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа 1 балл









Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»

Қағаз, желім, бояу қарындаштары

Сабақтың соңы

3 мин.

Рефлексия.Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?



Үй жұмысы

Қыпшақ Сейітқұлға хат жазу











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.12.2024
177
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі