ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақтың тақырыбы: 20-сабақ: Мәтіндегі иллюстрациялар

Бөлімі:

Ұзақмерзімді жоспар тарауы:

3-бөлім. Робототехика. Жоба (ортақ тақырыбы: «Өнер», «Көрнекті тұлғалар»)

Педагогтің аты-жөні:

Чавенова Салтанат Абаевна

Күні:

04.02.2025

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтіндегі иллюстрациялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);

3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы үшін:

Мәтіндік редакторда суреттерді енгізу мен реттеуді үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

5 мин.



Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу

І. Қызығушылықты ояту

«Шаттық шеңбері» әдісімен бір-біріне жылы тілектер айту арқылы сыныпта жақсы көңіл-күй орнату.

Шеңбер жасап тұрған оқушылар 1, 2 реттік санау арқылы 3 топқа бірігеді.

1-топ. Ертөстік

2-топ. Алдар көсе

Топтың ережесі:

  1. Тыныштық сақтау.

  2. Топ басшысына бағыну.

  3. Белсенді болу.

  4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. Белгіленген уақыт шеңберінде жұмыс істеу.

(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақты тексеру

5 мин

Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойяды. Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендерін өз ойларын айтып, жауап береді.

  • Пейзаж - дегеніміз не?

  • Мәтіндік құжат құру-қандай қадамдардан тұрады?

  • Мәтіннің бөлігіне нелер кіреді?


Мадақтау


Ауызша

Жаңа сабаққа дайындық.


7 мин

  • Қандай танымал мультфильмдер білесіңдер?

  • 74-беттегі 1-суреттегі мультфильмдерді білесіңдер ма?

  • Осы мультфильмдер туралы ойыңды ортаға сал.

  • Мультипликация өнері туралы мәтін мен суреттен тұратын құжатты қалай жасауға болады?

Мультипликация (лат. Multiplicatio-көбею, жандандыру) сурет салу арқылы немесе қуыршақтардың әрбір қозғалысын жеке кадрға түсіріп, оқиғаны ретімен көрсету

Алғаш рет өз өнерін суретке жан бітірген суретші - бельгиялық Ж. Плато (1832 ж.). Қазақстандық мультиплициясын «Kapлығаштың құйрығы неге айыр?» туындысынан бастау алады. Ол 1967 жылы түсірілген.


Иллюстрация – мәтінмен бірге берілетін сурет, фотосу рет және схема.

Иллюстрация мәтіннің мазмұнын түсінуге көмектесіп, кейіпкерлер мен оқиғаларды нақтырақ бейнелеуге мүмкіндік береді.

Word редакторында мәтінге иллюстрация енгізу үшін, Вставка (Кірістіру) —


Иллюстрации бөлімін пайдаланамыз. Иллюстрации бөлімінде құжатқа кірістіретін суреттер, фигуралар т. б. орналасқан (


Сабақтың ортасы

(5 мин)








Топтық жұмыс

«Еркін талқылау» әдісі

Бұны шағын топта да, бүкіл сыныппен де орындауға болады. Құрылымы болмағандықтан, бұндай талқылауда көмек керек болуы мүмкін. Көмекті мұғалім көрсете алады, бірақ жұмыс топтарда өтсе, мұғалім барлық топқа үлгермеуі мүмкін. Нұсқа ретінде бір оқушыны етіп алуға болады.

1-тапсырма

7-суретте иллюстрациясы бар мәтін бөлігіне қарап, төмендегі тапсырма мен сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Мәтінде қолданылған Шрифт пен Абзац түрін анықтаңдар.

Дескриптор

  • Берілген тапсырмаға топтық талдау жасайды.

  • Суретке қолданылған пішімдеу түрін анықтайды.

  • Суретте мәтінмен қоршаудың қандай түрі қолданылған анықтайды.

Мәтінде қолданылған Шрифт пен Абзац түрін анықтайды.

электрондық

тапсырма

15 мин



Компьютерден тапсырм алар ашып береді

Тапсырмаларға жауап береді

Компьютер бағалайды

Компьютер

Сабақтың соңы

7 мин.


Сабақты бекіту. Рефлексия.


ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия

Жеке жұмыс: «Почтаға хат жазу» әдісі

Оқушылар бір-біріне хат жазу арқылы төмендегі сұрақтарға жауап жазады.

1. Бүгінгі тақырып не туралы болды?

2. Бүгінгі тақырыпта не ұнамады?

3. Бүгінгі тақырып несімен ұнады?

4. Мені қызықтырғаны ...

5. Сабақта қандай сезімде болдың?

6. Тақырыпқа не қосар едің?

7.  Тақырыптан қандай үлгі алдың?

8. Менің қолымнан келеді ...

Қалыптастырушы бағалау

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұрақтарға жауап беру деңгейіне қарай «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Үйге тапсырма

77- беттегі «Ойлан» тапсырмасындағы сұрақтарға жауап беріп, дәптерег орындайды









Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі