жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
|
Бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын Мектеп: ЖНМ Күні: 19.12.2019ж Мұғалімнің аты-жөні: Аманғалиев Б.М. Сынып: 8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік – Кебек» дастаны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар қолдана алады: Автор стилін анықтайды; Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды; Өз көзқарастарын жазылым жұмысында жеткізе алады. Пәндік лексика мен терминология: автор стилі, психологиялық параллелизм, перифраз, гротеск, эллипсис. Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің ойымша, бұл пікір... Себебін мен былай түсіндіремін... Оны мына мысалдармен дәлелдей аламын... Шығарманың көркемдік құндылығы мынада деп білемін... Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адамгершілік, жастардың бас бостандығы, махаббат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, музыка пәнімен байланыс болады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Алдыңғы сабақтарда оқушылар Шәкәрімнің Құдайбердіұлының «Еңлік-Кебек»дастанының идеясы мен мазмұны, ондағы көтерілген мәселе туралы түсінік алып, автор бейнесі мен кейіпкерлер табиғатын анықтап, шығармашылыққа бағытталған креативті тапсырмалар орындады. Бұл сабақта оқушыларға әртүрлі тәсілдер арқылы алдыңғы сабақта қалыптасқан дағды мен білімдерін жетілдіруге жағдай туғызылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Миға шабуыл
|
А4 қағазы, маркер, интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2.Қызығушылығын ояту 1- тапсырма 3.Мағынаны тану 2-тапсырма «Ойланайық» 1.Оқушылар шығарма үзінділері бойынша топта шығармадағы автор стилін, әдеби көркемдегіш құралдарын талдап, 2-тапсырма бойынша кестені толтырады.
2. Кестені толтыр
4.Бекіту 3-тапсырма Автордың шығармада көркемдегіш құралдарды қолданудағы ерекшелігі неде? Сіздің пікіріңіз қандай?
5.Салыстыру 4- тапсырма «Басымдылық пирамидасы» әдісі Сынып оқушылары алдымен «Абай, Шәкәрім шығармашылығындағы адам тәрбиесі - тұлғалар тағылымы» бейнебаянын көреді. 2.Оқушылар пікірлерін парақтарға жазып, пирамида құруға ұсынуларына да болады. Шығарманың автор стилін таныстырудың жолдарын таңдап,өз бетінше жұмыс жасайды. 3. Кейіпкерді сипаттаудағы автордың стильдік қолданысы, ішкі толғаныстары, ой-пікірі, т.б. 4.Оқушылар берілген сұраққа ең маңызды жауапты дайындайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3минут |
Кері байланыс: «JNSERT» кестесі
|
Кері байланыс парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













