|
Бөлім:«Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: С.Торайғыров атындағы ЖББМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||
|
Күні:09.12.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдас Таңшолпан Мырзаәкімқызы
|
||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» . Сейітқұл – заманынан озып туған адам. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.1.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс- әрекетін анықтау, әдеби эссе жазу; Көпшілігі:шығармадағы кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру; Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтыңбасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту. 1.«5 қадам» әдісі. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 қасиет атап шығу қажет.
Сейітқұл 1.________________ 2._____________________ 3.__________________________ 4._____________________________ 5._____________________________________ 2.Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді. 1. Қыпшақ Сейітқұл егінші- дұрыс 2. Сейітқұлдың ағасы да егіншілік кәсіппен айналасқан- бұрыс 3.Сейітқұл елімен бірге Қабырға өзенінің маңында тоқтайды. – дұрыс 4.Сейітқұлдың елінің саны бес жүзге жетеді. – бұрыс. 5. Сейітқұл Бұхара, Қоқан маңында жәрменке базар ашты– дұрыс. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 қасиет атап шығу қажет. Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды.
Дескриптор:
ҚБ.Бағалау. Тапсырма. 2-тапсырма.Жеке жұмыс. Енді кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтай түсейік. Ол үшін мына үзінділермен танысайық.
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып,өз пікірлеріңді білдіріңдер. -Егер де...... 1.Егер де сен Сейтқұлдың орнында болсаң не істер едің?
-Тағы қалай..... 1.Тағы қалай кейіпкердің мінез-құлқын өзгертер едің?Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме? Дескриптор: - Креативті ой ұсынады; - Өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды. ҚБ
Тапсырма.«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. Дескриптор: - Эссенің құрылымын сақтайды; - Нақты дәлел келтіреді; - Түйінді ой айтады. ҚБ |
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып, өз пікірлеріңді білдіріңдер.
«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. |
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Эссені аяқтау |
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
|
Бөлім:«Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: С.Торайғыров атындағы ЖББМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||
|
Күні:09.12.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдас Таңшолпан Мырзаәкімқызы
|
||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» . Сейітқұл – заманынан озып туған адам. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.1.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс- әрекетін анықтау, әдеби эссе жазу; Көпшілігі:шығармадағы кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру; Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтыңбасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту. 1.«5 қадам» әдісі. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 қасиет атап шығу қажет.
Сейітқұл 1.________________ 2._____________________ 3.__________________________ 4._____________________________ 5._____________________________________ 2.Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді. 1. Қыпшақ Сейітқұл егінші- дұрыс 2. Сейітқұлдың ағасы да егіншілік кәсіппен айналасқан- бұрыс 3.Сейітқұл елімен бірге Қабырға өзенінің маңында тоқтайды. – дұрыс 4.Сейітқұлдың елінің саны бес жүзге жетеді. – бұрыс. 5. Сейітқұл Бұхара, Қоқан маңында жәрменке базар ашты– дұрыс. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар тақтаға жазылған кейіпкердің атына байланысты 5 қасиет атап шығу қажет. Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды.
Дескриптор:
ҚБ.Бағалау. Тапсырма. 2-тапсырма.Жеке жұмыс. Енді кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтай түсейік. Ол үшін мына үзінділермен танысайық.
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып,өз пікірлеріңді білдіріңдер. -Егер де...... 1.Егер де сен Сейтқұлдың орнында болсаң не істер едің?
-Тағы қалай..... 1.Тағы қалай кейіпкердің мінез-құлқын өзгертер едің?Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме? Дескриптор: - Креативті ой ұсынады; - Өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды. ҚБ
Тапсырма.«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. Дескриптор: - Эссенің құрылымын сақтайды; - Нақты дәлел келтіреді; - Түйінді ой айтады. ҚБ |
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтайды.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып, өз пікірлеріңді білдіріңдер.
«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. |
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Эссені аяқтау |
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















