|
Бөлім:Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: Шамалған бекетіндегі ЖҚОМ |
||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасының сюжеттік композициясы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың
басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға
Қызығушылықты
ояту. Боранбай ауылы, Жырғалаң, шатыр, Қылыш, үкілі тақия, қаза, қызыл ту, қара ту, ақ ту, хан тұқымы, жын шығару. Оқушыларды бес топқа бөлу Оқушылар 1,2,3,4,5 сандарын суыру арқылы 5 топқа бөлінеді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар тірек сөздерді тақырыппен байланыстырып айтады. Оқушылар бес топқа бөлінеді. |
ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. ТЖ Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады. 1-топ.Оқиғаның басталуы 2-топ.Байланыс 3-топ.Оқиғаның дамуы (Шиеленіс) 4-топ.Шарықтау шегі 5-топ.Шешімі 1-қадам. Шығарманың сюжетін еске түсіріңіз. 2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай тапсырмаларды бөліп алыңыз. 3-қадам. Талдау нәтижесін таныстыруға дайындалыңыз. ТЖ «ДЖИГСО» әдісі Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді. Тапсырма 1-қадам. Шағын топта өз талдауыңыздың нәтижесімен бөлісіңіз. 2-қадам. Топ мүшелерінің пікірін тыңдаңыз. 3-қадам. Топпен ақылдаса отырып, композициялық бөлім бөлігін қорғау. Дескриптор:
ТЖ. Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді.
1.Білу.Шығарма кім туралы? Қашан, қалай болды? 2.Түсіну. Шығарманың ең қызық жері? Неліктен? 3.Қолдану. Сіз Шоқанның орнында болсаңыз қайтер едіңіз? (Қырғыз ауылынд ақсүйек болғандықтан Шоқанға бір әйелдің жынын шығарып, қамшымен ұруын өтінуі) 4.Талдау. Қырғыз әйелдеріне тән қасиеттерді атаңыз. 5.Жинақтау. Үзіндіде орын алған оқиғалардың себебі мен салдарының байланысын анықтаңыз. 6. Бағалау. Автор орнында болсаңыз, шығарманы қалай аяқтар едіңіз. (Бағалауды сарапшылар орындай қояды) Дескриптор:
|
Топтық жұмыс Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады.
Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді.
Топтық жұмыс Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді. |
ҚБ Топтарға жасыл, қызыл түсті парақшалар таратылады. Әр топ өз ойын ортаға салған соң оқушылар түрлі-түсті парақшаны көтеру арқылы топ жұмысына баға беріп отырады немесе сынып ішінен екі оқушыны бағалаушы етіп сайлап, топтардың жұмысын бағалату керек.
Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
https://abai.kz/post/5471
|
|||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар: Үйренгендері туралы ойланады 1. Қызық? 2. Қажет? 3. Қиын? |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж
қмж
|
Бөлім:Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: Шамалған бекетіндегі ЖҚОМ |
||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі" жазбасының сюжеттік композициясы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың
басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға
Қызығушылықты
ояту. Боранбай ауылы, Жырғалаң, шатыр, Қылыш, үкілі тақия, қаза, қызыл ту, қара ту, ақ ту, хан тұқымы, жын шығару. Оқушыларды бес топқа бөлу Оқушылар 1,2,3,4,5 сандарын суыру арқылы 5 топқа бөлінеді. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар тірек сөздерді тақырыппен байланыстырып айтады. Оқушылар бес топқа бөлінеді. |
ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. ТЖ Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады. 1-топ.Оқиғаның басталуы 2-топ.Байланыс 3-топ.Оқиғаның дамуы (Шиеленіс) 4-топ.Шарықтау шегі 5-топ.Шешімі 1-қадам. Шығарманың сюжетін еске түсіріңіз. 2-қадам. Мәтін бөліктеріне сай тапсырмаларды бөліп алыңыз. 3-қадам. Талдау нәтижесін таныстыруға дайындалыңыз. ТЖ «ДЖИГСО» әдісі Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді. Тапсырма 1-қадам. Шағын топта өз талдауыңыздың нәтижесімен бөлісіңіз. 2-қадам. Топ мүшелерінің пікірін тыңдаңыз. 3-қадам. Топпен ақылдаса отырып, композициялық бөлім бөлігін қорғау. Дескриптор:
ТЖ. Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді.
1.Білу.Шығарма кім туралы? Қашан, қалай болды? 2.Түсіну. Шығарманың ең қызық жері? Неліктен? 3.Қолдану. Сіз Шоқанның орнында болсаңыз қайтер едіңіз? (Қырғыз ауылынд ақсүйек болғандықтан Шоқанға бір әйелдің жынын шығарып, қамшымен ұруын өтінуі) 4.Талдау. Қырғыз әйелдеріне тән қасиеттерді атаңыз. 5.Жинақтау. Үзіндіде орын алған оқиғалардың себебі мен салдарының байланысын анықтаңыз. 6. Бағалау. Автор орнында болсаңыз, шығарманы қалай аяқтар едіңіз. (Бағалауды сарапшылар орындай қояды) Дескриптор:
|
Топтық жұмыс Әр топқа шығарманың құрамдас бөліктерінің атауы жазылған парақша таратылады.
Шығарманың бір құрамдас бөлігін талдаған оқушылар бір топқа бірігеді.
Топтық жұмыс Тақтада сұрақтар Блум таксономиясына негізделеді. Оқушылар тобы қызығушылығына қарай сұрақтарды таңдайды. Жауап береді. |
ҚБ Топтарға жасыл, қызыл түсті парақшалар таратылады. Әр топ өз ойын ортаға салған соң оқушылар түрлі-түсті парақшаны көтеру арқылы топ жұмысына баға беріп отырады немесе сынып ішінен екі оқушыны бағалаушы етіп сайлап, топтардың жұмысын бағалату керек.
Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.
|
https://abai.kz/post/5471
|
|||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар: Үйренгендері туралы ойланады 1. Қызық? 2. Қажет? 3. Қиын? |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













