|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы. «Баянның батырлығы Алашқа аян". |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасындағы негізгі кейіпкерлердің тұлғалық болмысын танып, мінездеме береді. Кейіпкерлер типтерінің жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1.Ұйымдастыру.Түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру.«Мен үшін қымбат» әдісі Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Қызығушылықты ояту.«Батырлық дегеніміз – жан дүниенің ұлы қасиеті». - Поэмада қазақ халқы тарихындағы қай кезең суреттеледі? - ХҮІІІ ғасырдағы Жоңғар шапқыншылығы. І. Шығарманың басталуы (неден?) ІІ. Байланысы (Баян қайда,батырсыз соғысқа қалай барамыз?) ІІІ. Дамуы (Ноянның 14 - тегі қалмақ қызын алып қашуы) ІҮ. Шиеленісуі (Баян інісі Ноянды, қалмақ қызын атып өлтіреді). Ү. Шешуі: Батыр Абылайға қарсы өзінің көзқарасын білдірді. Баян қалмақтарға қарсы шықты. - Поэма ұнады ма? - Поэманың таңғалдырған тұсы. - Қандай тарихи тұлғалар бар? - Абылай хан туралы не білеміз? - Поэмада Абылай қалай суреттеледі? Оқушылар жауап берді. Абылай саясаткер, дипломант, 1843 жылғы Жоңғария мемлекетінің әлсіреуіне күш салды. Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады.
Оқушылар шығарма мазмұны негізінде қызықты сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау. «Одағай сөздер» -Тамаша! -Керемет! -Өте орынды! |
7-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут
10 минут
10 минут
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Үштік әдісі».Жеке жұмыс. Әр кейіпкердің бейнесін сипаттайтындай 3 сын есім не зат есім болатын сөз жазады. Үлгі: Абылай хан: билеуші, қаһарлы,елші. Батыр Баян: қолбасшы, ержүрек, ашулы Ноян: Бөрінің бөлтірігі, жас, албырт. Қалмақ қызы: сұм, сұлу, тұтқын, ақылды. Жұптық жұмыс.2-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырыңдар.
Топтық жұмыс.3-тапсырма.«Кейіпкерлердің типтерін сипаттау» кестені толтырыңыздар
1-топ. Абылай хан - Батыр Баян; 2-топ.Баян-Ноян; 3-топ. Қалмақ қызы –Ноян Бекіту. «Микрофон» әдісі. Мұғалім жеке оқушыларға микрофон ұсынып, критерийі арқылы бағалатады және ұсыныстар айтқызады. ЕҚБ оқушылар.Жаугершілік заман мен қазіргі замандағы қыз тағдыры туралы ойларын айтады. ЕББҚ оқушылар. Тарихи кейіпкерлер туралы айтады. |
Оқушылар шығарма сюжеті бойынша құрамдас бөлшектеріне талдау жасайды. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кестеге толтырады. Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді табады. |
Дескриптор: -Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады -Сипаттауда 3 сын есім немесе зат есім қолданады.3балл.
Дескриптор: -Кейіпкерлерді анықтайды; 1балл -Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын анықтайды;2балл. -Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтайды;2 балл. Кейіпкерлерге өзінідік баға береді.2балл Дескриптор: -Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады; - Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады.
|
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут
Үйге тапсырма |
«Жарқын ойлар» әдісі арқылы алған білімдерін қорытындылау 1.Сіз үшін жаңа болып табылатын 2 мәселе 2.Сіздің назарыңызды аударған 1 мәселе. 3.Сіз сенімсіздік танытқан 1 мәселе «Қазақфильм» қорынан «Батыр Баян» фильмін көріп,фильм мазмұны мен ақын шығармасы туралы ой бөлісіңдер.Салыстырыңдар. |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы. «Баянның батырлығы Алашқа аян". |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасындағы негізгі кейіпкерлердің тұлғалық болмысын танып, мінездеме береді. Кейіпкерлер типтерінің жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1.Ұйымдастыру.Түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру.«Мен үшін қымбат» әдісі Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Қызығушылықты ояту.«Батырлық дегеніміз – жан дүниенің ұлы қасиеті». - Поэмада қазақ халқы тарихындағы қай кезең суреттеледі? - ХҮІІІ ғасырдағы Жоңғар шапқыншылығы. І. Шығарманың басталуы (неден?) ІІ. Байланысы (Баян қайда,батырсыз соғысқа қалай барамыз?) ІІІ. Дамуы (Ноянның 14 - тегі қалмақ қызын алып қашуы) ІҮ. Шиеленісуі (Баян інісі Ноянды, қалмақ қызын атып өлтіреді). Ү. Шешуі: Батыр Абылайға қарсы өзінің көзқарасын білдірді. Баян қалмақтарға қарсы шықты. - Поэма ұнады ма? - Поэманың таңғалдырған тұсы. - Қандай тарихи тұлғалар бар? - Абылай хан туралы не білеміз? - Поэмада Абылай қалай суреттеледі? Оқушылар жауап берді. Абылай саясаткер, дипломант, 1843 жылғы Жоңғария мемлекетінің әлсіреуіне күш салды. Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады.
Оқушылар шығарма мазмұны негізінде қызықты сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау. «Одағай сөздер» -Тамаша! -Керемет! -Өте орынды! |
7-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут
10 минут
10 минут
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Үштік әдісі».Жеке жұмыс. Әр кейіпкердің бейнесін сипаттайтындай 3 сын есім не зат есім болатын сөз жазады. Үлгі: Абылай хан: билеуші, қаһарлы,елші. Батыр Баян: қолбасшы, ержүрек, ашулы Ноян: Бөрінің бөлтірігі, жас, албырт. Қалмақ қызы: сұм, сұлу, тұтқын, ақылды. Жұптық жұмыс.2-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырыңдар.
Топтық жұмыс.3-тапсырма.«Кейіпкерлердің типтерін сипаттау» кестені толтырыңыздар
1-топ. Абылай хан - Батыр Баян; 2-топ.Баян-Ноян; 3-топ. Қалмақ қызы –Ноян Бекіту. «Микрофон» әдісі. Мұғалім жеке оқушыларға микрофон ұсынып, критерийі арқылы бағалатады және ұсыныстар айтқызады. ЕҚБ оқушылар.Жаугершілік заман мен қазіргі замандағы қыз тағдыры туралы ойларын айтады. ЕББҚ оқушылар. Тарихи кейіпкерлер туралы айтады. |
Оқушылар шығарма сюжеті бойынша құрамдас бөлшектеріне талдау жасайды. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кестеге толтырады. Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді табады. |
Дескриптор: -Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады -Сипаттауда 3 сын есім немесе зат есім қолданады.3балл.
Дескриптор: -Кейіпкерлерді анықтайды; 1балл -Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын анықтайды;2балл. -Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтайды;2 балл. Кейіпкерлерге өзінідік баға береді.2балл Дескриптор: -Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады; - Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады.
|
М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут
Үйге тапсырма |
«Жарқын ойлар» әдісі арқылы алған білімдерін қорытындылау 1.Сіз үшін жаңа болып табылатын 2 мәселе 2.Сіздің назарыңызды аударған 1 мәселе. 3.Сіз сенімсіздік танытқан 1 мәселе «Қазақфильм» қорынан «Батыр Баян» фильмін көріп,фильм мазмұны мен ақын шығармасы туралы ой бөлісіңдер.Салыстырыңдар. |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













