Бекітемін : оқу орынбасары Ж.А.Сағадаева
|
Бөлім: Заман, дәуір тұлғасы |
Мектеп: З.Серікқалиұлы атындағы мектеп-интернаты КММ |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 31.03.2026ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мадиева нургул Сатыбалдиевна |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны:2 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қ.Жұмаділовтің өмірі мен шығармашылығы. «Тағдыр» романы |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға шолу |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Қ.Жұмаділов туралы сіз не білесіз? (оқушылар жауабы тыңдалады)
Егер Қабдеш Жұмаділов ақындықты таңдағанда тарихи тақырыптарды кеңінен аша алар ма еді? «Көшпелі бекет» тәсілі бойынша төрт топқа бөлініп, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғаңдар. 1-топ: Қ.Жұмаділов – қазақ қара сөзінің дарабозы; 2-топ: Қ.Жұмаділов – қазақ тарихи романистикасының беделді өкілі; 3-топ: Қ.Жұмаділов – ерен еңбек иесі; 4-топ: Қ.Жұмаділов – ұлтжанды жазушы.
««Тағдыр» деген сөз: Жазушы Тағдыры, Ұлт Тағдыры, Тіл Тағдыры, Ел мен Жер Тағдыры, Сіз бен біздің Тағдырымыз. Әдебиетте, жазушы да бұлардан артық қандай биік мұрат болсын» Асқар Егеубаев (айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар автор туралы мәліметтерді ізденіп, топтық тапсырмалар орындайды. «Топтастыру» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіреді. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. https://www.youtube.com/watch?v=WEYL6nQrHWU Шығарма туралы бейнематериал тыңдайды.
Тарихи роман — белгілі бір тарихи оқиғаға байланысты туған шығарма. Тарихи шығармаларда оқиғаның дәлдігі сақтала бермейді, әр кезеңнің тарихи-әлеуметтік, қоғамдық-саяси бет-бедері көркемдік тұрғыдан қорытылып бейнеледі. Бұл жанрда жалпыхалықтық мемлекеттік мүдделер басты сипат алады. Тарихи роман негізін тарихта болған оқиға желісі құрайды. Тарихи роман кейіпкерлері де - өмірде болған адамдар.
Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Тарихи роман деген не? 2. Роман оқиғасы қай жерде болған? 3. Неліктен роман «Тағдыр» деп аталған? 4. Не себепті Демежан жабылған жаладан құтыла алмады?
Дескриптор:
Бағалау Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды. |
Оқушыларға «Тағдыр» романы таратылады. Оқушылар поэманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
«Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады.
Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды
Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Романда көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырады; Өзіндік пікірін білдіреді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=WEYL6nQrHWU
Қабдеш Жұмаділов «Тағдыр» романы. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ
ҚМЖ
Бекітемін : оқу орынбасары Ж.А.Сағадаева
|
Бөлім: Заман, дәуір тұлғасы |
Мектеп: З.Серікқалиұлы атындағы мектеп-интернаты КММ |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 31.03.2026ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мадиева нургул Сатыбалдиевна |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны:2 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қ.Жұмаділовтің өмірі мен шығармашылығы. «Тағдыр» романы |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға шолу |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Қ.Жұмаділов туралы сіз не білесіз? (оқушылар жауабы тыңдалады)
Егер Қабдеш Жұмаділов ақындықты таңдағанда тарихи тақырыптарды кеңінен аша алар ма еді? «Көшпелі бекет» тәсілі бойынша төрт топқа бөлініп, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғаңдар. 1-топ: Қ.Жұмаділов – қазақ қара сөзінің дарабозы; 2-топ: Қ.Жұмаділов – қазақ тарихи романистикасының беделді өкілі; 3-топ: Қ.Жұмаділов – ерен еңбек иесі; 4-топ: Қ.Жұмаділов – ұлтжанды жазушы.
««Тағдыр» деген сөз: Жазушы Тағдыры, Ұлт Тағдыры, Тіл Тағдыры, Ел мен Жер Тағдыры, Сіз бен біздің Тағдырымыз. Әдебиетте, жазушы да бұлардан артық қандай биік мұрат болсын» Асқар Егеубаев (айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар автор туралы мәліметтерді ізденіп, топтық тапсырмалар орындайды. «Топтастыру» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіреді. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. https://www.youtube.com/watch?v=WEYL6nQrHWU Шығарма туралы бейнематериал тыңдайды.
Тарихи роман — белгілі бір тарихи оқиғаға байланысты туған шығарма. Тарихи шығармаларда оқиғаның дәлдігі сақтала бермейді, әр кезеңнің тарихи-әлеуметтік, қоғамдық-саяси бет-бедері көркемдік тұрғыдан қорытылып бейнеледі. Бұл жанрда жалпыхалықтық мемлекеттік мүдделер басты сипат алады. Тарихи роман негізін тарихта болған оқиға желісі құрайды. Тарихи роман кейіпкерлері де - өмірде болған адамдар.
Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Тарихи роман деген не? 2. Роман оқиғасы қай жерде болған? 3. Неліктен роман «Тағдыр» деп аталған? 4. Не себепті Демежан жабылған жаладан құтыла алмады?
Дескриптор:
Бағалау Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды. |
Оқушыларға «Тағдыр» романы таратылады. Оқушылар поэманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
«Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады.
Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды
Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Романда көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырады; Өзіндік пікірін білдіреді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=WEYL6nQrHWU
Қабдеш Жұмаділов «Тағдыр» романы. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















