|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Ғалам. Жер.Адам |
|
|||||||||
|
Мектеп: |
№177 |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
ЖолдасоваДинара |
||||||||||
|
Сынып: 5 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жер қабықтары және олардың құрамы» |
|
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік мақсат: Жердің құрылысы мен құрамын біледі жәндае терминдерге түсінік береді Тілдік мақсат: Оқылым-тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым, жазылым: Оқушылар: кестелер, суреттерді қолдана отырып, жердің құрамы мен құрылысын ауызша және жазбаша сипаттайды, терминдерге анықтама береді Пәнге қатысты лексика мен терминологиялар: Мантия, ядро, жер қыртысы, жер сілкінісі, географиялық қабық, атмосфера, гидросфера, биосфера, литосфера Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестері: Несімен ерекшеленеді..? Терминді түсіндіріңіз... Жер қыртысы дегеніміз не? - …. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын қалыптастыру: жұптық, жеке жұмыстарды ұйымдастыру арқылы оқушылардың бойында бір-біріне құрмет көрсету, ынтымақтастықта жұмыс жасау және өмір бойы оқуға дайын болу қабілетін тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.2.2 Жер ғаламшарының пайда болуы |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру. Оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру. Үй тапсырмасы «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар жіпті пайдаланып, өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап беру арқылы өрнек тоқиды. Бағалау: ауызша мадақ мұғалім тарапынан. Топқа бөлу Суреттер қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру. 1 топ- Атмосфера 2 топ- Гидросфера 3 топ-Биосфера 4 топ-Литосфера Тақырыпты ашу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе анықтау үшін оқушыларға суреттер беру.
Түрткі сұрақ: -Бұл суреттер не көріп отырсыздар және ол нені білдіреді? Миға шабуыл» әдісі. 1. Біз сіздермен Жер туралы не білеміз? Мен .............. білемін. Мен ............... білгім келеді. |
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Белсенді оқу. №1тапсырма Т «Үш шеңбер» әдісі А)Бейнебаянмен жұмыс: «Жер тарихы» тақырыбы бойынша бейнебаянмен http://bilimland.kz/kk/танысады. Әр топқа бақылау картасы ұсынылады, картаға сүйене отырып әр топ өздеріне берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, бақылау картасын толтырады:
Б) Оқулықпен жұмыс: «Жердің құрылысы және қабаттары» тақырыбын әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасап толықтырады. Басқа топтарға режиссер жіберіп, өз жұмыстары туралы топта талқылап, идеялармен бөліседі. Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдық, бір ұсыныс»
№2тапсырма. Жұптық жұмыс
"Дұрыс жауапты тап" А) Жер қабықтары бөліктерін анықтап, жазыңыздар: a. ................- жердің ауа қабығы ; b. ...............- жердің су қабығы; c. ...............- жердің тіршілік қабаты; d. ...............- жердің сыртқы қатты қабаты.
Б) «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Суреттегі географиялық қабықтар арасындағы байланысты сипаттап, түсіндіріңіздер:
Дескриптор: - Жердің ауа қабығын анықтайды; - Географиялық қабықтар арасындағы байланысты сипаттайды; ҚБ: Мадақтау сөздер арқылы бағалау
«Заряд алу» сергіту сәті Шаттық шеңберге барлығы тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта келу керек.
№3тапсырма Жж Жер қыртысының қабаттарын салыстырып сипатта
Жер қыртысының қабаттарын
салыстырып, анықтайды: |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым» (Оқушы өзінің есімқағазын тиісті табақшаға салады) Рефлексия:
Үйге тапсырмасы: Қазақстанда болатын жер сілкінісі, дауылдан кейінгі апатты жағдайлар туралы хабарлама дайындау. |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ.5 сынып. "Жер қабықтары және олардың құрамы"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Ғалам. Жер.Адам |
|
|||||||||
|
Мектеп: |
№177 |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
ЖолдасоваДинара |
||||||||||
|
Сынып: 5 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жер қабықтары және олардың құрамы» |
|
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік мақсат: Жердің құрылысы мен құрамын біледі жәндае терминдерге түсінік береді Тілдік мақсат: Оқылым-тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым, жазылым: Оқушылар: кестелер, суреттерді қолдана отырып, жердің құрамы мен құрылысын ауызша және жазбаша сипаттайды, терминдерге анықтама береді Пәнге қатысты лексика мен терминологиялар: Мантия, ядро, жер қыртысы, жер сілкінісі, географиялық қабық, атмосфера, гидросфера, биосфера, литосфера Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестері: Несімен ерекшеленеді..? Терминді түсіндіріңіз... Жер қыртысы дегеніміз не? - …. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын қалыптастыру: жұптық, жеке жұмыстарды ұйымдастыру арқылы оқушылардың бойында бір-біріне құрмет көрсету, ынтымақтастықта жұмыс жасау және өмір бойы оқуға дайын болу қабілетін тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.2.2 Жер ғаламшарының пайда болуы |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру. Оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру. Үй тапсырмасы «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар жіпті пайдаланып, өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап беру арқылы өрнек тоқиды. Бағалау: ауызша мадақ мұғалім тарапынан. Топқа бөлу Суреттер қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру. 1 топ- Атмосфера 2 топ- Гидросфера 3 топ-Биосфера 4 топ-Литосфера Тақырыпты ашу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе анықтау үшін оқушыларға суреттер беру.
Түрткі сұрақ: -Бұл суреттер не көріп отырсыздар және ол нені білдіреді? Миға шабуыл» әдісі. 1. Біз сіздермен Жер туралы не білеміз? Мен .............. білемін. Мен ............... білгім келеді. |
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Белсенді оқу. №1тапсырма Т «Үш шеңбер» әдісі А)Бейнебаянмен жұмыс: «Жер тарихы» тақырыбы бойынша бейнебаянмен http://bilimland.kz/kk/танысады. Әр топқа бақылау картасы ұсынылады, картаға сүйене отырып әр топ өздеріне берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, бақылау картасын толтырады:
Б) Оқулықпен жұмыс: «Жердің құрылысы және қабаттары» тақырыбын әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасап толықтырады. Басқа топтарға режиссер жіберіп, өз жұмыстары туралы топта талқылап, идеялармен бөліседі. Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдық, бір ұсыныс»
№2тапсырма. Жұптық жұмыс
"Дұрыс жауапты тап" А) Жер қабықтары бөліктерін анықтап, жазыңыздар: a. ................- жердің ауа қабығы ; b. ...............- жердің су қабығы; c. ...............- жердің тіршілік қабаты; d. ...............- жердің сыртқы қатты қабаты.
Б) «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Суреттегі географиялық қабықтар арасындағы байланысты сипаттап, түсіндіріңіздер:
Дескриптор: - Жердің ауа қабығын анықтайды; - Географиялық қабықтар арасындағы байланысты сипаттайды; ҚБ: Мадақтау сөздер арқылы бағалау
«Заряд алу» сергіту сәті Шаттық шеңберге барлығы тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта келу керек.
№3тапсырма Жж Жер қыртысының қабаттарын салыстырып сипатта
Жер қыртысының қабаттарын
салыстырып, анықтайды: |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым» (Оқушы өзінің есімқағазын тиісті табақшаға салады) Рефлексия:
Үйге тапсырмасы: Қазақстанда болатын жер сілкінісі, дауылдан кейінгі апатты жағдайлар туралы хабарлама дайындау. |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















