Мектептің миссиясы: Оқыту мен тәрбиелеу үдерісінде оқушылардың ерекше қабілеттерін айқындап, үздіксіз дамыту арқылы функционалды жауапты және адами құндылықтарды бойына сіңірген, өзін-өзі ұдайы жетілдіріп отыратын ақпараттық технологияларды меңгерген жаһандық тұлға қалыптастыру
|
Мектеп |
«IT мектеп-лицей» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеуова Жадра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.09.2023ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
8 А,Б,Г,Ғ,Е Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Процессор және оның сипаттамалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1.процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білуі тиіс: Компьютердің негізгі құрылғыларын және ішкі құрылымын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Процессорды және оның сипаттамалары туралы анықтама бере алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Процессордың сипаттамалары туралы креативті ойлап тұжырымдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Информатика» пәніне байланысты сөздерді жылдам айту керек. Оқушыларды «Жергілікті желі», «Аймақтық желі», «Жаһандық желі» деп оқушыларды кеспе қағаздары арқылы үш топқа біріктіру: «Қарлы кесек» әдісі арқылы А4 парақшаларға өткен тақырып бойынша сұрақтар жазылып таратылады. Оқушылар бір-біріне лақтырып сұрақтарға жауап береді Сұрақ-жауап:
Жаңа тақырып «Зерттеушілік әңгіме» әдісі Тапсырма (W): Интерактивті тақтадан тақырып бойынша бейне ролик көрсетіледі. «Процессор дегеніміз не?» Интерактивті тақтадан презентация арқылы оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. Жаңа сабақ: Процессор (өңдеу; processor (procecssing)) – программаға сәйкес операцияларды орындауға арналған компьютердің негізгі құрылғысы, қызметтік бөлігі. Көптеген микробөліктерден құралған компьютердің барлық есептеулері мен ақпарат өңдеу жұмыстарын орындайтын электрондық микросұлба.
Тапсырма – 1. АВС әдісі-жеке жұмыс Сәйкестендіру
1—А 2 - С 3-В 4-Д 5-Е 6-Ж 7-К 8-З Тапсырма – 2. Топтық жұмыс
Үйге тапсырма беру Практикалық тапсырманың нәтижесіне қорытынды жазу 1.3. тақырып Топқа бөлініп зерттеу жұмысына арналған тақырыптарды таңдап қорғау.
Рефлексия, қорытындылау "Білім ағашы" Қызыл алма - тақырып түсінікті болды. Жасыл алма - әлі де оқуды қажет етемін. Сары алма - сабақтан мүлдем ештеңе түсінбедім.
|
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Бейнебаянды тамашалап тақырып туралы түсінік қалыптасты-рады. Жаңа тақырыпты түсінеді.
Презентацияда көрсетілген сәйкестендіру кестесін орындайды.
Стиккерлер бойынша кері байланыс береді
Оқушылар компьютерге
о Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектептің миссиясы: Оқыту
мен тәрбиелеу үдерісінде оқушылардың ерекше қабілеттерін айқындап,
үздіксіз дамыту арқылы функционалды жауапты және адами
құндылықтарды бойына сіңірген, өзін-өзі ұдайы жетілдіріп отыратын
ақпараттық технологияларды меңгерген жаһандық тұлға
қалыптастыру
Мектеп
«IT мектеп-лицей»
КММ
Пәні:
Информатика
Бөлім:
Компьютер мен
желілердің техникалық
сипаттамалары
Педагогтің
аты-жөні:
Елеуова
Жадра
Күні:
25.09.2023ж
Сынып: 8
А,Б,Г,Ғ,Е
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Процессор және оның
сипаттамалары
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
8.1.1.1.процессордың
функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде
түсіндіру
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар білуі
тиіс: Компьютердің негізгі
құрылғыларын және ішкі құрылымын
біледі. Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:Процессорды және оның
сипаттамалары туралы анықтама бере
алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады: Процессордың сипаттамалары
туралы креативті ойлап тұжырымдай
алады.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Сабақтың
басы Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 10
минут Бекіту 10
минут Кері
байланыс Сабақтың
соңы
10
минут Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Информатика» пәніне
байланысты сөздерді жылдам айту керек. Оқушыларды «Жергілікті
желі», «Аймақтық желі», «Жаһандық желі» деп оқушыларды кеспе
қағаздары арқылы үш топқа
біріктіру: «Қарлы кесек»
әдісі арқылы А4 парақшаларға өткен
тақырып бойынша сұрақтар жазылып таратылады. Оқушылар бір-біріне
лақтырып сұрақтарға жауап
береді Сұрақ-жауап: Компьютер дегеніміз
не? Компьютердің сыртқы
құрылғыларын ата? Ішкі және сыртқы жадтың
анықтамасы қандай? Процессор дегеніміз
не? Аналық тақша дегеніміз
не? Процессор деген
не? Аналық тақшаға қандай
құрылғылар жатады? Енгізу және шығару
порттары? Компьютердің ішкі құрылғылары
қандай? Жаңа
тақырып «Зерттеушілік әңгіме»
әдісі Тапсырма
(W): Интерактивті тақтадан тақырып
бойынша бейне ролик
көрсетіледі. «Процессор дегеніміз
не?» Интерактивті тақтадан
презентация арқылы оқушыларға жаңа сабақ
түсіндіріледі. Жаңа
сабақ: Процессор (өңдеу; processor
(procecssing)) – программаға сәйкес операцияларды орындауға
арналған компьютердің негізгі құрылғысы, қызметтік бөлігі. Көптеген
микробөліктерден құралған компьютердің барлық есептеулері мен
ақпарат өңдеу жұмыстарын орындайтын электрондық
микросұлба.
Тапсырма – 1. АВС
әдісі-жеке жұмыс Сәйкестендіру Регистор-лар А.командалар және
процессорда өңделген ақпараттарды сақтайтын процессор ішінде
орналасқан жад ұяшықтары Басқару
құрылғысы
В.ақпаратты уақытша сақтауға арналған
шағын көлемді өте жылдам есте
сақтауға арналған құрылғы Кеш
жады
С.процессордың командаларды
тізбекпен орындауын қамтамасыз
етеді.. Жүйелік
шина Д. компьютердің барлық
құрылғыларын байланыстыратын ақпараттық
магистраль. Соопро-цессор Е.қалқымалы үтірлері
бар сандарды өңдеуге арналған қосымша процессор
элементі. Арифметикалық-логика-лық
құрылғы
Ж.барлық математикалық және логикалық
операцияларды орындайды. Желілік
тақша
З.микропроцессор мен сыртқы құрылғылар арасындағы деректер
ағыны мен олардың көлемін (форматтарын)
басқаратын құрылғылар Интер-фейс
К. компьютерді компьютерлер желісіне қосуға
мүмкіндік береді.
1—А 2 -
С
3-В
4-Д
5-Е
6-Ж
7-К
8-З
Тапсырма – 2.
Топтық жұмыс
Процессорды ашып,
талқылау.
Word программасында
процессордың негізгі бөліктері және олардың қызметтері туралы
жазу.
Үйге тапсырма
беру
Практикалық
тапсырманың нәтижесіне қорытынды
жазу
1.3.
тақырып
Топқа бөлініп
зерттеу жұмысына арналған тақырыптарды таңдап
қорғау.
Процессор дегеніміз
не?
Компьютердің
миы?
Информатика менің
өмірімде...
Рефлексия,
қорытындылау
"Білім
ағашы"
Қызыл алма - тақырып
түсінікті болды.
Жасыл алма - әлі де
оқуды қажет етемін.
Сары алма - сабақтан
мүлдем ештеңе түсінбедім.
Оқушылар өткен
тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен
танысады.
Бейнебаянды
тамашалап тақырып туралы түсінік
қалыптасты-рады.
Жаңа тақырыпты
түсінеді.
Презентацияда
көрсетілген сәйкестендіру кестесін
орындайды.
Стиккерлер бойынша
кері байланыс береді
Оқушылар компьютерге
о | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














