Материалдар / ҚМЖ 10 сынып

ҚМЖ 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақты жомпарлауға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қазан 2020
697
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Техникалық сәулет құрылыс және ақпараттық графика элеметтері

Мектеп: №200 мектеп-гимнмзия

Күні: 14.06.2019

Оқытушының аты-жөні: Нурпеисова Гульмира Алиевна

СЫНЫП: 10

Қатысушылар саны: 23

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Құрастыру сызбасы (графикалық жобалау)

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)



10.6.2.2 Құрастырмалы сызбаны орындау және безендіру ережелерін білу

10.6.2.3 Құрастыру сызбасын бөлшектеуді білу және нобайын орындау

Сабақтың мақсаттары





  •  Құрастыру сызбасы туралы ақпараттарды, шартты

белгілердің ережелерін, кескіндеуді түсіндіру;

мен құрамы туралы мағлұмат беру.

  • Сызбада бұйымның тетіктерін құрастыруды орындай

біледі.

Бағалау критерийлері:


  • Құрастыру сызбасы туралы түсінік қалыптасады;

  • Сызбаның орындалу және безендіру ережесін меңгереді;

  • Бұйымды бөлшектеуді, нобайын орындауды үйренеді;

Тілдік мақсаттар:








Пәнге тән лексика және терминология:

Бөлшектер – детали – the details

Сыртқы өлшем – габаритные – overall size

Фаскаль – фаскаль – fascal

Қабілеті, жасампаз – Инженер – Ingenium

Техниканың озық маманы – конструктор – konstrwktor

Үлгіқалып, өлшем, үлгі, өлшегіш – стандарт - standard

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Құрастыру сызбасындағы бөлшектердің ролі қандай?

  • Құрастыру сызбасында сыртқы өлшемнің қою ережесі

қандай?

  • Стандарттың құрастыру сызбасындағы маңызы қандай?

Құндылықтарды дарыту

  • Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық қабілетін өз тарапынан бағалай білуге тәрбиелеу;

  • Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуде құрастыру сызбысы арқылы машина жасау саласының атқаратын ролінің мәнін түсінуге бағыт бере отырып өзара ынтымақтастыққа, топпен жұмыс жасау арқылы адами құндылықтарының бағасын түсіну;

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, сызу, физика, тарих

Алдыңғы білім


  • Ажырайтын (бұранда) ажырамайтын біріктірулерді және оны кескіндеуді білу

Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы 5 минут.


  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Психологиялық ахуал туғызу (оқушы

назарын сабақ барысына аудару) мұғалім оқушыларды жаңа білім алуға және белсенді оқу іс-әрекетіне бағыттайды;

Топқа бөлу

  • «Атынды тап» тәсілі арқылытопқа бөлу

Оқушылар қолдарына берілген сызба немесе суреттерді бейнелеу арқылы өздерінің топтарының атауын табады және өткен тақырыпқа қысқыша шолу жасау арқылы тақырыпты қайталап еске түсіреді.

( 4-топқа бөлу «Ажыратқаштар»,«Ажрамайтын», «Конструктор», «Инженер»)



А лдыңғы білім: «Сәлем хат» әдісі

  • Бұйымдарды құрастыру үшін ажырайтын,

ажырамайтын бөлшектердің ролі мен айырмашылығы?

  • Құрастырмалы сызбада бұранданың

атқаратын ролі қандай?

  • Құрастыру сызбасын орындауда бұранданы

қалай белгілейді?

  • Бұранданың қандай түрлерін білеміз?

(ҚБ) От шапалағы

Электронды презентация

1-слайд.

Сызба

жиынтықытары туралы түсінік.

Флипчарт немесе парақтар, маркерлер, фломастерлер, бор, қарындаштар

Ортасы

5 минут






























10 минут




































































  1. минут












































«Құрастыру сазбасы туралы түсінік»

Құрастыру сызбалары туралы жалпы мәлімет

Құрастыру сызбасын оқуда төмендегі нұсқаумен жүзеге асырылады:

  1. Құрастырмалы бөліктің атауын және оның

кескінінің масштабын айқындап, негізгі жазудың мазмұнын оқып үйрену.

  1. Құрастырмалы сызбада көріністерді, тіліктерді

және қималарды қарастыру.

  1. Бұйымның сипаттамалық құжатын пайдалана

отырып,оның қанша тетіктен тұратындығын анықтау және әрқайсысының атауы мен жасалған материялын айқын білу.

  1. Әрбір тетіктің құрастырмалы сызбадағы

кескіндерін қарастыра отырып, олардың пішіндерін анықтау.

  1. Бұйымда қолданылған тетіктерді біріктірудің

түрлерін айқындау. Бұйымның жұмыс істеу принципі мен оны құрастырудың ретін тағайындау

Машиналардың немесе басқа бұйымдардың біріктірілген кескіндері (көріністері, тіліктері, қималары)және оларды тексеруге қажетті мәліметтер көрсетілген құжаттарды құрастыру сызбалары деп атайды. Құрастыру сызбасында кескінделген тетікбөлшектер біріктірілген қалпында көрсетіледі.

Біріктірлген тетікбөлшектер бұрандамен немесе пісіріп біріктіріледі.

Құрастырылған бұйымға кіретін тетікбөлшектерді нөмерлейді. Оларды  тіркеу ретінің нөмірлері деп атайды, өлшем түсіру құрастыру сызбасында тек сырқы негізгі өлшемдерімен анықталып қойылады.

2 – Тапсырма: «Құрақ құрау» әдісі

Қазаз бетіне сызылған құрастыру сызбасынның бөлшектелген қиындыларын бөлшек пішініне қарай құрастырады. Құрастырылған сызбаның бұрын орындалаған сызбадан айырмашылығын талдап , түсіндіреді.

(Қазаз бетіне сызылған құрастыру сызбасынның бөлшектелген қиындыларын бөлшек пішініне қарай құрастыру)










Бағалау критерилері

Дескриптор

- өз жұмысында құрастыру сызбасының мәнін түсінеді, алдынғы сабақтардағы сызба жұмысынның құрастыру сызбасынан ерекшелігін ажратады;

- шартты белгілерін меңгереді;

  • Сызбаны оқи алады

  • Құрастыру

сызбасын орындай алады.

  • Сызбаға өлшем түсіреді.

  • Сызбада бұйымның

пішінін және жұмысын

түсінеді.

  • Сызбада техникалық

мінездеме жасай алады.

ҚБ: Екі жұлдыз ,бір тілек.

Машиналардың немесе басқа бұйымдардың кескіндері

(көріністері, тіліктері, қималары) және оларды құрастыруға,

тексеруге қажетті мәліметтер көрсетілген конструкторлық

құжаттарды құрастыру сызбалары деп атайды. Құрастырылған

бұйымның құрастыру сызбасындағы кескіндерге оның тетікбөлшектерге

біріктірілген қалпында көрсетіледі. Бұрандалы тетікбөлшектердің

көмегімен біріктіруді шпондық және шлицті.

Құрастырылған бұйымға кіретін тетікбөлшектерді нөмерлейді.

Оларды  тіркеу ретінің нөмірлері деп атайды да, шығару сызықтарының

сатыларына жазады, ал шығару сызықтарының тетікбөлшек кескіндеріне

барып тірілген ұшына нүкте қойылады. Шығару сызықтары және олардың

сатылары тұтас жіңішке сызықпен жүргізілетін білесіңдер.

Саралау тапсырма

3 – Тапсырма «Стандарт» әдісі

(Сурет арқылы бөлшектерді табу, сол бөлшектермен басқа топтарардағы бөлшектермен алмастырып қайта құрайды)



ҚБ: Топтардың бірін-бірі бағалауы, «+, - , !»


«Қызықты құрастыру»

Неше ромб,неше шаршы, неше үш бұрыш,

неше 8 бұрыш бар?









ҚБ"Мадақтау сэндвичі"әдісі


Ғаламтор

беттерінен.

Оқулық.

Бейне таспа.

Электронды презентация

2-слайд.












Ғаламтор

беттерінен.












































770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ