Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән Қазақ тілі Бөлім Табиғат құбылыстары № 72-сабақ. Тақырыбы: Ілік септік |
Мектеп: 14 Күні 22.01 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 3-тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапаргазаева Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтарға жауап береді; мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көбі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; зат есімдерге сұрақ қою арқылы септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың кейбірі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді; өз бетімен зат есімдерді септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Пәндік терминология мен тірек сөздер Зат есімнің септелуі. Септік атаулары. Сұрақтары.Септік жалғаулары. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: -Табиғи апат деген не? -Сел деген не? -Ілік септігі дегеніміз не? -Сөйлемде ілік септігі қандай қызмет атқарады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Белсенді қарым-қатынас,өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, сюжетті суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есім. Зат есімнің септелуі.Морфологиялық талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(Ұ)1.Ұйымдастыру бөлімі. «Кім тапқыр?» ойыны. Бұл ойынның ерекшелігі барлық сөздер С әрпінен басталады және үш әріптен тұрады.
2.Таза балшық 3. Өте қырағы 4.Судың апаты 5. Мен және ... 6. Қозғалған мұз 7. Түр-түстің атауы -Осы сөздердің ішінде қай сөздер табиғат құбылысына жатады? Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады. |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
(Т) 4.2.3.1 - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 1-тапсырма. 1-қадам. Тақтадан сең мен селдің суреті көресетіледі. Топқа парақ қағаз беріледі. Ақылдаса отырып, кестені толтыру қажет.
2-қадам. Оқушылар оқулықтағы 36-жаттығу сел апаты туралы мәтінді оқиды. 3-қадам. Шешім табуға бағытталған сұрақтар дайындалады. Әр топ екі сұрақтан құрастырады. Сұрақтарды келесі топқа ұсынады. Оқушылар жауап береді. Дескриптор: -мәтін бойынша шешім табуға бағытталған сұрақ құрастырады; -сұраққа дәлелді жауап береді. Қалыптастырушы бағалау өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады. 2-тапсырма. 1-қадам. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді дәптерлеріне жазып алады. 2-қадам. Сол сөздерге сұрақ қояды. 3-қадам. Зат есімнің септелуіндегі кесте бойынша оқушылардың өздері түсінік береді. -Кімнің? Ненің? сұрақтарына жауап беретін сөздер қай септікте орналасқан? -Жалғаулары қандай? -Неліктен ілік септігі дейді? -Септікте ілік септігі нешінші орында тұр? -Сөйлемде қай сөйлем мүшесі болады? Ілік септіктегі зат есімдер кімнің? ненің? кімдердің? нелердің? деген сұрақтарға жауап береді. Жалғаулары –ның, -нің, -дың, -дің. Ілік септіктегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше (анықтауыш) болады. 2-тапсырма. 37-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады. 1.Теңіздің суы ащы. 2.Селдің қаупі жөнінде хабеар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім. 3 Тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша беріледі. Берілген суреттерді қатыстырып, ілік септігі бар сөйлем құрап жаз.
Үлгі Өзеннің суы мөп-мөлдір. Жайынның басы жалпақ. Альпинистер таудың басына шықты. Дескриптор
|
Плакат немесе қағаздар, фломастер, маркер Қосымша материал №1
Слайд
Слайд
Қосымша материал №2
Қосымша материал №3
Қосымша материал №4
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс. Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін жүргізіледі.
Үй тапсырмасы оқулықтағы 39-жаттығу: -сөздерге берілген жалғаулардың тиістісін жалғау арқылы ілік септігіндегі сөз жасау; -сол сөздерге сөйлем құрау. |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сабақты қорытындылау кезеңіндегі сұраққа жауап алғанда қабілеті жоғары оқушылардың өзіндік ой-пікір күтіледі. Әр топта оқушылардың түгелдей сабаққа қатысуын қадағалау. |
Қалыптастырушы бағалауда дескриптор арқылы бағаланады. |
АҚТ қолдану кезіндегі және жазу кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 4 сынып қазақ тілі "Ілік септік "
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән Қазақ тілі Бөлім Табиғат құбылыстары № 72-сабақ. Тақырыбы: Ілік септік |
Мектеп: 14 Күні 22.01 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 3-тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапаргазаева Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтарға жауап береді; мұғалімнің көмегімен зат есімдерді септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көбі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; зат есімдерге сұрақ қою арқылы септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың кейбірі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді; өз бетімен зат есімдерді септейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Пәндік терминология мен тірек сөздер Зат есімнің септелуі. Септік атаулары. Сұрақтары.Септік жалғаулары. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: -Табиғи апат деген не? -Сел деген не? -Ілік септігі дегеніміз не? -Сөйлемде ілік септігі қандай қызмет атқарады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Белсенді қарым-қатынас,өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, сюжетті суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есім. Зат есімнің септелуі.Морфологиялық талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
(Ұ)1.Ұйымдастыру бөлімі. «Кім тапқыр?» ойыны. Бұл ойынның ерекшелігі барлық сөздер С әрпінен басталады және үш әріптен тұрады.
2.Таза балшық 3. Өте қырағы 4.Судың апаты 5. Мен және ... 6. Қозғалған мұз 7. Түр-түстің атауы -Осы сөздердің ішінде қай сөздер табиғат құбылысына жатады? Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады. |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
(Т) 4.2.3.1 - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 1-тапсырма. 1-қадам. Тақтадан сең мен селдің суреті көресетіледі. Топқа парақ қағаз беріледі. Ақылдаса отырып, кестені толтыру қажет.
2-қадам. Оқушылар оқулықтағы 36-жаттығу сел апаты туралы мәтінді оқиды. 3-қадам. Шешім табуға бағытталған сұрақтар дайындалады. Әр топ екі сұрақтан құрастырады. Сұрақтарды келесі топқа ұсынады. Оқушылар жауап береді. Дескриптор: -мәтін бойынша шешім табуға бағытталған сұрақ құрастырады; -сұраққа дәлелді жауап береді. Қалыптастырушы бағалау өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады. 2-тапсырма. 1-қадам. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді дәптерлеріне жазып алады. 2-қадам. Сол сөздерге сұрақ қояды. 3-қадам. Зат есімнің септелуіндегі кесте бойынша оқушылардың өздері түсінік береді. -Кімнің? Ненің? сұрақтарына жауап беретін сөздер қай септікте орналасқан? -Жалғаулары қандай? -Неліктен ілік септігі дейді? -Септікте ілік септігі нешінші орында тұр? -Сөйлемде қай сөйлем мүшесі болады? Ілік септіктегі зат есімдер кімнің? ненің? кімдердің? нелердің? деген сұрақтарға жауап береді. Жалғаулары –ның, -нің, -дың, -дің. Ілік септіктегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше (анықтауыш) болады. 2-тапсырма. 37-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Ілік септігіндегі сөздерді табады. 1.Теңіздің суы ащы. 2.Селдің қаупі жөнінде хабеар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім. 3 Тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша беріледі. Берілген суреттерді қатыстырып, ілік септігі бар сөйлем құрап жаз.
Үлгі Өзеннің суы мөп-мөлдір. Жайынның басы жалпақ. Альпинистер таудың басына шықты. Дескриптор
|
Плакат немесе қағаздар, фломастер, маркер Қосымша материал №1
Слайд
Слайд
Қосымша материал №2
Қосымша материал №3
Қосымша материал №4
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс. Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін жүргізіледі.
Үй тапсырмасы оқулықтағы 39-жаттығу: -сөздерге берілген жалғаулардың тиістісін жалғау арқылы ілік септігіндегі сөз жасау; -сол сөздерге сөйлем құрау. |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сабақты қорытындылау кезеңіндегі сұраққа жауап алғанда қабілеті жоғары оқушылардың өзіндік ой-пікір күтіледі. Әр топта оқушылардың түгелдей сабаққа қатысуын қадағалау. |
Қалыптастырушы бағалауда дескриптор арқылы бағаланады. |
АҚТ қолдану кезіндегі және жазу кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







