Материалдар / ҚМЖ 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Наурыз 2023
309
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

-------------------------------------------------

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Бөлім:

7. Денсаулық – зор байлық

Педагогтің Т.А.Ә.:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дәрігердің қабылдауында

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;

5.5.1.6 мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

Сабақтың мақсаты:

фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады

ЕБҚ үшін


фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді, мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады

Ойлау дағдылар деңгейі:

білу жіне түсіну, қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

2 минут




Сәлемдесу

Психологиялық жағымды ахуал орнату және топқа бөлу.

«Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Смайликтер түрлі көңіл-күйді бейнелейді.


Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына барады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады


Апта күндерін атайды


Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады

ҚБ

«Қошеметтеу»





3 минут

1. 1.Қызығушылығын ояту: Кемпірқосақ әдісі

Кім? Бала

Қашан? бүгін

Кімнің қабылдауына? Дәрігердің қабылдауына

Не істеді? Келді


«Миға шабуыл»

Сұрақтарға жауап беріңдер


1. Yйіңнің жанында емхана бар ма?

2. Сен емханаға соңғы рет қашан бардың?

3. Емханаға кіммен және не үшін бардың?

Дескриптор: сұрақтарға жауап береді


Емхана - амбулатория, поликлиника

Тексеру-проверка

Жүрек-сердце

Тамақ- горло

Қан тапсыру –сдавать кровь

Кеңес беру-дать совет

Отбасылық дәрігер-семейный врач

Тіс дәрігері-зубной врач

Дәрігерлік кеңес-врачебная консультация













Сұрақтарға жауап береді







Жаңа сөздермен сөз тіркестестерін, сөйлем құрастырады, сөздік дәптерге жазады

ҚБ

«Жарайсың! Керемет!» деген сөздермен ынталандыру


1






Сабақтың ортасы




18 минут

ІІ. Топтық жұмыс.

Оқы. Мәтінге тақырып қой

Мәтінді тыңда,оқы

Мен анаммен бүгін таңертең емханаға бардым.Бірінші қабатта қан тапсырдым сосын жоғары көтерілдім.Емханада отбасы дәрігері,тіс дәрігері,көз дәрігері бар.Отбасы дәрігері мені жақсы таниды.Себебі ол бізді жыл сайын тексереді.Дәрігер менің жүрегімді тыңдады.Дәрумен ішуге кеңес берді.Ет,балық,сүт,жеміс-жидектің пайдалы,фастфуд тағамдарының зиян екенін айтты.

Сосын тіс дәрігеріне бардым.Ол менің тістерімді тексерді.Тіс дәрігері: «Тістеріңді таза ұста»,-деп кеңес берді.Мен тісімді таңертең және кешке тазалаймын.

Көз дәрігеріне бардым.Ол көзімді тексерді.Көз дәрігері: «Компьютерде көп отырма,теледидарға жақын отырма»,-деп кеңес берді.

Менің тістерім таза,көзім алыстан да жақыннан да жақсы көреді.Отбасы дәрігері маған сенің денсаулығың жақсы,жарайсың!-деді.

Ал сен емханаға барасың ба?


2. Мезгіл және мекен үстеулері

Үстеу заттың әр қимылы мен ісінің (етістіктің) әр түрлі сындық, бейнелік, мекендік, мезгілдік, шарттық, мөлшерлік күй-жайлары мен сынның белгісін білдіретін сөз табы.Үстеудің 7 түрі бар

Мезгіл үстеулері- амалдың, іс-әрекеттің жүзеге асу мезгілін, уақытын білдіріп, қашан? қашаннан? деген сұрақтарға жауап береді.Мезгіл үстеуі етістікпен тіркесіп қолданылады Мысалы:таңертеңнен қашаннан?кетті,бүгін қашан? келеді, күні-түні қашан? оқыды, т.б. сөздер.

Мекен үстеулері- қимыл-әрекеттің орнын, мекенін білдіріп, қайда? қайдан?қалай қарай? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы:Тауға(қалай қарай?)өрмелеу,алға(қайда?) жылжыды, ілгері-кейін (қайда?) қозғалды, жоғарыдан (қайдан?) түсті т.б. сөздер

Үстеу түрлері Мағынасына қарай 7 түрге бөлінеді

Мезгіл үстеу Мекен үстеу

қашан? қашаннан? қайда? қайдан?қалай қарай? деген сұрақтарға жауап береді


3Мәтіндегі сан есімді тауып,оларды сөзбен жаз.Түрлерін ажырат




Мәтінді тыңдаңдар, оқыңдар. Мәтінге тақырып қояды,

5-тапсырма: Сұрақтарға тез жауап береді.

Блиц сұрақтар

1.Емханада қандай дәрігерлер бар?

2.Олар нені тексереді?

3.Дәрігерлер саған қандай кеңес берді?

4.Сен тісіңді күніне неше рет тазалайсың?

5.Сен жыл сайын тексеруден өтесің бе?


Бағалау критерийі: сұрақтарға тез жауап беру

Дескриптор:- сұрақтарға тез жауап береді.


"Оқиғалар тізбегі"
Мәтін мазмұны бойынша оқиға желісін дұрыс орналастыру.

Shape4 Shape3 Shape2 Shape1

Емхана

Отбасы дәрігері

Көз дәрігері


Shape6 Shape5



Дескриптор:

- мәтіннің мазмұнын түсінеді;

- оқиға желісі бойынша ретімен орналастырады


4-тапсырма

Жазылым

Көп нүктенің орнына қажетті үстеу түрлерін жаз

Мен анаммен емханаға ... ... бардым. Бірінші қабатта қан тапсырдым сосын ... көтерілдім. Себебі ол бізді ... тексереді. Мен тісімді таңертең және ... тазалаймын. Менің тістерім таза, көзім ... да ... да жақсы көреді.

Қажетті сөздер:жоғары, жақыннан, кешке, алыстан, жыл сайын , бүгін таңертең

.

Дескриптор: -қажетті үстеу түрлерін жазады.


ЕББҚ оқушылар барлық оқушылармен топтасып, тапсырманы орындайды


ҚБ

«Shape7

Тіс дәрігері

Смайликтер»

3












2 минут

Сергіту сәті

«Артық сөз» әдісі:
Әр қатардан үстеу сөздерін тап.
-
тапсырды, көтерілді, барды, бүгін ;
- тексерді, тыңдады, таңертең, кеңес берді;
- айтты, тазалады, жақыннан, қарады;
- алыстан, көрді, жұлды, байлады .

Бағалау критерийі:
әр қатардан үстеу сөздерін табу.
Дескриптор:
үстеу сөздерін табады.





Кім көп сөз біледі?

Әріптерден сөз құраңдар, оны буынға бөліңдер


Бағалау критерийі: берілген әріптерден сөз құрау

Дескриптор: әріптерден сөз құрайды

Shape8 Shape22 Shape9 Shape21 Shape10 Shape20 Shape11

іДұрыс нұсқасын өз жауабыңмен салыстыр!

Shape19 Shape12

к

Shape18 Shape13

д

Shape17 Shape14

е

Shape16 Shape15

р

т

г

н

ә

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!