Бөлім:
|
2-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:7
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Асанқайғының жерге
айтқан сыны» Аңызы. Дала Данышпаны
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
5.Т/Ж2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын
анықтау.
5.А/И2. Эпикалық
шығармадағы автор бейнесін анықтау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін:
Әдеби
шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. Эпикалық шығармадағы автор
бейнесін анықтай алады.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты ояту
7
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Оқушылар
мен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін
«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы
тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.
|
Мақсаты: :
Оқушылар
бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады,
сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа
белсенділігі артады.
Сап түзеп
тұру арқылы 1,2санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа
бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың
ережесі:
-
ТҚЕ
сақтау.
-
Топ
басшысына бағыну.
-
Белсенді
болу.
-
Бір-бірін
тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен
қарау.
-
Уақыт
шегінде жұмыс жасау.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады.
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі
|
Тоқыма
жіп
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі
арқылы
оқушылардың
назарын тақырыпқа аудару мақсатында бірнеше сұрақтар
қою
Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
1.Асанқайғының жерұйық
іздеу мақсаты не?
2. «Жерұйық» дегеніміз
не? Сіздер оны қалай түсінесіздер?
- Оқушылар «Жерұйық»
деген сөзді өз ойларынша сипаттап, оның мәнін ашуға тырысады.
Кейбіреуі оны «жайлы қоныс» немесе «жұмақ мекен» деп түсіндіруі
мүмкін.
3. Бүгінгі таңда сіз
үшін ең жайлы жер қайда деп ойлайсыз? Неге?
- Оқушылар қазіргі
заманда өздері тұратын немесе ұнайтын жерлер туралы айтып, оның
артықшылықтарын сипаттайды.
|
Мақсаты: Бұл сұрақтар
оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін дамытып, сабаққа
қызығушылықта
рын арттырады.
Тиімділігі: оқушының танымдық
дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Қызығушылық бойынша
саралау» тәсілі көрінеді
Оқушылардың жеке қызығушылықтарына қарай тапсырма
беру:
Жерұйық туралы өз
көзқарасын суреттеу немесе қысқаша ойын айтады.
3.Заманауи әлемде Жерұйыққа ұқсайтын орынды атау және оның
ерекшеліктерін сипаттайды.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
26
мин.
|
№2-тапсырма:
Мәтінде көп нүктенің
орнына сәйкес келетін сөздерді тауып қойыңдар.
|
Дескриптор: Жалпы –
2балл.
- көп нүктенің орнына
тиісті сөздерді қояды
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері.
|
|
№3-тапсырма.
Оқушыларды 3 топқа
бөліп
суретке қарап өз
ойыңды айтуын ұсыну
|
1-топ «Егер мен.....» әдісі
«Егерде мен Асан қайғы болсам , Баянауылға мынадай сын
айтар едім...»-деп ой айтады
2-топ «Автор менің елімде....»
әдісі
«Кеше Асан қайғы менің еліме келіпті . Сонда мынада сын
айтып кетіпті...» деп ойын айтады
3-топ «Айтайын дегенім...» әдісі
«Менің айтайын дегенім, автор жер аралап сын айтуы елінің
қамын ойлауы деп ойлаймын....» деп ой
айтады.
Дескриптор: Жалпы –
2 балл.
Қ/б валютамен
бағалау
Өте жақсы
ой
айтты
Жақсы ой
айтты
Орташа ой
айтты
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
|
|
№4-тапсырма.
Қолдану
|
«Постер қорғау»
әдісі
Мақсаты: Оқушылардың
шығармашылық қабілеттерін дамыту, мәтінге талдау
жасау.
Қолдану
реті:
1.Оқушыларды топтарға
бөліп, әр топқа Асан Қайғының айтқан сынын түсіндіру және талдау
тапсырмасы беріледі.
2.Әр топ өз ойларын
постерге түсіреді: мәтіннен алынған дәйексөздер, Асан Қайғының
сындары, олардың қазіргі заманмен байланысы.
3.Әр топ сынып алдында
өз постерін қорғайды, сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Жалпы –
3балл.
Қ/б
Өте жақсы
Жақсы
Орташа
|
Оқулық,мар
кер, түрлі түсті қалам (көк,қызыл,жасыл)
|
жеке жұмыс
|
№5тапсырма
Қолдану
|
Дәлелденген эссе
жазу
Дескриптор: Жалпы –
3 балл.
|
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
«5 жолды
өлең» әдісі арқылы ой түйіндейді.
Оқушылар
Асан Қайғының «Жерге айтқан сыны» тақырыбы бойынша бес жолды өлең
құрастырады:
1.Зат есім:
Асан Қайғы
2.Сын есім:
Ақылгөй, философ
3.Етістік:
Іздеді, сын айтты, бағалады
4.Сезім:
Халық қамын ойлады
5.Синоним:
Жырау, данышпан
•Әр оқушы өз
өлеңін сыныпта оқиды.
Мақсаты:
Шығармашылық және логикалық ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Қысқа әрі нақтылы
құрылым, шығармашылық ойлау дағдыларын дамыту
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Кері-байланыс
«Тазалық ойыны»
|
Мұғалім
оқушыларды «Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың
сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|