|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Лагерге жолдама |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Менің атым Қожа» хикаятындағы кейіпкерлер бейнесін анықтау; Көпшілігі: шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтау; Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Барлығымыз бірлесіп , жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі ашық сабағымызды бастаймыз.
Қызығушылықты ояту - Оқушылар, біз қазақ балалар әдебиетінің көрнекті өкілі Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаятымен танысып шыққан болатынбыз. Өздерің ойлаңдаршы, бұл хикаятты қанша оқысақ та, теледидардан көрсек те еш жалықпаймыз. Балалар әлеміне осындай қымбат сыйлық «Менің атым Қожа» хикаятын тарту еткен Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын және повесті еске түсіру үшін біз сендермен «Бастапқы танысу» әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтайық. 1. Жазушы қай жылы, қай жерде дүниеге келді? 2. Қандай шығармаларын білесіңдер? 3.Повесть дегеніміз не? 3. «Менің атым Қожа» қай жылы экранға шықты? Қандай жүлдені жеңіп алды? 4.Қожаберген қалай Қожа атанды? Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма? Ат қою дәстүрі туралы не білесің? 5. Қазақ халқында лақап атпен танылған кімдерді білесіңдер? 6.Қожаның ойынша ,қандай есімдер жоғары идеялы есімдерге жатады? 7.Қожа газеттен қандай мәлімет оқыды? 8.Қожаның арманы қандай? 9.Қожаның шашын кім алады? 10.Таңертең Қожа қайда келе жатты? 11.Оған кім ұшыраса кетті? 12.Жантас екеуі не туралы сөйлесті? 13.Қожа қайда келді? 14.Майқанова оны қалай қарсы алды? 15.Майқанова апай неліктен Қожаға лагерьге жолдама бермеді? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ.
Дескриптор: - Қожа бейнесін елестету арқылы сипаттайды; - Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді; - Қожаның ұнамаған қасиетін талдайды; - Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіреді; - Қожа іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді; - Кейіпкердің іс-әрәкетіне таңданады.
ҚБ Әр топ берілген тақырып бойынша ойларыңды дәлелдеңдер. І топ «Түбінде адам болатын бала» ІІ топ «Қожа – тентек бала» ІІІ топ «Қожа – жақсы бала» ІҮ топ "Қожа-болашағынан үміт күттіретін қиялшыл бала" Дескрипторлар:
ҚБ Оқулықпен жұмыс Кейіпкер монологі мен портретін табу. Дескрипторлар:
ҚБ
Ой
қорыту. «Қожа десе ойыма...» ойыма не келеді ? |
Оқушылар «Сезімді ояту» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін талдайды.
Кестемен жұмыс жүргізеді.
Әр топ берілген тақырып бойынша ойларын дәлелдейді.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
А.Қарсақбаевтың «Менің атым Қожа» фильмі мен Еркін Рахышевтың «Менің де атым Қожа» фильміндегі Қожаны салыстыру. |
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 5-сынып. Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Лагерге жолдама
ҚМЖ 5-сынып. Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Лагерге жолдама
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Лагерге жолдама |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Менің атым Қожа» хикаятындағы кейіпкерлер бейнесін анықтау; Көпшілігі: шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін анықтау; Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Барлығымыз бірлесіп , жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі ашық сабағымызды бастаймыз.
Қызығушылықты ояту - Оқушылар, біз қазақ балалар әдебиетінің көрнекті өкілі Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаятымен танысып шыққан болатынбыз. Өздерің ойлаңдаршы, бұл хикаятты қанша оқысақ та, теледидардан көрсек те еш жалықпаймыз. Балалар әлеміне осындай қымбат сыйлық «Менің атым Қожа» хикаятын тарту еткен Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын және повесті еске түсіру үшін біз сендермен «Бастапқы танысу» әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтайық. 1. Жазушы қай жылы, қай жерде дүниеге келді? 2. Қандай шығармаларын білесіңдер? 3.Повесть дегеніміз не? 3. «Менің атым Қожа» қай жылы экранға шықты? Қандай жүлдені жеңіп алды? 4.Қожаберген қалай Қожа атанды? Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма? Ат қою дәстүрі туралы не білесің? 5. Қазақ халқында лақап атпен танылған кімдерді білесіңдер? 6.Қожаның ойынша ,қандай есімдер жоғары идеялы есімдерге жатады? 7.Қожа газеттен қандай мәлімет оқыды? 8.Қожаның арманы қандай? 9.Қожаның шашын кім алады? 10.Таңертең Қожа қайда келе жатты? 11.Оған кім ұшыраса кетті? 12.Жантас екеуі не туралы сөйлесті? 13.Қожа қайда келді? 14.Майқанова оны қалай қарсы алды? 15.Майқанова апай неліктен Қожаға лагерьге жолдама бермеді? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ.
Дескриптор: - Қожа бейнесін елестету арқылы сипаттайды; - Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді; - Қожаның ұнамаған қасиетін талдайды; - Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіреді; - Қожа іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді; - Кейіпкердің іс-әрәкетіне таңданады.
ҚБ Әр топ берілген тақырып бойынша ойларыңды дәлелдеңдер. І топ «Түбінде адам болатын бала» ІІ топ «Қожа – тентек бала» ІІІ топ «Қожа – жақсы бала» ІҮ топ "Қожа-болашағынан үміт күттіретін қиялшыл бала" Дескрипторлар:
ҚБ Оқулықпен жұмыс Кейіпкер монологі мен портретін табу. Дескрипторлар:
ҚБ
Ой
қорыту. «Қожа десе ойыма...» ойыма не келеді ? |
Оқушылар «Сезімді ояту» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін талдайды.
Кестемен жұмыс жүргізеді.
Әр топ берілген тақырып бойынша ойларын дәлелдейді.
Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
стикер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
А.Қарсақбаевтың «Менің атым Қожа» фильмі мен Еркін Рахышевтың «Менің де атым Қожа» фильміндегі Қожаны салыстыру. |
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















