ҚМЖ 5-сынып. Қазақ тіліндегі септік жалғаулары. Атау, ілік, барыс, табыс септіктері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ 5-сынып. Қазақ тіліндегі септік жалғаулары. Атау, ілік, барыс, табыс септіктері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тіліндегі септік жалғаулары. Атау, ілік, барыс, табыс септіктері.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім атауы: Адамның сырт келбеті мен мінезі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ тіліндегі септік жалғаулары. Атау, ілік, барыс, табыс септіктері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау

5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.

5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу, зат есімдерді мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту

  • Балалар, мына суреттен нені аңғардыңдар?

Мәтінді оқыңдар. Негізгі ойды анықтаңдар.

1.Бала мінезінің қалыптасуына отбасында берілетін тәлім-тәрбиенің қандай маңызы бар?

2. «Мен сенің қате ісіңді түзеп, пайдалы іске үйретсем, сен менің айтқанымды ұғып, орнына келтірсең, жақсы, түзік кісі болып өсерсің» деген сөзді қалай түсінесіңдер?

3. «Бағусыз бетімен кету» дегенді қалай түсінесіңдер? Өз сөздеріңмен айтып беріңдер.

Дескриптор:

  • Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Бүгінгі тақырыппен байланысын табады.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.

Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады.


Суретке байланысты өз болжамдарын ұсынады.





Оқушылар суреттер арқылы және мәтін мазмұны арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.


Берілген ақпараттар арқылы тыңдалым тақырыбына болжам жасату.







Мәтіннің негізгі ойын анықтайды;

Сұрақтарға жауап береді;

Бүгінгі тақырыппен байланысын табады.














Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.


5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы









Суреттер









Сабақтың ортасы

















Мағынаны тану

Рисунок 1 ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. 3-тапсырма. № 40-аудионы тыңдаңдар.

«Сұрақтар қобдишасы» әдісі.

А. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

Тапсырма. Тыңдалым және оқылым мәтінінен қандай ой түйдіңіз? Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазыңыз.

Ә. Мәтінді қайта тыңдап, бес зат есім жазыңдар. Ол сөздерді түбір мен қосымшаға ажыратыңдар.

Дескриптор:

  • «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді;

  • оқылым мәтіні мен тыңдалым мәтініндегі ортақ идеяны түсінеді;

  • оқылым және тыңдалым мәтіні негізінде жинақы мәтін жазады;

  • Мәтінді қайта тыңдап, бес зат есім жазады;

  • Ол сөздерді түбір мен қосымшаға ажыратады.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

5 ұпай иеленеді. /5 ұпай/

ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.

4-тапсырма. Оқиық, қызық!

А. Өлеңнен септік жалғаулы сөздерді тауып жазыңдар.

Ә. Өлеңнен тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып жазыңдар.

Дескриптор:

  • Мысал өлеңмен танысып,өлеңнен септік жалғаулы сөздерді тауып жазады;

  • Өлеңнен тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып жазады;

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/

Бекіту . Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды қорытындыла.

«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі

Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп, өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды.



Тыңдалым мәтінін мұқият тыңдайды.



«Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді.








Оқылым мәтіні мен тыңдалым мәтініндегі ортақ идеяны түсінеді;

Оқылым және тыңдалым мәтіні негізінде жинақы мәтін жазады;

Мәтінді қайта тыңдап, бес зат есім жазады;

Ол сөздерді түбір мен қосымшаға ажыратады.






Мысал өлеңмен танысып,өлеңнен септік жалғаулы сөздерді тауып жазады;

Өлеңнен тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып жазады;

Ойларын дәлелдейді.











Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп, өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды.









Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.

































Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.



















Тапсырма қағаздары

















Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс.

ПЛЮС

МИНУС

ҚЫЗЫҚТЫ
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2025
275
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі