ҚМЖ 5-сынып. Қожаның портреті. Көптік жалғау.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ 5-сынып. Қожаның портреті. Көптік жалғау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қожаның портреті. Көптік жалғау.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім атауы: Адамның сырт келбеті мен мінезі.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қожаның портреті. Көптік жалғау.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу;

5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу, зат есімдерді мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

Жағымды психологиялық ахуал.

«Мен сізді жақсы көремін,себебі....» тренинг

Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады.

І.ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту.

Берілген зат есімдерді негізгі және туынды түрлеріне топтастырыңдар. «Дұрыс,бұрыс» әдісі арқылы сұралады. (дұрыс жауап болса,қызыл түсті,бұрыс жауап болса,көк түсті көтереді )

Көше –туынды зат есім

Достық –негізгі зат есім

Өмір – негізгі зат есім

Ақылшы – туынды зат есім

Адам – негізгі зат есім

Сызғыш – туынды зат есім

Дескриптор:

  • Берілген зат есімдерді негізгі және туынды түрлеріне топтастырады;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар

1.Қожаны білеміз бе?

2.Қайдан білеміз?

3. Кинодағы кейіпкерлер кімдер?

Оқушыларды кейіпкерлер арқылы 3 топқа бөлу.

Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру




Оқушылардың жауабы тыңдалады.

Оқушылар «Дұрыс,бұрыс» әдісі арқылы сұралады (дұрыс жауап болса,қызыл түсті,бұрыс жауап болса,көк түсті көтереді).








Оқушыларды кейіпкерлер арқылы 3 топқа бөлу.















Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.


5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы


Сабақтың ортасы

















Мағынаны тану

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңыз.

Топтық жұмыс.

1-топ. Мәтін мазмұнына сәйкес берілген ойды ары қарай жалғастырыңдар.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнына сәйкес берілген ойды ары қарай жалғастырады;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/

ІІ топ. Ерекшеленіп берілген сөздердің синонимін табыңдар.

Дескриптор:

  • Ерекшеленіп берілген сөздердің синонимін табады;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/

ІІІ топ. Қожаға портрет жасау.

Дескриптор:

  • Қожаға портрет жасайды;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

2 ұпай иеленеді. /2 ұпай/

ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.

Оқушылар жұптық жұмыс жүргізеді.

2-тапсырма. Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғаңыз.

3-тапсырма. Көптік мәнді зат есімдерді жазыңдар.

Дескриптор:

  • Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғайды;

  • Көптік мәнді зат есімдерді жазады;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/

Бекіту. Көптік жалғауы қате жалғанған сөйлемдерді табыңдар. Себебін түсіндіріңдер.

Дескриптор:

  • Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғайды;

  • Себебін түсіндіреді;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ Дескритор бойынша барлық қадамды орындаған оқушылар

3 ұпай иеленеді. /3 ұпай/





Оқушылар оқылым мәтінімен топтық жұмыс жүргізеді.


















1-топ. Мәтін мазмұнына сәйкес берілген ойды ары қарай жалғастырады;

Ойларын дәлелдейді.





2-топ. Ерекшеленіп берілген сөздердің синонимін табады;

Ойларын дәлелдейді.







3-топ. Қожаға портрет жасайды;

Ойларын дәлелдейді.






Грамматикалық тақырыпты меңгереді.






Грамматикалық тапсырмалар орындайды.


Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғайды;

Көптік мәнді зат есімдерді жазады;

Ойларын дәлелдейді.










Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғайды;

Себебін түсіндіреді;

Ойларын дәлелдейді.











































Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.







































Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.
























Бердібек Соқпақпаев




Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия

«Шығу парағы»

Бұрын білетінмін

Осы сабақта білдім

Білгім келеді

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2025
264
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі