Сабақ
тақырыбы
|
3-4-сабақ Алтынемел ұлттық
саябағының кереметі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына қол
сілтеме)
|
6.2.4.1.-шағын
мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау, тілдік ерекшелігін
салыстыру
6.3.1.1.- мәтіндегі
негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір
жағдаяттармен байланыстыру
6.5.1.5-етістік шақтарының
(ауыспалы осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушы:
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты
анықтайды
Көптеген
оқушылар:ауыспалы осы шақтың қызметін
біледі
Кейбір оқушылар:мәтіндегі жеке
эпизодтарды сипаттайды
|
Бағалау
критерийлері
|
Мәтіндерден негізгі ақпаратты
таба алады,ұлттық қорық жайлы айтады,сипаттайды,етістіктердің
шақтарын ажыратады, шағын мәтін
құрайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология: көлем, құры, сазан,бұлақ, молайту, құнды, парыз,
бекіре, қамысты,күзет,
қорықшы
|
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен сөз
тіркестері:
Алтынемел саябағы,
жер көлемі
|
Бастапқы
білім
|
Ең алғашқы қорықтар туралы
айтады, сипаттайды.Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші
сұрақтар қою арқылы біле
алады
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Психологиялық
ахуал қалыптастыру
Мұғалім ұйымдастыру
кезеңінде «Ыстық алақан» тренингін өткізеді. Оқушылар «Ыстық
алақан» тренингінің негізінде сәлемдеседі,бір-біріне жақсы тілектер
айтып, сәттілік тілейді.
Қызыгушылық
ояту
Оқушылардың жаңа
сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында проекциялық тақтадан
«»Алтынемел қорығы» жайлы деректі фиильм,оқулықтағы суреттерді
көрсетеді, сұрақтар қояды:
-Балалар, біз нені
тамашаладық?
-Алтынемел жайында
не білесіңдер?
Оқушылар деректі
фильді көреді, сұрақтарға жауап береді, суретке қарап, «Табиғат
ғажайыптары» деген тақырыпта шағын мәтін құрастырады.
(1-тапсырма)
Мәтіналды
жұмыс
Мұғалім проекциялық
тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын
айтады, оқиды,оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс
жасатады
«Болжау» әдісін
пайдаланып,2-тапсырманы орындатады.Аудиотаспадан мәтінді
тыңдатады.Оқушылар мәтінде қай ұлттық саябақ туралы айтылғанын,Әнші
құм Қазақстанның қай қорығында орналасқанын
болжайды.
|
Тренинг жазылған
парақшалар
Проекциялық
тақта,
бейнебаян
Оқулық
|
Сабақтың
ортасы
|
Мәтінмен
жұмыс
Оқушылар «Жариялау»
әдісі арқылы мәтінді тыңдайды,қою қаріппен жазылған сөздердің
мағынасын анықтайды, негізгі және жанама ақпаратты анықтайды
(3-тапсырма)
Айтылымға қатысты
тапсырмаларды орындатады, «Алтынемел» саябағының негізгі
ерекшеліктерін айтады, суретін табады, сұрақтарға жауап береді,
ғаламтордан суреттегі көріністерді мәтінге сүйеніп, сипаттайды,
диалог құрайды,
(4,5,7,9-тапсырмалар)
«Ойлан,тап!» тәсілін пайдаланып, сөзжұмбақ
шешеді,жасырынған сөзді табады
(10-тапсырма)
Мәнерлеп оқу «Кел,
жаттайық!» айдарымен берілген өлеңді мәнерлеп оқиды.Оқушыларды
мәнерлеп оқуға
машықтандырады.
Сергіту
сәті. Мұғалім оқушыларды сергіту
үшін сазды әуенге билетеді.
Мәтінсоңы
жұмыс.
11-тапсырма Тиісті
жалғауды қосып, сөйлем құратады. «Қызық суреттер» тәсілі бойынша
суреттерге қарап, «Алтынемел» ұлттық саябағы туралы мәтін
құратады.12-тапсырма
«Болжау» әдісін
пайдаланып, жағдаяттық тапсырманы
орындатады.
|
Оқулық,
аудиотаспа,кесте
Оқулық
,Суреттер
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
Ғаламтор
ресурсы
Сазды
әуен
|
Сабақтың
соңы
Өте жақсы түсіндім мен үшін
қызықты
болды
|
Мұғалім жаңа
тақырыпты бекіту үшін оқушыларға «Қазақстан қорықтары» дидактикалық
ойынын ойнатады. Ойынның шарты бойынша , оқушылар көрсеткен
қорықтардың суретіне сипаттама
береді.
Қалыптастырушы
бағалау.
Бағалау парақтары
негізінде қорытындыланады.
Жақсы түсіндім
Тақырып бойынша ізденуім керек
Білім
қоржыны
Кері
байланыс Бүгінгі сабақтан алған
әсерлерін желімқағаздарға жазып, қоржындарға
жабыстырады
Үйге
тапсырмаҮй тапсырмасы ретінде
оқулықтағы
6-тапсырманы орындау беріледі.
Тапсырманың шарты, қандай орындалу қажеттілігі
түсіндіріледі
|
Оқулық, Ғаламтор
ресурсы
А4 парағы,
түрлі-түсті маркерлер,
қарындаштар
|
Қосымша
ақпарат
|
Рефлексия
Сабақ барысында оқу мақсатына
қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде?Бүгін
оқушылар не біліп, не үйренді?Сыныптағы психологиялық ахуал қандай
болды?Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?Уақыт тиімді пайдаланылды ма?Мен
өз жоспарыма қанадй түзетулер
енгіздім?неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (сабақ
жүйелі жоспарланғандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері
орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап
береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді,
өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану
барысында саралау жұмыстары да
орындалады)
|
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты
болды?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
жақсарта алады?
1.
2.
Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған екі әрекетті
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
атаңыз
1.
2.
Осы сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген
оқушының сапалы білім алуы үшін
нені
жетілдіруге болатынын
білдім
|