|
САБАҚ: 2 |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1.Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Жау тылындағы бала» шығармасының сюжетін талдау; Көпшілігі: шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; Кейбір оқушылар: эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аударады. Қызығушылықты ояту Ой шақыру
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аударады. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Тапсырмалар Берілген тарихи деректер Қасым Қайсеновтың «Тау тылындағы бала» повесінде көрініс тапты. Тарихи дерек 1941 жылдың 22 маусымы күні Гитлер басқыншылары Советтер Одағына тұтқиылдан шабуыл жасап, еліміздің бастыс шекарасындағы Украина, Беларуссия, Молдавия жерлерін тез басып алды. Осы жерлерде жергілікті тұрғындар, елінің патриоттары жау тылында партизан отрядтарын құрып, орманда жасырынып жүріп жауға қарсы соғысқан. Немістің қаншама әскерлері мен танктерін құртып жіберіп отырған. Партизан қозғалысы бүкіл халықтық, интернационалдық сипат алды. Мұнда ерлермен бірге әйелдер де, қарттармен бірге жастар да, көптеген ұлттардың өкілдері болды. Мәселен, Украина партизан отрядтары мен құрамаларына елдің 62 ұлтының өкілдері қатысты. Толық емес деректер бойынша, Украинада жергілікті және т.б. ұлттармен бірге 1500 қазақ, Ленинград және Смоленск облыстарында 500-дей, ал Беларуссияның 65 партизан құрамаларында 1500-ден астам қазақстандықтар болды. Повестен берілген пікірді дәлелдейтін мысалдарды келтір:
Топтардағы талқылаулар аяқталуға 2 минут қалғанда әр топтан елшілер шығып, басқа топтарды аралап, талқылауларын тыңдайды. Қайтып келіп өз топтарының талқылауларымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айтады. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Сізге шығарманың
қай бөлімі ұнады? Неліктен?
Дескриптор:
ҚБ 3.Қорытынды. 5 минуттық эссе. «Қасым Қайсеновтың «Жау тылындағы бала» повесінің жазылу идеясы неде?». Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар мұғалім ұсынған тарихи деректермен танысады. Осыдан кейін берілген тапсырмалар бойынша пікірлеседі.
Повестен берілген пікірді дәлелдейтін мысалдарды келтіреді.
Шығарма бөлімдері бойынша өз пікірін білдіреді.
5 минуттық эссе жазып сабақты қорытындылайды.
|
ҚБ
ҚБ ҚБ |
Мәтін. Тарихи деректер «Елшілер» әдісі Тапсырмалар Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінің мәтінінен алынған цитаталар Түрткі сұрақтар мен тапсырмалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс Мен үшін бүгінгі сабақта не маңызды болды? Үйге тапсырма:Шығармадағы кейіпкерлердің сөзін рөлге бөліп оқуға дайындық жасап келу. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. 7-сынып. Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы
ҚМЖ. 7-сынып. Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы
|
САБАҚ: 2 |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1.Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Жау тылындағы бала» шығармасының сюжетін талдау; Көпшілігі: шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; Кейбір оқушылар: эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аударады. Қызығушылықты ояту Ой шақыру
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аударады. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Тапсырмалар Берілген тарихи деректер Қасым Қайсеновтың «Тау тылындағы бала» повесінде көрініс тапты. Тарихи дерек 1941 жылдың 22 маусымы күні Гитлер басқыншылары Советтер Одағына тұтқиылдан шабуыл жасап, еліміздің бастыс шекарасындағы Украина, Беларуссия, Молдавия жерлерін тез басып алды. Осы жерлерде жергілікті тұрғындар, елінің патриоттары жау тылында партизан отрядтарын құрып, орманда жасырынып жүріп жауға қарсы соғысқан. Немістің қаншама әскерлері мен танктерін құртып жіберіп отырған. Партизан қозғалысы бүкіл халықтық, интернационалдық сипат алды. Мұнда ерлермен бірге әйелдер де, қарттармен бірге жастар да, көптеген ұлттардың өкілдері болды. Мәселен, Украина партизан отрядтары мен құрамаларына елдің 62 ұлтының өкілдері қатысты. Толық емес деректер бойынша, Украинада жергілікті және т.б. ұлттармен бірге 1500 қазақ, Ленинград және Смоленск облыстарында 500-дей, ал Беларуссияның 65 партизан құрамаларында 1500-ден астам қазақстандықтар болды. Повестен берілген пікірді дәлелдейтін мысалдарды келтір:
Топтардағы талқылаулар аяқталуға 2 минут қалғанда әр топтан елшілер шығып, басқа топтарды аралап, талқылауларын тыңдайды. Қайтып келіп өз топтарының талқылауларымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айтады. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Сізге шығарманың
қай бөлімі ұнады? Неліктен?
Дескриптор:
ҚБ 3.Қорытынды. 5 минуттық эссе. «Қасым Қайсеновтың «Жау тылындағы бала» повесінің жазылу идеясы неде?». Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар мұғалім ұсынған тарихи деректермен танысады. Осыдан кейін берілген тапсырмалар бойынша пікірлеседі.
Повестен берілген пікірді дәлелдейтін мысалдарды келтіреді.
Шығарма бөлімдері бойынша өз пікірін білдіреді.
5 минуттық эссе жазып сабақты қорытындылайды.
|
ҚБ
ҚБ ҚБ |
Мәтін. Тарихи деректер «Елшілер» әдісі Тапсырмалар Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінің мәтінінен алынған цитаталар Түрткі сұрақтар мен тапсырмалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс Мен үшін бүгінгі сабақта не маңызды болды? Үйге тапсырма:Шығармадағы кейіпкерлердің сөзін рөлге бөліп оқуға дайындық жасап келу. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз

















