|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Ағзадағы нәруыздың құрамы мен қызметтерін анықтау; - Берілген нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттау; |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Ағзадағы нәруыздың құрамы мен қызметтерін анықтайды; - Берілген нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну, Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: «Дұрыс», «Бұрыс» әдісі Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтаңыздар.
«Күтпеген сұрақ» әдісі. Оқушыларға проблемалық жағдай туғызу арқылы тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектесу. - 1 г нәруыз ыдыраған кезде қанша энергия бөлінеді? Жасушада қандай органикалық заттар көп? Нәруыздар қандай құрамбөліктерден тұрады? Нәруыздар мен ДНҚ-ның арасында қандай байланыс бар? Ген дегеніміз не? Неліктен барлық тірі жасушаларда рибосомалар болады? Тақырыпты айту, мақсаттарын талқылау |
Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Жауабын таба алмаған сұрақтың жауабын анықтауға кіріседі. |
Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл |
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Нәруыздың құрылысы 2-топ Нәруыздың қасиеттері 3-топ Нәруыздың қызметтері
1
Кальвин циклі жарық жарық Тилакоидты кеңістік ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма: берілген суреттерді дұрыс сәйкестедіріңіз шыққан суретке мәтін құраңыз
Ментальды интеллектуалды карта» Жұптық жұмыс
|
Видеоматериалды қарап, суреттегі электрондарды тасымалдау тізбегін сипаттайды. Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс) Берілген қызықты тапсырманы сілтемеге өтіп орындайды. Мұғалімнің көмегіне жүгінеді Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Оқушылар топта жұптасып кестіні толтырады басқа жұптармен тексереді |
1. Дескриптор: -Нәруыздарды ажыратады -көмірсу мен майларға жататтын суреттерді сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды |
https://youtu.be/mSmv9SAjVPA?si=coGAAsioniwD4YZK https://youtu.be/RIJiRMPHQko?si=iB1A8aeswbtOCT0J
https://learningapps.org/watch?v=pk3vxa9s323
8 сынып оқулығы. Үлестірме материалдар
Үлестірме
материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал» Бұл әдіс бойынша бекіту сұрақтары қойылады. Ашық сұрақтар қою.Бұл әрекет оқушылардың пәнге қызығушылықтарын арттырады,өз жауаптарын дәйектеу оқушылардың ауызша сөйлеу дағдыларын дамытады.Сабақта белсенділігі төмен оқушыларға доп лақтыру арқылы жеке сұрақтар қою. «Сәйкестендіру» әдісі Нәруыздар мен олардың қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














